JAN KREKEL. 15de Jaar. Nummer 30 Zondag 29 Juli 1900. 'm Herziening der Kiezerslijsten. De verkeerde Wereld. Theorie en Praktijk. Een Wonder. Een wonder. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen Gewone, 15 centiemen Keklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 28 JULI. De Liberalen die voor 1 Juli 1899 te Aalst zijn gevestigd en voor 1 Mei 1901 ten volle 25 of 30 jaren zullen bereikt hebben en op de kiezerslijsten niet staan, worden bericht dat zij zich mogen aan geven in den Graaf van Egmont lokaal der Liberale Associatie alle werkdagen van 12 1/2 tot 1 1/2 uren waar men het noodige zal doen om hunne inschrijving te bekomen. P. ANNE. Ais we de Europeesche dagbladen en de reisbeschrijvingen van talrijke bleekhuiden mogen gelooven doen de Chineezen alles ver keerd, hoewel ik uit de laatste gebeurtenissen opmaak, dat ze de kanonnen en geweren niet met de staartscbroef naar den vijand keeren. Och er wordt zoo hartelijk gelachen met de verkeerdheden der chineezen en thans het gia- der bij de gele menschen alles holderdebolder wordt gesmeten, wordt er menige smakelijke kronijk op de kap der haarstaartige kindereD des Hemels opgedischt. Denkt ge misschien dat de Chineezen daar bij ten achter blijven 't Is waarlijk spijtig dat we geen chineesch kennen, dat we hunne proclamaties niet kunnen lezen, dat we niet juist weten wat het grootste getal der 400 mil joen inwoners van het Homelsche rijk over de blanken zooal vertellen. De withuiden beweren, dat de Chineezen al les verkeerd doen, welnu de Chineezen hou-, den staan dat wij het zijn, die alles verkeerd doen en dat zij meer ondervinding hebben, aangezien westelijk Europa nog onbevolkt was toen China reeds tot een Imogen trap van be schaving was geklommen. Hebben we 't recht de Chineezen te verwij ten, dat ze de meisjes pijnigen door de voet jes in ijzeren schoentjes te sluiten opdat die voetjes klein zouden blijven, als we zien dat onze vrouwen hunne borst in een ijzeren keurs nijpen en hunne gezondheid krenken om te gelijken aan kolossale appelbijen wier borst slechts met een draadje aan het onderlijf hangt. De Chineezen vinden het bespottelijk op feest en hoogtijd witte kleeren te dragen, wit is immers de kleur der dood, de kleur van den rouw. De Chineezen zijn verontwaardigd omdat bij ons de gele kleur, de kleur is der sloorenen der verachting, aangezien de gele kleur voor hen de schoonste en geheiligdste is, de kleur I>e vroolijke door POL LINDEMA Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. I4e Vervolg. 7. IN DE WEIDE. Waar de klare Wilgenbeek met eeuwig ge- koos uit de stilsuizende elzenboschjes als een zilveren lint in het dal zich slingert, hield Frans Mandens eene groote weide. Daarheen dreven Reine of Wanna de koei en in de septembernamiddagen, zetten zich dan met hun breiwerk op het banksken in de lom mer der wilgen aan den beekkant en hoedden de koeien. Geen liever plaatsken in heel de weide. De horst met sleedoorn bewassen rechts, waar de kinders de bessen kwamen plukken in zomernamiddagen bet Wilgenbeekje met zijn eindeloos gebabbel links. Vogelkens in het loo- ver der Elzen en wijmen, vogelkens in het riet en de biezen van 't peilland. Schalmei en me- lodij altijd en overal. Het vee graast. De ion nijgt ten Westen jils een vurigen bol en kleurt de lucht met waarvan slechts de mandarijnen gebruik mo gen maken. De Chineezen bespotten ons omdat we fmet permissie) het vuil van den neus, zoo netjes in een schoon doekje doen en het als iets kost baars in clpn zak bergen. De Chineezen vinden het boven alles bela chelijk, zich zoovele moeite en geld te getroos ten om vrachten gebeden ten hemel te sturen ofte laten sturen, in plaats van gelijk zij een bidmolen te gebruiken, een heilig tuig waar mede men voor een civieien prijs 10000 gebe den per minuut kau afmalen. De Chineezen steken den draak met de hou ders van Vredes congress n, die namens de be schaafde wereld over vrede sjavelen. terwijl ze duizenden laten slachten en smoren in mod der eu bloed. Is het dan te verwonderen, wanneer de blan ken, door hun preêken en wreken, het bewijs geven datze de tegenwoordigheid van gele men schen op de wereld als eene kwaal beschou wen, dat de Coineezen juist het verkeerde den ken en de uitroeiing van het blanke ras als ee ne weldaad des hemels zouden begroeten. Ja, ja, de Chineezen aoon alles verkeerd voor ons, maar de blanken doen alles verkeerd voor hen Duizende jaren zijn de Chineezen aaa bun nen godsdienst gehecht, aan hunne zeden en hunne