Alice Bron en de Boeren. 15de Jaar. Nummer 42 Zondag 21 October 1900* OUDE GARDE. Herziening der Kiezerslijsten. Goede geburen. Kalholicism en Grondwet, LIBERAAL WEEKBLAD VOOR AbonnementsprijsJ botton v°°roP "etaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen (per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordfc Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 20 OCTOBER. ZONDAG 21 OCTOBER ten 8 1/2 u. 's avonds, Avondfeest de leden der Oude Garde en hunne familie aangeboden door den heer Karei De Moor voorzitter en den heer Odilon Van der Scbueren ondervoorzitter der Maatschappij, in het lokaal Concordia Schoolstraat, Luisterrijk Bal. De Kiezerslijsten voor het jaar 1901- 1902 liggen ter inzage van het publiek in ie Graaf van Egmont Groote Markt alle werkdagen van 9 tot 1 uren en van 8 tot 9 uren 's avonds, den Zon dag morgend van 9 tot 10 1/2 uren. Voor 31 October aanstaande moeten al de kiesreklamen ingediend zijn. Daar er weer een groot getal onzer vrienden op de kiezerslijsten niet zijn ingeschre ven of hun het getal stemmen niet is toegekend waarop ze recht hebben, ver zoeken wij hen zoo spoedig mogelijk de kiezerslijsten te gaan raadplegen om hun recht te doen gelden. De liberale vrienden welke op boven gemelde kiezerslijsten niet zijn inge schreven en er recht toe hebben kunnen zich wenden tot het Bure >1 der Liberale Associatie waar men het noodige zal doen om hunne inschrijving te bekomen. Ook zijn de vrienden welke van wege het Schepencollege budcht hebben ont vangen dat zij van de lijsten geschrabt, of hun getal stemmen verminderd is, verzocht het origineel hunner aanzeg ging aan den bediende te overhandigen welke er bun do noodige inlichtingen zal over verschalden. Hebben recht om als kiezer ingeschre ven te worden Aide personen welke voor 1 Mei 1876 geboren zijn en voor 1 Juli 1900 ten minste een jaar te Aalst verbleven en de noodige voorwaarden van kiesrecht vereenigen. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt dia uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van DrNoël welke ze in twee dagen zal doen Verdwijnen 1 fr. de doos. Uit Germania overgedrukt. 5. Eigen verklaring van A. Bron in een brief aan den Petit Bleu van 22 Januari (P. BI. 11 Maart.) Zij beschrijft de teraardebestelling te Pre- ria van een jongen held vau zeventien jaar. dan zag ik mancen volgen, strijders voor enkele dagen in verlof, te paard, een zes tigtal schoon en edel van houding en eenvoudi" zooals ze hier allen zijn De Petit Bleu van 22 Maart brengt dan een samenvatting van een anderen brief van Alice Bron gedagteekend Jakobsdal 2 Febr. Ze had dus reeds meer gezien van de Boeren. Daar lezen wij Mw. Bron schrijft met stijgende bewonde ring over de schoone en waardige houding der Boeren, wier hoffelijkheid zoover gaat dat de aanvoerder eenar afdeeling Boeren waarvan er verscheidene in het hospitaal verpleegd werden, de Belgische ziekenverpleegsters kwam de toe- la ti>p vragen om het hospitaal te bezichtigen Pep dagbladschrijver die haar vroeg hoe 't Men is beter met een goede gebuur dan met een verren bloedverwant, zegt het spreek woord. Daarvan zal de Belgische Congo mis schien eerlang de ondervinding opdoen. De Engelsche inpalmers zouden luidens de jongste nieuwstijdingen veel lust hebben, be halve Transvaal en Oranjevrijstaat, noi eene heele landstreek in te palmen waardoor zij de onmiddelijke naburen zouden worden vau den Congostaat. Dat vooruitzicht is alles behalve verheu gend, de Engelsche wolf is nooit voldaan en als het kansje hem gepast zal schijnen zal hij met eenen hap ook het brokje inslikken dat ons, arme