IN 20/>\\ DAGEN Onpartijdig Komiteit. Een Wonder. Een wonder. Bekeeringen. Bij Lucifer. Verval. Uit mijn Passie-leven. Zondagrust. genezing ^^^JLQEDARIOEDE '^Ü-IXIR S-V/NCENTIUS x BURGERLIJKE STAND. allerbeste SCHELDEGRAS, besluiten (zieo.a. de wet op de dronkenschap/ I in 't Fransch en in 't Vlaamsen, verschijnen, talen die tiier in ons tweetalig België gespro ken worden Zulks gebeurde vroeger niet de Fransche taal was alleen officieel. De wet van 18 April 1893 heelt dien staat van zaken veranderd zij stelt beide talen op gelijken voet en daarom heeft men ze met den naam van gelijkheidswet bestempeld. Dair ze alle rechtgeaarde Vlamingen moet aanbelangen en er misschien veel lezers die wet nog niet ken nen, zal het niet onpas zijn er de bezouderste punten van mede te declen u Abt. 1. De wetten worden gestemd, be- b krachtigd, afgekondigd en bekend gemaakt b in de Fransche ea in de Vlaamsche taal. b Abt. 2. Wetsontwerpen uitgaande van de Rege.iring worden in de K imars a mgebo- b den ic tweetaligen tekst. Wetsontwerpen uitgaande van leden der Kamers worden overgelegd hetzij iu twee- taligen tekst, hetzij in de taal door de voor- stellers verkozen. In bet laatste geval doet b bet bureel ze vertalen vooraleer zij in be- ti raadslaging komen. it Abt. 4. De wetten worden, na hunne af- b gekondiging opgenomen iu den Moniteur, b de Franscbe en de Vlaamsche tekst tegeno- ver elkander. b Abt. 5. De koninklijke besluiten worden insgelijks opgesteld en bekend gemaakt in a de Fransche en de Vlaamsche taal. r Abt. 7. Betwistingen gegrond op verschil b van teksten worden opgelost ingevolge den wil van den wetgever, bepaald volgens de b gewone regelen tot uit'eggiug, xonder voor- b rang van den eenen tekst of den anderen. b Abt. 9. De ministorieele b 'sluitenen de b omzendbrieven, die door middel van den b Moniteur worden bekend gemaakt, verschij- b nen insgelijks in de twee talen, de Franscbe b tekst en de Vlaamsche tekst tegenover el- b kauder. b Abt. 10. De regeering doet de wetten en i) besluiten, waarbij de algemeenheid van het b land belang heeft, in het Franscb en in het b Vlaamscb overdrukken in oene bijzondere s verzameling. Die verzameling wordt gezon- don aan de gemeenten en deze zijn verplicht b erop in te schrijven. Bovenstaande wet doet een vroeger bestaan de onrechtvaardigheid tegenover het Vlaamscb gedeelte van het land verdwijnen daarom is ze heilzaam en dient ze met welbehagen beje gend te worden. Vbbtjs. De wintert nadert en het werk gaat slecht. Het inkomen der werklieden vermindert en waar tot nu toe juist genoeg was, is er te kort of zal er weldra te kort zijn. Vooruit stelt voor een onpartijdig Komiteit in te richten om de noodlijdende werklieden ter hulp te komen. We raden de liberalen aan niet in dien strik te loopon, het is een strop. Het voorgaand onpartijdig komiteit was pas werkzaam toen de liberale leden ervan door Vooruit werden beledigd, en voor het behoud hunner waardigheid verplicht waren hunne zending op te zeggen. Onze vrienden zullen wel het raiddel vinden om hulp te verstrekken waar het nood doet zonder zich bloot te stellen aan beleedigingen van mannen, die luidop schreeuwen dat zij het m mopooi bezitten van de liefde voor den werkman. De arbeiders zullen ondervinden, dat op deroodjes het spreekwoord toepasselijk is Veel geschreeuw en weinig wol. Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de met kleurloos teer en tolubalsem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, zekerste en aangenaams te borstgeneesmiddel. De Siroop De Pratero verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 Ir. de flesch. De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen iq alle apotheken en in het Algemeen dépot, A. De Pratere Gestelde, Als hij de katholieke nieuwsbladen doorloopt zal de opmerkzame lezer meer dan eens getroffen zijn geweest door de tegenstrijdige verklaringen welke ze bevatten soms in het zelfde nummer. Toen onlangs een Zweedsch protes- tantsch geloerde zijn geloof afzwoer om in den schoot te treden van de Room- sche Kerk, zongen al de katholieke ga zetten alleluia en verkondigden met wellust en fierheid de immer toenemen de vermeerdering van het aantal Room- eche Christenen. Bijna dagelijksch treft men in de kle rikale gazetten zulke triomfzangen aan, maar diezelfde gazetten bevatten ook dagelijks ellenlange jeremiaden over de aanhoudende uitbreiding van het onge loof. Wat moeten we nu ivoor waarheid houden Ons is het volstrekt onverschillig of iemand Israëliet, protestant, katholiek of vrijdenker is, vrede aan de menschen die van goeden wil zijn, geldt bij ons ftla een opperste voorschrift brave menschen ontmoet men bij alle volke ren in alle belijdenissen. We verwen- schfD zelfs degenen niet die uit overtui ging van een godsdienst afzien om een anderen aan te kleven, wie handelt vol gens de inspraak van zijn geweten, ver dient eerbied. Als we de zaak van naderbij beschou wen is het onloochenbaar, dat het on verdraagzame Rome langzamerhand, maar zeer merkbaar veld verliest. In Amerika b.v. is de Roomsche Kerk haar zelfs niet meer, leest de Kerk en onze eeuw van Monseigneur Ireland, neen zult ge zeggen, dat is niet meer Roomsch. Die bisschop beroemt er zich op meer voordrachten te houlen dan sermoenen, hij beroemt er zich op in hetzelfde gebouw eeu godsdienstoefe ning te hebben gehouden met een pro- testautschen doniiné. In Zuid-Amcrika laat men de katholieke priesters toe te trouwen omdat men er anders geeue zou vinden. Dat alles is geheel strijdig met den geest der Roomsche Kerk, ook wordt het Amerikanism door de kleri kale bladen van Europa fel bestreden. De uitbundige vreugde welke de kle- rikaien laten blijken telkens een anders denkende van eenige beteekenis het Roomsch katholiek geloof aanvaardt, bewijst genoegzaam hoe zelden zulks gebeurt. Eu zoo de katholieke bladen in 't lang en breed zulke bekeering ver tellen om den bekeerling als een man van waarde op te hemelen, zelden spre ken zij over de talrijke geloovigeD, al zijn het aanzienlijke personen, die de Roomsche Kerk verlaten, of indien zij er over spreken is het om te smaden en om te schelden. Ze zijn nochtans talrijk de geleerden, staatslieden en priesters die in den laat- sten tijd uit overtuiging uit de Room sche Kerk zijn getreden, niet uit godde loosheid maar om te ontsnappen aan het geesteuknelleud fanatism dat het kenmerk is der Roomsche Kerk. Willen wij er eenige noemen Ros- seuw de Saint Hilaire, leeraar aan de Sorbonue, graaf Jules Delabordes, dok ter de Yalcourt, Victor de Pressensé, dokter Lamouroux, Jules Favre, Paul Bonchard burgemeester van Beauue, Frederik Passy en geheel zijn gezin, Taine en zijne zonen. Kostbare ontdekking. Dank aan da ijzerachtige pil van Dr Raphael, vinden de zwakste en de meest bloedgebrekkige personen oumiddelijk smaaklust, frissche gelaatskleur, levendigheid en gezondheid terug 1,75 fr. overal. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Lucifer zat vermoeid in zijn zetel van doods beenderen, de bokkenpooteu ver uitgestrekt, de scherpe kin leunend op den linkerklauw, terwijl hij onachtzaam in den rechterklauw de blaaspijp hield waarmede bij het vuur aan blaast ouder de ketels waariu de verdoomden eeuwig lang gekookt worden in een zooitje van pek en petrol. Het riekt bier zeer aangenaam naar solfer, pest en verrotting en die zoete geuren streelen liefelijk de wijde neusgaten der gehoornde duivelen, die rond Lucifer krioelen als wormen in een kreng, en huu meester medelijdend aan zien. Ja, de satan is vermoeid er zijn in den laat- sten tijd zooveel verdoemden gekomen, dat de hel moest vergroot worden en er talrijke nieu we ketels moesten opgezet worden. Engel- sohen, Boxers, Turken, Dompers met keele drommen waren in de hel gesleurd en 't was er eens echt kermis geweest. Daarom rustten Lu cifer en zijne konfraters nu eens uit. Nadenkend zat de vorst der duisternissen daar op zijn troon van beenderen en doodskop- peu en staarde een poos op zijn ontelbaar leger duivelen wier oogen blonken als vuur, wier monden grijnsden ais afgronden en dacht dan aan zijn vertrouweling en minister Loekedoe, die hij naar de bovenwereld had gezonden om eens te vernemen hoe 't in Aalst gesteld was en hem daarover rapport te breugen. Tok, tok, tok. Binnen I Wraaklust, de poortier der hel deed de zwarte poort open en Loekedoe verscheen. Nauwelijks was hij bin nen of hij barstte losiu eeu schaterlach, die als 't gegrol van 100 roofdieren weerklonken hield zijn buik vast met beide klauwen. Lucifer, Belzebub en al de duivelen lachten mee en 't was daar vijf minuten lang een ge- druisch alsof al de orkanen der aarde iu den ouderwereld door elkander loeiden de terug slag deed zich gevoelen op de bovenwereld, de cycloon die Texas verwoestte, was slechts den weergalm van den lach der duivels daarbeue- den. Als de lieflijke troep nu wat bedaarder ge worden was, trok Loekedoe van tusschen de plooien van zijn met roestige speldnagels be groeid lijf een papier te voorschijn en reikte het Lucifer over, die luidop las Aalst, 15 September 1939. Achtbare Medeburgers. Zondag 16, Maandag 17, Zondag 23, en Maandag 24 dezer, zal er in de Patronage van den H. Jozef Meuleschettestraat eene vlaam sche Kermis plaats hebben. De opbrengst van dit feest is bescemd tot het dekken der inrich tingskosten der patronage en scholen, twee werken die gij bemint. En daarom hopen wij dat gij dit feest zult goodkeuren en doen luk ken. Veel scboone vermakelijkheden zal men er vinden. Alzoo zult gij eenige aangename uren kunnen overbrengen en terzelvertijd een goed werk verrichten. Denkt niet, Achtbare Medeburgers, dat wij schatten van u ver wachten al kwaamt ge maar een glaasje bier drinken, wij zouden reeds tevreden zijn. Vele kleintjes maken een groot, de beekjes rivie ren. Het feest zal geopind worden den 16° om 10 1]2 voormiddag. De ingangsprijs is 10 ceutie- tot 7 uren 's avonds j na 7 uren 20 centiemen. Hopende dat gij ons met een bezoek zult vereeren bieden wij U de uitdrukking onzer beste achting A. BOCKSTAL, Onderpastoor vau S' Josef. Als de lezing gedaan was bezagen de duivels elkander, maar lachen konden ze niet meer, ze lagen allen een kwaartuurs lang te spartelen en kronkelen van 't plezier. Het papier werd aangeplakt op de eerplaats der hel een muur van modder met slijm en drab bestreken. Lucifer riep, toon da bui over was, deu dui vel Dompi en zegde