Van alles wat. GROOT TURNFEEST. De Expeditie naar China, weten wij het. TOMBOLA. Het stemrecht der vrouw. Hoest niet meer. GOUD. Kalat, voogden enz. Zendt nooit uwe kinderen naar een gesticht, waar de bezonderheden betreffende het overlij den eener wees geheim worden gehou den. De Maatschappij Singer heeft op de Tentoonstelling van Parijs den GROOTEN PRIJS, zijnde de hoogste onderscheiding bekomen. Die schitte rende bijval komt nogmaals de groote vermaardheid bevestigen welke de Sin ger Naaimachienen de wereld door ge nieten. Zondag 9 september ten 3 aren namiddag inhaling der vlag van den Turnclub Help u Zelve met de medewerking der Oude Garde. Ten 1/2 uren ontvangst der vreemde Maat schappijen vorming van den stoet op het statie- plein. Ten 3 uren optocht. Overhandiging der vlag door den Eerevoorzitter aan den Club geschonken. Na den optocht feest in het lokaal Concor dia. Turnoefeningen door al de deelnemende Maatschappijen, 's Avonds dansfeest voor al de deelnemers en genoodigden. De Belgische expeditie naar China is ont bonden. lïet Goevernement, dat aan de inrich ting medegeholpen had, heelt het hoofd moe ten buigen voor Duitschland, dat van eenen Belgischen tocht naar China niet wil hooren. Dit besluit heeft ons eenigszins verheugd, daar bet ons tegen de borst stiet dat men zoo eene aanzienlijke onderneming op touw zette, zonder het Land te raadplegen. Doch, waaraan die weigering van Duitsch land toe te schrijven, dan wanneer Frankrijk en Rusland huune toestemming gegeven had den. Sommige dagbladen beroepen zich op de verdragen van 1831 en 1839, waardoor de Europeesehe Mogendheden onze onafhanke lijkheid herkenden, op voorwaarde van steeds onzijdig te blijven. En die onzijdigheid ver biedt ons buiten onze grenzen aan te vallen of met eene oorlogvoerende partij een verbond aan te gaan. Maar oen Belgisch legerkorps inrichten, om naar China de talrijke belangen van ons land te gaan verdedigen, is dit wel eene inbreuk op voorgenoemde verdragen Het is geen Europeesehe oorlog, het is enkel eene Europeesehe samenspanning tegen Chi na- Met er soldaten been te zenden om eene gemeenschappelijke beweging te ondersteunen, verbindt België zich met goeno oorlogvoerende partij, maar met al de beschaafde natiën tegen Aziatische barbaren. Bovendien, de tegenwoordigheid van ons legerkorps zou een meer internationaal karakter aan de Euro peesehe expeditie tegen China gegeven heb- hebben. Zoo beweren andere bladen. Duitschland heeft er zoo niet over gedacht. Zonder de andere Europeesehe groote Mogend heden te raadplegen, heeft het ons zijn veto zijn verbod opgelegd. Het moet dus wel een groot belang aan die deelneming hechten, de gevolgen er van vreezen, om zijne goedkeu ring te weigeren. Onze landgenooten bewijzen inderdaad dat overal waar zij stand nemen, zij blijven en vooruitgaan. Onze uitheemsche handelsinrich tingen zijn talrijk on bloeiend Zuid-Rusland, Perziëen China ook zijn daarom het te bewij zen. Eu de onderneming van den Congostaat, zijn handel die dagelijks meer uitbreiding neemt, getuigt dit alles niet van den ijver, de werkdadigheid der Belgen. In alle streken, vindt onze nijverheid voordeelige uitwegon voor zijne produkten. Duitschland, dat in denzelfden toestand als België verkeert, dat ook in het buiteuland uitwegen moet zoeken voor do produkten van zijne talrijke nijverheidsgestichten, Duitsch land vreesde onze medewerking in China. De belgische-fransche onderneming voor het aanleggen van eenen spoorweg van Hankow naar Peking werd reeds met leede oogen aanzien, daar het eene gevoeligen stoot gaf aan den vooruitgang der Belgische handelsin