Drukfeilen. lieden, Zaterdag avond. CONGO. Schooloorlog. Aalsfetiaars, Lastenbelalers. Een Wonder. Een wonder. De Werkmanspensioenen, Medeburgers Pastoor Fonteyn eu Pastoor Keesen. Ze zijn voor 't Onderwijs. De Catechismus. Kandidaat der Boeren. Herbergiers Ten gevolgen van het overtollig werk zijn er op de eerste bladzijde eenige drukfeilen geslopen welke wij hier terecht wijzen. In het eerste artikel, negende lijn moet het laatste woord leant ver dwijnen. In het artikelHeiland staat er in den eersten regel verval- scher :leest lij^te>nverval- sclier. Een paar andere drukfeilen zal de lezer onder het lezen zelf wel te recht wijzen. DE UITGEVER. 3* leugen 3* misdaad Kiezers die millioenen welke zoo nutteloos weggesmeten worden, ziju ook de uwe. Wij zijn verpletterd ouder de lasten vau allen aard 1 Gedeukt u dat den 27 Mei. In 14 jaar heeft de sta-it ongeveer 800 millioen ontleend en nu zullen volgens de verklaringen van minister De Smet-De Naeyer weer 200 mil- lioen noodig zijn om het al te lang verwaar loosde matérieel der spoorwegen op te knappen en aan te vullen. Da klerikalen zullen ons gansch rsïneeren 1 In 1885 bedroeg de de intrest voor openbare schuld 103millioen. In 1899 bedraagt deze 126 millioen, alhoewel eene reeks omzettingen voor gevolg bad, dat er per jaar 7 millioen minder intrest moet be taald worden en anderzijds de spoorwegen verleden jaar 26 millioen, post en telegraaf 2 1/2 millioen meer opbrachten dan ik 1895. Oogen en beurs open kiezers In 1895 beliep de buitengewone begrooting tot 37 millioen, waarvan 20 millioen aan ontleeniugen worden gevraagd. In 1899 be droeg die begrooting 73 millioen, waarvan 57 millioen door ontleningen moesten geleverd worden. Voor 1900 klimt de buitengewone begrooting tot 135,103,044 franken. Mouchards in 't leger, mouehards in 't on derwijs, mouehards in 't rechtswezen, mou ehards in al de takken van 't bestuur. Zietdaar de basis der klerikale regeering. Wal verachtelijk stolsel I Heden avond in Jen Graaf ran Eg- mont groote Markt, dringende verga dering voor het werk der propaganda. Het is de plicht van eenieder aan wezig te zijn. Niemand mag ontbreken. Allen op post ten 8 1/2 uren juist. regel zijn met de wet, zoowtl vrije, als officieele en aangenomen onderwijzers, op deze vijt vragen. 1. Wilt gij dat het stelsel der sabsiden verdwijne en de staat al de volkscholen welke er noodig zijn a's de zijne verkin- re, den toestand van al de gediplomeer de ouderwijzers regele 2. Wilt gij, dat het diploma voor al ien verplichtend worde en de examen dooi algemeene jury openbaar geschie de 3. Wilt gij het stelsel der toelagen behouden gelijk het na bestaat 4. Wilt gij het zien uitbreiden tot al de volkscholen. 5. Zijt gij uanhanger van den leer plicht Maar noeb de katholiekon, noch de demokraten zullen de ouderwijzers raadplegen, zelfs de katholieke onder wijzers niet, want het grootste getal, zooniet allen vinden het subsidenstoi- sel schandelijk voor de ouderwijzers en verderfelijk voor het onderwijs. Vrienden van het ouderwijs Stemt voor de liberalen met eenen dop boven da kleinst® lijst. Dagbladen, welke als trouwe vrienden de osderueming van Cuugo hebben verdedigd, deelen onrustwekkende geruchten mede uit bet zwarte laud. Het schijnt, dat Duitschland een taudje beeft dat loutert naar de beste brokken van den Congostaat. Dat ware vreeselijk gevaarlijk voor den vre de en gevaarlijk voor onze onafhankelijkheid. Id vroegere artikels hebben wij die vrees nog ■itgedrukt. Wanneer de Congo met het tnoed en de millioenen der Delgen van eenige be- teekenis zal geworden zijn, zal het door hst een of ander groot koloniaal rijk worden inge slikt en verliezen wij wellicht ons bestaan als natie erbij Men is te haastig en ts onvoorzichtig te wi-rk gegaan in geneel die zaak, men heeit geene voorzorgen of waarborgen genoeg genomen en dat hebben we weeral aan bet klerikaal goevernement te danken. We nemen akte van de vsrklariug van lui tenant Fiévez die in een langen brief aan de dagbladpers gericht, beweert dat al Je be schuldigingen tegen hem an