Staatsaanslag Een Wonder. Een wonder. De dood van het Weesmeisje. Kalversoeialisten. Charbonnel, Van alles wat. Fonds Jan DE WINDT Er grijpt op dit oogenblik in ons land iets plaats, waarover wij het noodig vinden een woordje te reppenEen Bel gisch legerkorps wordt ingericht, om naar China te gaan oorlog voeren, 't Is waar, onze instellingen in het verre Oosten loopen gevaar onze minister en afgevaardigden zijn er met den dood bedreigd geweest verscheidene onzer landgenooten, die er de Christene leer gingen verspreiden, hebben hunnen ijver misschien met het leven betaald. Dit alles doet in vele Belgische harten menige wraakplannen ontkiemen En nochtans.... mag men als Belg, als kind van 't Vaderland dat onze vrijzin nige Grondwet eert, gedoogen dat men een legerskorps inricht om ginder, in China, onze eer en onze gesneuvelden te gaan wreken zonder ons land, zonder de Kamers te raadplegen Moet men als goed Vaderlander, niet trouw de Grond wet naleven, welke niet toelaat derge lijke tochton in te richten zonder de toestemming des volks Heeft in de laatste Kamerzitting, staatminister Beornaert niet verklaard, dat het Goe- vernement volstrekt geene onkosten zou dekken, welke zulkdanige expeditie kan teweeg brengen En wat zien wij nu Onder de goedkeuring van bet staatsbestuur, en met zijne medehulp wordt een expeditiekorps ingericht. Want aan officieren en soldaten, heeft men het gansche maandgeld of eerloon dat zij nu genieten, toegekend, buiten het geld dat zij ontvangen om den tocht mede te maken. Heeft het ministerie van oorlog, het klerikaal Goevernement bijgevolg, de kampplaats van Beverloo, die enkel tot de verdediging van het land mag dienen, niet ter beschikking gesteld van de legerafdeeling, welke naar het verre Oosten gaat afgezonden worden En dit alles zonder goedkeu ring, zonder raadpleging van de Ka mers, van het land Gebeurt zulks onder den aandrang van eenige groote nij veraars en handelaars van sommige nijverheidssteden, of van den koning? Dit laten wij onverlet, maar het kleri kaal ministerie begaat een grooten misstap door dergelijk misbruik of lie ver verkrachting der Grondwet, toe te laten en te plegen. Wij nemen aan dat men den tocht voor nuttig of noodzake lijk achte maar den eerbied voor de Belgische wetten sf ellen wij boven alles en een Goevernement, dat deze laat verkrachten, wordt medeplichtig aan die euveldaad. Daarom roepeu wij onze medeburgers toe. Op uwe hoede, past op uwe vrijheden want wie een gevaar trotseert, zal er in vergaan Rüwaert. Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de met kleurloos teer en tolubalsem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, zekerste en aangenaams te borstgeneeamiddel. De Siroop De Pratere verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 Ir. de flesch, De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen in al}e apotheken en in het Algemeen dépöt, A. De Pratere Oostusde. soonlijk bij den onderzoeksrechter ge weest. Het meisje was in 't gesticht niet meer te vinden of men veinsde niet te weten waar het was. Men kwam bij Felix De Groot op de houtmarkt zien of het soms de plaat niet had gepoetst om bij groot vader te komen. Eindelijk werd het meisje gevonden, dood of stervend in een hoek op den zolder van het gesticht Nu willen wij en het publiek zeker heid hebben over de oorzaken der dood van het veertienjarig meisje. Wij heb ben het recht te vragen dat er licht kome in deze droeve zaak. Ongelukken, rampen kunnen ons overkomen en he den of morgen kan bet de beurt zijn van onze kinderen om opgenomen te moeten worden in het Weezengesticht. Hoe was het arme kind op den zolder geraakt Was het daar wegens straf opgestopt of was het daar uit eigeu be weging zich gaan verbergen Om welke reden bevond het zich op den zolder Maakt het op-den-zolder-sluiten deel van het opvoedingstel van 't gesticht Waarvan komen de kneuzingen eu blauwe vlekken welke het kindje had Is 't waar gelijk er verteld wordt dat het meisje door het zoldervenster sprong eu als dat zoo is, waarom deed het meis- e