i JAN KREKEL. Nummer 13 Zondag 1 April 1900. ONZE KANDIDATEN. TEN STRIJDE. De Infornieerkazak. Landbouwprogramma. 15de Jaar. M Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaaibaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Annoncan G6won8' 16 0entl6men per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschnften worden niet terug gezondeD. Nee spe nee inetu. AALST 31 MAART. Voor het Senaat Arrondissementen Aalst en Oudenaarde M. Aug. VER8RUGGHEN, notaris en burgemeester te St. Lievens-Hautem, ti tel voerende kandidaat. M. BERNAEYGE, eigenaar te Neder- brakel bijgevoegde kandidaat. Voor de Kamers Arrondissement Aalst. M. Alb. GALLE, voorzitter der kan tonale liberale associatie en advokaat te Aalst, titelvoerende kandidaat. M. Jules RENS, advokaat te Geerts- bergen, bijgevoegde kandidaat. Na (ie definitieve beslissing genomen in de laatste Algemeene Vergadering der liberale afgevaardigden van het ar rondissement Aalst, gehouden den 11 Maart 1. 1. in den Graaf van Egmont na de proklamatie door M. Aug. Ver- brugghen, van den uitslag van den poll waarbij, onder geestdriftige toejuichin gen van al de aanwezigen M. Alb. Galle tot titelvoerende en M. Jules Rens tot bijgevoegde kandidaat werden ge kozen ua de plechtige verklaring der kandidaten,dat ze zich aan de uitspraak van den geheimen poll onderwerpen na den warmen oproep door de hee- ren Jules Rens en anderen gericht tot al de liberalen om hen aan te sporen al het mogelijke te doen voor het beha len eener schitterende zegepraal den 27 Mei aanstaande na het einde van al die voorbereidende soms moeilijke werkzaamheden, blijft er ons nog slecbts over den strijden de propaganda in te richten en krachtdadig den veldtocht te beginnen. Den 11 Maart werd er met eenparige stemmen beslist aan de oppositiepar tijen de gelegenheid te laten tot het aangaan van een akkoord met het doel het goevernement der vier eerloosheden De vroolijke door POL LINDEMA Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. 6* Vervolg. Thea, de waschvrouw. Als, in de glanzige zondagnamiddagen van den Zomer de vlegels van Lommerbeek in een grooten troep door 'oosob en weide omspron gen was hij irninsr een der kapiteins. In bochels en op boomen beefden dan de vogel- kens. De wilde konijntjes vluchtten bij 't nade rend geschater angstig in hunne pijpen, want ze wisten zoowel dat die tierende schavuiten reeds zoo menigen keer hunne woDingeD had den verwoest en vrienden of kennissen het met den dood hadden bekocht. De horts kroop ril lend onder de wortelen van den elzenstruik en dommelde slechts weder in als 't gejuich en 't gekraak in de verte was uitgestorven.... De bijen zelfs, die in bet mos der weiden hunne honigrateu vulden, werden niet gevreesd. Met groote elzentakken werdea zij uit hun verblijf en uit de weide verdreven en van bun- ^»neB voorraad beroofd. Als 't Winter werden 'teerste iia wal en gracht toedekts dan toonde Jefken meer clan eens dat hij een ferme baas was. Stonden de rakkers in groep bij den wal aan om verre te smijten en de toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging zoo volledig mogelijk te maken. Eu wemogen fier zijn over den prak- tischen zin der liberale partij. Als we zien hoe eensgezind allen zich voor den strijd aanbieden, als we zien hoe trouw zich allen scharen rond de blauwe vlag, mogen we verzekerd zijn dat onze kan didaten zegevierend uit den strijd zul len komen want al onze vrienden zul len bezield zijn met denzelfdeu ijver welke de afgevaardigden aan den dag hebben gelegd in 't volbrengen hunner zending. De triomf onzer partij is zeker, want de oproep van oaze kandidaten MM. Verbruggben, Galle en Reus, en van onze hoofdmannen de heeren Eug. Verbrugghen, Velge, Janssens, Van Impe, Leveau en anderen zal onvoor waardelijk beantwoord worden door al de vrienden welke met ons strijden wil len voor de vrijheid, de gelijkheid en de rechtvaardigheid. Ten strijde 1 Ten strijde Ons pro gramma is breed en de demokratisch in den volsten zin van het woord Het Algemeen Stemrecht, de Evenredige Vertegenwoordiging, eene betere land bouw wetgeving, bet verplicht onder wijs, de herinrichting van het leger, het pensioen der oude werklieden en de heele reeks medegaande hervormingen en verbeteringen bieden ons stof genoeg aan tot het houden van honderde pro- pagandameetingen, het uitdeelen van verhandelingen, boekjes en manifesten. Het is onzen plicht de kiezers