Herziening der Kiezerslijten. De plus fort en plus fort. Een Natuurverschijnsel. Onze Feesten. De Liberale Werkmanskring te Antwerpen. Hoest niet meer. Afgrijselijk ongeluk. Op de Markt. HONDEN. De IJzeren Hand De ramp van New-York. pastoor wil het niet En schouwburgen en ver- tocningen, o! spreken wij van die uitvindin gen des duivels niet. De pastoor rekruteert het personneel voor kloosters van het mannelijk geslacht. De pas toor schooit (nooit voor zichzelven). 't Is voor het een of het ander goed werk, en er zijn er bij honderden. Geeft gij niet, ge staat niet in de gratie des pastoors. In tijd van kiezing wordt de priester kies" draver. De pastoor stelt den raad der raads* heeren vast, werkt en loopt, omdat zijne kan- didaten zouden zegepralen. Op het stadhui8 zullen zij dus de bevelen van den pastoor uit voeren. De pastoor, als zorgvuldige herder, raadt zijne schapen aan van bij zulken winkelier, smid, advokaat, doktor of notaris te gaan. Als dat spel zoo nog wat voortgaat, dan zal de pastoor zijne parochianen voorschrijven hoe ZÜ gekleed moeten gaan en wat zij 's noens moeten eten. Ja, de pastoor van zulk dorp, en er zijn er meer dan een in Vlaanderen, is burgemeester, sekretaris, advokaat en wel eens doktor. Hij is meester in de kerk en op het stadhuis. En denkt ge ter goeder trouw dat de pas toors die rol niet zouden willen leiden. Zeg mii eens bij v. wie tegenwoordig Belgie bestiert Is het de aartsbisschop van Meche- len. niet. Immers de gemeenteoverheden zijn eenvoudig tusschengeplaatste personen. Zij zijn door don invloed der geestelijken gekozen en moeten, willen of niet, onder den voet lig gen. Nu 't is juist wat wij, libenW., niet willen. De burgemeester moet alleen meester zijn op het stadhuis, dan zal hij voor allen gelijk zor gen. Is de pastoor er meester, dan vervolgt hij de schapen die de kudde verlaten en bevoor- deehgt te veel deze die het niet noodig hebben. De pastoor moet in zijne kerk blijven. Dat hij zich daar bezig boude met zijuen godsdienst daar hebben de liberalen niets tegen 1 Inte gendeel, zij zullen hem eerbiedigen en prijzen. Maar komt de pastoor binnen en buiten de kerk bemoeien met de kiezingen, dan wordt hij voor ons een politieke tegenstrever en wij bevechten hem onbarmhartig. De Liberalen die voor 1 Juli 1899 te Aalst zijn gevestigd en voor 1 Mei 1901 ten volle 25 of 30 jaren zullen bereikt hebben en op de kiezerslijsten niet staan, worden bericht dat zij zich mogen aan geven in den Graaf van Egmont lokaal der Liberale Associatie alle werkdagen van 12 1/2 tot 1 1/2 uren waar men het noodige zal doen om hunne inschrijving te bekomen. P. ANNE. schreien de ongelukkige, ze beminde zoo teer hare lievelingen, en zoo in eens, zijn ze van haren boezem gerukt Ik spoed me weg, het tooneel is wreed en ik voel mijn hart breken bij het zien van zooveel smart, bij het mee voelen van zooveel radeloozen weedom. Cette fois le Denderbode s'. st donné la peine de parler. II a compléte la série des révélafions sensationnellos qu' i! publie depuis quelqite temps a charge de certains libéraux aecuses d'avoir trahi leur parti lors des der- niéres élections legislatives. Aux détails déja eonnus, il ajoute qu1 ces libéraux ont fait cause commune avec les daensistes contre la liste^ libérale de la Chamhre, qu'ils ont offert de l'argent a drsélecteurs pour les engager a voter pour les daensistes et qu' a l'aide de ce moyen, ils out dans les cantons d'Alost et d'Herzele assuré plussieurs milliers de vo x au candidat démocratique. Par exemple