G E M E E i\ Hoest niet meer. Een Brandend vraagstuk. Mannen met princiepen. Zalig zijn de onnoozelen. Waar gaat de winst Inschrijvingslijst. zen houden hunnen Qod voor veel beter dan dien der Christenen, dat is hun geloof, en aan dat geloof houden ze meer uan de Christenen aan het hunne. Reeds meer dan 300 jaren wordt het Christen geloof in China door katholie ke en protcstantsche zendelingen ge predikt en de bekomen uitslagen zijn nog zeer onaanzienlijk, van de 400 mil joen Chineezen belijden er slechts eeni- ge duizenden het Christen geloof. Het is omdat de verspreiding van het nieuwe geloof in den laatsten tijd met te veel ijver werd doorgezet, omdat er te veel misprijzen voor den bestaanden godsdienst werd betoond, dat het fana- tism de massa heeft opgt rooid en tot moorderij is overgeslagen. Zijn de Christenen beter Toen de dompers van Aalst hetzelfde niet Als ze naar groote steden trekken laten ze hunne kwezelarij te huis, hangen er den verdraagzame, ja soms den geus nit, eten 's vrijdags vleesch enz. enz. Wie in een vreemd land komt, moet den godsdienst en de gebruiken van het volk eerbiedigen, of ten minste zich wachten die openlijk te misprijzen. Dat is den raad van Le Matin en van de klerikale ministers aan de afgezanten van Belgie in de vreemde. Den 29 Juni ontving de Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring het volgende briefje. Mijnheer Levean, U antwoord van gisteren heeft ons eens te meer bewezen dat Gij een edelmoedig man zijt, die zich nooit laat zoeken wanneer het een goed werk geldt. Aan Mijuheer Leveau onzen dank. (get.) J. B. MARCEL. In het nummer van Vooruit van 5 Juli ■dus 6 dagen daarna verscheen een schandalig artikel tegen den heer Leveau gericht. Na een zinneloozen aanval, volgt eene aan beveling voor den winkel van 't sociaal boeltje, natuurlijk, de kroozen moeten aan de roode kapitalisten die aeties hebben in den winkel op tijd betaald worden of deze zouden den boel omkeeren. Het artikel waarin de Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring wordt uitgescholden voor bezetene en dies meer eindigt met de volgende zinsnede Wij zullen leven en kampen tegen het kapi- talismmet zijne monsterachtige uitbuiters. (get). J. B. M. De schrijver van het briefje van 29 Juni is waarschijnlijk dezelfde die het schandalig ar tikeltje schreef. Is dat geen comble van gemeenheid Den 29 Juni is Gustaaf Leveau voor J. B. M. een edelmoedig man, zes dagen nadien is Gustaaf Leveau voor J. B. M. eene monster achtige uitbuiter, een bezetene... En dat zijn de hoofdmannen van den Aal- fiterschen rooden Marjannen boel. Nog onlangs heeft diezelfde J. B. M. ons veel van dat boeltje verteld. Daar komen wij op terug. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigaten boest door het gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeneesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eischt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en in het Algemeen depót A. Depratere, Oostende Dag Mijnheer de Staat. Dag vriend, wat is er van uw beliefte Ziehier, mijne rekening. Welke rekening Wel ziet er naar, M. de Staat 't is van mijne school, ge weet van mijne vrije school, de school van Sinte Kwibus, En dan Och, kijk eens, item zooveel voor de onder wijzers, item. item. item. Waar is 't programma uwer school Hier, M. de Staat. Voert ge dat uit Haaa dat zijn uwe affairen niet, mijne school is eene vrije school, daarin heeft de Btaat niets te zien niemand heeft daar iets in te zieD, we geven ons onderwijs gelijk we wil len en wanneer we willen. Ho ho hooo Dat is alzoo. We willen niet dat er ie mand iets te zien hebbe in onze school we zeggen, dat ze goed is en dat is genoeg.'Be taalt ge de rekening M. de Staat Als gij eene school wilt openen naar uwen zin, zonder toezicht van den staat, zonder kontrool over de uitvoering van- 't program ma of toepassing van metbode, betaalt dan uwe school zelf. Dat is schande. Neen vriend, eene schande zou het zijn moest de staat betalen voor ondernemingen zonder het recht te hebben te onderzoeken of die ondernemingen goed en nuttig zijn. Betalen zeggen de