in te lich ten over ons doel en ons streven en aan dien plicht zullen wij niet falen. In elk kanton van ons arrondissement zal bat kantonaal propagandakomiteit onmiddelijk zijne werkingen aanvangen om de propaganda te regelen, de dagen en uren der meetingen vast te stellen, de geschikte lokalen te zoeken, de uit- deelers der piopagandaschriften aan te stellen, de kieswerkzaamheden te be waken, de getuigen aan te stellen enz. Nog acht volle weken blijven er ons over om propaganda te maken, en die de linden, en gooiden ze steen na steen en klot na klot op het ijs dan zei Jef Wacht, jon gens, ik zal eens zien ot liet dragen kan, en tot bevYondering van al de bengels sjolde hij stout den wal op en keerde maar, als scheur op scheur genoeg toonden dat de korst nog niet sterk genoeg was. Was bij in alles een eerste guit de eerste om een sneeuwbal te roeien in den nek van den viezen Sus Teerlink de eerste om den drijtip van den pastoor op te zetten in de catechismus- les, de eerste om de kat van den smid in den keider van den koster te duwen, toch was hij een goed gezel. Hij zou niet geleden hebben dat een groote jongen een kleinen afranselde of hem zijne kersensteenen, marheis of voge- leueitjes afnam. Dat twee rakkers elkander in 't haar vlogen dat kou hij wel lijden maar dat ze met tweeën of drijen op een enkelen sloegen, o, dat kon hij niet over zijn bart bren gen dan koos bij de partij van der. zwakste en vocht d.chtig mee. In de school was hij oppassend en leerzaam. Daar was hij snaak achtig, zeker, maar werkzaam en braaf. Hij wist dat zijne moeder, arme, ongeleerde vrouw, er zoo fier op was als bij in zijne sehnjfboe- ken het goed en het wel van den ouderwijzer kon toonon, en zij zoo gelukkig naar hem luisterde als ze des avonds voor <le knechten der hoeven kousen stopte en kleederen ver maakte en hij haar vertelde uit lang vervlogen tijden of van verre gewesten. Jefken beminde zijne moeder met grondloo- ze liefde... Voor geen goud van de wereld hadfie hij in haar bijzijn op een boom geklorn- propaganda zal doorgedreven worden zonder rust noch verpooziug en des te betere vruchten dragen daar allen er zullen in geholpen en medegewerkt hebben. Teu strijde Ten strijde Het blad der Woestisten van Aalst, na twee onzer liberale kandidaten ge- meene grofheden naar het hoofd te hebben geworpen belooft zijne infor meerkazak aan te trekken, om na te zien of er geeno mogelijkheid is al de libe- berale kandidaten te bezwadderen door leugen eu laster. Die informeerkazak is in alle opzich ten schurftig 1° ze is door de reentban- ken morsig en bevlekt verklaard, 2° ze is gekeerd, 3° de personage die ze draagt is de vuilraper der Aalstersche dom- perskliek. lm ien hij die informeerkazak eens moest aantrekken om aebter de dom- perskandidaten te wroeten, hij zou er stof genoeg vinden om er weken lang den klerikalen vuilbak mee te vullen. "We moeten den poetser der firma Eerlijken handel en Cia verwittigen, dat wij volstrekt geene informeerkazak noodig hebben om den bek te snoeren aan al de verloopen Walen, ploeters en tutti quanti, die bet vertrouwen bezitten en vereerd zijn over de ondersteuning vau al aandeelhouders en schotelschui mers der firma Eerlijken handel en C19. Sinds 14 jaren zijn de dompers aan het roer en hoewel ze op alle tonen senreeuwen dat de liberalen niets voor de landbouwers over heb ben, weten de landbouwers bij ondervinding, dat ze van de klerikalen niets beters te ver wachten hebben dan m daliekeus voor de hon- deu en oorringen voorde koeien. Praktische verbeteringen ten bèhoeve van deu landbou wer werden niet ingevoerd. We willen om onze lezers er vertrouwd mede te maken,-nogmaals het landbouvpro- gramma der liberale partij overdrukken gelijk het vastgesteld werd door het congres van 1894 Uitbreiding en praktischer inrichting der landbouwcomicen. men of zich op het ijs van den wal gewaagd. Hij wist dat dit haar verdriet zou doen en dat wou hij niet. Ook te huis was hij vlijtig hij bewerkte het tuintje zoo goed hij kon, raapte in 't najaar het dorre hout dat de wind afrukte bijeen in dikke bussels, eu droeg ze naar de Elzenhut oogstte op de stoppelvelden of hoedde voor een zondagoortje de koeien vau 't Moeikenshof. Thea hield aan 't leven alleen door hem. Zij was fier op haar zoontje fi r omdat hij zoo gehoon en kloek was zoo guitaentig, zoo ple zierig, maar toch zoo braaf' voor zijne moeder. Hij was de eeuige zonnestraal op heur pad en in de «envoudigheid van heur rein kristenhart besloot ze God is toch nog goed !