Men vraagt een PAARD, ZAAILANDEN Liberalen, aan 't werk 1 De zeden op den buiten. Klerikaal Gespan. Liberale Werkmanskring. De IJzeren Hand Tentoonstelling te Aalst. Vlaamsch Volksgedichtje Hoest niet meer. Zondagrust. Cristal-DiamaDt Belgischen bodem aankomen en het corset getooid met een roode en gele roos, saamgebondeu bij middel van een zwart satijnen snoer, op die wijze onze nationale kleuren huldigende, betrad ze onzen grond. Bewijzen van genegen heid werden haar op den doortocht niet gespaard. 0 warme tranen van geluk besproeiden vaak hare wangen en het volk dat haar zoo gulhartig en gastvrij bejegende lag baar reeds nauw aan het hart en had ze reeds innig lief. Bij de geestdriftige ovatie die haar voor hare woonstede te beurt viel, brak ze luid ruchtig in snikken los en terwijl ze zich om den hals harer schoonmoeder, gravin van Vlaanderen, wierp, riep ze uit Mère, comme ils sont bons, mes a concitoyens que je suis heureuse 1 0 Moeder, wat zijn mijue medeburgers toch goed 1 Wat ben ik gelukkig Dat is braaf gesproken, prinses Elisa beth van Belgie. Herinner u steeds die woorden weet altijd grootmoedig de oude gekende gastvrijheid der Belgen paar waarde te schatten en met het ge luk van uw volk zult ge het uwe be werkstelligen 1 Vebtj3. Indien gij eksteroogen aan de roeten kebt die ursel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen Verdwijnen 1 fr. de doos. Sedert het algemeen stemrecht in Belgie werd ingevoerd, is de werkzaamheid der kle rikale partij verdubbeld. Op den buiten werd het ordewoord gegeven, de schapen meer dan ooit te behoeden tegen alle vrijzinnige gedach ten. De geestelijken hebben op ieder dorp hunne waakzaamheid versterkt, hunne dwingelandij gevoeliger gemaakt hunnen invloed meer doen gelden. Tegen de nieuwe gedachten wordt overal, bijzonder in Vlaanderen en in iiimbuig, een gedurige onverpoosde Boksers beweging onderhouden. De tyrannie is er zoo kwellend, dat de buitenmeusoh, ofschoon in wendig geneigd het oude juk af te schudden en nieuwe toestanden te verkrijgen, zich niet durft bewegen noch vrij uiten, uit vrees het leven onmogelijk gemaakt te worden. Maar ook in de steden, zelfs in de groote centrums der liberale denkwijze, is de klerikale Sartij onophoudelijk bezig haar te versterken, reen enkel middel wordt verwaarleosd, geen enkele kracht te gering geschat, geen enkel •ntwerp afgewezen, om de geringe-en burgers klas voor hare zaak te winnen Ds heer advokaat Zech heeft de aandacht der liberale partij geroepen op de nieuwe wet betrekkelijk ae ouderdomspensioenen, en vast gesteld dat over het algemeen in al de pas- toonscholen tusschen de jeugd maatschappijen van Ouderlingen Bijstand worden gesticht bestuurd door den onderpastoor. Eens de jon geling in die soort van maatschappijen ge- lijfd, die haar in het latere leven tal van voordeelen zullen schenken, wordt hij stevig vastgehouden door stoffeüjkeu iutrest en na tuurlijk opgeleid in slaafsche onderdanigheid eu gehoorzaamheid. Daarin ligt voor de toekomst een dreigend gevaar dat aan elk klaarziend man niet ont snappen kan. De stichting dier spiarkringen is do volle diging van een lang beraamd en trapsgewijze uitgevoerd plan der ultra klerikale partij. Het is reeds jaren geweten hoe onze tegenstre vers overal kristelijke patroaagiën tot stand brachten, waar de jongelingen eens den school tijd voorbij, aangetrokken door allerlei uit spanningen, in den haat der liberale denkbeel den worden opgebracht. Geen enkel parochie of ze telt dergelijke inrichting. 