JAN KREKEL. t m Kiesvergaderingen. 15de Jaar. Nummer 17 Zondag 29 April 1900. Manifestatie voor het Pensioen der Oude Werklieden. Het Pensioen. Beschaving. Aan de heeren Onderwijzers.. Wat vraagt het volk LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijsvoorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. ym Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST n j Gewone, 15 centiemen Pnjs der Annoncen per drukregel}.. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad, gezonden vrordtj Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 28 APRIL. Al de liberale vrienden worden ver zocht, de vergaderingen bij te wonen welke van heden af alle avonden aullen gehouden worden ten 8 uren stipt in den Graaf van EgraoDtgroote Markt. Inschrijving der redenaars voor de meetiDgen, der propagandisten-ui tdee- lerg der manifesten, der vrienden die de meetinghouders willen vergezellen, der getuigen voor de kiesbureelen enz. Al de liberalen, die ons met raad en daad in den strijd willen bijstaan zullen het aich ten plicht rekenen onzen oproep te beantwoorden. Heden, Zondag 29 April, te Brussel groote Betooging ten voordeele van hot pensioen der oude werklieden. (Zie voor de verdere inlichtingen de tweede blndz.) Het pensioen voor de oude en gebrek- kelijke werklieden is wel de schoonste hervorming geschreven in het demo- kratisch programma der liberale partij. Een inenseh hoeft gansch zijn leven lang gewerkt, gezwoegd en geslaafd, hij heeft tegenspoed gehad, armoede on ellende verduldig verdragen, maar alles heeft een einde hij kan niet meer werken, zijn tijd is voorbij, zijne han den zijn stram, ziju rag is gekromd. Weldra zal hij honger lijden en ge brek en de koude zal door zijne dunne, schamele kleederen dringen. Dan zal hij verpacht worden op den buiten of in een gesticht worden opgenomen waar hij alle vrijheid moet ontberen en een leven slijt vol vernederiag en misken ning. Dat men een frank daags geve aan de oude mannetjes onzer hospicien, en overal zullen zij in de goede werkers gezinnen met vreugd worden opgeno- De vroolijke door POL LINDEMA Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. 9* Vervolg. 4. Bij eene oude kennis. Nonkel Krekel 1... Krekel, krrrreeekeltje... piep, piep, sjrrrrt.... en hij bootste zoo fijn het gepiep van een krekel ra dat een waar achtige krekel zelf zich daaraan zou vergist hebben. Karei schoot in een langen schaterlach, en weg was de donkere vlaag.... Hij stiet de deur van den eest open. De lamp die aan een riggel van den lagen zolder hing wierp haar klaar, vriendelijk licht op 't helder ontloken gelaat van den vroolijken Krekel. Goên avond, nonkel, goêa avond allerao riep hij... Zijn neus wipte eens naar omhoog hij kneep in loozen ernst e^ns heel bevallig de oogen dicht, snoof den lieven geur oer hoppe in wroetelde met de banden in de zakken van zijn wijde broek en begon dan te laehen, te lachen terwijl de goede Karei van het MoeikenBhof 't echooue, vriendelijke gelaat men, zij zullen er eene familie vinden, en de arbeiders zullen hun inkomen zien vermeerderenterwijl de oude man nog diensten zou bewijzen aan het huisge zin, door het doen van boodschappen, tusschenbeide al eens te letten op de kinderen enz. en de zwoeger zou vrij zijn in plaats van slaaf gelijk nu. Nooit wilden de klerikalen weten van 't pensioen voor den ouden dag, ze zijn voor de vrijheid, de brave dompers en beweerden dan ook, dat de werklieden maar zeiven voor hunnen ouden dag moesten zorgen, en vrij moesten gelaten worden in hunnen ouden dag welstand of armoede te genieten. Maar de tijden zijn veranderd en de dompers ook. De kiezicgen naderen, dreigend en onbeilpellend voor hunnon boel en fluks maken ze rechstomkeer en aanbidden thans wat ze gisteren ver- wenschten en verbrandden. Nu zijn de dompers voor het peneioen. En in eenen asem hebben zij een wetsontwerp opgesteld en neergelegd Ja, neergelegd, en waar het gelegd is zal het waarschijnlijk nog zeer lang blijven liggen. Doch als het voor de pinne komt zal er in den lande een schaterlach opgaan van Aarlen