zulks Is 't waar gelijk anderen ver tellen, dat het meisje zich verhangen leeft en zou dan die zelfmoord het gevolg zijn, van het in voege zijnde op voedingsstelsel Ziedaar vragen welke tot bevrediging der openbare opinie dienen opgelost te worden. We gelooven de zaak ernstig genoeg om een gerechterlijk onderzoek te wettigen in 't belang zelf van 't Wee- zegesticht. Anders blijft in *t publiek de meening vast, dat de dood van het ongelukkige weesmeisje onnatuurlijk is geweest. Hoe zit het met die zaak Mag het publiek ja of neen weten waaraan bijna de plotselinge dood van het arme meisje toe te schrijven is Of gaat men de reputatie van het Weezen- huis zoo maar ellendig weg laten ver loren gaan Waarom heeft het parket die droevi ge zaak niet onderzocht En is de ver klaring van een geneesheer in zulk ge val voldoende om een onderzoek nutte loos te maken Om een einde te stellen aan al de geruchten, die, valsch zijn, we willen het gelooven, voor de eer zelfs der zus ters en oversten van het weezenbuis en de verantwoordelijke voogden der arme weesmeisjes ware een onderzoek wenscht lijk geweest, want met of zon der reuen wordt door het publiek be weerd dat het meisje gestorven is ten gevolge der mishandelingen welke het onderstond. Het is in alle geval onbetwistbaar dat het kneuzingen, schrammen en blauwe vlekken had, toen de grootvader na lang aandringen het kind mocht zien Die grootvader, Felix De Groot is per familie. Zij hebben hunne onfeilbare dogma's en een diep misprijzen voor al wie hunne leerstellingen, hoe dwaas ook, niet aankleven. Daaruit volgt dat voor de dompers niemand recht heeft op een plaats onder de zon (of zelfs in den hemel) dan de dempers, en dat volgens de socialisten buiten hunne partij niemand iets kan vergen of vermogen. Waar dompers en socialisten de minderheid zijn plooien ze zich naar den drang der om standigheden, doch waar ze meerderheid zijn willen ze alles hebben. Defuisseaux en \V0e3te zijn mannen van al of niet, ze geven zooveel om de rechtvaardig heid als oen paard om een schepel zagemeel en daar ligt heel het geheim. Tot daar zijn we. Ia den Borinage hebben de socialisten de meerderheid en daarom wil Defuisseaux van geene E. V. hooren en hoewel Anseele eu Vooruit gerustheid veinzeu over den uitslag van het toekomend congres, is het behoud der E. V. op het programma alles behalve zeker. Wordt ze niet geschrabt, Deluisseaux on derwerpt zich niet, hij zegt het op voorhand. Wordt ze toch geschrabt, Auseele onderwerpt zich, hij zegt het op voorhand. Niet waar de Vooruiters zijn maar kalver- socialistea. Kostbare ontdekking Dank aan de ijzerachtige pil vau D* Raphael, vinden de zwakste en meest bloedgebrokkige personen onmiddelijk smaaklust, lrissche gelaatskleur, levendigheid en gezondheid terug 1,75 fr. overal. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut De Valckeneer, Do Waele, Ghysselinckx en overal. Indien gij eksteroogen aan de voeten kebt die ureel doen lijden, gebruikt de Balsem ran DrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Luttel tijds geleden werd de Evenredige Vertegenwoordiging in het programma der socialistische partij geschreven, namelijk op het Congres van Leuven. E. V. is geene hervorming van ondergeschikt belang, het is even als het Zuiver Algemeen Stemrecht de toepassing van een princiep, het eerste uit rechtvaardigheid het tweede vojr de gelijkheid. Zulke punten worden niet willekeurig van een programma geschrabt en de partij die ze heeft aangenomen moet al zeer wispelturig en wankelend zijn om ze zelfs zonder voorafgaan de proefneming weer te verwerpen. Een nieuw socialistisch Congres moet plaats hebben en daar zullen Defuisseaux eu zijne kornuiten weer de Evenredige sVertegenwoor- diging te berde brengen om ze te bekampen en ze uit het programma te doen schrabben. In zijn blad Le Suffrage Universelle ver klaart Defuisseaux zich de onverzoenlijke vij and der E. V. scheldt de verdedigers daarvan uit voor snullen en ezels, schreeuwt van de daken, dat hij Dooit met zulk stelsel vrede zal hebben en het immer zal bekampen. Vooruit (met Anseele) verklaart zich voor de E. V. hemelt ze op en schrijft letterlijk Niemaud zal ons verdenken op het punt van E. V. Wij dragen die om zoo te zeggen in ons hart. Maar Vooruit voegt erbij Moest een onzer Congressen de E. V. uit ons programma bannen, wij zouden ons ge- dragen als goed socialist, als trouw onder- «daan van dit grootsch onpersoonlijk geheel, dat men socialistische partij noemt. 