Ceci dépisse la mesure. II faut vraiment une extraordinaire dore d'a- plomb pour la nar sans plus de fonöement des accusations d'uue pareille gravité. Car il De s'agit pas d'accuser, il fauJrait avant tout prouver. Quand on demande au Denderbode des preuve8, il se borne a dire les preuves, mais elles sont évideutes, elle crèveiitles yeux. L'engage-t-on a citer des noms, il s'écrie il ne faut pas chercber loin, tout le monde les connait, tout le monde cite les noms. II faut convenir qu' il serait difficile d'y mettre plus de désiuvolture. Et notez bien qu'on pourrait indéfiuiment prolonger la dis cussion, sans le moindre espoir d'obtenir de ce journal quelque chose de précis et rde for- mel. II se bornera a répéter que les daensistes et les socialistes out voté pour la liste libérale du Sénat, ce qui peut paraitre suffisant pour lui maïs neprouve en réalité aucune espèce de trabison de la part des libéraux. II s'amusera a inventer des sobriquets ou des surnoms qui ouvrent la voie a toutes les suppositions et qui par le fait même n'atteignent aucune persona- lite nettement déterminée. II ne reste qu' a clore l'incident et a donner acte au Denderbode de sou attitude. S'il n'en dit pas d'avautage, n'est ce pas pour cette raison élémentaire qu'il n'y a rieu au fond de ces accusations Dans son dernier numéro, il publiait cet aphorisme ompreint d'un job septicisme Al wat gij ziet, oordeelt het niet Al wat gij hoort, gelooft het niet. Pour cette fois, il a eu tort do sa départir de sa philosophic. II a pris comme évangile tou tes les historiettes qu'on lui a rapportées. Laissons le a sa candeur öt cessons désormais de nous occuper de ses contes. Maandag namiddag heeft een dwarlwind of cycloon in de omstreken van Ninove aanzien lijke schade gedaan. Op eene lengte van verscheidene kilometers en eene breedte van slechts eenige meters is alles vernield, honderden boomen zijn uitge rukt vermorzeld, verwrongen, als stroohalmen afgebroken de oogst is vernield kort het is al verwoest en verhakkeld. Aan de woning van smid Lambrecht te Oul- tre, bemerkt men reeds, dat de cycloon in hare woeste vaart den grond naderde en dan verder op een weg van verdelging heelt getrokken over Nederhasselt, Aspelaerenz. Het is waarlijk de moeite waard om te gaan zien Ik sprak er over met eenige boeren van Neerhasselt, en in honderd jaar zoudt ge niet raden wat ze mij vertelden,'k zal het u dan ook liefst maar zeggen. Het is Bara zegden zij mij, Bara de framas- son, die langs hier gepasseerd is gevolgd door ai de framassons die aan zijtje begrafenis heb- ben deel genomen. Ge ziet wel, Mijnheer het is juist den weg welke zij van Doornijk naar Brussel volgen moeten. En ge moet niet gaan denken, dat die meu- schen niet ernstig spraken. Ze zijn overtuigd van hetgeen ze vertellen en noch rddeneering, noch bewijsvoering kan hen daar af brengen. Niet al de boeren der streek gelooven aan dat vertelselmaar ze worden door de anderen als Thomassen bejegend en hunim ongoloovig- heid wordt gekegeld. Ze willen niet gelooven hetgeen ze voor hun 'oogen zien zei de boer, iedereen ziet daar toch wel het klaarblijkend bewijs van de [aanwezigheid der framassons in uien storm. Nooit heeft een natuurlijk onweer zoo iets tot stand gebracht. En zeggen, dat de Belgen miljoenen uitge- ven om de negers in Congo te ga in beschaven Onze feesten genoten meer dan ae- wonen bijval. Het volksbal van dinscfag werd door honderden en honderden bij" gewoond. Het concert-turnfeest van donderdag namiddag gelukte boven elks