DAGEN CONCERT Stadsnieuws. elixir $•- nasarrn» allerbeste HO0IGRAS, Influences cléricales. I BLOEDARMOEDE BURGERLIJKE STAND. MARKTPRIJZEN. Indien gij eksteroogen aan de voeten iiebt die a veel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. A l'approcke des élections, alors que pour réparer les pertes dues a nos retards, nous tachions de multiplier les meetings a la cam- Ïiague, il nous vint a diverges roprises des ettres annonqaut que les locaux d'abord ac- cordés nous étaient refusés au dernier moment. Le plus souvent il était trop tard pour faire de nouvelles recherches et pour donner aux réunions la publicité nécessaire. Ces lettres expliquaient que les cléricaux de l'eadroit, avec le curé en tête, étaient in- tervenus et avaient en un tour de main con- verti les cabaretiers. L'un d'eux qui avaït mis sa salie a notre disposition, re§ut le surlende- main une lettre épouvantable d'une vieille tante bigote qu'on avait relancée jusqu'au fond du Limbourg et qui avec des menaces bibliques menagait de la déshénter. Le brave homme jugea naturellemeat que la succes sion de sa tante valait mieux qu'un meeting et nous pria de passer ailleurs. Des incidents identiques se passèrent dans différentes communes que nous saurions indi- quer. La combinaison otfrait une double avantage Elle nous fermait la boucho et laissait le champ libre aux prédic iteurs qui chaque dimanche nous foudroyaiuit du haut de la chaire. Dans presque tous les villages, il y eut des apostrophes virulentes contre ia secte impieiet les suppöls de l'eufer dont il fallait se défaire a tout prix Les détails variaient suivant les localités et les moyens des orateurs, mais le leitmotif restait invariablement le même. Dans un village des environs, oü nous nous rendimes un dimanehe, le curé ne se contenta pas de fulminer jusqu'a extinction de forces. Comme le meeting devait avoir lieu a Tissue de l'offiee, tout juste a cöté de Téglise, il vint se poster cranement, aux yeux du public, de- vant le fenêtre de la sacristie d'ou il pouvait dóvisager les méeréants qui se rendaient a la réunion. II ne décida a se retirer que lorsque une démonatration bruyaute se tul élevéeen son honneur. Partout ailleurs le clergó a fait ca qu'il a pu. Des villages entiers ont été parcourus sans en exceptor une seule maison. Si Ton en juge d'après le ton de leurs discours, on sa demaude ce qu'ils peuvent raconter it de pauvres diables ou a des ignorants toujours disposés a accepter lespires raisons. Si les curés tiennent les paysans par les moyens qui sout a leur disposition, il faut reconnaitre que les cléricaux pos sèdent Tart de les retenir du cóté de Tintérêt. On sait les efforts qu'ils ont faits pour les embrigader non settlement dans des confréries mais dans des mutualités et des sociétés agricoles qui leur procurent des avantages matériels. Parlant des influences du parti catholique beige chez les ruraux, le Patriote disait hier A la campagne, les catholiques ont de fortes assises, qu'ils peuvent affermir encore. 607 sociétés représentaient leur effort en 1898. Ce chiffre s'est accru depmis deux ans. II s'ac- croitra encore. Ce qui est vrai en général Test égalemeut chez nous oü d'innombrables sociétés cléricales de toute nature enserrent dans leur réseau tou- tes les communes de l'arrondissement. Et Ton s'étonne du prestige grandissant des catholi ques sur les paysans entièrement livi és entre leurs mains Que faire contre la situation formidable acquise par les catholiques de l'arrondisse ment d'Alost Des projets surgiront proba- blement. Mais il ne suffira pas de les conce- voir, il faudra passera l'exéeution. Je souhaite quant a moi qu'ils se réalisent et qu'il y ait dans le parii libéral assez de résolution pour les mener a bonne fin. II sera toutefois nécessaire de déployer une activité et une energie peu communes ,si Ton ne veut pas renoncer a tout jamais a Tespoir des temps meilleurs. Onlusten te Gent bij de dokwerkers. Erge onlusten en bloedige gevechten hebben te Gent plaats gehad bij de dokwerkers, omdat de dokbaas, die de werklieden veel reden tot klagen