H n isas 13de Jaar. Nummer 23 Zondag 10 Juni 1900. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Liberale Werkmanskjang. Aan bet werk Liberalen, Hoog de Harten De Uitslag der Verkiezingen Eene Les. Hoest niet meer. Aïe Aïe, zoo naar -IL I '-:1 fc s Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor don buiten VO("'0P haalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Annoncen (per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 9 JUNI. Op Zondag 10 Juni ten 11 uren voor middag bestuurzittiug ten lokale Con cordia. Orde van den dag Verscheidene mededeelingen. Op Zondag 10 Juni 1900 ten 4 uren stipt namiddag algemeene verplichte vergadering op boete van 25 centiemen Orde van den dag 1° Belangrijke mededeelingen. 2° Bespreking der aanstaande reis. maar 8 a 1 zetels te winnen Uit 152 leden waren do Wetgevende Kamers samengesteld, te weten 112 klerikalen en 40 antiklerikalen. Er blijven, volgens de laatste uitsla gen, nog ongeveer 86 katholieken en stijgt do anti-klerikale macht ten mins te tot op 66 zetels. 26 Kadodders hebben dus hun pasport gekregen en dit getal kan nog vermeer deren, vermits er te Gent en te Brussel nog twee Kamerzetels overschieten die nog moeten toegekend worden. De klerikalen behouden eene meer derheid van 16 a 18 stemmen wil zeg gen dat er sieehts 7 of 8 zetels behoeven verplaatst te wordeD, om het klerikaal ministerie ad patres te helpen en de ze zetels zijn zoo moeilijk niet om win nen een te Brussel, een te Antwerpen, een te Ge.it, een te Oostende, een te Dendermonde, een te Aalst, een te Thielt-Rousselaere, de rest in 't walen land en het klerikaal ministerie is naar de knoppen. Aan het werk dus, de vrijzinnige pro paganda niet gestaakt en de overwin ning is aan ons. De nieuwe Kamer bestaat uit 85 klerikalen, 33 liberalen, 33 socialisten en 1 kristen demo- kraat. Het goevernement behoudt dus op zijn veree- nigde tegenpartijen een meerderheid van aelit- tien stemmen. Aan dien uitslag hadden zich de klerikalen zelf wel 't minst van al verwacht. Zij beseften te goed, in welken toestand bun zestienjarig bestuur ons arm landeke heeft gebracht, om niet met een beklemd hart voor het kiezers korps te verschijnen. Alleen het vertrouwen op de macht der geestelijkheid, de onwetend heid veler buitenlieden en de verdeeldheid van de tegenpartijen, deed hen nog op een tien-of twaalftal stemmen meerderheid hopen. Gemakkelijk is dus, hun uitbundige vreug de te begrijpen. Zóó groot hadden ze zich den invloed en de drukking der geestelijkheid niet meer voorgesteld, voor zöö moedwillig ver blind en zoo geweldig onnoozel hadden zij de buitenkiezers niet gehoudenen hun or ganen schilderen dan ook deb dag van zondag 27 Mei af als de schoonsto in de geschiedenis der klerikale partij Degenen onder hen, die een hand verder zien dan hun neus 'lang is, gevoelen zich in den grond als behalve gerust en blikken met be- bezorgd oogde toekomst in. De huidige volksraadpleging heeft hun thans duidelijk doen begrijpen,welke verantwoorde lijkheid de klerikale partij op zich geladen heeft door, bij middel aan bedriegelijke wetten, de liberalen zoo lang buiten het Parlement te houden Overal, tot in de verste uithoeken van het Vlaamsche land, steekt hst socialism deu kop omhoog; stedeu waar eenige jaren geleden de roode vlag slechts door eenige honderdtallen gevolgd werd, zenden thans één, zelfs twee vertegenwoordigers naar de Kamer. Daaruit moeten we gelukkig li] k niet aflei den, dat het princiep van hot socialism eenen zoo grooten vooruitgang heeft gemaakt en de talrijke werklieden, die te Antwerpen eu te Gent voor de socialisten hebben gestemd, alle maal overtuigde aanhangers geworden zijn van het kollektivism en de algemeene omver werping onzer maatschappelijke toestanden. Wanneer de socialisten een zoo beduidend aantal stemmen hebben gewonnen, dan is het omdat de liberale partij bijna geen vertegen woordigers meer had in het Parlement eu de klerikalen van dezen onregelmatigeu toestandt maar gedurig aau hebben gebruik gemaak, om haar af te schilderen als totaal Yersletou dood en begraven. En zoo komt het, dat de arbeidende klas, die zich niet van zoo dichtbij met politiek be zig houdt, zich langzamerhand begon in to beel den, dat do liberalen