Alice Bron en de Boeren. 15de Jaar. Nummer 39 Abonnementsprijsbulten voorop betaalbaar Herziening der Kiezerslijsten. In China. In Transvaal. In Frankrijk. Bethune in Cassatie. Nog de Knoeizaak. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. AALST 29 SEPTEMBER. De liberale vrienden worden bericht dat de Kiezerslijsten voor het jaar 1901- 1902 ter inzage moeten liggen van het publiek van 3 September tot 31 Januari 1900 volgens art. 69 der kieswet in het secretariaat en politiecommissariaten van iedere gemeente. Zij liggen ook ter iuzage van de vrienden ten lokale De Gbaaf van Egmont groote Markt te beginnen van den 10 September alle werkdagen van 12 tot 2 uren namiddag. De liberale vrienden welke op boven gemelde kiezerslijsten niet zijn inge schreven en er recht toe hebben kunnen zich wenden tot het Bureel der Liberale Associatie waar men h9t noodige zal doen om hunne inschrijving te bekomen. Ook zijn de vrieuden welke van wege het Schepencollege bericht hebben ont vangen dat zij van de lijsten geschrabt, of hun getal stemmen verminderd is, verzocht het origineel hunner aanzeg ging aan den bediende te overhandigen welke er hun do noodige inlichtingen zal over verschaffen. Hebben recht om als kiezer ingeschre ven te worden Al de personen welke voor 1 Mei 1876 geboren zijn en voor 1 Juli 1900 ten minste een jaar te Aalst verbleven en de noodige voorwaarden van kiesrecht vereenigon. Hoe vernederend het ook geweest zij voor Belgie, we mogen ons gelukkig acuten dat op bevel van den Duitschen pinbelm het vreemd legioen ontbonden werd immers van dag tot dag wordt de toestand in Cbina akeliger, en de verwikkelingen tusschen de mogendheden van Europa dreigen telkens in openlijken strijd te ontaarden. De keizerin heeft benoemingen gedaan en bevelen gegeven die als oorlogsverklaringen tegen de vereenigde mogen aanzieu worden en in een groot deel van het Chineesche rijk heerscht eene groote opgewondenheid onder bet volk tegen de vreemdelingen. Van een anderen kant wordt bet gerucht verspreid en bevestigd, dat Rusland Mand- cbserij eene uitgestrekte landstreek van China tot Russisch grondgebied heeft verklaard. Pas op, als China voor goed verslagen en gekneveld wordt zullen de Mogendheden om de brekken vechten. Gelukkig zullen we ons mogen achten Uit Germania overgedrukt. 2. De dood van Kolonel de Villebois-Mareuil is zeker een smartelijk verlies geweest. Zijn moed en zijn wilskracht konden nog wichtige diensten bewijzen. Alice Bron naast een arts en eene andere verpleegster en nog twee andere verplegers van den Belgischen ziekendienst hadden hun hulp aangeboden de kolonel bedankte echter daar zijn ambulancie ingericht was. Eindelijk beweert A. Broo nog herhaalde malen te hebben een onderhoud gehad met den kolonel de Villebois. 't Is best mogelijk maar dat deze zou verklaard hebben een afkeer te hebben voor de Boeren is onbegrijplijk daar hij mij zei ven die met hem te doen had en onder zijn bevelen stond, meermaals zijn achting voor de Boeren heeft uitgesproken. Ten gevolge ook van dien af keer sohrijfc ze, heeft de kolo nel zich laten dooden. Dit is te dom, want niets was lichter voor de Villebois, indien hij werk-, lijk genoeg had van de Boereu en van hun zaak dan naar Europa terug te keeren, terwijl hij als dappere is gevallen in 't aangezicht vau den vjjand, Zijn lijk bleef in de handen vaa de -En* als we ons van die botsing kunnen verwijderd houden. Onze belangen iu China zijn waarlijk zooveel niet waard. In Transvaal schijut de strijd der Boeren tegen de Engelscha goud-en Iauddieven wan hopig