-.. alsof zij er ooit aan getwijfeld had, de arme vrouw!... Maar do onverbiddelijke pen des Doodlots had geschreven dat haar leven vol ontgoochelingen en ellenden zon ziju. Zie, 't is nazomer. Neven de tafel aan 't ven stertje zit Jefken en plukt hoppe. Thea staat aan de waschkuip en glimlacht zalig om al 't gejuich waarmede haar jongsken het hutje vervult, eu 't zonneten door de groene ruit jes werpt zijn vreugdiizen glans van licht en leven in de arme woning. Zeg eens, moeder, als ik zoo eens voor den noen dees groote mand volplukte wa zou de mij dan geven Wel, tien dikken appel Ziedewel, da ge nog appels hebt. Dedorie 1 g'hebt gelijk, 'kén geen ap pels meer 1... Uitbreiding der bemiddelingsraden tot de verschillende landbouwvakken. Vermindering en hervorming der rechten van verwisseling van eigendom, van registra tie, van overschrijving- en zegelrecht. Herziening van het huurkontrakt (pacht) vermindering van het voorrecht der verpach ters, met het doel het lar.dbouwcrediet te ver gemakkelijken en uit te breiden. Wettige schikkingen om aan den landbou wer-pachter eene rechtvaardige vergoeding t® verzekeren voor de verbeteringen welke hij aan het land heeft toegebracht. Schikkingen bestemd om esnen langoren duur te verzekereu aan de pachten in het be lang eener goede bewerking van den grond. Verplichting van voorafgaande op«eggiug door de eigenaars, voor al de schriftelijke pachten. Gezondheidsmaatregelen voor bet vee. Verzekering van het vee en der landbcmw- voortbrengselen, onder toezicht der openbare overheden j Herziening der wet op de jacht in den zin eener betere bescherming van de belangen Jer landbouwers. Strenge toepassing der wetten tegen de ver- valsching van zaaigraan en meststoffen of vetten. Verlaging tot op de kleinst mogelijke so«t der vervoerkosten van allo stoffen en warenr die voor don landbouw bestemd zijn. Verbetering der politie en der openbare» gezondheid te lande. Ernstige wetten in 't belang van den land bouw hebben de dompers niet uitgevaardigd, en de krisis waaronder de boeren zuchten, woedt nog erger dan vroeger Ziet maar eens hoe er gegoocheld; wordt rnefc het vee aan de grenzen de grenzen worden voor het vreemd vee willekeurig geopend eu gesloten, niet in 't belang vau t algemeen,, maar ons de groote veefokker* te bevoordeeli- ten Dadeele der geringe landbouwers. Overigens, we zullen in onze meetingen im onze bladen elk punt van dit programma breedvoeriger bespreken en ontwikkelen eu onderzoeken wat den Luxemburschnn noodlot- tigen man en zijne bij loop ;rs» daar tegen over stellen. Geneeskunde. Als maag en ingewanden door gal eu slijmen overstelpt zijn is men ziek, men lijdt aan gebrek .aan eetlust, hoofdpijn, slechte spijsvertering en verstopping. In zu'k geval zijn eenige Walthéry Pillen voldoende om eetlust en gezondheid terug te krijgen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysaelmckx ea overal. Ei, ei, ei hoe slim Maar neen, 't is de waarheid f... Aan wie maakt e dat wijs, moeder ken Gij die mij voorhoud nooit te liegen !.t. 'k Heb u vandaag al nou appel gege ven, Jefken zijt ge 't vergeten Bijlange niet Hij is nog niet op 't Was om eens te zion of moederken soms ook liegen kon Oh gie kleine deugniet I... Maar Jefken, die ter sinuig lachte om moe der die haren meek op het strooi, onder den beddezak had en dee alsof hij niet wist waar ze hem verborg, baalde een stuk appel uit den zak van zijne vest, beet er eens ferm van en legde net overige op de smalle vensterplint ne ven hem. Na lustig geknabbeld te hebben zong hij van Tralala lalire Van Tralala lala I... Thea. waschte vlijtig voort en Jefken droeg wat later de afgeplukte hoorank buiten, roeide nen steen naar de ekster, die in do populie ren haro pret uitschaterde wierp een weinig kl i ver aau de geit in 't stalleken en kwam dan met eene nieuwe rank binnen. Hij rolde zich eens jubelend in de bladeren 6n beet geweldig in deu appel. Maar hij smijt hem onmiddellijk van zich wegen proest eu spuwt. Eene wesp was door de openstaande deur in huis gevlogen en had zich op den appel neder gezet. Het knaapje had tegelijk met den appel de wesp in zijn mond gebracht en deze had ha ren doodenden ang l met d ille woede in de tong van't arme jongsken gestoken. Wordt voortgezet. Mfisa u

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1