verwach ting en Les Amis Constants en de dapperen Turners werden door een tal rijk opgekomen publiek toegejuicht. Indien gij eksteroogen aan de voeten feebt dis HTeel doen lijdon, gebruikt de Balsem van DrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Maandag laatst deed onze Liberale Werkmanskring een uitstap naar Ant werpen, om den triomf der liberalen op wetgevend gebied te vieren, en in zonderheid om hulde te brengen aan den gekozenen kandidaat der liberale Werklieden Jaak Verheyen Voorzitter der machtige maatschappij Help U Zelve en aan den burgemeester Jan Van Rysvvyck Eerevoorzitter der maat schappij insgelijks volksvertegenwoor diger gekozen. De ontvangst in de prachtige zaal El-Bardo was indrukwekkend, aan het bureel namen plaats onzen Voorzitter Gustaaf Leveau en de bestuurleden met den volksvertegenwoordiger Jaak Verheyen en de vrienden Louis Franck, Brandt, Wassenhove, Arents, enz. enz. Beurtelings voeren de heeren Louis Franck, Gustaaf Leveau en Jaak Ver heyen het woord te midden der alge- meene geestdrift. De volksman Jan Van Ryswyck verontschuldigt zich bij brie ve en heet de liberale Werklieden van Aalst welkom in de Scheldestad. (Zondag eerstkomende deelen wij een omstandig verslag mede van den uit stap). Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tojnbalsem. Het is bet krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeueesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eischt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en in het Algemeen depót A. Depratere, Oostende. Tijdens hunne afwezigheid verstikten de drie kinderen der echtgenooten Van Muldei-6, Korte Zoutstraat. Het omval len van een kaarsje, dat het vuur zou gestoken hebben aan een hoop kleeren waardoor een dikke rook zich in de ka mer verspreidde, zou naar men zegt, de oorzaak zijn van de ramp. Toen de ongelukkige ouders te huis kwamen waren drie hunner kinderen dood. De smart der ouders is niet te beschrijven. Ik heb de drie lijkjes zien liggen op hst doodsbed het is hartroe rend. Man kan het den kinderen aan zien dat ze weinig of niet hebben gele den. Hunne gezichtjes hebben eene kal me, geruste uitdrukking, de engeltjes slapen. Beneden in een hoek zit de arme moeder wezenloos, ze kan met meer Op de Markt werden geene barakken geduld, omdat dit hinderen zou aan de concerts, daarom worden ai de concerts nu gegeven op de Keizerlijke plaats zoo min geschikt voor muziekfeesten als een kolenkot voor eene bleekerij. De katholieke minister Vau den Heuvel sprak over M. Bara eeue lijkrede uit waariu het karakter en de verdiensten van den groo ten staatsman werden opgehemeld. M. Van den Heuvel deed niet meer dan zijn plicut. Maar hij heelt zich daarvoor alleen on bemind gemaakt bij hei, klerikaal janhagel der dompersbladeu, die niets kunnen dan dweep zucht en het als eene misdaad beschouwen eune burgerlijke begraving te volgen. Een afgestorvene is maar eerbiedwaardig wanneer de priesters over zijn lijk om tien of vijfhonderd franken laiijn hebben gezongen ol gepreveld (alles volgens klasse en fortuin getarifeerd) wie de betaalde gebeden bij gebrek aan geld missen wil is niets meer dan een bond. De Guchtenaer zegde bet in de Kamer Het lijk dat burgerlijk begraven wordt is niets meer voor ons dan een hondeiiiijk. De meusch die burgerlijk begraven wordt was dus in ziju leven een bond en M. Van den Heuvel beeft den lof gemaakt van een bond. Dat zullen de klerikale dweapers hem nooit vergeven en bij zal wel ondervinden, dat klerikaal zijn en zich tegenover