M. Hyacinthe BERNEAYGE. Bij de dompers. Hoest niet meer. PLOETEUIJ. Ze komen af. Leerplicht. Nog de Ploeterij in de Kamers. Kip-Kap. Sterfgevallen. Fonds Jan DE WINDT ▼end en beeft dadelijk door diens bemoeiing ander werk gevonden. Elka m erkman moet deftig zijn brood kunnen verdienen en al te dikwijls ge beurt het helaas in onze stad, dat er hongerloonen worden betaald voor las tig werk. De toestand van zulke arbei ders is deerniswaardig en daaraan moet verholpen woiden door goeden wil en recht vaardigheid. Indies gij eketeroogen aan de voeten hebt die xveel doen lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen Verdwijnen 1 fr. de doo». Heden, beste Lezers, stellen wij U M. Hya- .cintbe Berneayge voor, de bijgevoegde kandi daat der liberalen van de arrondissementen Aalst én Oudenaarde voor de Senatorial kie zing van 27 mei eerstkomende. M. H. Berneayge is in ons arrondissement niet zoo wel gekend als onze titel voerende kan didaat M. Aug.Verbrugghen, maar de liberals vrienden zullen de gelegenheid hebben, den verdienstelijken kandidaat te leeren waardae- ren, die de sympathie geniet van u! degen ui, welke de eer hadden met hem in betrek king te komen, ook hebben onze vrien en van Oudenaarde, hein niet eenparigheid de bijgevoegde kandidatuur voor liet Senaat aan geboden en M. Berneny^e een liberaal van den ouden echten stempel, beeft niet geaar zeld zich te* bescbikkiug tu stellen dor liberale partij M. H. Berneayge is een man die hoog ge, schat wordt door iedereen. Door de verheven heid van getst, de uitstekendheid van zijn karakter en zijne miunelijkheid jegens eenie der heeft hij eene onbetwiste populariteit ver worven. Hij is de type van den volmaakfn gentleman. M. Hyacinthe Berneayge is de zoon van den overleden geneesheer, burgemeester van ?fe- derbrakel en heeft door zich zelve en door zijne familie betrekkingen aanzienlijken invloed. Hooit heeft zijne verkleefdheid aan de libe rale grondbeginselen gefaald, nooit heeft de liberale partij een onwrikbaardere» strijder aangetroffen, in alle omstandigheden mochten de verdedigers der vrijheid, de voordelvers des vooruitgangsophem rekenea. Tweemaal was hij kandidaat voor de Kamers, verschei dene malen kwam hij zegevierend uit de strijd voor den gou wraad en zetelde tweemaa 1 in den provmoialecraad der provincie Oost-Vlaan deren. Ia October laatsleden heeft hij een hardnek- kigen kamp aangegaan tegen het gemeentebe stuur van Nederbrakel, dat sedert ettelijke iaren in de haaden was gevallen der klerika- len. De pogingen van M. Berneayge en zijne vrienden werden met een schitterenden uitslag bekroond en het klerikaal bestuur werd ver pletterd met 150 stemmen. M, Berneayge is eon man bezield met demo- kratiscbe gedachten. Onverpoosd heeft hij geijverd om onder sijne medeburgers de wel daden van het onderwijs en der goede opvoe ding te verspreiden. Nederbrakel bezit hedea nog eene bewaarschool welke M. Berneayge op zijne kosten heeft ingericht en welk bij ib bloeienden toestand beeft onderhouden aan gewend ondanks al de pogingen door de kle- rikalea om ze ten onderen te brengen, M. Hyacinths Berneayge is een zeer hulp vaardig man, steeds bereid dienst te bewijzen, ncoit beroept men zich vruchteloos op zijne welwillendheid, en voorgoede, menschlievcn- werken is hij een overtuigde en milde ij veraar. Het is klaar, dat ondanks zijn oprecht ge moed, ondanks sijne toegevende verdraag zaamheid en ondanks zijne menschlievendheid M. Berneayge, dikwijls het voorwerp is ge weest van de hatelijke en razende aanvallen der fanatieke tegenstrevers. Maar verre