een PAARD, Huizen en Landen, Kiesknoeierijen. Mobelaire Voorwerpen Een grootsch ontwerp. Eene gegronde beslissing. Liberale Werkmanskring. Uit mijn Passie-leven. Cristal-Diamant Kanada en Eiken BOOMEN, VERKOOPING. Venditie van gezaagd HOUT LaudenMeersschen als verderflijk aanzien en bestrijden, zooniet loochenen zij de onfeilbaarheid van den paus en houden op Roomsch katholieken te zijn. Denderbode schrijft De Grondwet is een verdrag, eene overeenkomst tus- Bchen de verschillige staatkundige par tijen van Belgie. Zij erkent aan iedereen die vrijheden welke noodzakelijk zijn om in vrede te leven. Daar allen niet hetzelfde denken, hebben allen ook wat toegegeven. In zijn laatste werk heeft Monsei gneur Riitten zich steunende op de beslissing van den paus juist het tegen overgestelde geschreven, de vrijheid van godsdienst, de vrijheid der druk pers, zegt hij in onze grondwet geschre ven, zijn niet noodzakelijk, ze zijn ver derflijk. Als Denderbode anders spreekt is hij dos geen katholiek meer. Ziehier nog eenige namen van personen in geschreven als kiezers en welke hoegenaamd geen recht er toe hebben. College der Paters Jesuiten. Brusselstra it Nr13 11. Jansen FransXaveer, jesuit ingeschreven met drie stemmen voor Kamer, Seuaat, Pro vincie en gemeo.ite, is van de bevolkingsregis ters van Aalst afgesciireven voor Antwerpen sedert 28 September 1898. Dus heeft geen recht om als kiezer ingeschreven te zijn. 12. Bauwens Evarist jesuit ingeschreven met drie stemmen voor de Kamer Senaat en Pro vincie en met vier stemmen voor de Gemeente is te Aalst afgeschreven voor Brussel Bedert 54 October 1898 en sedert 20 Januari 1900 terug ingeschreven komende van Brussel. Dus geen recht om als kiezer inge.chreven te zijn. 13. De Leu Jan Baptist, priester jesuit, drie stemmen voor de Kamer, Senaat, Pro iricie en Gemeente, heeft geen recht als kiezer inge schreven te zijn voor de Gemeente, aangezien hij te Aalst is afgeschreven voor Drongen, sedert 30 September 1899. Dus geen drie jaar verblijf te Aalst meer heeft. Het getal valsche kiezers beloopt in het Col lege der Paters Jesuiten tot 13 juist het num mer hunner woning het Judascijfer zooals Denderbode dien nummer betitelt. Het moeten toch maar aardige opvolgers van Christus zijn, welke zich onrechtvaardig,doen of laten inschrijven als kiezers wanneer ze er hoegenaamd geen recht toe hebben. Zou het ook te wijten zijn aan nummer 13 Denderbode Gesticht der Broederkens Keizerlijke Plaats. DeWaefe Jan Camiel kloosterling, ingeschre ven met 1 stem voor de Kamer, is te Aalst afgeschreven voor Malonne Bedert 31 October 1894. Dus geen recht. 15. Duchêne Calixte Jan Josef, broeder dor christelijke leering, 3 stemmen voor de Kamer, SeDaat, Provincie en Gemeente is te Aalst af geschreven voor Malonne sedert 31 october 1894. 16 LemaTtre Pieter Amedeus kloosterling drie stemmen voor de Kamer, is te Aalst afgeschre ven voor Brussel sedert 14 april 1896 17 D'Havé Pieter, kloosterling, een stem voor de Kamer, Senaat Provincie en Gemeen te is te Aalst afgeschreven voor Grooten Bey- gaerden sedert 10 februari 1898. 18 Van Werch Leonard Jozef, onderwijzer drie stemmen voor de Kamer, Senaat en Pro vincie, heeft te Aalst verbleven sedert 15 oc- b r 1895 komende van Chatelet tot 1 october 1898 afgeschreven voor Namen volgens uit treksel uit de bevolkingsregisters der stad Aalst gedagteekend 23 october 1899 en van 15 februari 1898 tot 1 october 1898 afgeleverd den 30 october 1900. Wat van de twee is nu het echtte 19. Verpoorten Pieter Jan kloosterling, een stem voor alles is te Aalst afgeschreven sedert 25 februari 1899 voor Gent. Dus geen recht. 20. Bovyn Jan Baptist kloosterling ingeschre ven met een stem voor Kamer, Senaat en Provincie is te Aalst afgeschreven voor Brus sel sedert 18 Mei 1899. Vervolg te naaste week De spoorwegdienst is zoozeer ontredderd dat ook klerikale bladen er over klagen en dan moet het wezenlijk erg zijn. Verleden jaar was er slechts verwarring in den vervoerdienst der groote koopwaren, maar nn heerscht dezelfde plaag in 't vervoer der kleine collis. Zend een pak naar Verviers het blijft regelmatig acht dagen onderwege. Zend eene mand naar Brussel, ge moogt n geluk kig achten als ze drie dagen daarna ter be stemming komt. Eene kas den 12 dezer uit Bornhetr. verzonden naar Aalst is hier vijf da gen nadien den 17 aangekomen. Wij houden vrachtbrieven ter inzage der ongeloovige Thomassen. Het zal overigens niet noodig zijn aan te dringen, de reizigers worden niet beter be handeld dan de koopwaren. Wie een reisje onderneemt weet welk uur hij vertrekt maar wanneer hij ter bestemming wezen zal... dat moet hij aan Gods genade en de bommeltrei- nen overlaten, Dat alles is zeer treurig voor het publiek eu het behoeft geen betoog dat er gesakkerd wordt in den lande. Maar het is treurig ook voor de kleine bedienden en werklieden van den ijzeren weg. De groote zetelkloppers ministers, direc teurs, inspecteurs en tutti quanti kijken