gebruiken. Met geweld willen blanke indringers dat geloof afbreken, de zeden ver trappen, de wetten verkrachten op de predi kanten volgen kooplieden, op de kooplieden volgen soldaten. De vreemdelingen worden stouter om stouter, willen de bazen zijn, alle nieuwigheden opdringen. Een profeet staat op, predikt de heilige oorlog, de haat tegen de blanke duivels, het fanatism ontvlamt, de on- wenteling bieekt los, de oorlog woedt. Wat ik reeds zegde is waar. De gebeurtenis sen in China zijn het voorspal van den gods dienst- er. rassenoorlog, die slechts eindigen zal met den ondergang der blankeD of der ge len. Waarschijnlijk zullen we denuitslag van die botsing niet meer zien, waarschijnlijk zul len eeuwen verloopen vooraleer het pleit zal bedongen zijn. Wij wonen den ondergang bij van negers eu roodhuiden, onze nakomelingen zullen de langzame verdwijning bijwonen van ons ras, of van het gele ras, wanneer er uitge maakt zal zijn wie de meesterschap over de wereld zal behouden. Voor velen is die vraag zoo glad opgelost als gesteld. Welnu ze bedriegen zich. Er kau eene omkeering komen in den toestand van China, gelijk die nog geen eeuw geleden plaats had in Japan. De Japaneezen (ook gele men schen) moeten op oorlogs- en nijverheids ge bied voor de Europeanen niet meer onder doen. Indien de Chineezen plotseling den weg insloe gen door hunne geburen de Japaneezen inge slagen, dan zou het vraagstuk eer een halve eeuw verloopen is, reeds duister worden, omdat de macht der twee menschenr.issen nagenoeg gelijk zou wezen. Het kan niet anders of de Chineezen zullen roode en purpere tinten. Da mugjes dansen en zingen om den sleidoorn in den elzen struik schreit de braimschoer. Wanna van de Moeikenshoeve zit onder de wilgen. Het brei werk ligt op haar schoot een der boeipriemen steekt nog iu den zwaren weelderigen haarklis, die sierlijk op haar achterhoofd is vastgespeld. Zij boort de vogelkens niet die afscheidliederen zingen, zij merkt de vergeetmijnietjes niet die haastig bloeien in het gras op den vochtigen zoom. Hare gedachten zijn ver van haar en ze moeten wel droevig zijn want een traan, een dikke traan schiet uit haar groot biauw oog, rolt over hare rozige wang en valt op hare hand. Met den tip van haar gebloemd voor schootje vaagt ze eens even aan haar oog en haar wang, vat de breipriem en werkt wat voort om spoedig weer verder te droomen. Maar Gust is langs daar gewandeld eu zijn groote zwarte hond heeft niet zoohaast Wanna bemerkt of hij wipt de beek over en legt kwis pelstaartend zijn harigen kop op Wanna's knie. Fida zegt het meisje verrast 1.... Komt ge mij iets zeggen O wat brave jon gen, zie 1.. maar terzelfer tijd b'ikt ze de wei de in of ze niemand bespeurt, Ei, Wanneken, waar kijkt ge naar uit, kind Nonkel Gust, ah 't zijt gij Kom zet p ep ze bood hem een pladtskeo. op do bank,. altijd verkeerd doen voor de blanken en de vreemde duivels zulleu altijd alles verkeerd doen voorde Chineezen. Daarin ligt de oorzaak vaneen nooit gedemp- ten strijd. Vandoben. Een paar liberale volksvertegenwoor digers zijn geene onvoorwaardelijke aanhangers van het Zuiver Algemeen Stemrecht. Ze zouden het willen be perkt ziert door een stelsel van meer voudig stemrecht toegekend aan de ge leerdheid. Ze vreezen dat het Z. A. S. te veel macht zal toekennen aan de niet-denkende massa. In theorie is dat heel schoon, en schoo ner nog zou het zijn indien art. 47 der grondwet luidde als volgt Zijn kie zers al da Belgen die begrijpen wat kie zen is en door geene veroordeeling hun ne waarde als burger hebben verloren en indien dit artikel aldus kon uitge voerd worden. Ware dat het ideaal niet Er zijn immers jonge lieden van 18 jaren oud en zeifs min die beter begrijpen wat regeeren en besturen is, die beter besef fen welke de plichten zijn van eiken burger, dan veie mannen van 30 en 40 jaren oud, wier bekrompen denkkring niet strekt buiten hunne onmiddelijke behoeiten en omgeving. Die verstandige jougtdiugen hebben dus meer recht om kiezer te zijn dan vele bekrompen mau- nen. Maar hoe dat in praktijk gesteld Zie, daar ligt de knoop Welnu zoodra raea iu het kiesstelsel de bekwaamheid mengt staat men voor dezelfde moeilijk heid. Waarin bestaat de bekwaamheid In een beetje boekenkennis Wel kier weer moet iedereen bekennen, dat er verstandige lieden zijn onder de ouge- letterdeu, menschen welke gezond oor- deelen (en kiezen is oordeelen) terwijl er domme kinkels zijn onder degenen die lezen en schrijven kunnen en het machinaal rekenen verstaan. Het vaststellen der bekwaamheid zou dus aanleiding geven tot examen en deze, behalve dat ze op verre na de maatstaf niet zouden geven vau de ver standelijke waarde der kandidaten-kie zers, zouden met zich het bedrog sle pen, dat de macht is der klerikalen. Allo zoo'n oude stok als ik moet zich wat verder van de mooie meisjes zetten, meent ge't niet en hij zette zich nevens een bochel op een grasterp. 