toch niets meer aan den toestand konden verhelpen en, liever dan haar [stemmen zoogezegd verloren te gooien, koos voor de socialisten, wier vertegenwoordi gers zij in de Kamer, steeds zoo luidruchtig zoo oogverblindend aau 't werk zag. En we mogen wel zeggen, dat de liberale partij een taai leven moet hebben om na zulk een tijdperk, nog drij-en-dertig afgevaardig den m 't Parlement te krijgen Dat is nog slechts een begin. Wanneer, binnen weinige dagen, de klara, duidelijk afgeteekende en logische taal van een Van Ryswyck, een Janson, een Féron, een Lo- rand, een Hymans en van nog andere beslagen liberale leiders iu de Kamer klinken zal, wau- neer in de redetwisten over punten van hooger belang voor 't land, de gezonde rede zich zal komen plaatsen tusschen het gekocht en on derworpen woord der klerikalen en de koorts- uitvallen of... de tandentrekicerswelspekend- heid van de aventuriers der roode muts dan zullende ordelievende en verstandige werk lieden van zelf begrijpen dat er nog wat anders is, dan lessenaargetrommel, vuistslagen, trom- pettekensgetoet, onzin en brutaliteit om 't kla- rikalisin te bevechten en hun lot zachter te ma ken hier in 't land. Ons Kamer ia de beste, zooniet de éénige plaats waar een partij degelijk propaganda maken kan voor haar denkbeelden. En nu de propaganda voor de liberalen aan zulke han den toevertrouwd is, twijfelen wij er niet aan of onze drij-en-dertig gekozenen zullen op wei nigen iijd, al de vrijheidslievende terug onder het blauwe vaandel vereenigen. Laat de klerikalen maar schreeuwen dat de liberale partij uitgeleefd heeft, laat de socialis ten maar kasteelen bouwen in de lucht... Spoedig genoeg zullen zij ondervinden dat 68ne partij welke op vrijheid en vooruitgang op rechtvaardigheid en persoonlijk iniatief ge steund is en in de allereerste plaats de men- schelijlce waardigheid huldigt, wel een oogen- blik kwijnen kan of verwaarloosd worden maar sterven NOOIT Plicht der Liberalen. De verkiezingen, die laatst op gebied van wetgeving in het land plaats gre pen, hebben ons van het klerikaal mi nisterie niet ontmaakt, doch me mogen bestatigen dat we een groote stap heb ben gedaan op de baan van vrijzinnig heid. De klerikale meerderheid blijft bs- staan in de Kamer, maar is gezonken van 48 op 18 stemmen in den Senaat beschikken onze tegenstrevers nog van eene meerderheid van 10 stemmen. Tegenover hen zullen zij in de Kamer eene oppositie viDden van 67 anti-kle rikale volksvertegenwoordigers, waar onder 30 Liberalen, De liberale partijdie sinds jaren sliep en door volstrekte machteloosheid gc Jagen was, is verrezen in geheel België, Spring levend is onze partij herboren. Dat is de beteekeuis, van de verkiezing van 27 Mei. Mannen als Hymans, Jan Van Rys wyck, Yan de Walle, Delvaux, Buyl en anderen, uit den besten deeg gekneed, we mogen het met recht zeggen, zullen onze breede vrijzinnige denkbeelden weten te verdedigen en er eerbied voor afdwingen, want ze zijn bewust dat ze de rechten te vrijwaren hebben van het denkendhet redeneer end element van België. De linkerzijde heeft een groote rol te vervullen, daar zij tegelijkertijd de klerikalen en de socialisten te bekam pen zal hebben. Wat zij zal beoogen, in overeenstemming met het princiep zelve van liberalisme, is onafhankelijkheid van denkwijze, volkomene vrijheid op geestesgebied, behoud der persoonlijke initiatief. De vertegenwoordigers der liberale partij zullen niet instemmen met de utopiën der socialisten, bijzon der op gebied van communisme en col lectivisme, en op dit gebied zullen zij de stem der rede laten hooren, waartoe de klerikalen onmachtig zijn geweest. We waren eene besturende, eene gou vernementele partij eu we zullen het nog zijn. De linkerzijde zal met stand vastigheid en wijsheid het programma verdedigen, dat haar eigen is, en daarin ook zal de eindtriomf besloten liggen. En nu een woord tot liberalen van Vlaanderen en bijzonder tot onze Aals- tersche bevolking en omliggende.geene moedeloosheid, noch laakbare onverschil ligheid De politieke grond van Vlaan deren ligt braak sedert vele jaren beploegen we hem met moed hij zal ongetwijfeld liberale vruchten afwerpen. Richten we ons dadelijk goed in voor de toekomst. Het Laatste Nieuws meldt, dat