Makkers, strijdgenooten, Sedert lang hadden we te Aalst trouwe helpers, waterratten, nachtridders, slempers en verval- schers hielpen ons huis bevolken maar nu mo gen we rusten, als de pastoors zeiven het volk aansporen, bekans verplichten van te dans;n, te drinken en te kermissen dag en nacht zal het hier aan geene zielkens ontbreken. Dus makker Dompi, naar de Vlaamsche kermis en kom me dan zeggen hoe het geweest is. Doe in 't passant de komplimenten aan den pastoor en zeg hem, dat ik hem bij gelegen leid, per soonlijk mijnen dank zal betuigen. Dompi nam de gedaante aan van een bok en trok op naar de kermis. (Na de Kermis.) Dompi is daar weer. 'k Heb op de markt te Aalst uw naamgenoot ontmoet, zegt hij, tot Loekedoe, die daarjuist staat. Dan ging hij voor Lucifers troon staan, en al de duivels lie pen toe om te hooren wat Dompi zeggen zou. Lucifer. Welnu Dompi hebt ge deu pastoor gezien Dompi 'k Heb er meer dan een dozijn gezien, Tan 's middags tot 's middernachts, en leute dat ze maakten, och en waren er kwezels er waren ook lieve, lieve meisjes, jong, blozend, frisch..* en 'teten was zoo lekker, en de drank zoo fijn, en er werd geblikkerd voor het aan schijn des.... Lucifer Hebt ge de komplimenten ge daan Dompi. 'k Was te zat. Sire I 'k Was waarlijk te zat Och ge moest daar eens ge weest zijn, ik heb gedaan wat erop het briefje staat gedronken, glaasjes, vele kleintjes, dan groote, 'k heb gedronken heele beken, rivie- vieren, stroomeD, zeeën.... Lucifer Ja, gij, Dompi, maar de anderen DompiHebben gedaan als ik. Gedraaid voor goede scholen, gezongen voor goede scho len, gezeeverd voor goede scholen, gespeeld, gefluisterd, gehuppeld, gedanst, gepinkt, ge vreten, met de meisjes getaterd en gezopen, o gezopen alles voor de goede scholen.... LueiferWel, zeer wel. Onze zaken gaan goed. Lucifer was zoo tevreden dat hij al de duivels trakteerde met een flesch vitriool, vol len graad. Michael. Men verzoekt ons de bejaarde vrouwen te herinneren dat de bloed zuiverende Wal- thérypil een zeker en gemakkelijk middel is om niets te behouden en de genezing te beko men van alle ziekten van hunnen ouderdom (verrassingen, dampen, duizeling, hoofdpijn, verstoptheid, bloedgebrek enz.) 1,75 f. de doos van 50 pillen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. In Duit8chiand, de bakermat van het soci alism, gaat de roode partij met raaschi schre den achteruit. Het verslag van het congres te Maintz gehoulen is eene wanhopige jammer klacht. Volgens dat verslag ontbreekt er ten eersten zaa l in het baksken, ten twee len er ontbreekt overtuiging in de geesten, ten derden er ont breekt moed iu de harten. Bebel, Singer, Volmar en andere namen er beurtelings het woord om te betoogen, dat ve le leden hunne bijdrage niet betalen, dat bij gebrek aan specie de propaganda niet kan uit gebreid worden, dat de dagbladen niet meer verspreidt worden, dat de vertegenwoordigers der partij nalatig zijn, in een woord 'tvuur der begeestering is uitgedoofd, de Duitschers heb ben den buik er van vol en laten zich niet meer vangen aan het lijnstokje der Luilekkerlands- beloften. In Fiankrijk is de toestand der roodjes nog erger, daar zijn ze in twee, drie kampen ver deeld, die immer bereid zijn tegen elkander slag te leveren niet alleen met het woord maar ook met de vuist en met den stok. Een socialis tische volksvertegenwoordiger is minister ge worden en daarom wordt hij door de eenen uitgescholden als vuile visch eu door