stond hij boven die aanvallen onverschillig, mede lijdend zelfs zag hij neer op zijne belagers wier aachtelooze woede hem ongedeerd liet. Mannen als M. Berneayge vereeren de par tij tot welke zjj behooren en onze liberale vrienden van Ondenaarde konden geens betere keuze doen. De liberalen van geheel het ar rondissement Aalst hebben ook de kandida tuur van M. Berneayge toegejuicht, wier naam op onze lijst eene waarborg is vaa triomf. J. VAN OPDENBOSCH. De domper» van ons arrondissement hebben beslist hunne lijst samen te stel len als volgt :Voor 't SenaatVan Vrec- kem Karei ex de Kerckhove Eug. titel- ▼oerendeen de Kerckhore Eug. bijge voegd© kandidaat. Voor de Kamers "Woeste, De Sadeleer, Bethune ex Van der Linden titelvoerende kandidaten dezelfde kandidaten staan als bijgevoeg de kandidaten in omgekeerde orde. Ze gaan dadelijk hunnen tocht door geheel het arrondissement aanvangen en nullen elk een strijdleuze aannemen. Woeste Stauvastik in keloof De Saedeleer Een ons geluk is meer ▼aard dan een pond verstand Bethune noblesse oblige ;Vander Linden Uitge knipt ia yer geschupt Van Vree kem 'k Geef alles weg de Kerckhove Zwij gen is eene deugd. Ieder zal zijne leuze verklaren, Woes te die getrouw bleef aan 't geloof zijner vaderen zal er noe het huiskesinn en d» eikenton bijvoegen. 't Zal jolig zijn in de Dendervallei. Ik waarborg de genezing in twee dagen van tc koudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het snelste, bet zekerste en aangenaamste Borstgeneesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eisebt altijd de echt.' Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en n bet Algemeen depót A. Depratere, Oostende. Verleden dinsdag kwam in de Kamers de zaak op tapijt dor verTalsching der kiezers lijsten ran Aalst waarvan schepen Bethune de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen. Men weet met welke verwaandheid M. Be thune zich op bet gerecht beriep toen hij eene eerste maal door M. Lorand op den rooster werd gelegd. Thans was bet weer M. Lorand, die den ploeter afzwingelde en voor geheel bet land bewees hoe onbeschaamd de Aalster- sehe dompers bedrog en vervalscbing pleegden. Meent ge dat de platbroek weer .voor den dag is gekomen aset eene verklaring van vertrouwen in de onpartijdigheid van het ge recht Neen, de fiere Sicamber heeft het hoofd gebogen en heeft slechts sidderend een paar woorden gesproken. Bethune zegde: Ik wil aan het debat geen deel nemen, ik laat bet aan de rechterzijde over te beslissen, men heeft mij belasterd voor de zaak der kiesreklamen heb ben wij als eerste rechters gezeteld eu op mijn eer en geweten verkiaa* ik, te goeder trouw 'te hebben gehandeld. Men moet ploeter zijn van top tot teen om alzoo te durven spreken. Twintig malen heb ben wij geschreven en herhaalden wij de ver antwoordelijke plegers der vervalschingen, degenen die de valscha akten, datums en ver klaringen hebben ingeroepen om de kiezerslijs ten te verknoeien hebben dit gedaan met in zicht, bij ds reklansen door M. Anne ingediend waren al de bewijsstukken gevoegd, stelselma tig werden de gegrondste vrageu verworpen, en als M. Bethune zegt dat dit bandelen is ter goeder trouw, dan liegt hij wetens en willens, dan liegt bij als een laplander, als een ploeter. Hoe uij niet schaamrood is geworden zouden wij begrijpen indien wij niet wisten dat hij sedert bet geval met M. Journez het blozen beeft verleerd. M. Bethune en zijne vrienden, de dompers, be weren dat de schepenen van Aalst in 't geen betreft de herziening der kiezerslijsten het ambt hebben vervuld van eerste