GROOT TURNFEEST. De Wereld door. 15de Jaar. Nummer 36 Zondag 9 September 1900. Herziening der Kiezerslijsten. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J Y°or de stad voorop betaalbaar r 4 fr. 60 voor den buiten *UU,UH ueidaioaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annonce»°e"olle' cen'iem6n per drukregel. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdei frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 8 SEPTEMBER. Zondag 9 september ten 3 uren namiddag inhaling der vlag van den Turnclub Help u Zelve n, met de medewerking der Oude Garde. Ten 2 1/2 uren ontvangst der vreemde Maat schappijen vorming van den stoet op het statie plein. Ten 3 uren optocht. Overhandiging der vlag door den Eerevoorzitter aan den Club geschonken. Na den optocht feest in het lokaal Concor dia. 1 urnoefeningen door al de deelnemende Maatschappijen, 's Avonds dansfeest voor al de deelnemers en genoodigden. De liberale vrienden worden bericht dat de Kiezerslijsten voor bet jaar 1901- 1902 ter inzage moeten liggen van het publiek van 3 September tot 31 Januari 1900 volgens art. 69 der kieswet in het secretariaat en politiecommissariaten van iedere ge aeente. Zij liggen ook ter inzage van de vrienden ten lokale Da Gbaaf van Egmoxt groote Markt te beginnen van den 10 September alle werkdagen van 12 tot 2 uren namiddag. De liberale vrienden welke op boven gemelde kiezerslijsten niet zijn inge schreven en er recht toe hebben kunnen zich wenden tot het Bureel der Liberale Associatie waar men hst noodige zal doen om hunne inschrijving te bekomen. Ook zijn de vrienden welke van wege het Schepencollege bericht hebben ont vangen dat zij van de lijsten geschrabt, of Run getal stemmen verminderd is, verzocht het origineel hunner aanzeg ging aan den bediende te overhandigen welke er bun do noodige inlichtingen zal over verschaffen. Hebben recht om als kiezer ingeschre ven te worden Al de personen welke voor 1 Mei 1876 geboren zijn en voor 1 Juli J 900 ten minste een jaar te Aalst verbleven en de noodige voorwaarden van kiesrecht vereenigen. Liberale Werkmanskring. Zondag 9 September ten 11 uren Be- stuurzittig ten lokale Concordia. Orde van den dag le Verscheidene mededeelingen. 2® Kiezing voor de verschillige bedie ningen in het Bestuur, In China In transvaal, beweren de Engelschen voe ren zij oorlog voor de beschaving, in China zijn de oorlogvoerders rechtzinniger en beken nen rondborstig dat het daar vooral te doen is om stoffelijke belangen, en in Belgie was 't bij- zonderlijk ook daarvoor, dat een legioen werd opgetrommeld. Goed zoo. Oponhertigheid prijs ik zelfs bij degenen die verkeerd handelen. Die bekentenis, staaft wat ik vroeger beweerde, alle oorlogen nebben do baatzucht tot eerste drijf weer. fier-* innert u den kiekenoorlog in mijn hoenderhok veroorzaakt door de korst welke mijn zoontie er had ingesmeten Het Belgiseh legioen is ontbonden. Oh wel ke hatelijke klucht is dat geweest en wat heb ik mij als Belg vernederd gevoeld primo we gens die ellendige inmenging secundo wegens de nog ellendiger on tbinding van het vreemd legioen, hoewel het mij verheugt dat den naam tan geen enkelen Belg op de lijst zal staan vaD de krijgers, die zooals de keizer van Duitschland het gebood, in China, de rol gaan «pelen van Hunnen, d. w. z. barbaren, moor denaars. Op bevel van Duitschland werd het vreemd legioen ontbonden en dat bevel is eene verne dering vo->r Belgio niet alleeu, maar een kaak