richtingen aldaar. Duitschland vreesde de won derbare taaiheid en den groeten ijver der Belgen het vreesde de mededinging onzer nijverheid. Bolgie zou Duitschland te veel op zij ge streefd hebben daarom dit verbod, dat ons tot eere strekt. Ziedaar beschouwingen die bij de onvermij delijke ondervraging in de Kamers zeker in het midden zjllen gebracht worden. Ruwaert. Vooruit of liever de zeveraar die in dat blad zijn ajuinenproza neerschrijvelt, verklaart rechtuit, dat zoo het roode boeltje hier geld wint, waarvan de werk lieden nooit een duit te tasten krijgen, zulks dienen moet om het lokaal Con cordia te koopen. Dat is een kreet des harten van het schrij velaarken Er zij a reeds vele roodhaantjes die hun koeksken boteren in de lokalen gekocht met de kapitalen van vreemde geldschieters, die het leeu wenaandeel der winsten opstrijken, en hij de groote schrijver, het geniaal ver nuft staat daar nog zonder iets, 't Is te wreed. Alia socialisten nog een lokaal ge kocht en dan is er ook een kaas voor den geestigen correspondent. t Ware om het uit te proesten van 't lachen, indien het niet droef ware. De roode winkel klopt winsten op 's arbei ders karig loon, onder den valschen schijn van liefde voor het volk hoopen ze kapitale.i op om lokalen te koopen waarin de bonzen en bazen van 't mar- jaunespel nestelen kunnen, Laat den winter komen, laat de el lende sluipen in het werkersgezin en als de sukkelaars aan den rooden win kel zullen aankloppen en zeggen helpt ons, geeft ons oen deel van de duizenden franken zuivere winst welke gij sedert eenige jaren verwezenlijkt, dan zal men hen antwoorden Neen, vriend indien, wij geld hebben gewonnen is het om eerst de intresten te betalen aan de geld- schieteis en om met de rest lokalen te koopen, waar wij onze boeltjesmannen zullen infoefelen. Gaat ge voor ons dan niets doen. Ja, zeker, ge krijgt een bakte brood misschien twee dau zullen wij bij onze aartsvijanden de burgers, die we allen ten onder willen brengen, voor u gaan bedelen en als deze niet men- schlievender zijn dan wij, dan., ja dan kunt ge maar kreveeren. Helaas - Helaas maar zooveel ge wilt, we moeten lokalen koopen. We wisten nog niet waarom het roo de boeltje zooveel geld moest winnen, nu weten wij het. Er zijn nog eenige roode profeten, de eenen op hun tand- vleesch loopend, de anderen inhalig van aard die naar een lokaal bunkeren daar voor moet gezorgd worden. Dat ia te Aalst de sociale politiek. R. Dabï, daaraan 4 jaar, 3 maanden, en 110 dagen besteden ol beter nog 4 jaar 3 maanden en 11 dagen, vermits er een schrikkeljaar zou in val- 'en- Indien die bediende een goed... equilibrist is zou hij al die stukken op eene kolom kunnen plaatsen. Dit is niet onmogelijk Een goudstuk is niet zoo dik als het nieuw is befft het nauwelijks 0m0013 meters dikte. Maar takjes worden boompjes, vele kleintjes maken een groot, en al deze kleine dikten zouden eene kolom uitmaken, welke de ver bazende hoogte van 146,575 meters zou berei ken. 146,575 meters dit is meer dan 30 maal de hoogte van den hoogsten berg van Europa den Witten Berg (4800 m.) meer dan 16 maal maal die van den Gaurisankar, den hoogsten top van het Himalaya gebergte en zelfs van gausch de wereld vermits zijne kruin zich tot 8840 m. verheft, meer dan 3500 maal de hoogte van onze grootste fabriekschouwen. Vele stoutmoedige mannen hebbeu er reeds aan gedacht die fortuin te gaanstelen. Dit zou moeilijk gaan, want twee milliard, twee honderd vijf en twintig millioen in goud is tame lijk zwaar. Dit weegt niet minder dau 727.500 kilgr. dit is ruim 2 dozijnen van onze zwaarste locomotieven welneelk 30.000 