J f Kis Kis Ze klagen. Hoest niet meer. Het Congres te Brussel. Nog het Congres te Brussel. De Kiesverbonden. Ringsteking. Ernstige overwegingen. Onze wakkere Politie. Kip-Kap. HESSWPP tt De dompers zijn het in ons arrondis sement nog niet eens voor de definitie ve lijst hunner kandidaten en 't spant er.... och zoo zeer, dat het dreigt te bersten. 't Schijnt dat de ploeter Bethune en De Saedeleer zullen dobbelen om te weten wie er tweede kandidaat zal zijn, zoo verdobbelde den duivel in den tijd dat de beesten spraken et n zetel in den hemel. Ons kan 't weinig schelen wie het ophaalt van de twee, voor de keus zou 'k geen pruim tabak geven. Steekt ze allebei in een zak ge zult er niets uit schudden dan verwaandheid enploeterij. Ge zult zien, dat de tusschenkomst van monseigneur den bisschop zal noo- dig zijn om de twee kampioenen op hunne plaats te zetten. In 1899 tijdens de gemeentekiezing te Aalst heeft bis schop Stillemans getoond dat hij de kruipers, «luipstrijderB en platbroeken der stad Aalst zeer genegen is. Bethune heeft een tandje dat loutert voor de tweede kandidatuur, een knie val bij monseigneur van Gent, zal dat wel in de goede plooi brengt-n. In politiek staau de bisschoppen beneden O Denderbode) AIb men pastoor Keesen en de katholieke kamerleden moet gelooven dan kunnen de geestelijken van ons land de twee eindjes van 't jaar niet aaneen knoopen. Ze klagen putten in d'aarde dat ze met dunne /jaarwedde niet kannen leven en de bijwinsten zijn zoo ge ring dat ze al iu goede werken verteerd wor den. En wat lezen we nu in Denderbode Dat onderpastoor Rombaut, ter gelegenheid zijner aanstelling als geestelijke bestuurder van den katholieken werkmanskring, de leden vergast heeft op lekkere pintjes bier. Veronderstellen we nog maar twee pintjes per lid en 1500 leden dat maakt 3000 pintjes aan 10 centiemen of 300 frank. Ons dankt dat als eenvoudige onderpastoors zoo vrijzinnig Kunnen zijn er geene reden be stond om hun veorhoogiug van jaarwedde toe te staan. Wat is uw gevoelen daarover, Denderbode Zoudt ge er mogen op antwoorden Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste Bor8tgeneesmiddeI. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eiscbt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en n het Algemeen depót A. Depratere, Oostende. Het Congres maandag 1.1. in het lokaal der Liberale Asssciatie te Brussel gehouden had voor doel eene overeenkomst te sluiten in de kleine arrondissementen van V.aauderen om de verkiezing te verzekeren der demokratische kandidaten partijgangers van het Zuiver Al gemeen Stemrecht. Het congres is belegd geweest en de uitnoo- digingen geteekend voor de liberalen door on zen geachten Voorzitter M. Alb. Galle, voor de Socialisten üoor M. Ed. Auseele en voor de Christene demokraten door priester Daens. De liberale association der beiden Vlaande- reu waren schier alle vertegenwoordigd. De afgevaardigden van ons arrondissement waren bet talrijkst. Prieeter Daens MM. P. Daens en Simons Rapb. van Verviers waren aanwezig Op merkzaam is het dat M. De Backer advokaat en alhier kandidaat der daensisten afwezig was. M. Ed. Anseele of geen enkel afgevaardigde voor de Socialistiche partij waren op het con gres tegenwoordig. Wij denken dat een misverstand van wege de Soeialische partij daarvan de oorzaak is geweest Wat de organen der Soc. partij er zullen over schrijven zullen we afwachten, wij zullen het aai onze bevolking bekend maken. De afgevaardigden der liberale partij