tot Oos tende, van Haerlebeke tol Maeseik. Volgens dat neergelegd ontwerp zon den de werklieden op 65 jarigen ouder dom een pensioen genieten van 65 fran ken 'sjaars, nog geen 18 centiemen daags. Achttien centiemen daags, dat is vol gens de klerikalen de welvaart, de weelde, den overvloed voor den ouden man. Met 18 centiemen daags zal hij huishuur, brood en vleesch, drank en kleederen betalen en indien hij daar mede niet tevreden is, bewijst zulks alleen dat die oude werkman een door jager is, een verkwister een nietdeug. Indien het goevernement nog eenig eergevoel had, het zou zich schamen zulk ontwerp neer te leggen. De kleri kalen spreken van de geldmiddelen waar zullen wij het geld halen kermen ze. Och, waar hebben ze het geld 'ge haald voor de Maasforten, voor den Congo voor de vermeerdering der jaar wedde van de priesters enz. enz. over Krekels breoden schouder heenstak en vroeg Hebde geen plukkers vandoen Komt ge helpen 1 komt ge ons helpen lukken vroeg Rozeken, 't zonnige, malsclie, loemige Mie-Rozeken. Ah 1 dat is lief van u, jongens Karei blikte eens in die oogen vol oprecht heid en vol jeugdige, liefelijke hoop. Hij zag dat ze het wel meende en hij was uiterst in zijn schik, waat hij vond inderdaad dat het heel lief vau hem en Krekel was. Zet u hier, Krekel, zei Mie-Rozeken. Als ge da peist Hoe I als ge da peist Ja. Wat wilt ge daarmee zeggen 1k Zet me liever in dien hoek. Ei, ei, ei I... Zet gij u hier, Karei. Och, neven u, maar 'k wou niet weige ren, Mie-Rozeken die goede, onnoozele Krekel... Ja, zegt de knecht... ja... En betrouwt er de meisjes niet, Want zij brengen u in 't verdriet O gie snul Ja ja,., he., he wa gingik nu zeggen morde Jan en wreef eens aan zijn Deus 't Was warm, vandaag hè.... Neen koud wil ik... kristi 't was toch warns, zeker, niet waar, Netteken I 18 centiemen daags genoeg voor een paar droge boterham men met een peultje zout erop. Daarmee is volgens de klerikalen het maatschap pelijk vraagstuk opgelost. Het is te hopen, dat iedereen den 27 Mei zijn plicht zal doen en de dom- persregeering met hare oplossing voor goed zal opgelost en uit den weg ge ruimd worden. Op alle toneu heeft men ons voorgezongen de Congo onderneming is een wer i van bescha ving, een work van pure menschpnliefde, het klonk in major eu minor, in mol-of duntonen standvastig ons in de ooreu het Congowerk heeft maar een doelonze zwarte broeders de weldaden der beschaviog te laten genieten. Miljoenen werden aan die onderneming be steed, reeds honderden hebben er bet leven bij ingeschoten en meermaals hebben wij de licht zinnigheid gehekeld waarmede de klerikalen, het geld der Belgische lasteubetalers in den onverzadelijken knik van het zwarte land gooi de. En onzo woestisten, die geen raillioentje vin den voor het lenigen der armoede onzer afge sloofde werklieden, Woeste Botbuue, De Sae- deleer, Van Vreckem eu tutti quanti ze stem den die millioeuen voor den Congo, met twee handen gelijk en zouden lies er voorgestemd hebben en nog stemmen, 't is immers voor een beschavingswerk. Och, van tijd tot tijd wordt een hoekje op gelicht van de gordijn waarachter dat zooge zegd beschavingswerk gebeurt en meu krijgt een kijkje op het tafereel uit Gijzegem, of het binnenland van Afrika, en de haren rijzen te berge bij het zien van zooveel beschaving en bloed. De laatste berichten uit Conuo melden gru welijke dingen, de beschavers der Cougoleezen, Belgen,helaas 1 stellen zich aan als gewetenloo- ze moordenaars eu hebben niets te benijden aan de moordenaars eu van den bloedhond van Turkije. De regeering werd ondervraagd over den op stand der Budjas, die het moede warei, met messteken en geweerschoten beschaafd te wor den door Belgen van welkeer voor hun paart 150 weerlooze schepselen vrouwen, kinderen en ongewapende maonen vermoordden. En wat antwoordt het goevernement De Congo-vrijstaat is een vreemde staat wij heb ben ous met zijne zaken niet te bemoeien, hij heeft zelf zijne zaken maar klaar te spinnen. Als't was om millioeuen te stemmen voor het zwarte kerkhof, he 1 dan had Bel gie