rechters en dus aan de vervolging moeten ontsnappen. Dat is teenemaal onmogelijk, in ons land zijn de rechterlijke en bestuurlijke machten geschei den, een bestuur kau tevens geen rechtbank zijn. En moest het nog zoo wezen dan vragen we mag een rechter om iemands beroep af te wij zen iteoneu op handtastelijk valscbe stukken, akten en verklaringen die hem in de banden werden gestopt of die hij zelf heeft verzonnen, sn op de onechtheid derwelke zijne aandacht werd geroepen De rechter zou nog pliehtiger zijn dan de bestuurder. Indien het geweten van Bethune zoo zuiver en rein ware, hij zou zelf vragen om mogen vervolgd te werden gelijk hij er vroeger op bofte. Maar hij laat ziju medeknoeier, zijn uitvoerder Koppens zeilen en trekt klink ach teruit. Misschien heeft hij de verantwoorde lijkheid op zich genomen, omdat hij de eenige schepen is van Aalst die dit doen kon «onder zich bloot te stellen, hij ten minste mocht er op rekenen door de parlementaire onschend baarheid en de stemming der klerikale meer derheid aan de klauwen der Justicie te ont snappen. Er zijn valsohe stukken gebezigd, valiche ver klaringen gebruikt enz. om de kiezerslijsten te verprosson altijd ten voordeele der klerikalen. Dat is voor iedereen die recht wil spreksn vervalscbing van openbare schriften en wa denken dat het noodzakelijk is de daders te straffen. Wij hebben de houding van Bethune voor speld, ze verwondert ons dus geenzins. We vragen dat de wetgeving strenge maatregelen zou nemen om dergelijke schriftvervalschingen voortaan te verhinderen indien het gerecht thans onmachtig is de daders te treffen. Voor het overige bemerkt eenieder dat Be thune een ploeter is en een... ploeter blijft een ploeter. En die vent is volksvertegenwoordiger, 't is voorwaar een sehoone eer voor Aalst. M* i.-B. Crabbe, 29, Piersstraat, te Brussel, schrijft M. Vincent, Grensstraat, 33, Brussel. Langen tijd leed ik aan rhumatism en flere- cijn met grooto moeite ben ik tot aan uwe apotheek gewandeld om uwen Elixir tege» jicht en rhumatism te koopen. Ik heb het ge noegen u te laten weten dat ik na twee dagen behandeling weer mijne gewone schoenen kou aantrekken en mijne bezigheden hernemen. J.-B. Cbabbe. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apetheker te Aaiet. Prije 3 tr. de Aeeeb, Ze gaan afkomen. Wie Wel Wozste en zijne satellieten. Ze gaan weer hun rondeken maken van dorp tot dorp en in de gemeente scholen private meatingen houden. Men ver zekert dat de goelaard reeds twee deuntjes in 't Vlaamsch van buiten kent, dat is wel van den kaudidaat van stek te peest te poer in te lcront. De gemeentescholen mogen zonder toelating van den minister voor geen ander doel ge bruikt worden dao voorhetgeven van onder wijs. Indien de dompers er politieke vereeoi- gingen houden, zullen wij van den minister hetzelfde recht eischen en er zal gelachen wor den. i. De liberalen willen den leerplicht. Wij wil le» dat elk kind het minima onderwijs geniete en de geleerdheid hebbe welke tegenwoordig voor een beschaafd meusch onontbeerlijk is geworden. Het onderwijs is eene zaak vau openbaar nut. Voor alle zaken van openbaar nut en al gemeen belang waarbij het afzonderlijk initia tief te kort schiet moet de Staat maatregelen nemen. Alle ouders moeten hunne kinderen zoowel Bet geestelijk of verstandelijk als het liehame- lijk voedsel verschaffin. Wat aangaat het lichamelijk voedsel bestaat de wettige verplich ting en het bezorgen van het verstandelijk voedsel moet ook wettige verplichting worden, want het tweede is er zoo noodig als 't eerste. Jesus zegde de meusch