k. wegen. Men verbeelde zich maar een trein uitsluitelijk be staande uit 24 locomotieven, ot een koopwaren- trein van 530 ledige wagens, om zich een ge- mijnen, en werkhuizen omdat daar hare plaats niet is, maatschappelijk gesproken we willen haar ook niet in zulke bedieningen wel ke bij haar vrouwelijk wezen niet passen. Zij die thans de vrouw, ook in de politiek willen dringen, hebben slechts eene beweegre den de nieuwigheid. We meenen dat (over 't algemeen) het kaïakter der vrouw, heur weinig geschikt maakt voor den politiekea strijd. De socialisten maken van de kwestie een reklaam, eetie echte kwakzalversreklaam, ze bekommeren er zich weinig om of die in menging het algemeen welzijn zal bevorderen ze vragen zich nog min af welk het lot van de vrouw zal wezeu, wanneer ook zij in de poli— tiekenkamp zou geworpen zijn Vrouwen blijft in uwe maatschappelijke rol de samenleving moet alles doen wat mogelijk is om ueene opvoeding te bozorgen in overeen stemming met uwe roeping, vervult dan waar dig die roeping wordt trouwe huismoeders, en zorgt op uwe beurt voor de degelijke lichame lijke en zedelijke opvoeding uwer kinderen. Mengt u niet in politieke twisten, bederft uw vrouwelijk karakter niet in 't politiek strijdperk, dat uw gemoea zou verbitteren misscuien en zeker niet past bij de rol der vrouw in het huisgezin en in de samenleving. dachte te geven van deze kolossale massa. Nu, indien de kashouder zijne goudstukken wilde op den grond leggen, het eene nevens het andere, dan zouden ze eene lengte bedek ken van nagenoeg 2370 kilometers. Een reizi ger die 10 uren per dag zou gaan, en 5 kilom. per uur zou afleggen, zou 47 dagen op die gou den baan kunnen wandelea. Een automobiel welke 60 km. per uur aflegt wat eene groote snelheid is, zou negen en-dertig uren en half noodig hebben om dit kostbaar spoor te door- loopen. Deze kleine uitleggingen zullen toelaten ons rekenschap te geven van wat de 2.255 millioen goud vau de Banque de France voorstellen. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik vau Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeneesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eisebt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en in het Algemeen depót A. Depratere, Oostende. De personen welke loten hebben genomen van den tombola ten voordeele van het werk der kleeding van Eerste Comrauniokauten, worden bericht dat nummer 590 den prijs heeft gewonnen. De persoon in bezit van dit nummer is verzocht zich bij den Voorzit ter Gustaaf Leveau Vaartkaai8 te begeven die hem den prijs zal overhandigen. Indien het nummer verloren is zal men op de eerstkomende vergadering opnieuw over gaan tot de trekking. De naam vau Guido Gezelle, de uittsfeken- de dichter van Rijmsnoer, Loquela en Kerlc- hofbloemen onlaugs overleden, zal welhaast vereeuwigd worden door de oprichting van een gedenkteeken, waarvan de uitvoering aau beeldhouwer Jules Lagaë is toevertrouwd. Minister Van den Peereboom bracht in voege de reiskaarten met verschillende bestera mingen. Dit vergde een groote vermeerdering van het getal bedienden. Minister I.iebaut, opvolger van M. Van den Peereboom heeft sloten die reiskaarten af te schaften en vorig stelsel weer te volgen. Hebt ge niets anders meer te zeggen vroeg Gust.. Ik heb Krekel gered, die uw lieveÜDg is, wat wilt ge meer van mij Spreekt ge niet van Roosje, sprak Gust onraeeéoogend naar het ziekbed zich heendrin gend.. De zieke stak de handeD vooruit, eu bad met eene stem vol weergalooze smart. O erbarming, erbarming, spreek niet van die dingen, o spr ek daar niet van. Laat me ster ven ach, laat me sterven