dompers nu, betalen moet do St'at. Onder de wet van 1879 pockton zij op bunue vrijgevigheid, ziet zegden zij, wij onderhouden onze scholen zelf. Maar sedert dien zijn zij aan het roer ge komen en hebben al hunne scholen op den rug geschoven der lastenbetalers. Hunne vrijge vigheid is uit. Welnu we heeten het een schandaal toela gen te verleenen aan scholen, als men het recht niet heeft het onderwijs van die scholen te kontroleeren. Wij hebben er op gewezen dat een so cialist onzer stad door de voorspraak van Mr den baron Bethune, klerikalen volksvertegenwoordiger, gedecoreerd is geworden. Als wij ons niet bedriegen worden deze decoratien gegeven in naam des konings. En nochthans de socialisten verachten bet koningdom Hoe kunnen ze dan eene decoratie aan vaarden, laat af voetstappen bij poli tieke vijanden aanwenden om ze te be komen Maar wat een comble mag genoemd worden is dat de kopstukken, zij die nochthans het socialism in gansch zijn verborgenheden hebben leeren kennen, zich zei ven zoo kunnen vergeten voor ditzelve veracht konings-geschenk een feest in te richten Zou men niet zeg gen dat deze lui iets verachten slechts zoolang het buiten hun bereik blijft, maar niet zoohaast kunnen zij het be komen of ze zijn tevreden het te heb ben meer dan andere stervelingen. Zoo gaat het ook met het zoo zeer ver achte kapitaal.Zeker iedere kapitalist is een uitbuiter een schelm van de erg ste soort, dat zal elke socialist u ver halen, maar terzelvertijd ook zal el ke socialtst er naar streven zooveel ka pitaal mogelijk te vergaren. Vraag het eens aan den baas uit zeker lokaal hoe aangenaam het is eenige aktien in eene goede zaak te bezitten. Ja, man nen met princiepen zijn het, dit dient gezegd. Het is zoo klaar als pompwater, ja de waar heid daarvan steekt de oogen uit al de kwa len en plagen die het menschdom teisteren zijn de gevolgen van het verkeerd onderwijs, het slecht onzijdig onderwijs. Indien do zwartjes van de Mongalla in Con go, de legertroep van Lacreix overrompelden en tot den laatsten uitrooiden, is 't alleen om dat die zwartjes het geluk niet hebben gehad het k. k. onderwijs te genieten. Indien de paus geschenkjes aanvaardt van den sultan van Turkije, die 100 duizend Christenen liet vermoorden, indien hij gelus- wenschingen stuurt aan den protestantschen keizer van Duitschland en aan de kettersche koningin van Engeland komt dit weeral om dat hij zijnen catechismus niet kent waarin staat Gij zult hunne verkoering altijd neers- tiglijk schuwen. Misdadigers, collectivisten, arnachisten al wat niet deugt zijn vruchten van de onzijdige school. De onzijdige scholen zijn ook broeines ten van socialisten. Het godsdieastigste land van Europa in Span je, er is geen land ter wereld waar meer moor den worden gepleegd, meer bandieten en anarchisten worden aangetroffeu. In Duitschland is geheel het onderwijs door trokken van godsdienstigheid zoowel in het katholieke Beieren als in de pmtestantische Staten en toch is Duitschland het klassieke land der socialisten geworden. Maar de klerikale bladen gaan nog verder en halen met welbehagen de woorden aan van een Rechter die schrijft ik bestatig dat het getal der misdadige kinderen, aangroeit in evenredigheid van het getal leerlingen der volkscholen. De man voegt er bij ik beweer niet, dat het onderwijs de rechtstreeksche oorzaak is van dien toestand. Och, neen, maar, alia... die hem en de klerikalen begrijpen wilt moet wel deuken, dat alles beter zou zijn in dien er volstrekt geene leerlingen meer waren in de lagere scholen. De bisschop vau Brugge zegde het nog on langs Het volk moet niet te geleerd zijn. Zalig zijn de onnoozelen... want ze zullen zich des te gemakkelijker laten pluimen De Bond der dergelijke Geneesmiddels verzoekt de achtpare personen die genezen zijn door de Walthérypil, van aan hunno Vrienden te herhalen dat zij een uitmuntend zuiverend geneesmiddel is en eene zekere waarborg xegen het grootste deel der ziekten. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en «veral. I)e werklieden toonen dat zij kun- nen handel drijven, besturen en win- sten" verwezenlijken. Dat staat te lezen in Vooruit in een artikel waarin er gedonderd wordt tegen het kapitaal. De schrijver van dat ziegezaagsken heeft waarschijnlijk een slag van den molen weg,'t is anders niet mogelijk dat men uit haat tegen het kapitaal schrijft dat de werklieden winsten verwezenlijken om een kapitaal te vormen. Maar dat daargelaten, al dat gebrab bel tegen t kapitaal is maar protokol- derij van socio's die gelijk Uilenspiegel 17 stielen hebben beproefd om met het kapitaal in vriendschap te geraken en die omdat ze geen handel konden drij ven, noch besturen, noch winsten ver wezenlijken n noch werken zich in de armen wierpen van Marjanne en eenige tiradéu tegen burgerij en kapitalism van buiten leerden, tiraden waarmede zij elke rede te pas of ten onpas door spekken. Ja, de roode winkel verwezenlijkt winsten, vele winsten zelfs, dat zal be wezen werden in een vlugschrift dat de zer dagen zal rondgedeeld worden. Waar gaan die winsten, geklopt uit de zakken der Aalstersche werklieden naar toe Is er een werkman, buiten het fameus koterietje, die van de winkelpolitiek eenig profijt heeft. Jaarlijks worden door het sociaal boel tje duizenden franken gewonnen en als de werkstaking losbrak en zestig werk lieden zonder broodwinning vielen, mochten er van die duizendeu franken winst slechts eenige brooden af en er moest gebedeld worden om de onge- lukkigen ter hulp te komen. Waar gaan de duizenden naartoe? Wanneer komt de bilan uit Wordt al les opgeslokt door de roode geldschie ters en kapitalisten Hoeveel blijft er van dio duizenden franken winst in on ze stad De socio's schreeuwen aanhoudond van kapitalisten en uitbuiterij, maar de werklieden, die zich te Aalst door dat boeltje bij deu neus laten drillen, en zich zoo goedzakkig latei! uitbuiten zijn snullen, echte snullen. Indien gij eksfceroogen aan de voeten kebt dia ureal doen lijden, gebruikt de Balsem vanDrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Waarom Waarom valt Vooruit, nooit de Aalstersche klerikalen aan. Waarom rept hij nooit een woordje over armbestuur, ziekendienst en dies in»er t Men vertelt dat er daarvoor zeer goede reden zijn en sommige socio's niet gaarne in de rapen zitten van de vriendjes. Onze Politie. Wij hebben verleden week vermeld dat een brigadier onzer policio voor 2 jaren uit do prijskampen van den algemeenen Duivenbond werd gesloten. Volgens nader onderzoek der zaak, is dit gerucht van allen grond ontbloot. Bethune voor 't Assisenhof. De parlementaire zittijd is geëindigd en gelijk wij het vermoedden en schreven reeds veertien dagen geleden, wordt Bethune door 't Parket van Gent voor het assissenhof gedaagd voor kiesknoeierij met gebruik van valsche stukken. Ongetwijfeld zal de kiesploeter, wiens plaats voorzeker in wetgevende kamers niet is tegen deze beslissing in beroep gaan. We zullen zien. Aanslag op het leven van den Sha van Persie. Het is of een dolzinnige bloeddorst een deel van het meDSclulom heeft aangegrepen. De laffe moord op deu koning van Italië vervult nog de gemoederen met ontzetting en weer meldt men eene verachtelijke moordpoging te Parijs gepleegd tegen deu sha van Perzie. Zulke aanslagen, en de schandige oorlogen tegen de kleine volkeren als de Boeren en de Philipijnen, zijn nieuwe hinderpalen geplant op de baan des vooruitgangs. Proficiat. Met genoegen vernemen wij dat mejuffer Gabrielie Peirreboom in onze Muziekschooljden tweeden prijs van zang heelt behaald met al- gemeene stemmen en gelukwenschen der jury leden Hartelijk goedheil De socio's te Charleroi. In den gemeenteraad van Charleroi zitten verscheidene socialisten. Deze week bij de be- sprekiug van een der punten aan het orde van den dag waren de roodhaantjes niet 't akkoord. Als gemeen straatvolk begonnen ze elkan- kander te verwijten en het tieren en schelden werd tot op de straat gehoord. Maar dat waa niet genoeg, op zeker oogenblik gingen zij aan 't vechten, sloegen, sleurden en stampten als echte wildemans. De socialist van Batselaer werd erg toege takeld, zijne kleeren waren gescheurd en zijn gezicht versierd met builen en blauwe plek ken. 