Belgskens, millioeuen franken en duizenden menschenlevens zal gekost hebben. Hulpmoet de Ciniostaat van andere mo gendheden niet verweck ten, indien het zwarte land nog niet door Belgie is overgenomen, en zelfs indien de Congo eene Belgische kolonie woidt zouden de andere slaten in een konflikt met Engeland Diet tusschen beide treden, de waarborg onzer neutraliteit oetreft alleen het grondgebied van bet eigenlijke Belgie. Zoo teu minste luidt de theorie van degenen die Belgie in den Chineescben warboel poog den te dompelen. Wellicht zoudee zij het Ver drag van een ander standpunt beschouwen en gai.sch verschillende gevolgtrekkingen maken. We zijn evenwel nog zoo ver niet. De Boe ren zijn onverdelgba ir. Den 10 October 1899 begon de oorlog, die volgens de Eugelscheu toen bluften een vijftal weken zou duren, hon derdmaal bebben de Djekken geroepen de oor log is gedaan, en geen dag verloopt of nieuwe manschappon, paarden, kruit en wapens wor den naar Zuid-Afrika gestuurd. De Kiezingen in Engeland. De dompers, de pirtij van Chamberlain, de partij van den onnescuaamden uitbuiter en wijnpotter, die den oorlog tegen de Boeren wilde, de partij van Chamberlain die met zijne familie miljoenen heeft gewonnen op de leve ringen, die hij voor den oorlog deed, de En gelsche dompers bebben de meerderheid be houden. In Engeland duren de kieziugen verscheide ne dagen, heden is het kiezing hier, morgen daar, overmorgen giuder enz. tot het kiezing is geweest in al de distrikten. In Engeland bestaat het Algemeen Stemrecht, maar de ge lijkheid bestaat er zoi min als in Belgie. Een eigenaar die door zijne bezittingen stemrecht heeft in verschillende distrikten mag in ieder distrikt gaan kiezen en het is juist omdat hij dat zou kunnen doen, dat de kieziugen plaats hebben op verschillende dagen. Zoo zijn er lords die in zes verschillende distrikten gaan stemmen. Zulk meervoudig stemrecht is belachelijk en t >ch is het logischer dan het meervoudig stel- Bel uitgevonden door de Belgische klerikalen. Ieder moet stemrecht hebben, zeggen, ze vol gens het belang, dat hij heeft in het goed be stuur vau het laad en dat belang ligt volgens kwam dat zij uit Transvaal het krasse tegen deel had kunnen scbrijveu van haar huidige verklaringen, wit zeggen waar ze zwart bedoel de, antwoordde zij dat het zoo moest of dat anders haar brieven niet zouden zijn terecht gekomen Maar wij zeggen daarop het mo^st zoo niet, het mocht niet zoo daar 't in strijd was met de waarheid en met haar geweten, de eenige drijfveer van haar handelen, haar eenige kracht, volgens haar zeggen. Zij heeft dus we tens gelogen (1). Of moest het om lat zij kost wat kost wilde berichten schrijven en geld kloppen uit haar offervaardig optrekken als hen in de mindere of m eerdere fortuin van el- ken burger. Om logisch te zijn zou, wanneer iemand eene bijkomende stem heeft omdat hij vijf frauken belasting betaalt, een an Ier 10 bijkomende stemman moeten hebben als hij 50 fr. betaalt. Geen stelsel overtreft het eenvoudig Zuiver Algemeen Stemrecht- De socialisten in Engeland. Nergens of bijna nergens zijn de socialisten in 't worstelperk getreden in de laatste kie zing. De socialisten van het Vasteland de op stellers van Le Peuple onder andere, gaan deswege de Engelse ie werklieden te lijve. De Engelsche socialisten zijn volgens Le Peuple te praktisch, zij hechten te veel belang aan de onmiddelijke hervormingen en voor- deelen, zij veronachtzamen het groot doel der partij Le Peuple wil natuurlijk zeggen hot collectivisme. Welnu le Engelsche werklieden, die de machtigste organisatie hebben der we reld, de vermaarde Trade-Unions, hebben