te worden. Toch is het land niet gewon nen en lange, lange jaren zal het nog dnren eer Engeland het rustig bezit zal kunnen ge nieten van het land ontstolen aan de helden die het met hun zweet en met hun bloed heb ben vruchtbaar gemaakt. De oude, grijze president Kruger komt naar Nederland. ïlebban de vorsten en regeoringen hunnen plicht vergeten jegens een arme ver drukte natie, durven de regeeringon om de wille der diplomatie (altijd die schandige di plomatie) den eersten Burger der kleine Repu bliek niet naar behooreu ontvaDgen, de volke ren hebben die reden niet. Nederlanders en Vlamingen moeten Kruger nog als Staatshoofd onthalen, hem hunno hulde betoonen voor de verdedigers der vrijheid, hunne verachting, voor de eeriooza schelmen, die uit gouddorst en zelfzucht den oorlog hebben bevolen. Oh mochte Engeland al spoedig gestraft worden voor het plegen van Let grootste schelmstuk, dat gedurende de XIX* eevw werd geploegd. Te Parijs had een banket plaats waaraan 22 duizend burgemeesters deel namen, het was eene ontzaggelijke betooging ten voordeele der Repubhkeinscho instellingen. Daarmee is het klerikale monster der nationalisten, jodenvre- ters en Lanterneinannen den kop ingeslagen. Te Parijs werd ook het wereldslandsch soci alisten-congres gehouden. Het kan kwalijk gezegd worden dat de roode heeren veel aan beleefdheid meedoen, zij hebben er elkander broederlijk uitgescholden erger dan voor rot ten visch. Maar echt kluchtig is het te zien wie aan die congressen deelnemen. Buiten een tiental uit zonderingen zijn het allen rijke heeren, met hooge kachelbuis op den knikker, gtglaceerde handschoenen aan de teeder witte handjes, gouden ringen aan de vingeren en habiet aan het lijf laatste snede van de English Taylors. De meesten weten zooveel van werken of zwoegen als een otter van hoogvliegen, ze reizen in eerste klasse, of in luxwageus, heb ben paard en rijtuig, knechten, meiden en lakeien en zijn liefst no.it nabij een werkman gezeteu, ze bewonen kasteelen eu paleizen, ze bezitten miljoenen. En die mannen zijn het die daar da werkers, de arme wroeters, de proletariërs vertegen woordigen, die daar bulderen tegen de kapita listen en de Burgerij, maar geen duizend fran ken zouden wagen in eene werkliedenonder neming als ze niet zeker zijn er een goeden intrest van te hebben. Kluchtspelers zijn het, die de arbeiders tot gelschen, die het ons 's anderendaags terug brachtenHet was door een tiental kogels door boord. Volstrekt onwaar is de verklaring van Alice Bron als zou zij bij zijn d >o l aanwezig zijn geweest, daar zij op dit oogenblik te Pre toria was. We zullen nu wachten dat het aangekondigd boek van Alice Bron verschijnt eu er verder op antwoorden zoo wij 't noodig achten. Brussel. Walthtr Miehot. Het voorgaande hebben wij gaarne opgeno men om tegenover Alice Bron iemand aan het woord te laten die evenals zij vrijwillig is ver trokken eu omtrent vijf maand al de gevaren, al de vermoeienissen, iu één woord, lief en leed met de Boeren heeft gedeeld. Hoewel we hevig pijn gevoelden bij *t lezen van dien geweldigen uitval tegen onze stam broeders en de wonde ons me Ie toegebracht nog schrijnt, willen we niet heftig zijn, maar alleen de feiten laten spreken. We willen ook verder niet nagaan welke dryfveeren haar hebben aangezet om zoo kwistig het voorwoord of brokken er nit, van haar afgekondigd hoek in de Belgische bladen rond ta strooien om dat het slaan van reclame voor haar artikel al te onbeduidend zou blijken bfj. het sehaudelij - he van haar daad., al mo@>t Uc-ze ur jwat oog werktuigen