gegeven had, wederom booten te lossen kreeg. Zondag morgen waren boeren van Malde- ghem den Hullbootaan 't lossen. De werksta kers verzochten hea het werk te staken, omdat zij voor eene rechtvaardige zaak streden. Deze beton dan ook het werk staan. Aan de nieuwe kaai, kleinen Dok, waren ontrent 25 mannen van den dokbaas, Michel Visser, bijgenaamd den Antwerpenaarvoor wie de algemeene werkstaking uitgebroken was een boutboot aan het lossen, 's Middags gingen zij eten een 6 tal agenten, bleven voor dun boot staan. Om 1 1[2 uren zijn de werkstakers daar bijeengekomen om de werkenden te overhalen bet werk niet te her vatten. De werkenden werden door minstens 20 agenten naar het houtsehip gebracht. Middelerwijl kwamen verscheidene honderde werkstakers van de Dampoort en klom het getal agenten tot omtrent 60 in getal die van de Muldepoort afkwamen. De agenten ontmoeten de dokwerkers op den Kleinen Dok en geboden de werkstakers stil te houden. Frans Cogh, bestuurlid van de gentsche Dokwerkersvereening, verklaarde dat zij nie mand deerden en dat zij vredelievend hunnen weg willen vervolgen. Hierop werd plotselings van op den boot een schot op de werkstakers gelost. Toen dit eerste schot gelost was vuurde de policie kort daarop. Oj) die salvo der politie, vluchten de werk stakers en de politie schoot voort en dan wer den omtrent zes personen gekwetst waaronder een zekere Jan De Cock fin den rug getroffen door drie kogels, dio weldra den geest gaf. De ze laat eene vrouw iu belangwekkenden toe stand en zes kleine kinderen achter. Degel,welsten werden weggedragen. Dadelijk kwamen de gendarmen met een zes tigtal ter plaatse gereden. Alles is nu betrekkelijk rustig. Eene groote massa volk stond in den omtrek Al de straten die naar de (hikken leiden zijn door de gendarmen afgezet. Kostbare ontdekking. Dank aan de ij zerachtige pil van L1 Raphael,sinden de zwak ste en meest bloed gebrekkigste personen on- middelijk smaaklust, frissche gelaatskleur, le vendigheid en gezondheid terug. 1, 75 fr. over* al. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, DeWaele, Gbysselinckx en overal. Aan onzen Vriend LEO, ter gelegenheid zijner verkiezing als Ouderluitenant der Burgerwacht. VEPiVlERS, den 6 Januari 1897. Ik leed sinds jaren aan een gewrichtsrhuiaatism en niets bleek mij te kunnen redden. Dank aan twee doozen slijmverdrijvende Walthérypillen, was ik volkomen genezen. Emiel Nizet, rentenier. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Ongeluk. Maandag avond rond 10 1/2 ure was de genaamde Beeckman vau Moorsel over d»m bareel geklauterd en wilde over de spoorbaan loopen toen hij op eens door den trein van Brussel naar Gent verrast werd en de twee beenen werd afgereden Het slachtoffer werd naar het hospitaal overgebracht waar hij Dinsdag namiddag is overleden. Beeckman kwam van de kermis van Hofsta- de waai hij aan het festival had deel geno men. Het slachtoffer wierd vrijdag onder eenen grooten toeloop van volk begraven. Verbrand. Dinsdag is het zesjarig dochtertje van Au gust Slagmulder schrikkelijk verbrand en aan hare bekomene brandwonden overleden. Men denkt dat het meisje met uit het bed te komen tegeneen houten driepikkel zul yeioopeu zijn waarop het nachtlicht brandde en zoo het rokje van het arm kind zal vuur gevat hebben. De droefheid der ouders is onbeschrijfelijk. Aardige insecten. Dijnsdag morgend zijn alhier duizenden en duizenden ioseeteu doorgevlogen in de rich ting van Oost naar West. In sommige straten der stad geleek het aan een wolk en men zag personen en kinderen hun best doen om die aardige trekvogels te vangen. Deze insecten geleken aan 't water juffer j te of peerdeke zooals men ze hier te Aalst heet en treft men des zomers aan langs rivieren en grachten. Men noemt ze ook schoenlappers, glazenmaker, spinjuffertje enz. De vleugels dezer insecten gelijken aan fijne zijde. Men beweert dat ze door 't brandeu der bo8Schen in Duitschland verjaagd zijn. Ongeluk. Vrijdag morgend kort na zes uren zijn alhier in het fabriek Filatures et Filteries op den Tragel verschillige buizen van de ketel gesprongen. Drie