er alle belang bij volgens de klerikalen maar nu er Ja, zei Netteken 1... da was 't Gij zult er uen naam mee krijgen, kind lief Waarmee Pas maar op, zèlle Want dezen nacht heb ik nen droom gehad, gasten, nen schoonen, aardigen, leelijKen droom Ah, ah, ah Krekel, vertel ons dat eens, toe Zult ge 't aan niemand zeggeu Neen Ahwel Ik droomde dat ik droomde En ik droomde dat mijn droom waarheid was en geen droom Duurt dat zoo nog 1 mg, Krekel 'k Moest trouwen... Och, wacht eens zie 'k ben overgegaan dat komt met mij te on derbreken.... Dus, in mijn droom was ik rijk, oe'zoo schrikkelijk rijk, dat ik 't goud in groote pattatenboddens in mijnen kelder staan had. 't Moest trouwen, zei ik, met een schoon meisje, rijk als ik, en schoon, zoo 8choou als de schelm van Mie-Rozeken daar aan de kribbe l... Ik zag ze in mijn droom n 'k -moc.ht ze nen smokkel, op hare rozige wang geven.... Ah 1 jongens dat deed me deugd, detd het mij deugd Nu, als ik den morgend van den dag ^an miju huwelijk opstond en mij wel en goed had aangekleeddedore! men had mij mijn hoed gebracht en ik zocht wel een ualf uur naar mijn kop om den hoed op te zet- gevraagd wordt of onze millioenen dienen moe; ten om een ras van moordenaars te kweeken, nu gaat het ons niet meer aa i. Weg met zulke.' Congolanders 1 Bij de bespreking der onderwijswet van 1895, werd het volgende amendement neergelegd De onderwijzer kan het voorwerp niet zijn eener welkdanige tuchtstraf van wege den, ■Staat of do Gemeenten uit oorzaak zijner poli tieke, wijsgeerige of godsdienstige denkwij ze. t> Stemden tegen al de katholieken en al de christene democraten zelfs pastopr. Daens, Al wie voor het sluiten van hft verbond' wasi stemme voor de liberalen om, aan de leiders! van democraten en socialisten te dopn verstaan dat een half dozijn heethoofden de wet niet mogen spellen aan do leden der partij. Als men 100 menschen vraagt wat hun gedacht is over de aanstaands kip2 zingen dan antwoprden er 99 't Is spijtig dat er geen verbond is tusschenj liberalen, daensisten en socialisten. Wij zijn ook van dat gevoelen en de. liberale partij van ons arrondissement- heeft geene moeite gespaard om dit verbond tot stand te brengen. Maar eenige opperhoofden der daen-, sisten wilden van geen verbond hoege naamd hooren. Liberalen en socialisten zijn in hunne oogen slechterikken, ten, hoogste goed om de daensisten te... helpen. Geen liberaal of socialist kan of- zat dus voor den katholi'ek De Backer, kiezen. De socialisten zouden wel een ver bond willen met de liberalen, maar elke, kandidaat zou slechts twee jaar zetelen om dan plaats te maken voor zijnen medestrijder. Dat konnen wij niet aan-' nemen want nooit zullen wij doen ge-, lijk den christen democraat Planckaert die met eenige misnoegde burgers van Gent een verbond sluit in de hoop, samen den koek te doelen. De liberale, partij aast op geene Kamerzetelsmaar. strijdt voor hare princiepen. Het gevolg is dat er 3 oppositielijsteiij op te zetten en als ik dan bij geluk mijuen bol gevonden had, was ik mijn hqed kwijt...' Bakker de steaueu peisde ik, slim tegen slim' en met de handen, mijn hoed vasthoudende, zocht ik mijn k«p met mijn voeten 1 'k vond' hem eu ik zette mijn hoed op on ik was wak ker Ik stond met mijneu waterpot op mijn opperste. Ei, Krekel. Ik ook ik heb gedroomd zei Mie-Roze ken 1. Hoo dat uitkomt en was 't ne schoouen, droom, kindlief Ach zoo schoon maar 't was toch niet waar 1... Ja droomeo is bedrog. Ge viudt het toch. Wat had gij op uw hoofd gezet, vroeg Krekel, nen waterpot of geheel het gemak Langzaam schudde 't lieve meisje het rozige, blomie kopje... Neen, zei ze, ik droomde, der: soldaten dienst was afgeschaft, eu ous" Heintje b.eef thuis Daar hebt ge't al, dacht Karei, wat nu gezegd Och 1 wat ellendige lomperd ik toch, beu, morde Krekel binnen mond, Wat moéstjk Ijjer. vau dro men komen praten. Ik kwam hier heen om hun verdriet wat te doen'/ vergeten en ik doe er heu jiiist aan 'dehkén'.f.*'Slimmed uil l dedjees!.. (Wordtvoortgezet.j

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1