IV I JAN KREKEL. m r 15de Jaar. Nummer 34 Zondag '26 Augusti 1900. DE WERELD DOOR. Nog over Bressi. I1 1 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr' voor de stad vooroD betaalbaar H 1 4 fr. 50 voor den buiten X00r°P DeIaalDaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank per drukregel* Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordife Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 25 AUGUSTI. A) Hier en Ginder. Met wantrouwen zag men in Europa die Aziatische priesters aanlanden. Welk was hun doel Welke beweegreden hadden hen ertoe doen besluiten, hun vader land te verlaten, om zich hier in onbekende landstreken te komen vestigen Ze zegden, dat zij eene goddelijke zending vervulden, al de Europeanen wilden bekeeren tot de belijdenis van Confucius, de eenige godsdienst in welke men kan zalig worden. Die gele priesters stichtten missiën in alle streken van Europa, zendelingenhuizen waar ze beneven de kunst van zijde te weven, porse lein te vervaardigen, thé te bereiden, opinum te rooken ook de kinderen en groote rnen- schen de verachting leerden voor de Europee- sche gods liensten en zeden, waar ze den op stand predikten tegen de bestaande wetten, hot misprijzen voor alles wat de Europeesche beschaving betreft. In den begiuue, liet men die gele priesters betijen, men ging naar hunne gestichten zien, ais naar eene rareteit, waarvan zij de zeld zaamste stukken waren. Maar die inval van vreemde priesters, werd grooter om grooter, hunne predikatiën werden van dag tot dag heviger, ze kregen eenige vol gelingen en gesteund door het Chineesch goe- vernemert eischten zij de vrijheid voor hunne zending, de vrijheid voor hunne oproerige piedikatien. Doch het volk werd die vreemde mannen moede, die zich ook langzamerhand van nij verheid en handel meester maakten, en ter gend tegen de oude gewoonten en gebruiken aandruischten. olksoploopen hadden plaats en verschei dene Chinesche missionnarissjn of liever geest drijvers werden aaugevalleu en mishandeld en hunne inrichtingen verwoest. Wanneer nu de Europeesche priesters, de dienaars van Confucius als afgezanten des duivels afschil derden, brak de volkswoede los, de Chiueezen werden aangerand, op sommige plaatsen ver moord en de overigen werden door de gendar men over de grenzen gezet. Als het zoo gebeurd was, ware Europa voorwaar niet verwonderd geweest over den afloop der zaak maar dat Chiueozen tegen de Europeanen plegen wat dezen tegen hon zouden gepleegd hebben, neen, dat is te kras, en daarom zal Europa de Chineezen straffen. B) In China. De hoofstad van het Hemelsche Rijk, Peking is door de geallieerden ingenomen. Wat zal er nu verder gedaan worden De vroolijke door POL LINDEMA Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. 18" Vervolg. 9. IN THEAS KORF. In het Elzenhutje, dat ar sinds Theas zinne loosheid diep ellendig uitzag binnen en ron dom, zat het arme redeleoze schaap bij het venster neder. Hoewel de pachterse der Moei- kenshove soms een werkvrouw er heen zond om alles wat in orde te brengen en op te kuischen, toch droeg het er sporen van diep verval en ga- delooze zwaarmoedigheid. Thea keek door da ruitjes naarbuiten naar het bosch, waar het windje speelde met de af geleefde, bruinende blaadjes, en de zonnestra len boorden door het loover tot op den bemos ten grond. Zij zag niet wat zij zag noch het lieve licht spel, noch het schoone der kwijnende natuur haar geest was elders Ver van haar huizeken dwaalde hij weg op breede wieken over den akker der bewusteloosheid. Arme en toch gelukkige ziel Zij kende noch lijden noch zorgen, noch bekommeringen in haar bestaan vrag niet§ van tel. Slechts van tijd tot tijd Nu eerst zullen de moeilijkheden beginnen. Zal men China verdeelen Z il men alles laten gelijk het was? Zal men van China