leeft ciot alleen van brood. De liberalen willen den leerplicht. Maar we weten, dat de ouders door eigen mangel aan onderwijs of uit tijdgebrek in de onmogelijkheid verkeerea hunne kindereu een voliedig onderwijs te geven. Ook door persoon lijks ondernemingen ban in al de behoeften niet voorzien worden, daarom is het de plicht van den Staat die zaak in handen te Deinen. De Staat moet dus scholen inrichten ten be- hoeva van geheel de bevolking scholen waar de leeraars bekwame mannen ziju en het on derwijs ouder toezicht staat van staatsbeamb ten, hunner zending waardig en bewust. De leden der Coustituante waren het allen eens over het princiep der inrichting van het opeubaar onderwijs en in de grondwet werd geschreven De inrichting van het onderwijs door den Staat zal door bezondore wetten ge regeld worden. De liberalen willen den leerplicht. Is de leerplicht eene nieuwigheid O 1 neen verre van daar. Reeds lang begrepen de regeerders, dat «en man zouder onderwijs een ongelukki- go is, en onder het volk geldt nu het spreek woord Zonder geleerdheid 'u zij de tegen woordig niemand niet. In 780 beveelt Karei de Groote de geestelij ken scholen te openen voor de kinderen dei- vrije mannen cn der lijfeigenen en dezen zijn op hunne beurt verplicht hunne kleinen te la ten onderrichten. In 1586 werd er te Bergen een dekreet uit gevaardigd waarin onder hoofdstuk IV gezegd wordt De ouder» en meesters die hunne kinderen en dienstboden naar de zondag- scholen niet zullen zenden, zullen met boe- - tea gestraft worden en zullen zelfs uit de parochie kunnen verjaagd wordeu. In onze eeuw werd de loerplicht al spoedig in voege gebracht in verschil lende lauGen van Europa en in een vorig artikel hebben we eeue lijst medegedeeld van lauden waar de leer plicht thans in zwang is. Sommige katholieken ook zijn voor het verplicht ondorwijs eu verleden week nog stemde de katholieke priester eu staatsman dokter Schaapman, volksvertegenwoordiger in Holland de wet op den leerplicht, met de libe ralen tegen de fanatieke katholiekeu, protes tanten en de socialisten. Wonder genoeg. Da klerikalen die in alles het belang van den godsdienst beoogeu (ze «eggen het toch) zijn tegeustaanders van het verplicht onderwijs alhoewel de leerplicht in den catechismus staat ja, ja, ia den cate chismus I! Er staat in den catechismus dat peter «n me ter de kinderen moeten onderwijzen «immers als de ouders bunnen plicht niet zouden doen Of wil dat misschien zeggen, dat de kinderen alleen den catechismus moeten kennen en het al wel is, als ze weten hoe Christus mensch ge worden is, hoe Adam eu Eva werden ge schapen en hos ze zondigden enz. In den strijd voor 't bestaan is die wetenschap onvoldoende en lezen, schrijven, rekenen en dies meer mag niet vergeten worden. Welnu om de kinderen te onderwijzen kun nen Ge werklieden hunnen plicht niet vervul len, peter en meter zijn a.smede niet bekwaam de ouders te vervangen. Toch is het on derwijs noodzakelijk, niemand betwist zulks daarom moet de Staat als een weldoende voogd de taak ter herte nemen en doen wat de ouders wel zouden willen maar niet kunnen doen de kinderen eenbetumelijk onderwijs verschaffen. Rhumatismen, jicht en alle ziekten veroorzaakt door de gal en de slijmen worden op korten tijd genezen door de anti-slijmach tige Walthery-pil, Nooit eeue mislukking. Te bekomen hij do Apothekers Callehait, De Talkenesr, Do Waeis, Ohysoeliaokx s» overal. M. Van der Velde. De schepeD-colIege» mogen niet strafbaar zijn voor de vervalsching en bedrog door hen geploegd in het opmakea der kiezerslijsten, zooniet