slag voor de andere landen, dia de medewer king der Belgen wenschten. Later vernemen wij misschien hoe de hak aan den steel zit, als in de Kamer het goever- nement over zijn platzakkerij zal ondervraagd worden. Welke ook de reden zij waarom Duitsch land onze meesters bevool hot keurvendel te ontbinden, de vernedering is groot, en de hee le wereld moet Belgie houden voor oen be lachelijk kippetje, dat den bek in de pluimen duikt als het den grijpvogel hoort krijschen. Was de samenstelling van het legioen onwet tig dan mag het zonderling heeten dat het de Duitschers zijn die ons goevsrnement tot in achtneming der wetten moeten dwiDgeD Is 't omdat het Belgisch legioen geene waarbor gen genoeg opleverde van orde en tucht. In beide gevallen blijft de vernedering bestaan en zal wellicht nog zwaar op ons drukken. Anarchisten, liet Fransch blad Le Temps ontvangt eene briefwisseling uit Amerika, waarin er spraak is |van den anarchistenkring van Pater- son, de gewezen woonplaats van Bressi, den moordenaar van den koning van Italië. Paterson ligt 40 mijlen van New-York en telt 110,000 inwoners waaronder 12 a 15000 Italianen. Te Paterson bestaat de Arnachisten kring bij wete van iedereen. Het Amerikaausch goeveruement laat de anarcoisten begaan, die hunne dagbladen hebben welke getrokken wor den op 15000 exemplaren en kosteloos wor den uitgedeeld. Aan het hoofd van den anarchistenkring staan hedendaags Jozef Ciancabilla gewezen leerling van het seminarie van den Appollina- t© Rome en Malatesla, beiden waren vrienden van Bressi eu de eerste was zelfs betrokkeu in het proces Luccheni, maar kwam vrij, omdat er van zijne medeplichtigheid geene voldoende bewijzen waien. De meeste anarchisten zijn Italianen en Spanjaards, de leden van den kring betalen 2 dollars (meer dan tien fr.) ter week, bun getal overtreft de 200. .Daarenboven vertelt men, dat de anarchistenkring rijke giften ont- vangt van schatrijke Amerikanen, die aldus de vernielingswoede trachten te paaien. Van de geheime beslissingen van den kring lekt mets uit. Onmogelijk dus te weten welke vorst of landvoogd thans onder het wapen der moordenaars moet vallen. Toch vertelt men, dat er te Paterson gesproken werd over den jeugdigen koning van Spanje. Arme kleine wees op uwe hoede. In Zweden. In Zweden bestaat de doodstr if. Do recht bank veroordeelde een persoon totter lood doch vroeg aan den koning verandering van straf, de koning weigerde en de veroordeelde werd ter dood gebracht. Daarover waren de rechters verbolgen en met recht, het dooden van menschen is een bar- baarsch gebruik en de ondervinding heeft ge leerd dat de invloed op de massa en op de karakters negatief is. De rechters van het assisenhof van Stock holm hadden eenige dagen te voren een moor denaar ter dood veroordeeld, nauwelijks had den zij de beslissing van den kon ing vernomen of ze verbraken hun eerste vonnis. Zij bebOen wel gedaan Deze handelwijze heeft den koning diep ge schokt en de ontroering der bevolking is zeer groot. Blijven of Vertrekken ze. De Russen willen Peking verlaten, de Duit schers willen niet, en üet is om die reden, dat de tijdingen uit Chiaa zoo verschillend zijn Zeker is 't dat de toestand in het Hemelsch Rijk nog erg gespannen <is, maar zeker is het ook dat de gebeurtenissen dikwijls overdreven werden, misschien met het het inzicht eene overtollige wraakneming op voorhand te wet tigen. Wat zou ons landeken tejmidden der voort durend oprijzende