't Is goed om wandelen niet waar, non kel V zoo'n frisch weder I Ja, in den namid dag, maar in den dag als de zon brandt, dank u. In den dag, ja, dan is 't schrikkelijk heet Verveelt gij u niet, Wanna, zoo'n gan- schen namiddag alleen Ik werk nonkel... 't Is waar Daarmee verdriet men zich niet. Waarom komt ge mij met van tijd tot tijd wat gezelschap houden Zie eens hoevele ledi ge uren voor 11 op een dag. Gij gaat niet meer uit wandelen als vroeger Neen nokte Gust, ik zoek da eenzaamheid thans. Weleer vond ik iu de beemden twee dierbaren Karei eu Krekel. Ik had ze beiden zoo lief, zoo lief 1.. Ik ging de velden in om met hen te lachen en te kouten. Waar ik mij draaie of keere, ik vind niets meer van hen dan zoete herrinne- ringen. Uw broeder woont ginder en zijn vinger wees over de bergen heen waar Karei iu het naburige dorp met zijn lief Valleken de Kruishoeve deed bloeien. Dat is te ver om er dikwijls heen te wandelen. En do andere voer bij droever voort, de andere, do vroa- Hebben we niet gezien tijdens de vroe gere kiesexaraen, dat zeer bekwame personen, die reeds kiezers waren, zich aanboden en gebuisd werden, terwijl an deren die we wisten, dat ze met moeite hunnen naam kouden zetten het diplo ma bekwamen. De eersten hadden het examen afgelegd voor de anderen en de toer was gespeeld. Men zal me tegenwerpen, dat het dwaas is menschen op te roepen oui deel te nemen aan eene kiezing, waar ze niets van begrijpen en waar ze zich niefc om bekommeren en men voegt er bij laat ons eerst het volk meer onderrich ten en onderwijzen. Welnu de uitoefening van het stem recht is het beste middel om 't volk op politiek gebied te out wikkelen. Lang zamerhand zal al wie kiezer is,-al ware liet maar gedurende eenige dagen be lang stellen in de zaken van het land eu dat is een groote stap vooruit. Er zijn zoovele mensehen die nooit hun dorp verlieten, en in het reizea geen belang stellen maar die tenge volge eener gedwongens reis, trek krij gen in het onderhoeken van het hun nog onbekende en daardoor zich op werken tot beschaafde menschen. Laat iedereen kiezen, laat iedereen zijn recht uitoefenen, dan zal iedereen leeren van dat recht een goed gebruik te maken. We zijn overtuigd, dat aide liberale Volksvertegenwoordigers het Z. A. Si- zullen stemmen, het is het eenige stel sel dat de deugenieterij, de schelmerij en de bethunerij uit kan roeien en die uitroeiing is een groote stap op de baan des vooruitgangs. Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de met kleurloos teer en tolubalsera opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, zekerste en aangenaams te borstgeueesmiddel. De Siroop De Praters verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs: 2 Ir. do üesch. De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen in alle apotheken en in hO .Algemeen dépot, A. De Praters Oostexde, lijke, de brave slijt in 't somber gevang zijn schoon jong leven En vele jaren nog zul leu henenvlieden eer de poort vau 't tuchthuis zal opengaan voor hem, en hem aan de maa'- scbappij zal wedergeven die hem nooit had moe ten verbannen. De jaren van liefde en vreugde zullen heen zijn. Eh dan zal de lus ige,schoons Jan Krekel grijs en oolijk zijn en Gust zal rus ten onder de stille grasbloempjes van het doo- denveld 1 O 1 wat al droeve dingen ge toch zeggen kunt.. Inderdaad 1 Maar wat kan ik er aan doen Ik heb hem zoo lief Niemand op den wereld bestond hij van na tenzij ons. Hij is gevloekt nu, geschandvlekt voor altoos. Zijn naam klinkt als eene beleediging in den wijden omtrek maar ik, ik heb hem honderd dui zendmaal liever Arme, armajongen Hij zou zioh vroeg of laat een vrouwtje ge kozen hebbeu naar zijne hand, een vrouwtje die hij beminnen zou met zijne reine, goede ziel. Ik zou hem een fraai huizeken gebou»vd hebben ginder neven het mijne en hem gezegd hebben Zie, mijn jongen, dat is uw para dijs. Berg daarin uwe vreugd en uw heil zorg vuldig weg. Zij de hemel immer blauw en dale do dauw altoos zegenrijk op de bloemen uwer liefde 1... Hij zou vreedzaam en gelukkig geleefd hebben. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1