WÊÈÊ 15de Jaar. Politiek en Godsdienst. Jonge Wachten, op Jantje Tevreden. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad -x i voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. V j f HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen ^„„nronAl Prijs der Annoncen per drukregel. Ijo nimu vv Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 10 JUNI. De Roomsch-katholieke Geestelijkheid en de Belgische Verkiezingen. Geheel de liberale pers laat luide klachten liooren over de schaamtelooze houding der priesters in den laatsten kiesstrijd. Ziehier een paar staaltjes. Uit de Nieuwe Gazette over het ge beurde in het kiesdistrict Antwerpen Van alle kanten komen ons veront waardigde brieven toe over de schan- dige houding der geestelijkheid voor de kiezing van Zondag 27 Mei. Alles hebben ze in 't werk gesteld om den goeden uitslag der kiezing te verzeke ren. In Contich moesten de mishoorders een kruisgebed op de knieën lezen voor het welgelukken der clericale partij. In den Ouden God werden de geloovigen verzocht na de mis in de kerk te blijven om een dergelijk gebed te doen. Zij, die de kerk verlieten, zouden als tegen strevers aanzien worden. In Schooten waren het de pastoors die eene bende stokslagers aanvoerden, met trommel vooraf, en openbare meeting gaven. In sommige kerken geneerden zich de priesters zoo weinig, dat ze de ma nier van stemmen, boven N° 1 natuur lijk, met hand en tand aan de geloovi gen trachten wijs te maken. Er was van lioogerhand bevel geko men, zoo verzekert men, 'politiek op den preekstoel te maken. Wij hopen, dat de gekozen liberale volksvertegenwoordigers een luid pro test zullen doen weerklinken tegen het schandig misbruik, dat de priesters van hun ambt maken. Zij toch worden bezoldigd door den Staat, evenals officieren, leeraars, en andere Staatsambtenaars, die zich bui ten la mélée des partis moeten hou den op straf afgezet te worden. Zullen de liberalen en socialisten, die zoowel hun aandeel in de bezoldiging betalen als de clericalen nog langer dulden, dat ze door hen bevochten wor den Ziehier nu een uittreksel uit den Brug- schen Beiaard over het gebeurde in het arrondissement Brugge De geestelijkheid heeft zich hals over kop, met eenen onbekenden ijver, in het strijdperk geworpen. Nog nooit heeft zij zoo veel geweld aan den dag gelegd. De bisschop, die het bevel tot den aanval had gegeven, mag tevreden zijn over de gehoorzaamheid van zijne oude pastors en jonge onderpastors. Maar zal al dat geweld niet vele chris- tene zielen diep hebben geschokt en ontstemd tegen de kerk Uit den preekstoel heeft het vervloe kingen geregend. Alwie durft stemmen klonk het voor de liberalen, voor de geuzen, voor de vrijmetselaars is verdoemd waar hij staat Hij verbeurt voor eeuwig zijne zaligheid Geen grooter doodzonde kan hij begaan Er waren gemeenten waar de pa rochianen elkander aankeken en glim lachten, Maar er waren er ook, waar de scha pen der kudde beefden en sidderden en de beloften aflegden voor de goe den te stemmen, naar den raad van den herder. Er zijn dienaren Gods, die zich on derscheiden hebben. De pastoor van Oostcamp heeft aan gedrongen bij den burgemeester, opdat hij de liberale meeting van Hertsberghe zou verbieden. De burgemeester, de heer de Bie, heeft geweigerd. Te Rampscapelle is de onderpastoor van huis tot huis gegaan om de liberale kiesbladen weg te nemen. Te Oedelem stond de pastoor aan den ingang van liet kiesbureel, om een laatsten keer aan de kiezers te toonen, hoe zij moesten stemmen voor lijst n° 2. Te Beernem is de pastoor er in ge slaagd de liberale meeting te beletten, met het lokaal te doen ontzeggen aan onze candidaten. Geweld, dwang en drukking hebben hier nog eens een aantal troeven ge speeld in de kaarten van onze tegen strevers. We zijn het heel en al eens met den Brugschen Beiaard. Dis partijdige houding der priesters moet een vernie lenden invloed uitoefenen op de perso nen die te goeder trouw de leer van Christus willen belijden. De uitslag der kiezing van 27 Mei heeft de klerikalen met vreugde vervuld. Z'j hebben gelijk gehad te jubelen, nadat zij zoo zeer vol angst hebben gezeten, bewust als ze waren van de groote misdrijven welke zij aan 's lands bestuur hebben uitgericht. En wat bewijst die uitslar Eerst en vooral de groote macht der politieke geestelijkheid op de buitenkiezers. Zij hadden opslag van jaarwedde gekregen, maar zij hebben er voor gewerkt... ten voor deelt) van het politiek stelsel welk ons land zoo,zwaar onderhoudt en tevens ten voordeele van het