Niemand wil u dat beletten Gelukkig voor u is de dood nabij De tijd der menschelijke gerechtigheid is heen, Gods oordeel wacht u bij 't verscheiden en hij, de onomkoopbare gestrenge, zal geven wat u toekomt Mij misdeed ge niets, ik heb u dus niets te vergeven maak dat gij van de anderen uwe vergiffenis bekomt dat zal uw pakje wat ver lichten voor de lange reis. Ik zeg u niet vaarwel, en zeker niet tot weerziens, ik zeg u enkel, maak dat ge u uit den slag trekt. Ik schiet er mij van onder, gasten.. Gust gaat met haast aan de invrijheidstelling van Krekel werken En zonder omzien liep hij de deur uit en ver dween in de duisternis. Aan het slot verwachten zich mijne lezers Krekel trouwt met Wanna, Reine met Heintje tweo jaren nadien en rozig vliedt het leven voor die braven. EINDE Aan de lezers. Indien oen lid uwer fami lieleden lijdt aan bloedloosheid, zwakheid of uitputting, doet hem de uitnemende pil van Dr Raphaël nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. 1 fr. 75 de doos in alle apo theken Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. De ontvangst in goud van de Banque de France» heeft deze week ongeveer 2,255 mil lioen, bereikt, twee milliard twee honderd vijfeu vijftig millioen franks. Dit is een kolossale massa van het kostelijk metaal, en het is ook, verre uit, de grootste re serve in goud van gansch de wereld. Om diezelfde somme bijeen te krijgen zou men moeten verzamelen de ontvangsten in goud van Duitschland en Engeland, en er bij voegen die van .Spanje, Holland en Italië daarna zou er nog overschieten 3 a 4 millioen peur le gar^on Wij zegden dus dat die reserve in goud aan de Banque de France eene kolossale massa uitmaakt. Met eenige kleine berekeningen gaan wij dit duidelijk maken voor den lezer want iedereen spieekt gemakkelijk van millards en millards zonder wel te weten wat een milliard voorstelt. Howel laat ons veronderstellen dat die 2255 millioen alleenlijk uit stukkeu van 20 fr. bestaan. Wij zouden alzoo 112.750.000 stuk ken hebben. Een bediende die zo zou tellen met de snelheid van 2 per second, en die zonder ophouden, 10 uren daags zou werken, zou De socialisten wier programma geene enkele praktische hervorming bevat, welke niet in het programma der liberale werd geschreven, lang voordat het rood gespan door eenige eer- zuchtigen in de politieke heirbaan werd gedu- weu, meenen hunne tegenstrevers den loef te hebben afgestoken, door het stemrecht der vrouwen in hun programma te schrijven. Sedert eenige jaren bestaat er in zekere kringen een smachtend streven naar de volle dige gelijkstelling op staatkundig, econom- misch en huishoudelijk gebied der vrouw met den man, We zien vrouwen advokaat, genees heer en apotheker worden, we zien zelfs^ in Amerika vrouwen het ambt waarnemen van raadsleden, burgemeester, rechter priester enz. Vroeger werd de vrouw als eene mindere aanzien, eu op een concilie werd het vraagstuk ernstig door kerkvaders en godgeleerden be sproken of de vrouw wel een ziel heeft. Uit dien slaafschen vernederenden toestand is de vrouw langzamerhand met den vooruitgang der beschaving opgebeurd, en heeft zoo niet ten volle, dan toch schier geheel den rang in genomen, welke haar in het huisgezin en in d Maatschappij toekomt. Maar is het wenschelijk de gelijkstelling met den man tot het uitorste te drijven, neen dat zal ieder volmondig bekennen. Willen de socialisten de vrouw geheel gelijk stellen met den man, dan hebben ze ongelijk het werk der vrouw in fabrieken en mijneD te bestrijden, als men de eischen zoo stelt moet men de vrouw ook toelaten alle ambachten en stielen uit te oefenen welke zij