gelijk het collectivism, dat wil zeggen de her senschimmen te verwaarloozeu ou alleen moge- lij ko hervormingen te bet rachten. Nergens is het werk zoo goed door de wet gereg ld als in Engeland, nergens is het werkvolk zoozeer ontwikkeld, nergens worden hot be'er betaald. De Belgische werklieden zouden wel doen het voorbeeld hunner Engelsche medebroeders te volgen, in plaats van te luisteren tnaar de kollekti vitische drogredenen van roode char latans 'lie per hoogen hoed over arbeid en ar beiders gann huilebalken, en het luilekkerland beloven aan al wie het hebben wil De socialis tische werklieden van Belgie zijn als de hond der fabel, die een stuk vluesch in 't water liet valleu om naar den schijn te grijp m. De Belgische Liberale Werkliedenpartij sireeft de Engelsche werklieden na, ze be tracht de ontwikkeling van den werkmin en de verwezenlijking van alle hervormingeu die zijn lot kunnen verbeteren. Skandinavie. Door Skandinavie verstaat men Denemir- ken, Zweden, Noorwegen Finlanden de ei landen van Noord-Europa wier inwoners onder den algemeonen naam van SkanJinaviers worden aangeduid. De verwantschap tussch<m de volkeren is zeer nauw, de talea welke zij spreken zijn als het Nederlandsch vertakkingen van bet Gur- maausch. De Noorsche taal had in de oudh id reeds hare letterkunde en hare dichters die een schrift gebruikten runenschrift genaamd. Altijd heeft er tusschen die volkeren eene neiging bestaan tot verstandhouding en in de XIX® eeuw heeft het denkbeeld der stichting van het Scandinavisch verbond veel geld ge wonnen Na den oorlog tusschen Pruisen en Denemarken in 1864 waarna Sleswig-Holsteiu aan Pruisen werd gehecht was er in langen tijd geen spraak meer van het Skandinavisch verbond, doch sedert eenige jaren wordt er weer veel over gesproken. Het ongelukkigste derNoordsche volkeren zijn we) de Finnen, thans ingelijfd bij hetgroo- pleegzuster. met het Vlaamsch Bocrinnemuts- je die haar zoo lief stond en dat naar 't, blijkt, moest uitloopen op een boek met no- tas waarvoor uu zoo kramerhandig wordt re clame getrommeld Maar ook deze haar uitvlucht bergt eene on waarheid. Geen brieven werden door de Trans- vaalsche regeering open gemaakt. Dit ver klaart en bewijst de eigen berichtgever een Amerikaan van de New York Herald in Zuid-Afrika Petit Bleu 26 Maart.) Hulde brengend aan de oprechtheid en waarachtigheid der Boeren zegt hij Ond inks den oorlog, oef nt de Transvaal- sche Regeerine geen censuur. De brieven ver laten Transvaal zonder gelezen noch op eeni- gerlei wijze verminkt te zijn gewordenMHleitz heelt me zeiven verklaard Zegt vrij uwe meening. Wij moeten de waarheid uiet duch ten noch een eerlijke beoordeeling en welke censuur kon ons wel beletten belasterd te worden. Indien haar nu nog lieden de eer aandoen, zooals zij dat noemt, haar boek te lezen dan zullen zij daarin bet voorbeeld zieu van laag hartigheid en betaald leugengeschnjf. Het volgens haar eigeD verklaring nog eenig kwetsbaar punt aan haar persoonlijkheid over gebleven^ was 't gevoel dat men haar tot nvt te Russische rijk, en die onwaardiglijk ver-, drukt worden door den tsar, den fameuzen, tsar, die den wereldvrede voorstelt terwijl hij, dc nieti iste misd aden met de verbanning naar Siberie laat straff en. lu Vlaanderen zeggen wij De taal is, ganscb, het volk. Dat begrijpt de Rus, zoolang de Fin-. neu buD eigen taal zullen beoefenen zullen zij, een afzonderlijk volk wezen, daarom wordt de beoefening der Finsche taal tegengewerkt, ze wordt langzamerhand gebannen uit het onderwijs, dagbladen m het Fiesch verscho nend worden een voor een met geweld opge-- schorst. Wij hopen dat