meer voor- deelen eischen voor de vreemdelingen Zal in den loop der onderhandelingen de eensge zindheid tusschen de verbondene Mogendheden blijven bestaan? De verstandhouding der Mogendheden baDgt aan een zijden draadje, een onverwacht toeval kan voldoende zijn om den oorlog te doen woeden in Europa. En dan Ziet wat er gebeurde te Shang-haï. De En- gelscheu beweerden daar alleen het recht te hebben manschappen te ontschepen om de orde te handhaven en de rechten der Euro peanen te doen eerbiedigen, de Franschen om aan tetoonen, dat zij daarvan geene de minste notitie namen, lieten onmiddelijk een vendel matrozen aan wal stappen. Waren de Eugel- schen niet verward in Zuid-Afrika ze zouden Jen hoon hen door de Franschen aange iaan niet verkroppen en 't incident zou tot casus belli dienen voor eene oorlogsverklaring. C) De Belgen in China. Het zal nog een poosje duren eer het Bel gisch legioen gereed zal zijn om te vertrekken. Intusschentijd gaan de oorlogsverrichtingen in China snel vooruit en misschien zullen onze soldaten in China komen als de oorlog gedaan is. Dat is het beste wat ik hun toeweuschen kan, ze zouden daar aankomen als boden van vrede en de gelegenheid niet hebben de raad gevingen van keizer Willem te volgen. Hunne huid en hunne reputatie zou er niets bij ver liezen. D) In Transvaal. Nog eenige dagen en de oorlog in Zuid-Afri ka zal een volle jaar duren, en de toestand ziet er voor Engeland niet rooskleurig uit. Reeds tien maauden kraaien de Djekken vic torie, en hunne victorie is zelfs nog niet be. gonnen. Van dag tot dag vermindert hun aan zien bij de andere volkeren en moeten ze dingen verkroppen, welke het fiere Albion zich op andere tijden niet goed zou laten bevallen. Generaal De Wet is een held, een wezenlij ke held. Met een legertje van 7000 man biedt hij het hoofd aan drie legerkorpsen dio hem moesten insluiten en elk meer dan 30000 man sterk zijn, hij tergt het eerste, ontwijkt het tweede, slaat door het derde heen en verricht een oorlogsfsit zonder voorgaande in de anna len der krijgskunde. Als men zulks leest en dan verneemt hoe het groote Engelsche leger zich wringt en afbeult denkt men onwillekeurig aau de fabel van La- fontaine Va-t-en chétif insecte Excrement de la terre drong er als een lichtstraal in haar beneveld brein dan dekte ze zich de oogen met de dorre, doorschijnende handen, een woeste kreet een rauwe snik en weder viel de donkere nacht alverbergend in haar geest. Gust trad haar hutjen in Zij keek niet naar hem op. Hij ging naar de schapraai om te zien of er nog brood en vet was, keek eens even naar het bed in de kamer en trad op de zinnelooze toe. Thea, zei hij, met eene stem waarin zoo veel medelijden toefde, dat de vrouw er zou om geweend hebben ware zij niet zot geweest Thea, arme sloor wat hadt gij dan mis daan om zoo gestraft te worden Zij sprak, den blik gericht in het onmeet- lijk blauw boven het droomende bosch. De torteltjes schreien in de linden Het windje zoeft stil, stil, wat moet ge hebben Ritas engelken zweeft daar, hoog, hoog neven den wal Het lacht mij tegen hoe zoet, hoe zoet!.. Dag, lieveken Zou Tor nog niet wederkeeren gaan Ei, Jefken wat doet gij daar Pas op, Krekel komt Doet gij nu uw beste broeksken aan om in het bosch te spelen Wacht eens, mijn hartedie- veken, 'k zal u uw ander broeksken geven. Ze nam haar korf van het wauhouten tafel ken en nam er teeder en voorzichtig een buis- jen uit, twee vestjes, een paar schoentjes en een paar blokjes, een hoedje, een kletstop, eene beurs met marbels, eene zweep dat al les had haarjongsken toebehoord in den zonni ge» tijd van haar leven, en zij hield aan die dingen als het mierken aan zijn arbeid, als de zegt de groote leeuw tot de mug. En de leeuw rolt zich voor de mu^in httstof en vraagt den vrede. Franschen en