heb ben niets onbeproefd gelaten om ae overeen komst te doen lukken mat de socialisten en de christene demokraten. Priester Daens verklaar Ie dat bij geenszins het congres bad belegd om bet klerikaal goe- vernement te bekampen en dat hij bet zelfs nooit zal bekampen wanneer het aeuige puiten wan zijn programma wil uitvoeren. Hij beoogde niets anders dan de toepassing der E. V. in de kleine kiesomschrijvingen om eenen of meer kandidaten zijner partij te doei lukken. M. P. Daens verklaarde namens de Christe ne Volkspartij dat zelfs in geval van overeen komst zij hoegenaamd geen verbond willen, hetzij in Aalst, Dendermonde of elders om met de Socialisten op eenen en dezelfden lijst te komen. Na al die verklaringen was er hoegenaamd geene overeenkomst meer mogelijk en het con gres heeft niets verwezeritlijkt. De christene demokraten hebben den strijd op hunne manier opgevat. In hunne vlugschriften, die ze hebben uitge deeld Zondag laatst op de meeting te Esscbene komt er letterlijk voor. De gematigde liberalen hebben ons be- drogen, de progressisten ons bedrogen, de de oude catholieke partij ons bedrogen menigmaal van da socialisten moeten wij niet hebben, ze strijden tegen Ons-Heer. De liberale partij weet nu, waaraan zich te houden en de klaarziende socialisten zullen insgelijks zien van waarde wind waait. A. R. Wij ontvangen van een medewerker een tweede relaas over het Congres van Brussel, en deelen daaruit het volgende mede, dat ons toeschijnt het vorig verslag te voliedigen. Verscheidene Vlaamsche Liberale Associa ties waren vertegenwoordigd. Aalst, Roeselare ïhielt, St. Nikolaas, Denderinoude, Turnhout enz. hadden vele afgevaardigden gezonden, de associatie van ons arrondissement was verre weg bet talrijkst vertegenwoordigd. De associ aties van Kortnjk en Oudenaarde lieten weten, Uat al hunne seLukkingsn voor den strijd be paaldelijk waren genomen en zij ounoo.lig achtten zich op het congres te doen vertegen woordigen. Namens de christene demokraten waren aanwezig de hh. Daens en Simon advokaat te Verviers. Van de socialisten had niemand den oproep beantwoord. De mogelijkheid eener overeenkomst in ons arrondissement werd eerst besproken, daarop volgden Dendermonde, Roeselaere, Thiettenz. De eischen der curisteue demokraten werden overdreven en onaanneembaar verklaard, en er werd volstrekt geene verbintenis aangegaan voor geen enkel arrondissement. Eene verklaring gedaan door de hb. Daens in den loop der zitting bewees dat olk akkoord Onmogelijk was. Zij verklaarden, dat zij op üot dompersgoevernement rekenen om de demokratische bervormiugen in hun program ma geschreven te verwezenlijken en zij van dien oogenblik geene reden meer hebben bet goevernement te bestrijden. Liberale afgevaardigden onder anderen de hh. Sylvain Vorbrugghan, Velge, Van Iinpe en Lafontaine, deden opmerken dat zij daarom trent niet de minste illmsien koesteren, dat het "erleden der dompers niets laat verwachten van hunne politiek in de toekomst, dat ze nooit iets zullen doen in 't belang der demo- kratie en er voor de demokratische partijen slechts eene houding logische en mogelijk is, namelijk, eene hardnekkigen weerstand en bekampiug van het klerikaal wanbestuur. Waarom zonden liberalen of socialisten dan een verbond sluiten mpt da christene demokra ten Om 2 of 3 hunner kandidaten te doen kiezen die het achteruitkiuipend goeveme ment zouden ondersteunen Het eenigsto wat er te beproeven viel 5 tegen over i.ulke verklaringen, was het doen