moeilijkheden hebben ge wonnen. Was het niet zijne onafhankelijkheid lD,d,enn ,?aagkroes werpen der politieke speel tafel Belgie in China, dat was de vlieg op den siroopstok, hoe meer het gewerkt zou hebben om los te komen, hoe meor net er aan zou kle ven, tot alle leven en kracht teleur zqu gegaan Jubelfeest. De bloedhond van Turkys Abdul-Haraid viert de 25ste verjaardag zijner troonsbeklim ming. De treden van Abdul-Hamids troou zijn met bloed besmeurd, bij werd sultan van Tur- kye na de verdwijning van zijn broeder, die naar alle waarschijnlijkheid door hem of op zijn bevel werd vermoord Onder de regeering van den bloedhond wer den meer dan een miljoen Christenen vermoord en gefolterd, zonder dat hij eene poging deed om de woede zijner janissarissan in te toornen. Onder de regeering van Abdul-Hamid, ver viel het Turksche volk meer en meer tot ellen de, bezonderlijk de niet-Mahomataansche bevolking, die de overgroote meerderheid uit maakt ea de kerel verbrast jaarlijks 150 mil joen franken voor zijn eigen onderhoud ea dat zijner talrijke wijven en eunuken. Onder zijne regeering kwam Turkye langs om meer in schulil, de intresten der leeuiugen worden niet betaalden het krediet van het land verminderde van jaar tot jaar. Abdul-Hamid is een vorst, zooals men er verder slechts aantreft bij de Baa rbaarsche volkeren van Afrika. Aan dien man zendt men geschenken, en brieven vol gelukwenschingon 1 11 't Is schan de I Men viert het jubelfeest van den broeder en christeu-moorder, en christene vorsten, christene koningen, keizers eu graven, protes tanten, Joden, Puritaners overladen hem met zij degoud eu edelgesteeuteu Ongelooflijk en toch waar 1 1 Van Dobex. De Maatschappij Singer heeft op de Tentoonstelling van Parijs den GROOTEN PRIJS, zijnde de hoogste onderscheiding bekomen. Die schitte rende bijval komt nogmaals de groote vermaardheid bevestigen welke de Sin ger Naaimachienen de wereld door ge nieten. ONDERWIJS en MENSCHLIEVENDHEID. Hebt ge het wel eens beproefd, waar de lezer, een karakter studie te doen van zekere personen die zich bezonder bemoeien met de maatschappelijke toe standen, met de zaken die de algemee- ne massa aanbelangen Sommigen leg gen er zich op toe trapsgewijze, natuurlijk weg, zonder gedurige bloedi ge omwentelingen de verbetering der massas te bewerkstelligen onderwijs en menschlievendheid zijn hunne voorname wapens anderen zonder zich te bekreu nen om de verbetering van het innerlij ke der menschelijke wezens, weten dezen, gebruik makendede van belache lijke vooroordeelen die ze hen inprent ten om den tuin te leiden en uit hen het mogelijke voordeel te trekkken anderen nog, 't zij ze zelf slacht off r waren van de eene of de andere onrecht vaardigheid, 't zij ze romdom zich on eerlijke daden zagen begaan, zijn gedu rig misnoegd en verbitterd en droomen, in hunne ontevredenheid en met hunnen ontstandvastigen geest, van buitensporig heden. Ik noem die ongelukkigen waut ongelukkig ziju ze de buitensporigen en wil me wel eens met hurt toestaud een oogenblik ophouden. Altijd diep zinnig, droefgeestig en bekommerd, denken zij eraan de maatschappij gansch om te keeren, al de bestaande instellin gen te bestrijden den deeg heel en al te herknedeu en te vervangen doorja, vraag ben door wat, en ze zullen u niet weten te antwoorden.. Ja, door iets heel wat anders dan betgeen thans bestaatvast door iets, beters, iets volmaakt, maar tevens onbe paald. In de wereld, door hunnen geest