in het lokaal der Antwerpsche socialisten de Werker, al waar de zegepraal werd gevierd der benoeming van hunnen kandidaat, D. Terwagne de vol gende redevoering uitsprak Gezel Terwagne (in 't Vlaamsch) bedan- K te en beloofde steeds voor de partij te zul- len werken. In het Franscb richtte hij zich vervolgens tot de aanwezige Walen, ooi hen aan te zetten zijn voorbeeld te volgen en de Vlaamsche taal aan ie leeren door aldus te handelen, zegde hij, heb ik mijne socialisti- scbe kracht voelen verdubbelen. Het is uw plicht en uw belang, u de taal der Viamin- gen eigen te maken, opdat gij met uwe Vlaamsche broeders beter zou lt kunneu ver- broederen. We zonden die les ook kunnen lezen aan ze kere liberalen, i:> Vlaamsche steden verblijven de, die nog niet in Staat zijn behoorlijk twee volzinnen Vlaamsch te spreken. Vooral, op den buiten, zal het noodzakelijk zijn een degelijke Vlaamsche propaganda in te richten; daartoe zijn uitsluitend Vlaamsche sprekers noodig. De eerste en dringende zorg in de liberale partij onzer gouwen zou moeten zijn het meer uitbreiden van een Vlaamsch propagan la-comiteit, dat door onze taal alleen de liberale begrippen bij onze boeren kan doen binnendringen. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik vau Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeneesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk gfeneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eischt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en in het Algemeen depot A. Depratere, Oostende, De gele paus Woeste is deze maal een valsche profeet geweest, Rij voorspel» de den val van het ministerie omdat men hem op den weg der onverdraagzaam heid en omwenteling niet had gevolgd, en waarlijk, zijne menigvuldige aanhan- hangers geloofden hem. En dan ging heter op los Nog nooit heeft de geestelijkheid zich zoo onbeschaamd in het politieke strijd*» perk geworpen en men verhaalt ons ge beurtenissen, die twintig jaar vroeger onmogelijk zouden geweest zijn. Zelfs werden in de kerken openbare gebeden gedaan voor den gelukkigen uitslag der kiezingen. De goede God werd nog eens aange roepen als verdediger eener sleehte, eer- looze zaak. En hij heeft het verdragen Op den buiten ging men verder, daar was elke herder vrijgelaten te handelen in evenredigheid van den onderwer» pingsraad zijner schapen. Hier bepaalde men zich met eenvou dig bidden; Daar voegde men bij het openbaar gebed een sermoen vol zuchten en snik ken en tranen; Ginder ging het voorgaande met be- dezangeu gepaard. Dit laatste is eene nieuwigheid in de vlaamsche kerken onlangs door de pa ters zendelingen ingevoerd. In eene kleine gemeente van ons ar rondissement besteeg een kleine pastoor den kleinen predikstoel en las bevend het bisschoppelijk gebed. Dan volgde een wanhopige oproep tot de gansche schaar der geloovigen om toch het ministerie aan den oud libe ralen De Smet te redden. En eindelijk werden er allen uitge» noodigd het Ave, ave, Ave Mari-i-a uit te galmen, dat op den buiten zoo po pulair geworden is al het O Francois alée, alée, zie stille. Verbaasd aanzagen de kristenen el kander en de uitnoodiging van den priester bleef zonder onmiddelijk ge volg. Eindelijk nam ginder een maagdelijk kwezeltje haar opgerept hartje in heur tengere handjes en pieperig klonk het uit heur suikermondje Ave ave Dit was het teeken tot den aanval Nu openden zich aller longen en aller lippen en als een storm klonk en huilde en gierde en donderde en dreunde het Ave, ave, ave, Mari-i-a onder de gewijde tempelbogen, dat het nederig kerkje daverde op zijne aloude grond vesten en musschen en kraaien en uilen angstig krijschend den waggelenden to ren ontvluchten. De kleine pastoor wreef zich tevreden de vette handen in de vaste of geveins de overtuiging krachtig te hebben me. degeholpen aan de redding van autaar, godsdienst en vaderland Dit gebeurde ten jare negentienhon derd in de schoone Meimaand En zoo mengen zich de priesters roe keloos in onze politieke worstelingen en zoo verlagen de betaalde dienaars dea heereu den heiligen godsdienst tot ellen dig kieswapen J Heer vergeef het hun, want zij wetea niet hoeveel kwaad zij stichten bbmme LJ

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1