t i JAN KREKEL. De Wereld door. Onderwijsgestichten. Nog het Weesmeisje. Hsk.- 1 5de Jaar. Nummer 55 Zondag '2 September 1900. n* LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J voorop öetaa|baar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs Oer AnnoncenJ6"0""' «Riemen k Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 1 SEPTEMBER. In China. l)e opstand of oorlog gjlijk men het noemen wil, is dus in China nog niet geëindigdPeking en andere steden van belang zijn in de macht der Verbondenen, maar de Boxirs zijn niet ontwapend en verschijnen in dichte drommen op eenige mijlen van Peking. tT^elen ocllter geenzins aan de mis lukking huuner wilde poging tot uitroeiing der vieeiadelingen, al waren ze zelfs geholpen door geheel het Chineesche regelmatige le<mr Hunne wapenen zijn te primitief, hunne in richting te verwaarloosd om het hoofd te bieden aan de geordende troepen dar Verbon denen. Men begint ernstig te denken aan wat er zal gedaan worden na hot dempen van don op- stand, ua de nederlaag van het Chineesch gou vernement, eu het staat reeds vast dat China met zal verdeeld worden. Alles zal zich dus bepalen bij heteisohen van schadeloosstellingen cn voordeelen concessies van ondernemingen enz. enz. Eens de opstand en de oorlog geëindigd, zal men de handels-en diplomatische betrekkingen weer hunnen gewonen gang zien gaan. Doch vvijzei geworden door de onderneming zullen de ChineezeD, daaraan mag men zich verwach ten, ook alles in het werk stellen om hunne Iegeiinlichting te verbeteren daarin zullen de meet beschaafde volkeren hun behulpzaam zijn China zal uit Europa goede geweren en ka nonnen ontvaugen en rookloos poeder erbij mannen van het vak zullen er wellicht heen gaan om wapenfabrieken en kanonnengieterijen te stichten, officieien zullen uitwijken om de oorlogskunst aan do zonen van het Hemelsche lijk te leeren en als na voorloop van min of meer jaren, nogmaals een Boxers opstand zal uitbreken door opstoking van het Chineesch gouvernement zal de rol van hot Chineesch le ger ernstiger worden vervuld dan thans. De Verbondenen zullen af te rekenen heb- ben met geoefende troepen, met aanvoerders die de krijgskunde verstaan en do oorlog zal bloediger zijn dan thans. Wee de vreemdelin gen ee Europa iudien de Chineezen zege pralen. Wee ben bijzonderlijk indien Japoneo- zen en Chineezen, volkereu van hetzelfde ras dan elkander verstaan en de aanstaande oor log meer dan thans een zuiver afgebakende rassen oorlog wordt. Wat nu gebeurt, zegden we reeds, is maar het voorspel van den grooten strijd die later zal gestreden worden en waarvan wij misschien de ontknooping niet meer zullen bijwonen. Pastoorscongres Den 10, 11, 12 en 13 september zal de Fran- sche katholieke geestelijkheid te Bourges een congres houden, onder het voorzitterschap van den aartsbisschop van Bourges eu met de goed keuring van den paus, die zelf het programma heelt vastgesteld opdat de congressisten niet buiten het spoor zouden loopen. Men herinnert zich, dat twee jaren geleden liet voorstel werd gedaan een congres te hou den te Parijs van al de godsdiensten der we reld, ten einde te onderzoeken en te bespraken op welke wijzade godsdienst het best meewer ken moet tot bevordering vau beschaving eu vooruitgang. De tegenstand von een groot deel uei katholieke geestelijkheid deed het ontwerp in duigen vallen, hoewel verscheidene bisschop pen en talrijke priesters het goedkeurden. Voor het congres te Bourges zijn reeds 37 bisschoppen ingeschreven, en daar men a inne men mag, dat een congres toch niet gehouden wordt alleenlijk om sermoenen te doen of ves pers te zingen, mag men zich aan belangrijke besprekingen verwachten, 't Is tebopan dat de drukpers zal uitgenoodigd worden. Amerika. De herkiezing van Mac-Kinley tot Voorzit- ter der Vereenigde Staten van Amerika wordt van dag tot dag onzekerder. Uit de grond mijns harten wensch ik dat hij het onderspit delve Mac-Kinley gedoogt dat het Filippijusche volk van zijne onafhankelijkheid beroofd worde waarvoor het zoo manhaftig heeft gestreden. De nedeilaag van Mac-Kinley ware mis schien de redding voor de Boeren, want zijn opvolger Bryan zou zich krachtdadig verzet ten tegen de verdelging van het heldenvolkje, dat deze week zoo ramspoedig werd getroffen, en zou Amerika van den weg brengen van het imperialism welke het zoo onbezonnen was in geslagen. Van Doeen. zijn of zullen wor ien Talrijk zijn ze die erkentenis