't Zou een onvergeeflijke fout zijD, indien de liberale partij tegenover die reusachtige organisatie die al do klassen dar maatschappij omvat en alles en allen dreigt in te slorpen, Werkeloos moest blijven. Het zou uitzinnig wozen alles te verwachten van de individueelo vrijheid. Tegenover het bestendig ondermij- ningswerk van het klerikalismus, dienen wij ons stevig in te richten, onze propaganda •lken dag voort te zetten, de jonkheid bijeen te houden, het goede woord door de pars te verspreiden, ons bezig te houden met de socia le vraagstukken van den dag, kortom onzen invloed overal ten dienste te stellen van de princiepen die wij liefhebben. Wij roepen van nu af en vooral de ernstige aandacht der liberale p ditieke korpsen op de stichting van kringen van ouderlingen bijstand tusschen de schooljeugd. Er mag daarmede niet gedraald worden. Wie verleden week de overblijfsels van den zoo diep betreurden burgemeester vaD Leuven Fre derik Lints tot zijn laatste rustplaats te Haacht vergezeld heeft, zal zich een aardig gedacht gevormd hebben van dezeden dier ongelukki ge buitenlieden op de dorpen, waar de pastoor alleen de meester is. Zoo kwam het dat, wanneer de droeve stset te Haacht aankwam, het kerkhof reeds voor de helft ingenomen was door eene bende boe ren en boerinnen die er een leven hielden dat geenzins overeenstemde met de plaats waar zij zich bevonden. Ze beseften niet eens, die dwazen, dat ze daar op den doodenakker stonden, die eenzame plaats, welke bij zoove- len de droevigste herinneringen doet ontstaan. Men betoonde niet den minsten eerbied voor het lichaam dat men daar ter ruste bracht, noch voor de zoo diepbedroefde familie van den overledene en het was met de grootste moeite dat men die onbeschofte menigte het stilzwijgen kon opleggen ten einde op het graf de lijkrede te kunnen uitspreken. En dan gaan de Belgen naar den Congo om de zwarten te beschaven, wanneer er op den fanatieken buiten in ons land nog zoovela wil don loopen 1 Wanneer de heeren pastoors, in plaats van zich op hunnen predikstoel met leugens en po litiek bezig te houden, hunne aanhoorders den j eerbied voor de dooden zullen aanprediken, dan zal men dergelijke betreurenswaardige feiten niet meer zien gebeuren. De Liberaal. Men weet dat in te Kortrijk een afschuwe lijk zedenschandaal aan 't licht is gekomen waarin vele xlerifcalen betrokken zijn. Wij lezen in eon blad De Stad Kortrijk het volgend artikeltje, waar bij te voegen hebben De Burgerkring onzaliger memorie, is ver dwenen maar zekere feiten die deze zeer ka- I tholieke instelling hatelijk en verachtelijk gemaakt hebben, leven voort en worden thans in andere congeegaties gepleegd. Er wordt daarover wederom zeer veel ge sproken en, indien men de inomloop zijnde geruchten mag gelooven, de walgelijke feiten zouden menigvuldig en erg zijn. Zekere personen zouden er ernstig aan den ken Pilatus te spelen en hunnne verantwoor delijkheid wit te wasschen Die vuile afschuwelijke katoenkwaal zal hier eeuwig blijven bestaan indien ze niet bijna alle katholieke tappen en societen sluiten en ont binden, om er gedniende minstens 25 jaar gee- ne nieuwe meer te maken of in te richten. Zou't Gemeentebestuur zulke krochten piet moeten sluiten, zooals het met zekere geheime ontuchtbuizen gedaan heeft. Brief van M. Galand, landmeter te Lyon. Zend mij nog 3 doozen Walthery-Pas- tillen tegen den hoesten de