een tegenstrever waar mg eu ais man van eer gedragen twee onmogelijke din gen ziju. Wie niet fanatiek is, is niet katholiek. Ove rigens in dat opzicht zijn al de godsdiensten dezelfde. Het princiep wordt vergeten en ver vangen door bekrompen bepalingen, die de aanhangers tot sektanssen vervormen. Wie in ons land denkt dat betaalde gebeden van geener waarde knuueu zijn, is een hond gelijk de vreemdelingen welke in China dè CbristeDe Jeer aanprediken door de Cbineezen duivels worden genoemd. Van hun standpunt hebben de Cbineezen zoowel gelijk als onze klerikalen, want voor ben is bun godsdienst veel beter dan de katholieke. Hii telt ook meer belijders. Fanatism is hetzelfde in alle landen. Het is het tegenovergestelde van beschaving. Ik ga niet ter kerk, mijn buurman wel. Ik acht mijn buurman geen ziertje miD omdat hij ter kerk gaat, maar hij aanziet me voor een slecht mensch omdat ik het niet doe. Raf. Liberale Trompettersmaatscliappij Aldeeling van den Werkmanskring Concordia lokaal Nazarethstraat 14 bij Frans De Jonge. 's Maandags en 's Vrijdags om 8 1/2 uren '8 avonds, lessen voor de ^instrumenten, trom petten en .bassen. Donderdaags op zelfde uur algemeens repe titie. Een menschlievend persoon onzer stad zegde gisteren ik ben vijand van specialitei tenen evenwel bewonder en acht ik de bloed zuiverende pil van JL)r Walthéry, overal dank aanhaar, zoo vele arme lieden de genezing ver kregen, die de middels niet bezitten den ge neesheer te raadplegen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Uit Budapest (Hongarië) seint men dat te Kresszuye een zonderling feit zich heeft voor gedaan. Een oude boer, Gaja genaamd, was overleden Alles werd in gereedschap gebracht en 's nachts, naar de gewoonte der streek, kwamen bloedverwanten eu vrienden in 't huis van den doode bijeen. Zij zaten in eene kamer palend aan deze waar het lijk lag en waren in gesptek verdiept, wanneer plots de deur werd geopend en de ge waande doode binnentrad. Men kan zich voorstellen hoe diep de aanwe zigen waren ontroerd en bevangen. De doode sprak eenige woorden om de vrien den gerust te stellen eu nam plaats in den kring. Een uur later trad vronw Gaja binnen en haar man in gesprek ziende met de vrien den, werd zij door zulken schrik bevangen dat zij dood ten gronde viel. De begrafenistoebereidselen die voor den man werden gemaakt, zullen nu voor de vrouw dienen. Stapelhuizen vernield. Steamers in brand 200 slachtoffers 75 millioen schade. Een telegram uit New-York seint dat zater dag avond eene kolossale brand is uitgebroken in de dokken aldaar, betrokken door de vaarf- maatschappij Noordduitsche Lloyd. De brand werd medegedeeld aan eene baal katoen en wel dra nam het vuur zulke uitbreiding dat al de dokken en de schepenon die aan wal lagen ge meerd in lichtlaaie vlam stonden. De vlammen werden aangewakkerd door het ontploffen van talrijke vaten alcohol eD olie. De pompiers van Hoboken (eeno voorstad van New-York snelden de eersten ter hulp toe, doch bleven onmachtig om de uitbreiding van den vuur- gloed te bekampen. Drie binnenschepen ston den weldra in volle vlam. De groote transatlantiekers \Vilhelm der Grosse, DrentenSaaie en JU nine begonnen insgelijks te branden en moesten in 't midden van den stroom gebracht worden. StapMhuizen vernield. Al de schepen die op vlam, Bijna al de schepen langsheen de kaai gelegen begonnen te branden. Matrozen en passagiers kwamen in de vlammen om of wer den over boord geworpen. Hamburg varen zijn op de reede gaan liggen. Intue8chen zette het