eener poging tot bet sluiten van een akkoord met het oog op de verovering van eenige zetels, in rechtmatige verhouding toe te kennen aan li- beaalen en socialisten. Het toeval heeft gewild, dat de socialisten op do vergadering niet waren. Vlakaf gezeid, bet is spijtig dat men op voorhand ae iazichtsn niet gekend hebbe van een gedeelte dergenen die het congres hadden voorgesteld, dan hadde men geweten waaraan zich te houden en men zou aan onze liberale vrienden de moeite hebben gespaard eener gansch nuttelooze reis. We willen enkel doen opmerken hoe toege vend de Vlaamsche Liberalen Associaties zijn, die niets beters wenschten, dan overal een ak koord te sluiten tusscben de partijen, die de ré.ietionairan bevechten, akkoord, dat het dompersministerie kon doen vallen en ons rechtstreeks brengen tot de verwezenlijking der demokratische hervormingen, die door het volk worden geëischt. Indien het congres tot geenen uitslag leidde, valt daarvan niet de minste verantwoordelijk heid op de liberale partij. De liberalen zullen hun best doen om de volkszaak te verdedigen en een einde te stellen aau het rijk van 't mi nisterie der onwetendheid en der vier eerloos heden. De Christene demokraten hebben een ver bond aangegaan met de Wsestisten, te Brussel, Gent, Verviers, Luik en Charleroi. De Liberalen hebben een verbond aange gaan met de Soeialisten te Antwerpen, Den dermonde, Oudenaerde, IepeTen, Oostende en Diuant. Liberalen en Sociaiisieu hebben nergens een verbond gesloten met Woestisten of Christene demokraten. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van DrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Sedert weken is de politieke ringste king bij de dompers geopend en nog weet men niet wie den prijs zal wegha len. Telkens de zetelrijders aan den staak komen wordt er gekibbeld en ge kakeld over het aantal ringen en staan mederijders (of bokkenrijders) knarse tandend gereed om elkander de prijzen te betwisten. We weten hoe de ploeter Bethune, schrijlings op zijn boksken gezeten, geh\ippeld heeft om den tweeden prijs te bekomen vöör M. De Saedeleer, hoe hij gelaveerd, geduikeld en geploeterd heelt om zijne vaardigheid te doen her kennen. Het spel scheen bijna ten einde, de drie eerste prijzen (twee zekere en een surprise) waren bijna toegekend, als de vierde kampioen, die mets bekomen moest dan een eervolle melding, plotse ling weer aan den staak verscheen en mordicus hield staaa dat de derde prijs hem toekomt. M. Yanderlinden 6D zijne vrienden van den Ouden berg, beweren bij hoog en laag, dat hunnen zetelrijder de derde plaats moet hebben, zooniet.... Woeste trekt het zich niet veel aan, zijne plaats is onbetwistbaar. M. De Saedeleer mag van stonden aan zeker zijn dat hij aan de slippen hangt van den fertetiker fan 1tflomseikenton en kot- tiens, maar de ploeter?... och, och de ploeter, reeds zoo boos op de derde plaats, riskeert veel, heel veel ook die voor den neus te zien weg feemeu. Miserie driemaal miserie miserie onder tafel, de ploeter, de groote ploe ter Bethune verdrongen door Vander- linden, de afschuwelijke Vanderlinden, die .ie Evenredige Vertegenwoordiging stemde, en dus voor zijn paart de oor zaak is dat de dompers hier ten minste een zetel moeten verliezen, en dat er aoo getwist moet worden voor de plaat sen op de lijst, 't is om te weenen, dat de tranen iu ploeters platbroek loopen. Bethune zal de vierde zetel hebben, de vierde prijs in de politieke ringste king, de eervollq melding, hij