keelpijn. Ik be vind er mij zeer wel bij en mijne vrouw ook. Telken male wij er van genomen hebben is eene enkels doos voldoende geweest om ons te genezen. Gelief er ook eene doos antislij mach tige Walthery-pillen bij te voegen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Zondag 14 Otober 1900. Bestuurzitting ten lokale Concordia ten 101/2 stipt voormiddag. Orde van den dag 1. Dringende mededeelingen 2. Toekomend feest I. Pensioen voor Oude Werklieden. Op Zondag 28 october 1900 ten 6 uren 'a avonds, Eerste Winterfeest te geven door d'heer en Mevrouw Mariën j van Mechelen niet de medewerking van den Symphoniekring door Een dracht groot van Aalst. Liberale Tromp ettersmaatschappij Afdeeling van den Werkmans kring Concordia lokaal Nazarethstraat 14 bij Frans De Jonge. Muziekafdeeling Algemeene repetitie voor al de instrumenten 's Zaterdaags avonds om 9 1/2 uren stipt. Tooneelafdeeling Repetitiën des Maandaags en Donderdaag8 om 9 uren 's avonds. Een oude geneesheer zegde ons gis teren, dat volgens zijn oordeel, de anfi- slijmachtige Walthery-pil waarvan men thans, overal, zooveel spreekt, niet alleen het beste en gezondste purgeermiddel is, maar ook een uitmuntend middel tegen de meeste kwalen Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Wij verwittigen do Damen dat de onderge- teekende Maandag en Dinsdag aanstaande in de zalen van het Hotel de Flandre alhier, hare modellen en nieuwste scheppingen van Winterhoeden zal ten toon stellen en zich vereerd zal achten door hun bezoek. Gelieve binnen te komen langs den bijzonde ren ingang. J. BROENS-Modiate Brussel. Herinnering. De Vis8oher. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door bet gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste BorstgeneesmiddelHet is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eisebt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apolheken en ju kat Algemeen depot A. Depratere, Oostende. Van 'b middags tot 's middernacht. Heden Zondag 14 October 1900, dienst doende apotheker M. RENNEBOOG, Hopmarkt. Al de geneesheeren-Oogmeesters schrijven bet gebruik voor der glazen, de eenige die het gezicht verzachten Neusnijpers en Brillen van af 1,50 fr. Neusnijpers nooit van den neus vallende met Cristal-Diamant glazen 4.00 fr. Eenig depotHuis van den Cristal-Diamant Noordlaan 72, BRUSSEL Vraagt de kostelooze geïllustreerde kateloog. Eene goede deftige Keukenmeid goed loon. Zich te bevragen ten bureele dezer. Bij uitscheiding van bedrijf. Venditie van VoiturenKarren, Wagen, CamionHarnassuren, en meer andere Voorwerpen, te Aalst, Moorselschen steenweg:, Bij Licitatie. OPENBARE VERKOOPING van gelegen te HELDERT en BAARDEGEM. Laataten zitdag ZATERDAG 20 OCTOBER 1900. De Notarissen 33© Pauw te Aalst en De Sadelear te Erembodegem, zul len open baarlijk verkoopen Aygem. 1® Eene partij Land, Themsveld, sectie B, N"406 en 409, groot 29 aren. Ge bruikt door Dêsiré De Cock. 2® Eene partij Land, Meulenkauter, sectie A Nr 741, groot 22 a. 40 c. Gebruikt door den- zelven. 3* Eene partij Land en Meersch, grooten Boschkauter. sectie A NT 179c, groot 47 aren 40 c. Gebruikt door Petrus Vercrugssen eu Frans Van Bockatael. Boomprijs 85 fr. 4* Eene partij LaDd eu Meersch, Grooten Boscbkauter sectie B Nr 183 a groot 20 a. 80 o. Gebruikt door dezelve. Boomprijs 85 fr. Denderhautem. 5' Eene partij Land, Kruiskauter sectie A 738, groot 31 a. 10 c. Ge bruikt door de weduwe Joseph Boeland. 