opgevat, zouden noch menschelijke gebreken,, noch. onrecht gekend zijn Schoon ideaal, voorwaar dat ons tranen dal tot een paradijs zou herschapen, maar dat ook, ongelukkiglijk, hunnen vermoeiden en weeken geest op hol bracht En waarin ligt dan de balsem om die diep© wonde te heelen In de geestesontmkke~ ling door het onderwijs. Laat ons aan die zieke geesten de geschiedenis der sa menleving doen kennen laat ons met hen terugblikken op den staat van bar- baarschheid waarin onze voorouders loefden en ze zullen zich rekening ge ven van de trapsgewijze verbetering der iudividuen en der maatschappij ze- zullen begrijpen dat deze samengesteld is uit onvolmaakte wezens, door de na tuur zelf verschillend ze zullen besef fen dat volstrekte gelijkheid onmoge lijk is Laat ons vau den anderen kant, menschlievend zijn jegens hen. Verwij ten we hen de onkunde niet waar ze geen plicht aan hebben, maar gebruiken we een deel der kundigheden, die wij het geluk hadden te kunnen opdoen, ten hunnen voordeele, tot hunne lots verbetering. En zoo doende, komen we- aan onzeu plicht niet te kort dien we hebben tegenover die min bevoorrech ten. Vebus. Benedictijner Dienstvaardigheid. Zia je ons op een heldermooien Oogst-mor- geu den dreef van 't klooster Affligem instap pen, oin er eens een kijkjen van te nemen en zoo mogelijk met enkele bronnen daar te vin den, eene kleine studie er over te schrijven. We hadden zoo graag eens binnengedron gen in het inwendige van zoo'n gebouw, zich verheffend boven de omliggende streek, in een dor, zandachtig en met sparren getooid land schap zoo graag eens gedrongen in dat in wendige kloosterleven, in der monniken ik En we hadden daarom gerekend op hunne algemeen erkende welwillendheid, vriendelijk heid en dienstvaardigheid, waarvan we ons toch eens zulke goede verwachtingen voorspeld hadden. Ja zoo We schellen Eerwaarde, zouden we niet eens enkele inlichtingen over het Benedictijner klooster leven kunnen hebben, organisatie, enz. Schrik van den eerwaar-de. Hij leidt ons io een spreekkamer, die uitziet op den klooster tuin een tamelijk lief kleurenspel met groote- zware tafel, rieten zetel, Jesus-Christuseu Maria-beeld, zwaar en eenvoudig 1 Daar komt op eens een leeket roeder binnen— schuiven zoo'n kort sterk gedrongen Bra- bautsche boer, een witte ronde tronie, de wenk brauwen dicht bij elkaar en gebogen nade rend een man van niet veel zeg, maar vau kracht,. Wat We zouden graag wat inlichtingen... 'k zolle kik ïest inlichtingen oever ijlen moete viogen. Wie zijde gijlen Ja, maar, eerwaarde..... Aalstenaren... k Dan es ni wó 1 Ja wel, eerwaarde. Maar ik spreek zoo'n weinig Nederlandsch. Dan èsni wó. Wó goië gijlennotoe. Wa wi& gijlen We zouden graag eene kleine historisch® studie gemaakt hebben ea.... Da nemmen ni noeidig en dobij as ge gijlen inlichtingen wilt emmen, go bij |de bozinne- hir-chtoever en kipt ijlen dór en boeksken dorin sto mier as datr.me wijlen zelf weten eu dobij wijlen emmen gienen tijd om onsm® ijlen bezig taven. O 1 eerwaarde, als we u storen.... dun.... En zoo druipen wij af, men ziet van hier- met welk gevoel meer buitengedreven, dan buitengeleid. door dien raren leekenbroor, die zeker als wraakhond dieust doet om on welkome bezoeken af te weren. We zullen ons nu moeten vergenoegen oor een studie er over te maken met enkele wer». ken, die ons, ten dienst staan ia de bibliothe-- ken. "J r s IDuxfijOw

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1