zal door de maude vallen en bekomen 't geen niet bestaat, de 41 ste zetel in de Fran- sche Akademie. Stellig is 't dat welke partij ook die maar een geringe macht bezit, en door hare uitge brachte stemmen in de onmogelijkheid valt eeuen vertegenwoordiger te bekomen, door al leen te strijden al hare stemmeD schenkt aan de Woestekliek ten nadeele der anti-kleri kale partij en in het bezonder gansch ten na deele der kandidaten partijgangers van het zuiver algemeen stemrecht. Ver-kiouclheid. Niets overtreft als verwarmming de wol Lana Sanitaria fr. 1.50 iu al de Apotheken. Dat het bestuur onzer stad in alle opzichten veel te wenschen over laat is van elk geweten maar wat waarlijk door zijne buitengewoon slechte inrichting de algemeeue aandacht ver- dientisonze stedelijke politie. Deaktgij, dat deze hier bestaat om de orde te handhaven, de burgers te beschutten tegen dieven en andere kwaaddoeners Oh, dan zijt gij er niet. Dikwijls gebeurt het, dat oaze geudaimerie kerels opzoekt, welke door de rechtbank ver oordeeld, zich hier schuilhouden, zelfs gedu rende verscheidene maanden een huis bewo nen, zooals onlangs het geval was, en onze wakkere politie weet daar volstrekt niets van. Kiezers opzoeken, ja Volgens de wet moeten de logementhouders in bezit zijn van een door de politie afgeleverd boek, waarie de namen der iogislgasten wor den opgeteekeud met de melding van waar ze komen en waarheen ze zich begeven. Do com missaris van politie moet deze boeken regel matig nazien en zich vergewissen of er soms tusscben de logistgasten geene scoelmen neste len. Wordt zulks hier gedaan V? Verscheideue logementhouders hebben reeds meer dan eens zoo eeu boek gcvra igd, ze wor den wandelen gezonden. Er zijn er, die meer zorgzaam dan de politie, zich een boek hebben aangeschaft en het uit voorzorg en plichtbe sef in orde houden. Mooie politie. Zijn de straten veilig Zelden kan uien eeD eind weegs gaan, bezonderlijk des nachts, zon der can grooten noad te ontmoeten, welke hon gerig van vuilbak tot vuilbak loopt en bij zij ne nadering de voorbijgangers den scbrtk op het lijf jaagt. Dikwijls ziet men verschillende honden bij elsaar ongemuilband rondloopen of dwalen, en zulk schouwspel heeft niets gerust stellends, bezonderlijk bij het naderen der warme dagen, als de razernij zoovele slachtof fers maakt. Uit voorzichtigheid, nemen de begoade bur gers om beveiligd te zijn tegen de booswichten utoj."i1 '«aw*. v.. ,i'v»i een bezonderen nachtwaker, welke zij zelven betalen dit is sedert jaren het geval in de Statie-en Zoutstraten. Het is, meen ik, dank aan dergelijke maatregelen tot men hier niet meer hoort dan dieften met inbraak, Van 5 uren tot 8 1/2 uren 's morgens is er geen enkele agent in eigenlijken dienst, voor eene zoo belangrijke stad als de onze is dit echt schandalig. Bewaakt maar zelf uw erf eu eigendom, medeburgers, rekent niet op onze politie, deze heeft ander werk te verrichten I Wordt er in enze stad eene misdaad bedre ven, onze politiemannen zijn onbekwaam er da daders van te ontdekken. Meermaals nochtans hebben bekwame jon gens zich aangebeden om bij de politie inge lijfd te worden, maar ze worden niet aanvaard omdat men ben mistrouwde wegens hunne gezindheid. Om agent te worden moet men zich aH kiesdraver doen onderscheiden en werken tea voordeele van den politieken win kel onzer stadsbestuurders, wie dit kunstje ver staat is goed voor do politie, wier dienst hoofd zakelijk bestaat in politieke naspeuringen. Nog talrijke