behoud en de uitbreiding hunner on gehoorde privilegiën. Bij elke kiezing toch wordt de lnuding der politieke priesters stou ter en stouter, bij elke kiezing verdwijnt meer en meer de eigen denkkracht, de eigen wils kracht van den verdrukten buitenkiezer. Velen, zeer velen hebben de overtuiging dat de regeering op onrechtvaardige wijze te werk gaat, dat de partijdigheid schandelijk is, dat de gelden verspild worden, dat in een woord alles verkeerd loopt en enkel ten bate eener kleine castevan een handsvol meuschen in 's lands maatschappij eenige duizenden en toch de priester gebiedt, bedreigt.... en het begrip der onrechtvaardigheid van het in voege zijnde regiem, de beredeneerde betrach ting naar lotsverbeteringnaar meer recht vaardigheid, meer stoffelijken en zedelijken welstand voor eenieder, verdwijnt, wordt uit- gewischt, de stem van het geweten wordt uit gedoofd het fanatism heeft ze versmacht Wel plichtig zijn zij, voorzeker, die gedurende jaren op al de daken hebben geschreeuwd dat het klerikalism op den achtergrond diende te worden geplaatst, dat die kwestie kon opge lost worden in een tour de main wel dwaas hebben zij geredeneerd, die meenden dat de oude strijd tusschen liberaal en klerikaal versleten was en hunne hersenschimmige droombeelden voorstelden als van aard om het klerikaal juk zooniet omver te werpeu dan toch te overschrijden Er v?as een tijd dat de politieke geestelijk heid zich in 't donkerwerken bepaalde nu heeft zij het masker afgeworpen eu openlijk in kerken en openbare vergaderplaatsen zien wij de priesters aan den politieken arbeid. Zeker mag de geestelijke zijn burgerrecht uitoefenen naar den geest onzer grondwet, xaaar hij is veelweg staatsfonctionnaris en terwijl bij den minsten ambtenaar van de openbare besturen het politiekmaken gelaakt eu verboden wordt, stoort hij er zich niet meer aan en komt hij er ierkant uit met een driftig ijveren voor zijne politieke gezindheid Wat nog nooit bij onze wetenis gebeurde, zien wij thans voorvallennamelijk dat vele geeste lijken hunne partij vertegeuwoordmen als ge tuige in de kiesbureeleu. Terwijl de pastoor tusschen de kiezers op do buitengemeenten zijne politieke propaganda in de voorzaal van't kiesbureel vervult, na in de kerk te hebben gedonderd, zit binnen bij het bureel een ouderpastoor als getuige En dan, na die ongehoorde, weinig betamelijke drukking van de geestelijkheid op do buitenlieden en op de fanatieken der steden, dat men dan niet af- kome met deze belaoheiijke bewering dat de uitspraak van het kiezerskorps, in zulke om standigheden gegeven, als eene goedkeuring mag beschouwd worden voor het heerschend politiek. Men voege bij dien invloed der politieke priesters, misbruik makende van het gezag welk zij aan den gods lienst ontleenen, de iu- vloeden van het midden-hes uur, welk gunsten en voordeden, genade bij misdrijven en soms veel meer, ten dienste stelt van onbeschaamde kiesdravers, en hij die verwonderd is dat de oppositiepartijen die daartegen tot nu toe geene afdoende inrichting hebben kunnen stel len, van den eersten belangrijken aanval niet tot de totale overwinning komen, is wel naïef. De inrichting, of beter de herinrichting onzer pirtij is eeno noodzakelijkheid die niet meer hoeft bewezen te worden en, naar onze meening, zal dat gemakkelijk gaan. Sedert 16 jaren, om zoo te zeggen, is zij van hare vertegenwoordiging in 't Parlement be roofd geweest thans heeft zij er eene groep van taleutvolle woordvoerders die op wat meer afdoende wijze als tot hier gebeurd is, de regeeriug in hare misbruiken zullen aankla gen, en wamieer vandaar net s-in uitgaat, dan zal weldra in de openbare opinie het loven dar vrijziunige denxheel len eene nieuwe kracht erlangen die voor eene zeer korte toe komst de meest gegronde berekeningen wet tigt. Eeu nog meer verblijdend verschijnsel voor ons is de verzuchting naar nauwe een dracht welke zich bij de leiders onzer partij veropenbaart, nadat het toch wel duidelijk is bewezen, dat al die onderverdeelingen nie mand anders ten bate komen dan den alge- meerien vijand dat de redenen tot het volgen van twee of drie richtingen opgehouden heb ben te bestaan. De uitslag der kiezing, in 't algemeen ge nomen, heeft bij onze tegenstrevers triomf kreten doen weergalmen het ministerieel leven, zooals het thans geleid wordt, heeft eene verlengenis van twee jaren bekomen, tenzij een onvoorzien ongeval van den aard dier ongevallen gelijk er in 't politiek zoo vele ontstaan er plotseling oen einde aan stelle. Aangaande mogelijkheden welke