6* Eene partij Land, Kruiskauter, sectie A N' 753, groot !6 a. 20 c. Gebruikt door JYan* Hegman. T Eeue partij Land, Kruiskauter, «eetie A N' 761, groot 7 a. 50 c. Gebruikt door de kin deren J. B. De Pril. 8' Eene partij Meersch, Swittermeerscb, sectie A N" 1084 en 1085, groot 27 a. 10 c. Gebruikt door Louis Sehollaert. Boomp. 100 f. 9° Eene partij Land op Kruiskauter sectie A N' 785 a bis groot, 69 a. 10 c. Gebruikt door A. en V. Brys, verdeeld in noord en znidhelft. 10® Eene partij Land, kleine Roef, sectie A Nf 976, groot 1 H. 11 a. 60 c. Gebruikt door dezelve, verdeeld in oost, midden en westderde 11® Eene partij Land, Benneveld, sectie A Nr 1307 groot, 11 a. 20 c. Gebruikt door de kinderen J. B. De Pril. 12® Eene partij Land, op de Block, sectie B Nr 236a, groot 11 a. 60 c. Gebruikt door .Fel»* Malfroid. 13® Eene partij Land, Krui3veld sectie B N* 44!groot 36 a. 90 c. Gebruikt doer Ch> L. Van der Stricht. 14° Eene partij Land op den Boom sectie B N' 1763, groot 45 a. 10 c. Gebruikt door Ch. L. Haélterman. 16® Eene partij Land, Vosseveld, sectie B Nr 1950b groot 10 a. Gebruikt door denzelven, 16® Eene partij Land, Vosseveld sectie B N" 1977 en 1978, groot 76 a. 20 c. Gebruik* door Petrus D'Hondt, verdeeld in oost eo westhelft. 17® Een perceel Meersch op het Vosseveld, sectie [B N" 2003 en 2004, groot 59 a. 60 c. Gebruikt door Ch. L. Haeltcrmm. Boomprijs 240 fr. lS'^Een perceel Land op Kruisbroeck, sectie C Nr* 194, groot 59 a. 50 c. Gebruikt door C. S«a«en Fr. Kieekens. 19® Eenen Bosch op Vosseveld, sectie C N* 755, groot 24 90 c. In regie. Boomprijs 660 fr. 20® Eenen beplanten Meersch op Vosseveld, sectie C N' 780 groot 9 a. 80 c. In regie. Boomprijs 200 fr. Denderleeuw. 21® Eenen Bosch in de Bordellen, sectie A N" 13 en 28, groot 61 a. Gebruikt door de W® J. B. Van de Winckel. Boomprijs 860 fr. 22® Een perceel Land, Arentsveld, sectie A N' 344, groot 14 a. 10 c. Gebruikt door Van der Fraenen. Erembodegem. 23® Een perceel Land in de Leege Voshollen, sectie A N" 717a en 719, groot 10 a. Gebruikt door de W® B. Callebaut. 24® Een perceel Land, Hooge Voshollen, sectie A Nr 958, groot 17 a. 20 c. Gebruikt door Petrus Van Laiken. 25® Eene partij Land Hooge Vosholien, sec tie A Nr 964, groot 14 a. 30 c. Gebruikt door de W® B. Callebaut. 26® Eene partij Land op de Lochting, sectie B Nr 1151, groot 31 a. 90 c. Gebruikt door de kinderen J. Van der Eist. Boomprijs 100 fr. 27® Eene partij Land en Meersch, Bientveld, sectie B N' 1644, groot 35 a. 70 c. Gebruik* door B. Van den Berg en J. B. Van Leunen. Erpe. 28® Een perceel Land, Sleutalweide, sectie A N' UObis, groot 8 a. 30 c. Gebruikt door G. Bur gelman. Boomprijs 20 fr. 29* Maxenzele. Een perceel Land Maxen- zelekauter, sectie A Nr 64, groot 58. a. 20 e. Gebruikt door A. Seminek JVan btappen en de W® Frans Michiels. Oordegem. 30° Een perceel Land, Clos- hauwvelden, sectio A N" 266e en 267b, groot 1 Ha. 1 a. 16 o. Gebruikt door AKeppens, verdeeld in noord- raidden en zuidderde. Boomprijs 180 fr. Haeltert. 31® Een perceel Land, Hoogen Kraaiwinkel, sectie A Nr 543, groot 15 a. 10 c» Gebruikt door F. Van den Berghe. 