en gewichtige opmerkingen vallen er te doen voor heden acht ik het ge noeg. Later kom ik op hetzelfde kapittel te rug. Het wordt tijd, dat de heeren stadsbestuur ders doeltreffende maatregelen nemen om onze poli'ie op erastigen voet in te richten iu eene stad van dertig duizend inwoners is zulk hoogst noodzakelijk. Wat had hij niet beproefd Alles hij had al de geneesmiddelen genomen die eene snelle eu zekere genezing beloofden hij had alla wrijvingen gedaan en dat alles zon der ooit eene duurzame verbetering te kunnen vaststellen. Hij geloofde niet meer aan een gelukkig le ven, hij was ongeloovig aan alles, wanhopend en uochtaus liet hij zich tot eene laatste proef overhalen. Hij naam het, jicht en rheumatiek- bestrijdend Elixir Vincentvan Brussel. Het gevolg was merkwaardig en snel, en in weinig tijd bad bij eene genezing bekomen, die hem bet vertrouwen, de hoop en het leven te rug schonk. Te bekomen bij M. CALLEBAÜT, Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. de flesch. Liberale Werkmanskring. Zondag 1 April, ten 10 1/2 voormiddag in het lokaal Concordia, zitting van het hoofdbe stuur. Orde vaa den dag l8 De eerstkomen de Algemeeue Vergadering. 2' De uitstap naarNieuwerkerken. 3° Verscheidene. Liberale Oude Garde. Te beginnen van April hebben de repititieu plaats tweemaal ter week, den Dinsdag en Za terdag telkens, ten 9 uren stipt. De Mullplaag. Denderbode heeft in den Fatriote dei ems'# de gelezen tegen de muilpiaag. De kribbe laars van die twee rioolpapieren hebben hst hoogst noodig de remede op zich zelven toe te passen, want ze zeeveren dat elke mensch met gezond vorstander vies van wordt. 't Is ook nen troost. Men deelt ons mede dat het K°rkhof nog zoo groot gaat gemaakt worden als het nu is. Nu mogen de Aalstenaars gerust sterven, ze «ui len weten waar naartoe. Voor 't mansvolk alleen. Er hebben weer sermoenen plaats voor 't mansvolk alleen, 't Is te hopen, dat de prs- dikauten dis iu ailes voor de reentvaardigheid spreken, ook sermoenen zullen houden voor klerikale lijstenvervalschsrs alleen, voor kle rikale stemmenkoopers alleen, voor klerikale armenverdrukker8 alleen enz. zij zouden puike sermoenen kunnen doen. Wel verdiend. Iedereen heeft kunnen zien hoe men op de Groote Merkt de fondeeriog heeft gemaakt voor bat nieuw standbeeld. Morgen Zondag, komeD de ministers, prins Albert, de voorzitters van Kamer en Senaat M Journez en vele andere volksvertegenwoor digers en Senatours ten 10 uren te Aalst toe met een bezonderen trein, om de plaatsing bij te wonen van het nieuwe standbeeld voorstel lende ploeter Bethune gezeten op een hoop saucissen en een kiezerslijst in de hand hou dende. Iedereen zal de inhuldiging van dat me»k- waardigstuk willen bijwonen. Reklaam op zijn Amerikaansch. Een huis onzer stad liet over eenige dagen van deur tot deur strooibiefjes bestellen waar in onder andere bet volgende te lezen is Dit jaar hebben wij geene moeite ga- spaard om aan iedereen de voldoening te kunnen geven, hunne kinderen met genoe- gen te bewonderen. Dus, komt onze étalage zien, en gij zult met reden moeten bekennen, dat gij in Brussel of elders zoo goed en goedkoop kunt gediend zijn als bij ouh. Aan zulke aanbevelingen kan niemand weer staan. 't Is echt Amerikaansch Bericht. De Laden der Liberale Associatie van het kanton Aalst worden bericht dat in den loop dezer week de kwittancien voor 1900 zulle ontvangen worden. Het Bestuur. ,Éi SB 'M. e i

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2