het ministe rie voor den anderen vervaldag kunnen tref fen, mag men wijzen op de verschillende be- irachtingen op politiek gebied van de leden die zijne meerderheid samenstellen. Men heeft wel vöör de kiezing zekere eendracht kunnen bewerken, maar zal men diezelfde eendracht kunnen behouden wanneer er belangrijke kwestiën te berde zullen gebracht worden, die eene onmiddellijke oplossing eisschen en waar over de leden der meerderheid zulke tegen elkander strijdende verklaringen hebben afge legd Hoe 't zij, men mag zich in 't kort ver wachten, naar onze meening, aan zeer zonder lij ke voorvallen in het politiek huishouden van ons land. De kiezingen zijn voorhij, rle par tijen hebben zich gemeten en hunne getalsterkte vastgesteld. I)e klerikale reus is aan 't wankelen. Een ruk, een ferme stoot en de vijand die ons eens zoo tartte, bijt in 't zand. Aan u, jonge wachten, dit verlos singswerk te verrichten. Vastberaden moet gij den stier met de horens vatten, dringt tot in t kleinste dorp, tot in 't ver stafgelegenste gehucht om den vijand slag te leveren. Zaait overal het liberale graan en vat met moed de vernietiging van 't klerikaal onkruid aan. Rust niet, met moed en volharding het werk voortgezet en welhaast zal 't uur der zege slaao. Onze lezers herinneren zich nog de kinder vertelling van Jantje Tevreden. De knaap kreeg van zijnen meester eenen klomp goud zoo groot als zijn hoofd. Daarmede toog hij op reis. Den eersten dag verruilde hij het kostbaar metaal tegen eeu katijvig paard het ros tegen eene oude koe de koe tegen eene geit de geit tegen 'nen zwaan en den zwaan tegen een slijpsteen, die in de diepte plofte toen zijn ei genaar zich laven wilde aan eene koele bron. Gelukkiger oogenblik had Jantje nog nooit beleefd... en de leden van den katholieken kring lachen zich eene breuk. Denk eens na Hunne vrienden hadden te Brussel iu de Ka mer eene reusachtige meerderheid. Den goudeu klomp. In gansch Vlaanderau was er niet meer aan te denken de liberale partij te zien opstaan. Het hinkend paard Aalst had zijne vier klerikale vertegenwoor digers De oude koe In de verste verte kon men niets voorzien dat de toestand ooit veranderen zou. De geit I Zelfs met de evenredige vertegenwoordi ging hoopten zij de liberalen te verpletteren eu buuue gansche lijstte doen zegepralen. De zwaan en den slijpsteen En dat alles plofte in den vloed. Want die reusachtige meerderheid is tot een dozijn en half versmolten: Vlaanderen heeft het hoofd opgeheven. En de katholieken zijn tevreden en ze juichen en ze jubbelen en ze laten de vlag wapperen der groote dagen van glorierijke zegepraal Och, mocht hunne vreugde ongeveinsd we zen, welke vroolijke tegenstrevers zouden wij te bekampen hebben. Maar hun glimlach is een grijns, hun ge juich een vloek Wij hebbun gedeeltelijk overwonnen, onze plicht roept ons om uieuwe lauweren te pluk ken In de toekomende kiezing moet het vaandel van Jantje Tevreden zorgvuldig geplooid iu do kartonnen doos blijven liggen. Liberalen, vooruit Moedig gewerkt In elke gemeente wat stemmen bijgebracht en van den anderen kant aan onze tegenstrevers er eenige ontnomen met de kiezerslijsten zorgvuldig na te zien eu Bethune zal binnen 4 jaren hetzelfde lot on dergaan als M. Van der Linden ondanks hij nu zooals men zegt gewroken is Wat zuil en in 't vervolg de kristeue-democraten doen in de omschrijvingen waar zij geene kans zien een huuDer manuen te doen kiezen Den strijd opgeven en de Woestisten ondersteunen E'U hunner leiders, M. Du Catillon had het gedacht vooruitgezet van een verbond met do audere partijen ten einde tot eene onderlinge verdeeling van zetels over te gaan. Het orgaan der partij Het Reeht antwoordt daarop Ons dunkt is dit volslagen mis. Vooreerst ouder godsdienstig oogpunt ver schillen wij te veel met liberalen en socialis ten, om met hen te kunneu samengaan in eene wetgevende kiezing. Daarbij 't ware de grootste onbehendig heid, die een kristen-democraat zou kunnen bedrijveu. 't Ware de helft van onze kiezers terug bij de behouders jagen en de andere helft bij do liberalen of socialisten inlijven. Een akkoord met andere partijen om wil le van een maandaat dat zou de opslorping wezeu van onze partij door de andere a 't Is ongelooflijk Deze winter heeft men meer dan 200,000 doozen WaltbérypiU leu verkocht ook ziet men ze overal, en won derlijke zalf elk zegt goeds van dit gelief koosd purgeermiddel. 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, GhysseUnckx en overal.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1