Duitschers. De haat tusschen de volkeren is een kunst matig produkt met zorg gekweekt en onder houden door ben, die belang hebben bij 't ge loof aan dien haat. De chauvinisten in Frank rijk zoowel als in Duitschlaud trachten de me nigte te doen gelooven dat twee menschen el kander moeten haten omdat ze tot verschillen de natieu behooren. In Frankrijk heeft die plaag bijzonderlijk gewoed, en in de met ge kleurde beehiekeus versierde revancüe-bladun Petit Parisien, Petit Journal en dies meer, die handel drijven in patriotism wordt de haat tegen wat al Duitsch is als een burgerdeugd en burgerplicht voorgesteld en geko sterd. Bij gelegenheid wordt die leer den bod ma in geslagen. Zoo is 't bijvoorbeeld gebeurd verle- deu week dat op weg naar Cliina twee schepeu, de Duitsche boot Wittekind eu de Franscbe steamer Aquitaine elkander naderden eu de bemanning uer beide schepen elkander geest driftig toejuichten. De Duitschers speelden de Mars illaisse en ne Franschen riepen Leve de Duitscheis Leve Duitschlaud II terwijl ze met hunne kepiTs zwaaiden eu met hunne neus doeken wuilden. Neen de volkeren haten elkander niet en de broedermoorderijen zullen eindigen wanneer het Recbt hooger zal geplaatst worden dan de misdadigers, die zich de macht aanmatigen over het lot der volkeren te beschikken. Yandosbn. De pastoor die als remplngant van Pol en Stant in Denderbode fungeert bewijst aan de snulachtige lezers van dat blad, dat zoo koning Umberto vermoord werd dit eenvoudig weg de schuld is der liberalen. Die gewijde sch rij velaar is een goochelaar, de logiek wordt onder den kroes gefoefeld ho cus, pocus,pass daar hebt ge 't bewijs Won der, wonder. II De geuzenj, zegt de heilige kribbelaar leert dit alle mi ldelea goed zijn.... Halte 1 dienaar van den waarachtigeu God, naar haalt ge d:e leugens, is de Heer daarmede gediend Waarom schrijft gij bet princiep der Jesuietan toe aan de liberalen. De liberalen zeggen dat er geen verschil is tusschen leugen en waarheid en eischen voor de leugen dezelfde rechten als voor de waarheid Hier Komt de aap uit de mouw. Hier is het princiep dat tot grondslag heeft gediend aan duizenden en duizenden moorden. Hier hebben we den dweeper beet. Wat is volgens hem waarheid en wat is leugen Waarheid is al wat deRoomsche Kerk leert, leugen al wat daarbuiten wordt geleerd. De lentebloem aan den dauwdrop. Urenlang kon ze die bekijken, keeren, onderzoeken en wee- nen van geluk iujhare vage, heilzame droomen. Gewoonlijk ging Gust heen als ze met dien uitpak begon, nu bleef hij staau, hij wist niet hoe, noch waarom. 8tuk voor stuk ledigde Thea heur korfje en lei alles op baar schoot Maar ineens schiet Gust toe hij vatte een doek, dat op den bodem van den korf lag en met jubelende kreten zwierde hij dien voor Theas gezicht. De zinnelooze keek bet doek aan, schroefde haar stoeltjen achteruit, dekte zich dan de oogen als zag ze iets afschuwelijks en gierde Een slag Och zoo'u slag Bloed,... veel bloed Als uit eene kloof stroomde het En woest snikte ze voort O jubelde Gust wie hadde dan ook Kre kels vrijheid gezocht in den korf eener arme dwaze Hij stak het doek in zijn zak gaf aan Thea een pakje koekjes en zei Voor Jefken Vriendelijk knikte zij hem tegen en Gust vertrok. Ah grinnikte hij tot de boomen in het bosch ik heb hem gezeid De arm van God zal hangen over de hoeve en wee hem als hij nedervalt,Krekel, Krekel, juichte hy' gij zijt vrij, Wanna, Wannaken, gij zult niet meer treuren, ik ga u uwe beminde wedergeven Gij zult trouwen, gij zult mijne kinderen zijn 1 - Hoera, hoeia Vrijheid, liefdege luk alles, alles voor mijne twee kiuderen en hij schreide de oude Gust, hij schreide als eene vrouw, protestantische leering leugen falie andere) godsdiensten leugen, leugen en voor de ka tholieken mogen die leugen geene