maken van hunnen hoogmoed, bun nen trots en maar al te dikwijls ook van hun eigenbelang. Vandoben. Een grondbeginsel dat reeds kras mag geheeten worden is datgene, vol gens hetwelk iemand die veroordeeld werd, veroordeeld moet blijven, al wa ren de bewijzen zijner onschuld zoo klaar als de zon. In princiep ziju de rechters onfeilbaar. Zoo kras schijnt dit princiep aan alle weldenkende lieden, dat de rechterlijke eerherstelling met schadeloosstelling weldra in onze wetgeving zal geschre ven worden. Maar de opperste rechtbank van Bel gie heeft deze week een princiep ver kondigd, dat nog veel krasser is en aan het ongelooflijke grenst, om niet meer te zeggen Het schepencollegie, verklaart het Hof van Cassatie, dat de kiesreklamen aanvaard of verwerpt vervult het ambt van rechter, en voor zijne uitspraak is het alleen verantwoordelijk voor God en zijn geweten. Potverdekke potverdekke Als die theorie het wezenlijk uitvloeisel is van de wet, dan zijn we wel geschoren. Maar dat is afschuwelijk dat is de vernieling van alle waarborgen, welke nog degenen bezaten die voor eene rechtbank moeten verschijnen. Immers het Hof van Cassatie beslist, dat de rechters voor het vellen hunner vonnis sen gebruik kunnen maken van valsche stukken, valsche cijfers enz. enz. én dat ze dat straffeloos mogen doen. Dus eene schriltvervalsching houdt op een schelmstuk te ziju indien ze gepleegd wordt door een rechter. Dus de rechters zijn boven de wet Ja, maar, zie laat ons dan maar de pijpaan Marten geven Ze zijn alleen verantwoordelijk voor God en hun ge weten? Maar er zijn rechters die slechts den god aanbidden van 't bedrog en konkelfoes, er zijn rechters die zooveel geweten hebben als nen bezemsteel en als zulke rechters om te oordeelen eu te veroordeelen te kwader trouw gebruik maken van valsche dokumenten zijn ze onfeilbaar zwarter om worden. Pijn hebben we onder- vouden, omdat we zoj onedel terugvonden een vrouw die we eens haIdeu hooggeschat en be wonderd Ook wij dus werden ontgoocheld maar de ontgoocneling heeft ons niet vernie tig I, niet verbroken n (zie interview met Alice Bron van Jean Bar der Chrouique, Réforme van J8 Juli 11., n' 199). Integendeel, ze zal ons niet beletten haar venijnige aantijgingen te wikken eu te toetsten en.in 't krijt te treden niet pnkel omdat ons bloed wordt gesmaad, maar om te laten recht wedervareu aan wie 't toekomt. We konden haar als niet erger be schouwen zooals het de Engelschen doen voor wie zij evenwel in aanbidding neerligt, inder daad de Daily News van Vrijdag, 20 Juli, schrijven Iu haar ontstemming valt Mm* Bron van een uiterste in het ander. Het geldt echter een volk dat bier bij ons, die tot den zelfden stam behooreu, wordt aangevallen op, 't oogenblik, dat het overmand Jen doodstrijd levert tegen een geweteuloozen, tienmaal ster keren vijand, op 't oogenblik zelf waarop de afgezanten van dat volk, dat men aan *t wor gen is, een laatste poging doen in Europa om bet recht, dat meteen geworgd wordt di>or de bebloede klauwen van de Britsohe gouddieren, te redden. De afwezig© verougelakten dub bel verongelukten in de maat onzer krach ten verdedigen, is 't minste dat we wel doen kunnen* Dut wiUeu wij* Zulke monsterachtige theorie is een beschaafd volk onwaardig en het is noodzakelijk, dat de wet aan dia bar- baarschheid een einde stelle. Bethune is dus van alle vervolging ontheven, hij heeft dienst gedaan als rechter, en mocht als dusdanige gebruik maken van valsche stukken om de kiezerslijst verknoeid te laten. God en zijn geweten lieten hem zulks toe en dat is genoeg Leve de