anderen gerieht betreffende de wreedheden bedreven tegen de negers valsch zijn van allen grond zija ont bloot. Wij hebben de beweringen van al de bladen bekend gemaakt, we deeleu ook de logenstraf fing mede bet onderzoek indien bet onpartij dig is zal die zaak wel klaar spinnen. We zeggen maar een woord Het doel der onderneming, de beschaving der zwaiten is maar een voorwendsel, de ware reden is de ex ploitatie van den Congo. Men zal Afrika be schaven gelijk men Amerika heett bt-schaafd op de eene of es andere manier zullen de in boorlingen langzamerhand verminderen en verdwijnen, dat is fataal. Indien gij ekflteroogen aan de voeten hebt die «vsel doen lijden,gebruikt de Balsem van D* Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. F De Baeker, Daens en cetera, zooge zegde demokraten, zijn in zake van on derwijs voor het stelsel der toelagen aan al de scholen die een voldoend getal leerlingen zouden hebben. Dat ware de schooloorlog zonder einde. Hier te Aalst werden door de dom pers reeds scholen ingericht, met het doel, kinderen te onttrekken aan de "bestaande, en pastoors en kwezelaars loopen hunne beenen kapot om de ou ders te overhalen en des noods te dwiu- hen kunne kinderen naar de dompers kwakkelscholen te zenden. Met zulk stelsel zouden al de onder wijzers slaven eu aide scholen afhan kelijkheden zijn van de pastorij. Na ja ren verstandhouding zou de pastoor bv. den onderwijzer moede zijn. Rap opent hij eene andere school, trekt er al de kinderen naartoe, sakkert en preekt op de oude en de onderwijzer zit weidia zonder leerlingen, zonder recht op bezoldiging, zonder brood. Oreral zouden de pastors de subsidien ontvangen en er aan de onderwijzers naar goeddunken van betalen of ont houden. Er zijn na aangenomen on derwijzers, die maandelijks eene be lachelijke som ontvangen doch een kwijteeiirift moeten geven van een groo ter bedrag. Het stelsel der christen® demokraten is bespottelijk en verderfelijk voor het onderwijs. Dat men een referendum in- riehte tusschen al de onderwijzers, welke om hun ambt uit te oefenen in CitMleolvt tie 40 opslag-, gesclienlt van baron Bethu- ne schepen van financien d.er stad.. Waarom willen hoesten als ik opeulijk waar borg dat de mei kleurloos teer en tolubaisem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, de zekerste en aangenaam ste borstgeueesmiddel. De Siroop DePratere verbaa8t.ul degenen die ze aanwenden. Prijs 2 tr. de flesch, De behandeling kost 10 eentie- men daags. Te verkrijgen in alle upotlioken en in het Algemeen dépót, A. De Pratere, Oostesde, Men kent reeds den algemeeuen samenhang van de wet op de p nsioenen zij laat het grond bdgin se 1 der verpliehte verzekering van kant. De redenen die het vertoog opgeeft zijn niet ver uitgezet de bijzonderste is dat het systeem der vrije aansluiting bij de staats kas vermeerderd met premies en toelageu, uitslagen heeft opgeleverd die aan het goever- bement ganseh voldoende schijnen. Men be paalt zien dus met het sijsteem dat nu in ge bruik is te wijzigen en te ontwikkelen. Het princiep blijft het volgende De staat verleeut toelagen aan hen die zich bij de Pensioenkas aansluiten die toelagen worden verleend onder den vorm van stortin gen door de schatkist ten profijten der verze kerden eedaan. Er zijn aan de tegenwoordige praktijken slechts twee wijzigingen. Tegenwoordig wordea de toelagen alleen ge geven aan diegenen die zich aansluiten door de tusscheDkomst eener maatschappij van on- derlingen bijstand waarvan zij lid zijn vol gens de wet zal ieder aangeslotene ertoe recht hebben, tenzij het personen geldt die in welstand zijn, hetgeen zal bestadigd worden door het cijfer de betalen contributie. De cijfers verschillen volgens de bevolking der gemeenten worden van de toelagen van den St»at uitgesloten diegenen die 50 frs lasten be talen indien de gemeenten vau 1000Ü tot 25000 inwoners; 70 fr voor die 25 tot 50000 inwoners en 80 fr. voor die van meer dau 50.000 zielen tellen. Het is dus niet noodig werkman tt zijn om de toelangtm vau den Staat te genieten, het is genoeg den cijns niet te betalen. Daarom draagt liet wetsontwerp voor titel a Ouder domspensioenen en sproekt het niet van werkmanspensioenen. Het bedrag der tusschenkomst wordt voor goed vastgesteld op het nu bestaande cijfer; voor iederen frank door den deelm mer gestort, stort de Staat van zijnen kant 60 eentiemeu met een maximum van tusschenkomst van 9 f. 