eenmaal het Skandinarisch verbond zal verwezeutlijkt worden, gelijk wij hopen, dat het lot der volkeren eenmaal niet meer zal afhangen van den willekeur eeniger grooten, noch vau de macht der wapenen, maar van den wil der volkeren zelve. Vandoren, De scribent van Denderbode komt, voor den dag met eene rond-den-pot-. draaierij om te antwoorden op ons, artikel waarin we bewezen dat een ka-- tholiek de grondwet niat kan liefheb,-- ben, en niet mag liefhebben. Zijne citaten doen niats ter zake de- regeling der betrekkingen tusschen,. Kerk en Staat hebben niets te zien met;, de grondwettelijke vrijheden, want in-. dien de klerikalan de vrijheid zoo lief hebben waarom vragen ze dan de schei ding niet van Kerk en Staat gelijk men die heeft in Amerika. Is 't misschien orn de duiten Of is de Kerk in Amerika, niet vrij Wees gerust, Dender galm zegt de. scribent, de Catholieken zullen nooit aan de vrijheden der grondwet raken Pardon, ze verkrachten die vrijheden alle dagen. Die van de grondwettelijke, vrijheden van denken en schrijven wil) len genieten moeten zich buiten 't bereik stellen der dompers willen ze niet van, ellende omkomen Die geen geld aan de pastoors wil geven om begraven to> worden, woidt in de aarde gedolven niet als een mensch maar als een hond. En zoomin in princiep als in feite, kan een Roomsch-katholiek de grond-. wet verdedigen, immers, de paus ia onfeilbaar, zijne onfeilbaarheid is ala dogma door de Kerk opgedrongen. De-, onfeilbare paus heeft de vrijhe len der Belgische Grondwet als verderflijk ge-- doemd. Alle Roomsch katholieken moa-. ten dus de grondwettelijke vrijheden op haar woord haar geloofd die geloofbaar heid heeft ze zelve verbeurd, dat wondbaar punt heeft ze eigenhandig ontbloot en met haar- gifipijlen doorboord. Zelfs zoodoend beleedigd worden kan zij thans Diet meer. Verder (Iuterv. Reforme 18 Juli.) n 1fat een volk! Wat een volk Daar zitf, geen edelmoedigheid, geen dapperheid, niet/s in Hieromtrent weer enkele getuigenissen De-. zelfde Russische officier zegt verder De Boeren voltrekken hunne overwinningen niet Neen, zeggen zij, wij verdedigen ona als men ons aanvalt, maar waartoe een vijand/ vervolgen die vlucht De Boereu bezitten een. kalme, eenvoudige dapperheid, die scbijnf deel uit te maken van hun wezen. Jegens da Engelsche gewonden en gevangenen zijn a.ijj van een ongelooflijke kieschheid. Ik heb hen meer dan eens huu de rest van hun tahak zien, uitdeeleo,. wanneer zij er zeiven geen meer hadden. De Bayly News in een der jongste nummers Da tekortkomingen van het Engelsch Krijgs-- we/en zijn des te noodlottuer, daar ons leger in Zuid-Afrika met een heldhaftigen vijand te doen heeft, die ook in krijgsdeugd ons, meerdiQ-. re is. (1) Ze loog nog, toen ze in den Petit Bleu van 18 Juli terechtwijzend liet opnemen 1, Ik nam mijn ontslag als licl van de Belgische ambulanoeop het Bchip zelf. 2. Ik heb geen sou» aan het Antwerpsoh comité gekost, zoo min in Europa als op het schip of in Afrika». Feitelijk verklaarde Al. Bron aan Josson te willen utt de ambulance treden, maar dan twee dagen later, dat ze er in bleef. Ze kwam met de ambulance aan en werd met deze gevierd bij welke gelegenheid zij reeds dadelijk aanstoot gaf met cigaretten te rooken. Ten tweede op de kosten van de ambulance reisde ze naar Jakobsdal. Wij meeneu dat men zich niet laat te gast houden door een ambulance noqh er geld van aan neemt zoo men verklaart er niet toe te behooren. Ten derde toen Alice Bron op 18 Juli bovenstaande ver- klaarde stond zij bij 't Antwerpsch comité met een schuld van netto 503,70 fr.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1