verschuldigd zijn aan dio scholen. Op hen ook berust een heiligen plicht Pveral waar het noodig is moe ten ze gezegde gestichten voorstaan ze moeten den aangroei van het getal leerlingen immer behartigen en door woord en daad den bloei van die offi- cieeie scholen bewerkstellingen. En aan dien plicht,we zijn ervan overtuigd zal geen enkel oud-leerling willen te kort komen Yerus. Wie zou durven betwisten dat onze Staatsmiddelbare school en het Gentsch Atheneum, sinds ettelijke jaren, de schoonste vruchten afwerpen Zien we eens rondom ons en we zullen geen mceite hebben te bestatigen dat het studeer end en denkend element onzer stad, grootendeels, kinder- en jonge- lingsjaren doorbracht op de banken van de Staatsmiddelbare school en van het Gentsch Atheneum. Hoeveel genees- heeren, dokters, rekenplichtigen, offi cieren, staatsambtenaars, enz. kennen we niet die aan gemelde gestichten te danken hebben wat ze in de wereld ITALIË. De paus bereidt eene bulle van pro- testatie tegen de troonsbeklimming van Yicior-Emmanuel III. Kardinaal Ram- pella zou met de afkondiging van die bulle gelast worden. Al is het nog slechts eene platonische verklaring toch bewijst die houding van den pans, dat hij zich nog de macht wil aanmatigen over de tronen naar willekeur te beschikken, en de heersch- zucht nog koestert, den titel van aard- sche koning te voegen bij den titel van plaatsvervanger van God op deze aarde. t Is evenwel al boter aan de galg Italië is en blijft eenhet is den wensch van het volk en voxpopulivox Dei de slem van het volk is de stemme Gods, Leo XIII zou wel doen dit niet te verge ten, zijne bulle van protestatie zou hem dan niet belachelijk maken. De paus diende anders aan de geloo- vigen der gansche wereld het voorbeeld te geven vau zijnen eerbied aan 's lands instellingen en wetten. De Italiaan- sche regeering geeft blijk van ver draagzaamheid door te dulden dat een hooggeplaatst persoon zich daarte gen verzet, ze zou ongetwijfeld voor anderen min toegevend zijn. Misschien ook, zou zij den paus re kenschap vragen over zijne handelwijze indien zij niet wis', dat die nieuwe bulle zoovee! effekt zal maken als een stokslag op een aambeeld, daarom haalt do regeeriug de schouders op en laat Leo Xlll maar betijen, hij moet zich toch met iets bezig houden. Van Doeen. I>e yroolijke door POL LINDEMA Mag zoader toelating niet overgedrukt worden. 19° Vervolg. 10. ZOO IS HET GOED. ^oen roepen, sprak de boer, om uwe vergiffenis af te smeekeu Gij hebt mij gekend, naakt en toch schrikkelijk beladen ga ik de eeuwigheid instappen 1... r Al die klachten dienen tot niets, zei Gust ijskoud... Hebt pij anders niets te zeggen dan kunnen wij wel heengaan 1... - Neen, blijft I'c wil vooraleer te ster ven mijn ongelijk bekennen en het herstellen in de mate mijner krachten als 't mogelijk is Gust, het geld van Lucieken, de arme weeze die uw broeder naliet am Tonia Vervoort li^t daar in de kist, Karlientje zal het u geven Lucia, als gij wilt Daar ligt ook het geld dat ik onttrok aan den armen Mandus van dag huren eveneens aan Tist en Klaas en op het papier dat daarbij ligt staat geteekend hoeveel aan ieder van u toekomt Hij zwoeg een poos en kuchte... - Gust, zei hij dan, gij waart mijn vijand gij hebt met uw gedacht geboord tot in mijne zie., maar gij hebt toch niet alles gezien, gera den 1... Dat is te weten 1 Neen het schrikkelijkste niet 1 Gust kikte noch mikte... Ik was het die Door van den Hoogmolen met een stuk hout den kop insloeg. Ik was er zeker van, juichte Gust Wat blieft Ik wist dat gij den moord hadt begaan ik bad liet sinds lang geraden, maar sedert gisteren ben ik er zeker van De zieke bleef lang roerloos liggen dan hief hij den blik tot Gust op en vroeg schier onver staanbaar. Mijn neusdoek Ik heb hem gevonden in den korf van Thea, de zinnelooze. En gij zoudt mij niet hebben gespaard Ik geloof wel, dikke vrienden als wij Maar dan is Krekel muplichtig 1 O die goede, arme jongen en Lucia Vervoort zonk op een stoel neder en weende als een kind... Ja, Krekel is onschuldig en ik wil dé eeuwigheid niet ingaan met het schrikkelijk vooruitzicht dat een andere mijne misdaad beboet. Maar, waarom bedreeft gij die schrome lijke daad, vroeg de burgemeester. Waarom Ge vraagt waarom zegt de boer met akeiigen grijns Stak hij mijn lieven zoon, mijn Jan niet overhoop Ik heb niemand op de aarde bemind dau myu Jan In anderen baatte i* de deugd, de liefde, de