't Vervolg dier roode historie verschijnt in ons eerstkomend nummer. Vieze Kwasten. Koning Milaan van Servie, had zijn boel ken gansch o. p. opgedaan en lag in volle ruzie met zijn huisplaag Nathalie. Om aan fonds te geraken, stond hij den troon af aan zijn zoon Alexander, en verliet het land. Alexander wil nu trouwen met een vrouw naar zijn hart, met madame Maschine eene schoone weduwe maar Milaan keurt dat hu welijk of, omdat het den adel onteert mis schien zou hij een revolutieken willen om weer op den troon te geraken. Hoe vindt ge de gramschap van koning Milaan over het mishuwelijk van zijn zoon, als ge weet dat de overgrootvader van dien vorst een verkenskoopman was Moed en Zelfopoffering. De dagbladen hebben met veel lof gespro ken over de stoutmoedigheid van onzen vriend Jos. Van Belle die ondanks het groot gevaar na de ontploffing bij De Wit in den kelder drong en er eene kruik naphte uithaalde. Zo vermelden ook den moed welke Mejuffer Adeline Geerinckx van den Comte d'Emont aan den dag legde met een hollend paard, met gevaar voor haar leven tot staan te bren gen. Nog een andere daad willen we niet onver meld laten, verleden week hield Benoit De Saedeleer, werkende bij Mme weduwe Van Wyndael een paard tegen dat op hol was ge gaan, meer dan 100 meters verre werd hi j door het dier in een bierwagen gespannen medege- s'eurd, en liep gevaar onder de wielen ver pletterd te worden. We brengen hulde aan dat drietal moedige personen, en hopen dat hunne zelfopoffering niet onbeloond zal blijven. Wie gaat er mee Wie gaat er mee naar Hamme?Als 'teen beetje goed weer is zal er leute zijn. Hammeis eene schoone volkrijke gemeente', boven Dtn- dermonde, in 't land van Waas. Des avonds is men vóór 9 uren weer te Aalst dus goed in tijds om de vrienden nog eens te bezoeken. Roode Vrijheid. De socialisten zijn voor ieders vrijheid, daar om hebben de socio's beslist, dat er aan de dok ken niet meer zou gewerkt worden, voor ba zen die liberale werklieden gebruiken. Marjanne met haar zwaard verdedigt de vrijheid op hare manier. Vuiligheidsdienst. Sedert de vuiligheidsdienst werd heringe richt wordt deze dienst veel slechter gedaan in sommige volkswijken en afgezonderde kwar tieren dat ten tijde dar voorvaderlijke mest- bakken, de arme werklieden moeten soms tot tot tien uren s' avonds travakken. Altijd iets meer, De socialisten gewaar wordende, dat hunnen kollectivistiachen haring niet braden wil en dat hun programma daarbuiten niets pratisch be vat dan hetgeen zij aan het liberaal program ma hebben ontleend hebben wat nieuws ge vonden. Na de Ev. Vert., de rechtvaardigste aller kieshervormingen uit het programma te heb ben geschrabt schrijven zij daarin Ii8t stem recht voor de vrouwen Als al 't vrouwvolk kiesrecht zal hebben zullen de mannen te huis mogen blijven. Eerlang zullen de socialisten stemrecht vra gen voor al de kinderen boven de 7 jaar. Dat hebben ze overigens te Aalst reeds toegepast, voor een poll die plaats had in hun lokaal. voor het oprichten van een gedenkteeken ter nagedachtenis van M. Jules BARA. Ons land komt een zijner meest beroemde burgers te verliezen het liberalism betreurt haar partijhoofd. De liberalen hebben voor plicht de nagedachtenis van M. Julius Bara te vereeuwigen en aan dezen uitstekenden Staatsman een gedenkteeken op te richten om hem te huldigen voor de onschatbare diensten door hem aan Belgie en de Vrijheidszaak be wezen. De Liberale Federatie waarvan M. Julius Bara de stichter was, heeft de taak van dit werk op zich genomen met de medewerking van de Burgemeesters der groote steden en de voornaamste hoofden der Doornijksche libera- ze partij waaraan hij zoo diep gehecht was. Inschrijvingslijsten zijn aan onze cantonale Associaties gezonden. Deze van het kanton Aalst is neergelegd in de Graaf v.in Egmond hier ter stede. Wij durven sverhoopen dat al de libera len het zich ter harte zullen nemen mede te werken opdat Belgie een deel der verplich ting zoude kwijten jegens dien uitstekenden man die het waardig gediend en vereerd heeft. Het Bestuur der Liberale Associatie,

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2