's jaars; het tegenweortiig maximum is 7 f. 20 er is du» eene kleine verheuging, dat is de tweede wijziging. De verdeeling der toelagen zal gedaan wor den bij middel van een bijzonder fonds; alle jaren zal de staat 12 millioenen voor dien dienst storten indien het niet geneeg is, zal de Staat voorsehotten doen. Men vraagt zich af waartoe dio verwikkelin gen van rekeningen kunnen dienen; zij kunnen maar één doel hebben in het begin van den kiesstijd een cijfer opgeven de maat gevende van de edelmoedigheid van het Gouvernement jegens de oude werkers. Want dat cijfer is een cijfer in de lucht, een vooruitzicht dat op gee ne ernstige basis berust. Als overgangsmaatregel verzekert de wet een klein pensioen aan degenen die nu reeds te oud zijn om van de voordeelen der wet te genieten; de werker3 die op 1 Januari eerstkomende 58 jaar zullen oud zijn, hebben volgens het ontwerp recht op een pensioen van 65 fr. per jaar; die op 1 Januari 55 jaar zullen tellen kunnen het zelfde voordeel genieten, indien zij alvorens 65 jaar te worden, op de pensioenkas gedurende drie jaren stortingen doen beloopende tot ten minste 6 frs. per jaar. Wat aangaat degenen die nu 40 jaar oud zijn, het maximum van tusschenkomst van den Staat wordt te hunnen voordeele vermeerderd tot 14 frs. 40 c. in plaats van 9 frs. Ziedaar waarbij zich do wet bepaalt: Voor iedere venster en iedere deur van uw huis doet baron BGthune u 40 centiemen meer belasting betalen per jaar. Gedenkt hem op 37 Mei. Pastoor Fonteyn en Pastoor Keesen zijn twee priesters ie zich bezig houden met de politieke aangelegenheden van ons land. Ketsen is senator voor Limburg, Fonteyn vrii voor den kleinen boer eu den werkman optre den. Wij hebben altijd beweerd en beweren nog dat de godsdienst in de politiek niets te zien heeft eu de priesters beter zouden doen zich niet te mengen in den politieken strijd. Hun rijk is van deze wereld niet, n, en de gods dienst heeft er niets bij te winnen. Maar als de paus en de bisschoppen een priester toelaten in het Senaat de miljoenrij- ke, nietsdoeiule, katholieke kasteelheeren te vertegenwoordigen, zouden zij een anderen priester ook moeten toelaten in de Kamers de landbouwers en werklieden te vertegenwoor digen. Welnu Keesen mag 8euateur blijven en wordt door zijne overheden met loftuitingen overladen, terwijl Fonteyn wordt afgestraft en verplicht is zijn ontsla,' te geven van onder pastoor omdat hij kandidaat is te Antwerpen Twee maten eu twee gewichten. Oh die bis schoppen zijn zuike felle volksvrienden. De katholieken zeggen Jat er tegen woordig vier honderd duizend kinderen meer naar de school gaan dan in 1880 Dat bewijst dat de klerikalen door hunnen opstand tegen de wet vier hon derd kinderen hebben doen op straat en van alle geleerdheid beroofd. Er zijn nu nog meer dan dertig per honderd lotelingen die niet kunnen lezen of hunnen naam zetten, 't Moeten dus aardige scholen zijn die de kleri kalen hebben geopend ais gemeente scholen om tot dien droef om bestati- gen en schandelijken uitslag te komen dat er 300/0 Belgen van 20 jaar oud zijn die hunnen naam niet kunnen zetten. Weg dus met de klerikalen die ons volk dom willen houden en gestemc voor de liberalen. 't Is koddig om zien hoe de Woestisten den brui ge\®u van bespieking van princiepen of programma's. Hun wapen is een eateebismu3 van 10 centiemen, waarvan ze den tekst van buiten kennen zonder er den zin van te vatten. En met dat boekje schermen ze als met e«n goeden-dag. Weet ge waarom ze den leerplicht bestrij den Omdat de liberalen niet meer zouden toelaten den catechismus te leeren in de scho len. Hoe ze durven, hein die kerels. Toen on der de wet van 79, de priesters het officieel onderwijs uit politiek bestreden, was bet aan de ofiiicieele onderwijzers op straf van excom- muniecatie verboden catechismus les te geven in hunne scholen. Eu nu bestrijden de dompers den leerplicht omdat de onderwijzers den cattchismus niet zouden aanleeren. 