werklieden bekwamen ver schillige brandwonden. Ware het eenige minuten vroeger voorge vallen er kouden verscheidene dooden geweest zijn gezien de werklieden voorbij de plaats moeten trekken om in't fabriek te gaan. Na het voorval ziju de werklieden moeten naar huis keeren. Buiten de drie verbrande werklieden bepaalt alles zich bij stoffelijke schade. De stad der zelfmoorden. De aandeelhouders der speelbauk van Mo naco hebben ondereen de winsten der bank voor het afgeloopen halfjaar verdeeld, win sten die beloopen tot 24millioen franken. De prins van Nunaco heeft daar, natuurlijk, het leeuwendeel van opgestreken. De aandeel houders, echter laten klachten hooren daar men het vorig jaar zeven-en- twintig millioen te verdoelen kreeg. Die vermindering van in komsten moet toegeschreven worden aan de Transvaalsche oorlog. Een ander bilan ware ook te maken namen- lijk deze van de zelfmoorden tengevolge van het spel gepleegd. Men heeft er op 1 jaar 38 officieeier wijze aangegeven, doch dit getal mag op 150 gebracht worden, daar de meeste verdoken gehouden blijven. Onder de l'ranschen treft men de meeste zelfmoorders aan daarop volgen de Italianen de Kussen en de Duitsc^ers. De Engelschen hebben meer verstand. Kortom Monaco mag wel de stad der zelf moorden worden genoemd. Veroverde kanonnen. Na den slag bij Sedan, op 2 September 1870, vielen den Duisschers zes honderd en twintig kanonnen in handen, zeker wel het grootste aantal, dat ooit door eeno overwinnende macht werd buit gemaakt. Daaronder waren 70 mi- trailleuzen, 400 stukken veldgeschut en 150 stukkeu vestingsgeschut. In deu slag bij Leipzig, bekend ale de vol- kerenslag, veroverden de verbonden mogend heden 250 kanonnen in den Drie Keizersslag bij Austerlitz namen de franschen van de verbonden 46 standaards en 186 stukken ge schut. Bij Koniggratz, de beslissende overwinning in den Zevenweetsehen oorlog, veroverden Pruisen ten koste van 10,000 dappere solda ten, 11 standards en 174 kanonnen. Bij Friesland namen de fransche troepen 80 russische kononnen, benevens een groot aantal standaards. Tijdens den Mahratta-oorlog in 1803, bij deu slag van Leswarree in Britseh- Indië. ver overden de Engelschen 74 kauonnen en 44 Standaards terwijl sir Arthur Wellesley bij As- saye 98 stukken geschut buit maakte. Een regenschuw dier. Meer dan eenig ander dier vertoont de schildpad eenen afkeer van regen. Zij is er blijkbaar bang voor. Ofschoon zij een schild heeft, dat haar zelfs tegen een beladen wagon zou kunnen beveili gen legt zij eeu even grooten ansgt voor regen aan den d tg, als eene dame die haar beste kleederen aan heeft. Vier en twintig uren voordat er regen valt, zoekt de Galopagos schildpad een veilige schuil plaats qp. Op een helderen morgen, terwijl er geen wolkje aan den hemel te bespeuren is kan men soms de dieren, in eene schilpaddenkweekerij haastig naar de nabij zijnde overhangende rot sen zien loopen. Als dit gebeurt, weet de eigenaar dat er op dien dag regen zal komen, en meestal valt de regen dan ook weldra iu stormen neder. De schildpadden vergissen zich nooit. Hetzelfde instinkt dat tegen den in aantocht zijnden regen waarschuwt, bezitten ook som mige vogels. Men schrijft hun voorgevoel toe aan den in vloed, dien zij ondervinden van de meerdere zwaarte van den dampkring wauneer bij veel waterdamp bevat en ook voor een deel aan hunne levenswijze. DE JhB^M tikt j»f. li-? W 8 Fonds Jan DE WINDT Afdeeling Aalst Zelfonderricht. Aanstaande zitting op Zaterdag 9 Juni ten 8 1/4 uren. Orde van den dag 1. Lezingen door de heeren L. C. en A. M. 2. Moet men zeggen Vlaamsche Beweging of Nederlandsche Bewe ging P door Mr R. D. W. Koninklijke Harmonie van Aal«t. van 11 Juni 1900, om 8 1/2 uren 's avonds, onder het bestuur van M. L. WALPOT. PROGRAMMA VOLLEDIGE GENEZING Depot te Aalst, bij M. De Valckeneer. Zondagrnst. Van 's middags tot 's middernachts. heden Zondag 10 Juni 1900, dienst doende apotheker M. MEGANCK, Leopoldstraat. Van den 1 tot den 8 Juni 1900. GEBOORTEN Mannelijk 8 Vrouwelijk 7 HUWELIJKEN. C. Triaen, loodgieter met D. Van der Meu- len, tw. D. Do Vuyst, metser met M. Gey- sens, tw. L. Wauters, schoenm. imet M. Le Bon, tw. F. Tas, bob. met E. De Wit, tw. A. De Neef, bob. met J. Le Bon, tw. J. Rimbautsteenkap. met E. De Kouinck, tw. C. Luycx, werktuigk. met M. Buys, br. F. De Coninck, schoenm. met M. Daeseleer, fabriekw. OVERLIJDENS. P. Erdkamp, priester 43 j. Lanaeridderstr. F. Pyck, m. Wellekens, werkm. 