God en 't geweten van Bethune. Het Verbrekingshof van Brussel heeft dus Bethune ontslagen van verdere vervolgingen- Het Verbrekingshof, zegt niet dat Bethune, onplichtig is maar dat de vervalsching der kiezerslijsten het werk was van geheel den gemeenteraad eu 't schepencollegie. Welnu, als dat zoo is moest men de vervalschers alle maal vervolgd hebben. Eene misdaad houdt niet op misdaad te zij n omdat ze door velen gepleegd wordt in plaats van een persoon. Maar wat we ook zonderling vinden is, dat in een land waar de machten verdeeld zijn en ganseü onafhankelijk van elkander, een sche pencollegie rechtbank wordt om uitspnak te doen in zaken waarin het zelf betrokken is. Waar blijft hier het princiep dat nooit iemand! tevens rechter en partij mag wezen. Wij meeuen, dat de schepenen, dia de kiesre klamen onderzoeken slechts bestuurlijk werk verrichten, en do betwistingen door de recht banken moeten beoordeeld worden. Als 't er dus op aaukomt te beslissen over het kiesrecht der Belgen worden duizenden schepencolleges ineens herschapen tot recht banken. Iedereen weet wat de schepenen ini sommige gemeenten zijn, velen kunnen mett. moeite lezen en hunnen naam zetten, anderen zijn te kwader trouw, op duizend zijn er geen twintig in staat de kieswet te begrijpen en dat zijn de mannen die over het kiesrecht der Belgen als rechters moeten vonnissen. Is dat niet te stom. En is het niet nuttelooss nog een enkel reklaam in te dienen,als het. Verbrekingshof beslist, dat zij te kwader trouw gebruik mogen maken van valsche stukken om de kiezerslijsten te verknoeien zonder daarvoor gestraft te kui.nen worden. Wat met zulke mooie princiepen voor taan de samenstelling der kiezerslijsten zali worden is eenieder duidelijk. Zonder vrees zal er geknoeid worden door de mannen die eeneni gemakkelijkeu God en een nog gemakkelijker geweten hebben. Mijnheer Van Schoor Prokureur generaal bij het Verbrekingshof zegde het Het ie te betreuren, zegde hij, dat de vrijwillige misslagen niet door de wet kunnen gestraft worden. Daarom dat men de wet verandere. Alice Brón stelt die vraagpunten voorop», da® zij iu Laarrequisitorium tegen de Boeren. zal behandelen, te weten Zijn de Boeren heldenhalfgodeneen soort, van Titanen, grootsche, heilige aanbidders van, de onafhankelijkheid van het vaderland of xifm eij eenvoudig menschen, een alledaagsch ge* deelte der mensehheid Zijn de Engelschen lafhartigtn, beulen^ overweldigers, of zijn het eenvoudig verove- raars die met vtel waardigheid hwi treurig/ werk verrichten Zou er in gindsch hoekje van Afrika geen belangwekkender ras waard zijn bestudeerd beschermd en onderwezen ik zeg niet be schaafd te worden, dat ruikt te zeer naar buskruit dan het ras der Boeren Het stellen van deze vragen laat al dadelijk zien, de eerste met wat verwachting, met wel ke overspannen dwaalbegrippen zij naar Trans vaal is vertrokken, zonder de minste schuldl der Boeren, die niets hebben gedaan om deza te doen ontstaan Doch er iet» van vermoedden dat hier omtrent hen bestonden. De tweed® slaat den onvoorbereiden lezer glid uit zijns lood j verm en inhoud laten hem gaan twijfe len of naïefueid hier past of hier niet ontoe- reikenbaarheid hoort te staan. De deaife - •-* maar loogen wij niet vooruit» HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen(per drukregel. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. kantore ^en maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Mnn 1 Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. l W- V

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1