11ewel zijn de blikslagers van Vooruit gee ne kalversoeialisten Defuisseaux ziedaar ten minste een kerel met haar op de tanden, hij geeft wel den droes om al de congressen en onpersoonlijke geheelen, en lacht op voorhand de mannekens van Anseele vierkant uit als deze schrijven Wij zouden ons onderwer- pen en verwachten van de Borains-federatie evenveel, in tegenovergesteld geval. Dat is immers te gek Hoe het Congres van Leuven beslist met schier algemeene stemmen de aauneming der Evenredige Vertegenwoor diging op het programma. Alle goede socialis ten, moesten als trouwe onderdanen van het grootsch onpersoonlijk geheel zich aan die beslissing onderwerpen. De schatrijke socialist Defuisseaux en zijne bijloopers doen het niet. Waarom zouden zij zich meer onderwerpen na een tweede Congres dan na het eerste, of meer na een derde dan na een tweede. Neen, neen, Defuisseaux zal zege pralen en de socialisten zullen een hunner hoofdpunten gesteund op rechtvaardigheid begraven, of Defuisseaux en zijne talrijke aan hangers zullen het onderspit delven, en dan onderwerpen ze zich toch niet, 't is eene scheu ring. Waarom die twee uitloopende gezindheden Socialisten en dompers, moet ge weten zijn in hunne leeriügen en piaktijken van dezelfde De gewezen priester Charbonnel, die zijn ambt verliet omdat hij dit in gewe ten niet rechtzindig meer kon vervul len is te Parijs getrouwd. Dit geeft de dompersbladen gelegen heid nog eens tegen Charbonelle uit te vallen als ware hij Belzebub in persoon. Zijn ontslag nemen als priester, kan er nog door, maar trouwen... ah, bemin de Christenen, dat is afschuwelijk De dompersbladen zullen natuurlijk hunne lezers niet wijs maken, dat de paus de Roomsch katholieke priesters in zeker landen toelaat te trouwen b. v. in Brazilië en wel uit hoofde der erger lijkheden waartoe het gedwongen celi baat aanleiding gaf en omdat bet aan werven van priesters er zoo moeilijk werd. Dat een priester trouwt is een wreed schelmstuk in West-Europa, maar een gewoon, en door de Kerk geoorloofd feit in Amerika en elders. Charbonnel is bezonderlijk een spits boef voor 't pilaarbijtersvolk omdat hij aan zijn ambt verzaakte. Indien hij de inspraak van zijn geweten heeft ge volgd heeft hij nochtans als eerlijk man gehandeld. Toen een protestantsch leeraar zijn geloof afzwoer en katholiek werd zong de heele katholieke pers zijn lof. Charbonnel trad uit de Kerk en wordt aan de kaak gesteld als het uitschot der samenleving. Welnu, hebben die beide mannen ge handeld uit overtuiging, dan zijn ze eerbiedwaardig alle twee, in het tegen overgestelde geval zijn ze beiden ook even verachtelijk, dan zijn het gemeene renegaten, zoo als men er te Aalst do zijnen aantreft, kazakkeerders uit heb- en eerzucht, partij-verraders en huiche laars uit eigenbelang en voor de zak. De laatste dagen is er veel gesproken in Parijs van het huwelijk vau den gewezen priester Victor Charbonnel met Mej. Gattay. Men bericht dat er toekomend jaar, in Mei en Juni, een Wereldtentoonstelling zal gehou- don worden, te Antwerpen, voor modeartike len, linnen en kanten. De vijfjaarlijksche prijs van Nederlandsche letterkunde (5.000 fr.) is voor het tijdperk 1894-1899 toegekend aan dichter Guido Ge zette, onlangs overleden, voor zijn werk Rijmnoer De minister van openbaar onderwijs van Frankrijk, de heer Leygues, heeft, zonder de Akademie te raadplegen, een kleine omwente ling teweeg gebracht in de spelling der Fran- sche taal omwenteling ten goede, in prac- tisch opzicht en die, zonder twijfel, door iedereen goed zal onthaald worden. In het vervolg mag men schrijven les livres que