27 j., Walstraat. K. Beeckman, landb. 21 j., woon. te Moorsel. F. Coppens m. Podevyn, landb., 75 j., Dendermondschensteenweg. J. De Prez m. Van Sande, bijz. 82 j., Koolstr, J.Van Malderen,m. Van Mol, kaaiw. 59fj. Vaartstraat. A. Van Langenhoven, landb. 69 jBergestr.vat. J, Beeckmans, wed. Verhulst, zb. 79 j., St. Job. 6 kinderen onder de 7 jaren. AALST 9 Juni Fer 1 heet. 23 lit 50 cent. Tarwefr. 00-00 00-00 Maslöluin00-00 00-00 Rogge00-00 00-00 Speltn 00-00 00-00 Geerst0-00 00-00 Haver. per 100 kil. 00-00 00-00 Aardap.(roode de 100 kil. 6-00 7-00 Aardap (geele) nieuwe. 0-00 0-00 Boter de 3 kilogram. 6-72 7-63 Eq>rsde25 1-63 2-00 Vlas per 3 kilos 0-00 0-00 Vig enen per stuk. 1* soort 25-00 30-60 TF HEIRFN Sehoon gerieflijk i .u H U s NHUIS gestaan in de Dirkmartensstraat. Zich te bevragen Esplana destraat, Nr 24. OPENBARE VERKOOPING te Denderleeuw. m Te wapen 1 Te wapen Do nood Ib groot 1 Oorlogswolken drijven duister, Over 't vreedzaam landje heen, Eu bedreigen erg den luister, En het goed van 't algemeen 1 Te wapen Te wapen 1 Mannen met moed, Vrijheid vergt bloed I Niet te wijken Overwinnen Of bezwijken En in drommen, sterk en dicht, Worden wachten opgelicht 1 Maar in 't barnen van 't gevaar, Wie zal ons tot leidsman strekken Wie zal, als een fier huzaar, Ons ten strijde steeds opwekken De held is gevonden, Hoezee Een salvo zal 't verkonden 1 Hoezee Bewonder zijn houding, natuurlijk en los, Het hoofd recht en hoog, maar ook gansch onge- [dwongen, Het oog recht vooruit, op de wangen een blos, Is 't niet zoo dat de dichter eens Mars heeft bezongen Ter plaats is hij d'eerste op 't klaroenengeklank, En rust slechts na meenge marsch uit de flank, Hij geeft acht op zijn wachten, richt ze reohts en [links om, En keert dan ter plaats voor 't gelid wederom. De vijand daagt op bajonet en kanon Dreigen Leo's heldhaftig en moedig peloton, Voorwaarts, marsch We laden 't geweer En knielen, en liggen en vuren dan zeer 1 Een laatste marsch met stormaanval Brengt d'indringer buiten wal Terug 't geweer Er is geen vijand meer Aalst, 5 Mei 1900. Tiromiles. Onnatuurlijke boefzijde, eene Hoefkloof, eene Ontsteking, eenen Volvoet,lgen of Verstijfden voet, een Verbit of verrot van de Straal, een Boer Spijkert1 Sïreupel gaan. Om heel zeker te ziln hst te qehrtilkt van A. -eic. 33es Kosteloos verzending van Prospectussen en getuigschriften (fOor*., ML'Y£K, Apotlieke J, ÖOBE.aUX,te.a.tll. 1. Vorwarts, Marsch. Doppler. 2. Guillaume Teil, Ouverture de Rossini arr. par Kufner. 3. Espana, suite de Valse de la célèbre Rhapsodie de chabrier, arr. par Waldteufel. 4. Fantaisie sur l'op. Samsom Dalila Musique de St. Saëns, arr. par G. Meister. 5. Tourterelle, polka dn Concert pour petite flüte (soliste M. De Naeyer) Damarê. van •"•-VlrïcRNT t'K Eenia bijzonder veroorloofd middel Voor ïaJichLiugeu, zich te bevragen bil deZUSTERS van I.IEFDE, 106, Rue St-Domlnlque, Parlj». GtllNET, Apoteker, 20, Passage Saulnier, Parijs. Algemeen DepotOH. DEX. A.OR.U. Bruxellea. in alle apotekeni Vlugschrift Fr&nco. van De Notaris VAN HAM te Ninove, zal mettusschen- komst van zijnen ambtgenoot Meester DE PAUW, Notaris te Aalst op Maandag 25 Juni 1900, om 2 ure namiddag, openbaarlijk verkoopen 21 koopen Hooigras,. wassende langs de rivier den Dender op eenen meersch genaamd Patersmeersch, gelegen te Denderleeuw achter de kerk, toebehooren- de aan Mijnbeer Corneille Van Branteghem te Aalst en Matame Dierickx- Van Branteghem te Geeraards- berg-n. De aanwijs »i gedaan werden door JoanneB Tem merman te Denderleeuw. De verkoopinc; zal geschieden op gewone voorwaar den en tijd va i betaling, mits stellende goede en gekende borg en betalende 't ongeld komptant,

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2