zouden er geen© schepenen meer gevonden wordeu ziedaar ds verklaring door M. Ligy gedaan in de Midden- afdeeliug. (uitroepingen). M\Beïkune. Mijn geweten verwijt mij niets. (De ploeter zegt niet of hij nog een ge weten heeft). M. V.d. Velde.Waarom sleurt ge de- genen niet voor de rechtbank die u openlijk betichten van vervalsching en bedrog M. Bethune. Dit bevestigen alleen mijne politieke vijanden. O I die ploeter 1 het parket is dus een poli tieke vijand, het Beroepshof is eene politieke vijand, de prokureur-generaal- bij het Opper ste gerechtshof van ons land is een politieke vijand. Door verslagen, rekwisitorius en vonnissen is bewez n en uitgemaakt, dat de opmakers der kiezingen geene eenvoudige dwalingen hebben begaan, maar dat ze falsarissen zijn geworden om de dompers te begunstigen. M. Woeste moest het laatste woord hebben, hij zegde dat de liberalen van Aalst enkelijk hunne klacht hebben ingediend uit teleurst ti ling over hunne nederlaag in de kiezing. Da noodlottige man weet misschien niet, dat onze klacht tegen de vervalschers gedaan werd verscheidene weken voor de kiezing Slot. Bethune wordt van het schande- banksken gered, door de dompers mot 56 stem men tegen 36. Stemden met de linkerzijde, de volgende katholieken Beernaert, Golfs, De Jaer, Hubert, Nerinckx, Renkiu, Snoy tea Stouffs. De ploeter is gered. Hij zal een dikke kaara aansteken op het altaar van den heiligen Plat broek. Borstongesteldheden. Niet© verwarmt zoo goed als de wol watten Land Sanitaris 1.50 fr. in al de Apotheken. Verdaagd. Verscheidene artikels en bijdragen bunnen in dit nummer niet opaeuomen worden, en zullen in ons eerstvolgend nummer verschijnen Burgerwacht. De groote maneuvers der burgerwacht zul len plaats hebben in en rond Dendermonde. Een deel der wachten zullen den weg te voet afleggen andereu per spoor.De Ordedienst zal waargenomen worden door de pompiers, di© comblain geweren hebben tot dat doel. De pompiers zullen de lijfwacht vormen van den major en onder zijne onmiddolijke bevelen staan. Op schuim. De Jonge Garde krijgt toelagen per jaar zonder de toebrokken. Daarbij hebben de fluit jesmuziekanten nu nog 700 franken gehad voor hunne kostumen. Die Jonge Garde worrlt eene echte schoefel- of schuimsocieteit, er ontbreekt nog slechts aan dat elke pijper wekelijks een paar broo- den zou krijgen van Semey. Drommels 't is niet genoeg gekleed te worden, men moet eten, ook. Getal ongeleerden in Aalst. In 1897 waren er volgens het atadsverslag 248 lotelingeu. Daarvan waren» er 58 volko men ongeleerd of 23 per honderd. In 1898 waren er op 264 lotolingen 51 on geleerden of 19 per honderd. In 1897 waren er 63 of 25 per honderd en in 1898 waren er 59 of 22 per honderd die niet konden schrijven. Niet waar, Denderbode, het verplichtend onderwijs is niet noodig in ons land 1 Keer op keer worden van onze trouwste en verkleefdste partijgenoten ons door de dood ontruktM.Èmile Boin, de alomgeachte ma jor, M. Steleman, een der herinrichters van de Oude Garde werden weinige dage» geleden ten grave gedragen. Vrijdag laatst had de teraardebestelling plaats van den vriend Jean Vau Bleyenberg, die nooit eene vergadering der Liberale Asso ciatie verzuimde. Wij bieden de bedroefde huisgenooten onze deelneming in hnnnen rouw aan. Afdeelïng Aalst Zelfonderricht. Aanstaande zitting op Zaterdag, 14 April, om 8 1/2 uren in 't lokaal Concordia Orde van den dag 1. Lezing. 2. Belangrijke naededeelingen. 3. Bespreking der Voordracht te houden door den heer docto* Haller von Ziegesar.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2