rechten heb ben en diensvolgens zijn liberalen die do vrij heid van godsdienst en denkwijze hebben uit geroepen. de oorzaak van al de rampen dis het menschdom teisteren. Dat is inderdaad de leering der Kerk Wij; alleen verkondigen de waarheid. De leugen mag men geene rechten toekennen en mefe woord en daad moet men ze bestrijden. Daarom heeft de Kerk nooit geaarzeld met: geweld bare waarheid op te dringen en stroo men bloedsjj heeft zij vergoten en doen vergie ten, om do vrij Li eid van denken te smoren. Gelooft of sterft, zeide Karei de Groote tot. de Saxers. Gelooft of sterft zegden de hatelij ke Inkwisiteurs en in naam hunner waarheid, werden de afschuwelijkste folteringen uitgevon den, eu werden duizenden ongeloovigeu ver-, brand en geradbraakt. De koningen, zoo leerden de Kerkvader» houden hunne mactu vau God, ze moeten de, waarheid (dat wil zeggen onze waarheid, de R jomsche leering) verdedigen en de leugens ea leugenaars uil roeien. Daaiom beweerden de pauzen het recht te hebben de koningen af te stellen en ze des noods met geweld van den troon te rukken, als zij zich niet als trouwe dienaars der Kerk gedroegen. Politieke moord en godsdienstmoord zijn vruchten van den waanzin van het fanatism. De Inkwisitie b. v. is eene school van moor denaars die wordt hedendaags opgehe meld in een boek van Monseigneur Rutten, dat gebruikt wordt in de klerikale normaalscho len voor onderwijzers. Waren de koniugmoorders der middeleeu wen liberalen Waren Gonzalés Silveria, waren de paters Campian, Skerwiu en Briant die koningin Elis ibetb moesten onttronen li beralen, was Balthazar Gbeiraerdts die dep prins van Oranje vermoordde een liberaal, was Jaak Clément die Hendrik III vermoord- do een liberaal En paus Sixtus, die de moord op Hendrik III in volle c msistorie ophemel de en vergeleek bij bet mysterie der Menac.h- wording, was dat een liberaal. Moeten we nog dozijnen voorbeelden aanhalen van kerkvaders, pauzen, paters, kloosterlingen enz. die de politieke moordeq hebben goedgekeurd, verdedigd, opgehemeld en gepleegd, om te bewijzen, d it de fiiiatieken der Kerk als koningmooid ;rs de voorloopera en leeraars zijn geweest van de fauatienen onzer dagen, die zich arnachisten noemen eu ook meeneu dat zij allen de waarheid verkon digen en al wat daarbuiten is geen recht heeft van bestaan en dus m iet weggeruimd worden, De liberalen willen de vrijheid voor iedereen, en die vrijheid kan uiet bestaan wanneer men door daden de vrijheid van audereu wil ver hinderen. 10. ZOO IS HET GOED. 't Is avond. Stil eu rustig ligt het dorpje in zijn zoet® dommeling Sterrekens pinken en wiukeq aau het diepa hemelblauw... en geen wolkje dekt haar geschitter!. Een viedermuis waggelt op loomo wieken rond de hoeve der Abeeleq vele malen om en weer door dan lichtstraal dm door 't venster der kamer naar buiten schiet, In die kamer wordt een pleit beslist, het pleit van een diep misdadig leven. De boer der Abeelen ligt te sterven en aan zijn dood sponde riep hij al degenen, die hij, in de da gen van weleer niet eerlijk had behandeld s krans Mmdens, Lucia der Moeikenahove, Gust, benevens twee oude knechten, de burge meester en de veldwachter des dorps. Karlientje, zijn oudste dochter, een meisjen als een bloem, maar bleek in hare droefheid, stond met betraande oogen aau het hoofdein de van het bed.. Zijn zij er allen die ik verzocht Ja, vader. De boer liet zijn tragen, loomen blik over de aanwezige personen hoendwalen, en sprak dan met flauwe bevende stem Laat mij even tjes water drinken... Mijn hoofd brandt Ik lijd, o ik lijd zoozeer I Zoo grievend klonk die holle onmachtigs stem, dat er uit het oog, der goede Lucia, dik ke tranen zwellenen ned.Tvielen op de roQifq ticheltjes, (Wordt voortgezet^ "S

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1