32® Een perceel Land, Hoogen Kraaiwinkel, sectie A Nr 546, groot 34 a. 20 c. Gebruikt door Domitn Buequti.. Het wêêr is hemelsoh zacht, Zie toch hoe vrouw natuur ons vriend'lijk tegenlacht, Hoe PhcebuB zendt zijn milde stralen Op Reusbrugs' schoone dalen, Hoor hoe de vog'len lieflijk kwelen, Zie hoe de visohjes dartiend spelen In d'ouden Yzerstroom, wienswat'ren klaar als spie gelglas Ons nooden tot een jacht, in zijn vischrijken plas 1 Op chef en pereeptenr, daar waar er vissollen leven, Gaan spoedig we ons begeven 1 Neem acht met welk geduld Hij zijne taak verruit Het zorg de draad ontrold, Aan 't stokje hem gekrold, Het aas eraan geheoht, En in den storm gelegd. Zijn oogen zijn als vuur Naar 't stopsaltje gericht. Het hemelsch blauwazuur, Verdwijnt uit zijn gezieht. Vrij zou i de wereldkloot vergaan, En, wat er ook moog zijn, Hij blijft beweegloos staan, Eu tuurt naar zijne lijn. Waarom blinkt zoo opeens zijn vlammend sfinksenoog Wel 't kurkje dat verging en met den draad bewoog 1 Blijft allen rond hem stil, want de angst die hem thans [kwelt, Is grooter dan van hem wienB laatst uur is geteld I Kijk toe daar plonst de kurk steeds wéér met meenge [korte snokkeu, Vast is 't een paliugvisch die 't aas wil binnenslokken Bn nogen nog. en nog,., tehiet hij er lieh méé weg... Des visschersangst neemt toe, tot., na wat overleg, Hij met de vlugheid van een schicht, Den lijndraad uit het water licht I Hoezee 1 hoezee 1 Daar spartelt op den grond, Den onbezonnen visch, die gulzig 't aas zou breken, En niet verstond Dat in «ene malsche worm een doodend haak kon [steken t Bu *00 ook is Ut «*ak, in 't ondsrmaameU oord. (traag wordt 4itgeen geloofd die uiterlijk bekoort 1 Hooimaand 1699 De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal, ten verzoeke van Madame Livihcs Moobtgat-Vas Hauwebmei- rbf, t'harer woon, te Aalst, Moorselschen Steenweg, op MAANDAG 29 OCTOBER 1900, om 1 ure namid dag openb3arlijk verkoopen Als Paard, 4 Voituren genaamd Victoria, Omnibus Tilbury en schoone Dogkar onlangs nieuw, Kamion, 3 Karren, grooten en sterken Wagen op ressort met een vracht vermogen van 5000 kilos, 3 Camionharnas- suren, Voituurharnassuur, verder Paardegerief en 3 Kalkziften. De verkooping zal geschieden op gewone voorwaar den en tijd van betaling, mits stellende goede en ge kende borg en betalende gereed het ongeld. De Notaris BRECKPOT te Aalst, daartoe in rechte benoemd, zal ten overstaan van den heer Vrederechter des kantons AalBt, openbaarlijk verkoopen Eerste koop. 12 aren 76 centiaren Land gelegen te Meldert, op het Stevensveld, gekend bij kadaster sectie B, deel van nummer 198e, palende aan de Mut- sereelstraat, aan de kinderen Meert en aan de echt- genooten Van den Broeok-Van den Bossche. In gebruik met den volgenden koop bij Joseph Van don Broek k, to Heldert, Mn 46>»0 fr. 'l jaar». Tweede koop. Ë6n pareeel Land gelegen te Mel dert, op het Parijsveld, groot 11 aren 37 centiaren, gekend bij kadaster sectie B, nummers 383 en 864 met eene grootte van 10 aren 60 centiaren, palende oost Joannes De Bisschop en Franoiscus Van den Broeck, zuid d'erven Raes, weBt Franeiscus Van de Wyngaert en noord de kabeide naar Baardegem. In gebruik bij genoemden Joseph Van den Broeok. Derde en laatste koop. 28 aren 30 centiaren Land gelegen te Baardegem, op den Meysberg, deel ten noorden van meerdere partij in het geheel gekend bij kadaster sectie E nummers 289c en 290c met eene grootte van 76 aren en palende in het geheel oost den Dreef van den heer 't Kint, zuid de Meysbergstraat, west den Armen van Baardegem. en den heer Jean l Bosteels, noord genoemden heer 't Kint. In gebruik bij Jean üb Mbersxa* aan 27 frank» 's jaars. Om 3 uren ter Zittingzaal van den heer Traders#!»» ter te Aalst, Groote Markt.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2