't Is om kwalijk te val len van 't lachen als men zulks leest. Overigens, de dompers liegen, ze weten dat de onderwijzers, godsdienstles gaven «n nog zullen geven, al werden ze in den ban gesla gen, als dit den wensch is der ouders, en de priesters wier werk het is, te nalatig zijn ooi de taak te vervullen waarvoor ze betaald worden. Advokaat De Backer is de kandidaat der Boeren, 't Is daarom dat hij naar Brussel verhuisd is om er beter de belan den der boereu te kunnen verdedigen Indien de buitenlieden nu de dwaas- leid begingen ran voor hem te kiezen dan zouden ze naar Brussel mogeu loo ien om hem hunne klachten kenbaar te maken als ze de deur zouden uitzijn zou hij zeggen Elk ziju spel en de boe reu laten flotten juist als ueu Woestist. f Gij die alle jareu 60 of 100 franken naar den ontvanger moet dragen om een druppeltje temogen verkoopau, gedenkt de kierikal'U welke die hatelijke eu scharidige wat hebbeu gestemd. Er is groote hoop, ja bijna iskerheid dat het klerikaal gouvernement zal vallen. üp ééue stem kan het wellicht aanke- rnen. Welk liberaal, welk vrijzinnig man zou willen dat bij door zijne stem verlor-u te gev«u of door zijne onthouding de verant woordelijkheid zou dragen dat het katholiek ministerie gered wordt, misschien voor altijd dan. Niemand, niet «aar? Dus iedereen zal kiezen voor de liberalen eu de "17 Mei zal een dag zijn van triomf voor het volk AAN DE LEZERS Indien een lid uwer familie lijdt aan bloedarmoede, zwakheid uitputting, doet hem de uitnemende pil nemen van dokter Raphael en in weinige dagen zal hij genezen zijn. 1 Ir. 75 de doos in de goede apotheken. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Guysselinckx en evturul. Aalst, 17 mei 1900 Mijnheer, Wij nemen de vrijheid uws aiu lacht te roe pen op den bedroerenden toestand der arbei ders onzer stad en inzonderheid vau het groot ste deel onzer katoenbewerkers en wevers. Tengevolge van verschillende ekouomi- scho toestanden en oorzaken zijn al de wa ren in prijs gestegen, vooral da onmisbaarste verbrui*ingswaren en die prijsveruieerdering is in evenredigheid het aanzienlijkst voor de kleine veibruikeis, dat wil zeggen de arbeiders terwijl het loon dier arbeiders oDgeveer het zelfde is gebleven zoodat hun besUau lastiger en hun lot ongelukkiger is geworden. De voortbrengselen der nijverheid zijn ins gelijks veel duurder dan voorheen hetgeen de nijveriieid zeker teu goede komt. Wij we tea wei dat de fabriekanten ook meer moeten be talen voor grondstoffen, werktuigen belas tingen enz maar toch meeuen wij dat alles wel ingezien er iets voor de arbeiders kan ge daan worden en de verwezenlijkte winsten* toelaten eene loonsverhooging toe te staan aau degenen die het uit hoofde van hun ellendig lot eu van hunnen arbeid onbetwistbaar ver dienen. Wees verzekerd, Mijnheer, dat aldus de werklieden met meer ijver en oplettendheid zullen arbeiden, dat de toestand der kleine burgerij ook zal verbeteren en Gij eene daad zult gepleegd hebben van meuscüliefde au maastchappelijke bevrediging. Wij verzoeken U, dringend Mijnheer, ons voor dinsdag 22 mei eerstkomende «en ant woord te willen zenden dat hopen wij gunstig zal zijn aau ons voorstel en bieden u onze op rechte groeten aan Namens het onpartijdig homiteit dar Werkersbelangen J. VAN OPDENBOSCH. P. DAENS. D. BOQUÉ. Bovenstaande brief werd deze week gezonden aau de heeren patroons der katoennijverheid en weverij De Boud der Goede Remedien verzoekt de achtbare personen die door de Walthèry- pil len genezen zijn geweest, aan hunne vrienden te willen herhalen dat dit uitnemend purga- tiemiddel eene zekere en snelwerkende remedie is tegen meestal de ziekten. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De„Valkeneer, De Waele, Ghysselmckx en everal,

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2