verkiest schrijnwerker, smid, loodgieter, labriekwerk- ster, mijnarbeidster enz. Strookt het met den physiologischen toestand der vrouw dat het zoo weze, passen zekere werken min met hare lichaamsbouw en hare weerstandskracht dan andere Mazen, naaien, verstellen, koken enz. zijn dat geene natuur lijke bezighoden der vrouw ter uitsluiting van z-vare werken Wie anders spreekt, beliegt de eenvoudigste begrippen en bevindingen der wezenlijkheid. Strookt het uitoefenen van zekere bedienin gen en waardigheden met de natuur der vrouw. Verbeeldt ge U de vrouw als politieagent, enz. Zou zij om zulke plaatsen te vervullen niet geheel'nare vrouwelijkheid moeten ver loochenen zou ze niet moeten ophouden vrouw te worden naar hart en ziel. In niets mag men uitsluitend zijn de vrouw moet men die werken laten vervullen welke zij vervullen kan, zonder nadeel voor hare na tuurlijke roeping: eene goede en zorgzame huismoeder te worden of te zijn. We keuren het goed, dat men in het huis gezin meer rechten toekent aan de vrouwdau tot nu toe het geval is geweest, iu het huisge zin is de vrouw op hare plaats en daar mag men haar voor 't welzijn barer kinderen, niet lager stellen dan den man. Maar wij willen de vrouw uit de fabrieken, be- het Men weet dat de jeugdige koningin vau Holland Wilhelmina, verloofd met den Duit- schen prins Adolf Frederik van Mecklem- burg-Schwerin. Zij werd geboren in den Haag den 31 Oogst 1880, hij zag het licht den 10 October 1873. t Is al geen goud wat blinkt de groofsche wereldtentoonstelling van Parijs die elks oog-n uitsteekt door den luister en de pracht ha- er inrichting zal voor een groot getal hande laars rampspoedig zijn het gezamenlijk ver lies van de eethuizen, aantrekkelijkheden, tooneelzalen, enz. wordt geschat op 30 miljoen frank De Sha van Perzië, Mouzaffer-ed-Dine, is verleden Dijnsdag uit Brussel vertrokken en begaf zich rechtstreeks naar Den Haag, in Holland. Te Brussel deed hij, zooals in de andere steden die hij bezocht, veel aankno pen. Bij een goudsmid, op de De Brouckere- plaats kocht hij voor 10000 frank juwee- len. De maatregelen welke lord Roberts, opper- generaal van het Engelsch leger in Transvaal, neemt tegenover de Boeren worden van dag tot dag wraaproepender De niet strijdende inwoners die hunne broeders niet verraden worden onmenschelijk vervolgd hunne eigen dommen worden geplunderd en hunne huizen te gronde gelegd of verbrand. De toestand der Engelschen, zoogezegde overwinnaars moet akelig zijn om tot dergelijke maatregelen hunnen toevlucht te nemen En toch vindt de jingoïstische pers dit niet voldoende Ze vraagt dat men de Boeren zou behandelen als barbaron on zg tot dco laatstGii zou uitroöiöii Zulks zal niet gebeuren.Een volk dat bezield is met gevoelens van onaf haukelijkheid eu bewijzen levert van ongemeene taaiheid, zoo als de Transvalers tot hiertoe gedaan hebben wordt niet uitgeroeid, maar blijft leven Het Belgisch Expeditiekorps dat reeds uit gerust was om naar China te vertrekken is ontbonden. Om reden van internationaal-poli- tieken aard vindt men het raadzaam de Belgen vreemd te laten aan den oorlog in China. Veel officieren en soldaten die dachten naar China te vertrekken zullen zich naar Congo beSeyen- Verus. Na menigvuldige ondernemingen komt de Geneeskundige Commissie te verkla ren dat de Wathérypil het eenigste purgeer middel is, dat bekwaam is de slijmen en de onzuiverheids des bloeds en alle ziekten door ongesteldheden teweeggebracht te verdrijven, fr. 1.25 de doos van 50 pillen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx overal.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2