de ande ren goedgekeurd, s R. Dabi. i. II. III. P. Liberale Werkmanskring. Heden Zondag geene Bestuurzitting. Op Zondag 30 September Bestuurzitting ten lokale Concordia ten 10 1/2 stipt voormiddag. Van 's middags tot 's middernacht, Heden Zondag 23 September 1900, dienstdoende apotheker M. De Valcke neer Esplanade. VOLLEDIGE va" Depot te Aalst, bij M. De Valckeneer. Van den 14 tot den 21 September 1900. GEBOORTEN Mannelijk 9 on Vrouwelijk 11 HUWELIJKEN. B. Blanckaert smid met M. Ceuppens tw. J. Ryns breier met M. Steenhaut tw. J. De Beul barreelwachter met M. Van Hecke zb. E. Matthiou wever met M. De Petter br. J. De Winter tw. met I. Blanckaert tw. OVERLIJDENS. P. De Meersman werkm. 39 j. botermelkstr. A. Dumon m. Van Haverbeke ontv. der telegr. 50 j, dendermstw. A. De Clercq vr. Caekebeke zb. 51 j. brusselstw. M. Permen- tier vr. Van Gyseghem zb. 27 j. postweg B. Meert zb. 61 j. duivekeetstr. 8 kinderen onder de 7 jaren. Bestuur der Registratie en Domeinen. KANTOOR AALST. VERPACHTING van 13 koopeu te Wichelen, laugs de rechtmaking der Schelde. Ik sterf 1 zoo waar als gij daar staat Sterf ik zoo waar als gij frisch en kloek ziji zoo waar sterf ik Sterven in uw haat, Sterven door uw haatEn hoe ik krijt en hoe ik smeek en ik in stervensnood kruip zoo voor uw voeten, zeg, beeld van haat, is er een trek, die zich op uw gelaat ontspant en eens slechts hulp in liefde bood 1 Uw liefde I zij vervolgt en martelt mij 1 Zij krimpt mij in van helsche pijn. Zij vermoordt mij I Ik sterf, als een daad een woord van meelij mij had gered Vervloekt zijt gij tot in der eeuwigheid Vaar ter helle en wees gevloek 1 Dat uw voet zioh zet. slecht» waar het brande, eeuwig in hjdensstrijd t Wees gevloektO gij ellendeling I Wees gij gevloekt tot in der eeuwigheid Was zij geen engel 't onnoozelst ding één liefde, een zonnestraal voor u gewijd O Engel Engel 1 En gij ellendeling Hebt gij niets door prik op prik in 't zacht gemoetl aangezet tot een haat 'n haat als gloed Arm kind 1 arme engel ze was er zoo teer angstvallig als een lichten vogelveer En zie wat gij hebt gekweekt een h»at, die ontvlamde en zich wreekt. en onuitbluschbaar valt, iets hard, iets dat u doodt en in uw dood u tart Ellendeling 't is uw werk I uw werk 1 Verdoemenis men beitel 't op uw zerk Vergiffenis 1 Vergiffenis Ik sterf en zonder hoop en zender vrees. Ik derf 't goloof 't zachte heelende geloof .een zon, zegt men, die 't groot heelal verlioht, en zoete vrêe, en dank en kalmte sticht Voor al die hemelpracht en hemelkank ben 'k doof en biind 't is aLles maar logen n' valsche logen niets meer En bedrogen dwaalt op de aarde de Christen op en neer een schrik voor eigen inbeelding eu leer. Eu toch had ik geloof. Geloof met u, In U, om U, in uw liefde, in ons genot. Er zweeide een God om en in ons. En nu, dat 'k u verloor, verloor ik mijn God en sterf zonder uw blik, beroofd van uw liefde, gehaat, voor eeuwig gedoofd. Eenlg bijzonder veroorloofd middel. Voor inlichtingen, zich te bevragen bij ZUSTERS van LIEFDE, 105, Ru» St-Dominique, Parijs. GUINET. Apoteker, 20, Passage Saainier, Parijs. Algemeen Depot: CXX. DELACRE, Bruxellea. in alle a pot eken. Vlugschrift Franco. De Ontvanger der Domeinen te Aalst, zal op- MAANDAG 8 OKTORER 1900, om 3 ure namiddag, ter herberg WIOHELEN-VEER bij de kinders VAN L1PPEVELDE, te Wichelen, openbaarlijk ver pachten, voor twee, vijf of acht jaren te eindigen met

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2