j'ai lu of lus ies femmes que j'ai vu öf vues elles se sont iu of tues d< s Racine of des Racines des Corneüle of des Corneilles Zullen mannelijk of vrouwelijk zijn, vol gens gebefte, de woorden aigleorgue, hymne, période, garde, enz. Men mag ook schrijven essuie-main choux-fleur, abat-jour of etsuimain, choufleur abajour, enz. In de tentoonstelling van Parijs bekwam da 1 Tranvaalsche Schooltentoonstelling een grooten prijs. Dezelfde onderscheiding viel Engeland ta beurt. Wat zal de lameuse Alice Bron daar weten tegen in te brengen, zij die het op zich nam de Boeren voor lomperds en onbeschaafde te doen doorgaan Gezien de laatste aanslagen op het leven van den koning van Italië eu den scha van Peizië, heeft hetFransch goevernement beslo ten geene officieelo uituoodigingen te doen aan de koningen en staatshoofden, ten einde Je tentoonstelling van Parijs te bezichtigen. Toch is het mogelijk dat de koning der Bel gen, de koning van Portugaal en de prÏDS van Walis officieel naar Parijs gaan. De keizer van Rusland komt in Frankrijk aan den 14 September en schikt, 5 of 6 dagen te Parijs te verblijven. Er is spraak, ter gelegenheid van het huwe lijk van prins Albrecht van België met prinses Elisabeth in Beieiren, in December te Brussel een mousterbanket te houden waaraan zouden toegelaten worden al de officieren der Burger wacht en een zeker getal ouderofficieren, kor- poialen en wachten. De vrijwilligers die deel maken van do Bel gische afdeeling voor China vereenigen zich in Beverloo. Dagelijks komen er aanvragen bij. De inlijving der soldaten geschiedt voor 2 jaar daar, volgens verklaring van generaal Ver- straete, die zich in België met de inrichting der legerafdeeling gelast heeft, de strijd ia China nog lang woeden zal. Wat men zoo al wint om in China krijg te gaan voeren ia Diet om van de hand gewezen te worden. De somm n toegekend aan de offi cieren deelmakende van de Belgische legeraf deeling zijn de volgende Hoofdman 25000 Majoor 15000 Kapiteins-Aanvoerdeis 12000 2" Kapiteins 10000 Luitenanten 7000 Onder-Luitenanten 6000 Daarenboven blijven de jaarwedden dier officieren loopen hier in België. Zulks kan er nog al door, ja is zelfs tame lijk gepeperd wanneer men opmerkt dat den simpelen soldaten slechts 1000 frank geschon ken wordt. Werd als hoofdbevelhebber der vereenigde legers voor Chiua benoemd de Duitsche Maar schalk von Watder see. Voor zijn vertrek naar Chiua, bracht hij een bezoek aan de vertegen woordigers der groote Mogendheden om hen dank te zeggen voor zijne benoeming. Yerul. Schelmerij. Ten gevolge van een naamloos schrijven, waarin eene juffer van een onnoemlijk schelm stuk werd beticht, deed het parket te Aalst een onderzoek, waaruit natuurlijk de geheele onschuld der juffer bleek. Het is te hopeu dat de naamlooze lafaard zal ontdekt worden en het loon zal ontvanger» waarop zulke smeerpoetserij recht heeft. Zeer vleiend. Onze stadsgenoot M. Frans Callebaut heeft te Spa twee schilderijen ten toon gesteld waar over de lokale bladen met den meesten lof spreken. De Monitcur Rose onder andere roemt de oorspronkelijkheid en de frischheid der schilderijen van onzen stadsgenoot. Baas Gansendonk. De correspondent van Vooruit, socialist van 2,40 fr. pocht dat de socialisten bijna het lokaal hebben gekocht van den Lib. Werkmanskring. Wel het is heel gemakkelijk lokalen koopen met andermans geld en de intresten betalen uit de zakken der werklieden geklopt, maar., welk voordeel de werklieden daar bij hebben is een ander kwestie. Afdeeling Aalst Zelfonderricht. Zitting 25 Oogst, om 81/2 ure. Orde van den dag 1. Uitbreiding der Hoogeschool (Bespre king) 2 Lezing door den Heer L. C. S. Voordracht door den Heer R. N. Het Geweten. 4. Lezing door den Heer Paul Michiela 5. Kiezing van een feestcomiteit. De Schrijver, H. DE BRUYN. Een onzer geneesheeren zegde gisteren, in gezelschap, dat de pil Walthéry een onfeil baar geneesmiddel is tegen de schele hoofd pijn en al de ziekten die voortspruiten uit de gal en de slijmen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2