weldaden, t eerlijk en eerzaam leven in miin zoon minde ik alles wat reent was en goed.. Hij was mijn al 1 De ziel vam mijne ziel, het leven vau mijn leven, tmijne lioop, mijne vreugd, mijn gedacht bij d tgen en bij nach ten Om hem geloofde ik het edel vau 's men- scuen stieven. Om zijnentwil bad ik God. deed ik wat braai vras eu wel Door hem smaakte ik vreugde in den kring mijns huisgezings... ik had Hem zoo lief, zoo lief 1... En hii bij gaf het wij weder 1 Ach als hij, in de dagen toen ik mij zelve vergat, zijnen Kloeken, zwaren arm om mij. nen hals lei en aan mijn oor sprak met eene siern die mij roerde tot achter de gevoeligste snaren mij us harten.Maar vader, hoe kunt. ge toch zoo zijn Zie dan smolt de ijsklomp w mi,'a ,"oezem> dan werd ik mensch 1 nut mijn leven is geen menscheuleveu ge weest O neen, neen En hij trok zich weg verder onder de lakens, als zeeg hij dieper onder do klampen van ruwe wroeging. Misdadig was mijn leven Hoogst misda dig Maar ook ifc ben gestraft geweest. Kampen na rampen zijn nedergevalleu op mij ne hoeve en op mijn hoofd, op allen die mij eenigzins behoorden door de banden des bloeds en der genegenheid. Maar als men het lijk van mijn dierbaarst ltiud op mijne hofstede bracht Och Och 1. Als. men. mij vroegRoer, waar moeten wij hem De ontroering veroorzaakt door cle plotselinge dood vaD het Weesmeisje, in de zonderlinge omstandigheden, welke men kent, is niet verminderd en. nog altijd vraagt men zich af waarotm er van hooger hand geen rechterlijk onderzoek wordt bevolen. Is het leven eener arme weeze misschien, zooveel niet waard Om de openbare opinie voldoening te geven zou de commissie der kospicieii zelf het onderzoek moeten vragen en aan dat onderzoek en zijni uitslagen de meest mogelijke openbaarheid verlee- nen. Lewijst alles niet, dat de toepassing- der E. Vop de samenstelling van alle. besturen en commission een waarborg- zou zijn van regelmatigheid in hunne werkingen, eene waarborg van zeker heid jegens de ongelukkigen Waar alleen höersching en koter ie binne» dringen ontstaan misbruiken, die rnis- brniken groeien immer aan en vermeer deren voortdurend. Weet het publiek hier te Aalst welke do bekwaamheid is der personen aan wiep waakzaamheid en zorgen de weeze-ra zijn toevertrouwd. Waar hebben des broeders en nonnen die hun eigen huis gezin hebben verloochend en niet we ten wat het is vader of moeder te zijn, waar hebben zij de kuust der opvoe- ding geleerd Hebben zij daarom eene* bezondere opleiding genoten hebben zij een proef, ijd gedaan in het vader lijk ol moederlijk verzorgen van kin deren We kennen noch de broeders, noch de zusters van het weezengesticht, w» geiooven gaarne dat het deftige lieden zijn, maar wij houden vol, dat men om hunne plaats te bekleeden goed moet vooi bereid zijn, dat men wetenschap pelijke en praktische kennis moet be zitten of beueden zijne taak is.. Nogmaals vragen we Mag het pu bliek, ja of neen weten in welke om standigheden het weesmeisje gestorven is Indien die vraag niet beantwoordt wordt zeggen wij tot de inwoners van leggen?... Goduom...,, Een rauwe, radelooze snik brak de verma- ledijding... Als ik Jan daar zag nederliggen met afgestoken hart, met den ijselijken. trek; van ongenoemde smart om den mond de oo- gen wijd open, vol bloed, de vuisten ia den korten gruwelijken doodstrijd toeeengeknepe-u dat de nagels diep in het vleesch waren gedron gen o, dan voelde ik wat bet was vermoordl worden, sterven in de volle kracht der jaren en den bloei der jeugd 1... Door van den HoogmoleD had mijn Jan ge dood Ik heb het niet gezien, maar ik was er- zeker van, gansch zeker De meid vau den maalder had immers zijne bebloede kleederen gewasschen zij heeft het mij gezegd op, haar doodbed eu zij heeft vergiffenis gevraagd om dat zij voor de rechtbank de waarheid heeft verzwegen eu een valscheu eed had gedaan L» Eu ik heb haar vervloekt I Van toen af was Door straffen mijn doel j ik; heb hem opgewacht vele avonden, tot ik hem eindelijk kreeg.. Maar t was als.eene maledijding, zoo begun stigde mij het noo Hotde arme Krekel werdi gevangen en veroordeeld tot twintig j.tren, dwangarbeid..Hij bekende de misdaad om Karei te redden, de sukkelaar, en Karei was, onp lick tig Ik was de moordenaar 1 Eene schrikkelijke bange stilte volgde op dia bekentenis Het was alsof de geest vau mis daad. eu bQosheid weefde door de kamer..

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1