vuur zijn vernielingswerk voort. Weldra stonden vijf stapelhuizen van vijf verdiepen der Noordduitsche Lloyd in vuur en Een twintigtal opvarenden van de Bremen die over boord waren gesprongen, om aan den dood te ontsnappen, zijn door de reddingsboo ten opgenomen. Men berekent dat de schade aan de stapel- huizen van de Lloyd alleen tien millioen fr, bedraagt De slachtoffers Het is onmogelijk het getal slachtoffers te schatten die 't leveu in deze ramp hebben verloren. Men spreekt van 200 slachtoffers. De stoffelijke schade is onbereken baar, doch zal minstens 15 millioen dollars be dragen. 25 lijken waren reeds opgevischt, de meeste zijn niet herkend geworden. De Lloyd is eedwongen geweest bij middel van dynamietkardoezen een gedeelte van de stapelbuizen te doen springen om te beletten dat de brand nog grootere uitbreiding nam. Redding en lijken. Aan boord van de Saalt heeft men 29 man der ekwipagie, die zich aan koorden van 't brandend schip hadden vastge-* klampt, kunnen redden 70 passagiers en matrozen worden opgegö- ven als omgekomen in de ramp Aan boord van de Maine heeft men 37 doo- dooden 60 verdwenenen te b Treuren. De slachtoffers van de Bremen worden op 100 geschat. Het getal slachtoffers die te water zijn ge worpen is ontzaglijk. Ooggetuigen verklaren dat de vloed met tientallen lijken wegspoelde. Een sleepboot heeft 70 personen kunnen red den, doch een twintigtal anderen zijn moeten overgelaten worden aan hun lot. Vele personen vondeu den dood met te trachten door de patrijspoorten der brandei do schepen te vluchtten. Do steamer Maine Saa ie en Bremen zijn te zwaar geteisterd, om de reis te kunnen ondernemen. Ondanks de aaugerichte schade zal de Wil- heim der Grosse op zijn tijd kunnen vertrek ken. De laatste berichten spreken van 250 tot 300 menscheu die in de ramp 't leven zouden ge laten hebben en van 25 millioen dollars schade, (125 millioen fr.) Verdere bijzonderheden. Men meldt nog uit New-York Niettegenstaande zijn averij, zal de Kaiser Wilhelm der Grosse, der Nord- deutsche Lloyd, op vasten datum vertrekken. Hot is vooral het dek van dien reusachtigen steamer dat werd beschadigd. ooral de Bremen lead het ergst door het vuur. Reusachtige vlammen-golvingen rolden uit het schip, door de lacht wentelend en de hutzen van New-York bedreigend. Hartverscheurende tooneelen op de Saala. Op den steamer de Saaie zag men vrouwen en mannen wanhopige teekons geven, hoorde men ze kermen, zonder hun hulp te kunnen brengen De Saaie dreef tot het eiland Liberty waar het strandde. Mer. haalde er 50 onkenbare lij ken uit op. Een groot aantal pompiers werden gekwetst. Verscheidene vlammende bootjes zag men te vens drijven in de richting van het Staten eiland. Men denkt dat er daar ook talrijke slachtoffers zijn. Ooggetuigen verklaren dat het water zoo veel lijken voortstuwde als men badgasten kon zien op het strand van het eiland Poney. Een toogboot kon 70 personen opnemen, maar zag er een 20tal verdrinken zonder hulp te kunnen bieden. 126 matrozen verbrand. De agent der North German Lloyd Company schat dat er 126 ma trozen bezweken aan boord der verbrande schepen Main, Saaie, Bremen, en Wilhelm der Grosse. Andere personen zeggen dat er buiten de ekwipagies aan boord meer dan 200 bezoekers eu passagiers waren. Het laatste cijfer der dooden. Een tele gram uit New-York aan de Daily Mail meldt dat er ongeveer 400 personen verdronken en omkwamen in de vlammen. De schade wordt geschat op 20 millioen dollars.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2