van verre toe, ma ir het vulgum pecus moet van alles de vorantwoordelijlchei l dragaD. De vertraging der treinca, de overlast in de stand plaatsen, de schade aan de koopwaren, de ont- riggelingen, alles is de schuld der kleinen, onderzoek op onderzoek wordt bevólen eu ge daan. De groote schuldige is de minister. Er is gebrek aan materieel, gebrek aan werkvolk gebrek aan bedienden. Wij vernemen dat een vrachtrijder onzer stad het initiatief gaat nemen, al de voerlieden van de stad samen te roepen ten einde een kapitaal bijeen te brengen om gezamentliik eeu regelmatigen vervoerdienst in te richten van n izigers en koopwaren tusschen Aalsten Brussel, Aalst en Antwerpen, Aalst, Dender- monde en St Niklaals, Aalst, Niuove en Geerts- bergen, Aa'st Zottegem en Oudenaarde eu zelfs verder. De Maatschappij zou 200 paarden gebruiken* de oude postkoetsen weer in voege brengen, groote vrachtwagens doen makeu en lichte rij tuigen voor do snelreizen eu zou, denkt de ontwerper, in twee jaren tijds als de huidige toestand blijft duren bet gestorte kapitaal dubbel gewonnen hebben. 'k Wil het heel goed gelooven 1 In alle geval zou men hedendaags met meer snelheid zijne waien verzenden per mosseik er of vierduimer dan per ijzeren weg. De klerika- len zorgen vorden handel. Eene geschiedenis uit Zwitserland. Jaarlijks trekkeu vele arbeiders uit Italië naar Z» itserlaud en vestigen zich voor goed met hunne families in de vrije republiek, die hen aantrekt. Dat de landverhuizers talrijk zijn blijkt hieruit dat er tegenwoordig in Ge neve, stad die ruim 100,000 inwoners telt, 14000 Italianen wonen. Deze vestigen zich in do armste buurten en volkswijken, en zijn, over 't algtmeen, revolutionaire sscialisten en anarchisten. Bij den aanvang trachtte de katholieke geestelijkheid van Genève die afge- dwaaldeu tot de kerk terug te brengen, maar alle pogingen blezen nutteloos. De hooge gees telijkheid van Italië zond een priester naar Genève doch deze werd ook van de hand ge wezen en kon niets uitrichten. Zekeren dag was de stad in opschudding aan de muien van de arme Italianen buurten werden er groote affichen aangeplakt, luidende als volgt De monik Semeriavan de Barnabiten- orde, ito mldeze beroemde kanselredenaar aai spreken in de uitspanningstuin Bonfantini.a De Italianen draalden niet en begaven zich in groote menigte naar den aangeduiden ple- ziertuin. De beroemde mennik werd er zeer koel ontvangen, toch kon hij zijne bloemrijke rede zonder veel gestoord te worden uitspre ken. Toen de redevoering ten einde was' prees do leider der socialisten het redenaarstalent van den monik, maar bestreed duchtig het priesterschap en de kerkleer. Priester Semeria hoorde zijn tegenspreker rustig en kalm aan. Anderen namen insgelijks het woord om den geestelijke af te breken en bekwamen al- gemeenen bijval bij hunne landgenoten. Zulks moest de woede van den monik Seme ria opwekken, zouden we denken. Hoege naamd nietNa afloop van de redevoeringen onderhielden de priester, de socialistische en anarchitissche leiders zich zeer vriendschappe lijk met elkander, zonder haat noch nijd. Op 't gebied der verdraagzaamheid kunnen de politieke haatdragende pastoors van ons land daar een exempel aan nemen. Vebus. De gemeenteraad van Wasmes, een der voornaamste gemeenten van rondom Bergen,is samengesteld uit vooruitstrevende liberalen en socialisten. Een dezer laatste heeft het goed gevonden de onrichting en de opvoeding zij ner dochter aan het nonnengesticht eener naburige gemeente toe te vertrouwen. Weinige dagen geleden heeft de gemeente raad, op voorstel van gezel Elisée Fauviaux, een der socialistische leden, een dagorde ge stemd, verklarende dat, ingezien socialisten en liberalen als een der punteD van hun program ma het wereldlijk, kosteloos en verplichtend onderwijs hebben opgenomen, hun medelid, door zijne handelwijze, aan zijne verplichtin gen is te kort gekomen, en, dat hij daardoor ook het vertrouwen van zijne coilegas heeft verloren verders wordt in zelve dagorde het spijt uitgedrukt dat er geene andere middelen bestaan om die doenwijze naar waarde te be handelen. Die stemming van den gemeenteraad van Wasmes wordt natuurlijk door de klerikale bladen gehekeld ze vallen ze aan in naam der vrijheid van denkwijze schoone onbe schaamdheid voorwaai want zij klerikalen begrijpen zoo goed die vrijheid en eerbiedigen ze nog meer. Zekerlijk, behoort die bijzondere kwestie, in den gemeenteraad van Wasmes opge worp.-n, tot de bestuurlijke zaken niet en zou ze elders nare oplossing moeten vinden heb ben ;doch, alle partijgaugers vau het wereld lijk onderwijs .uilen niet nalaten met genoe gen, de misprijzing, door socialistische en li berale gemeenteraadsleden gestemd, to besta tigen, van den socialist wiens plaats i& het klerikale kamp is Tot nu toe, ongelukkiglijk, is men te -vee toegevend geweest roor hen, die zich als anti klerikalen uitroepen en die met behulp der vrijzinnige partij tot iets willen geraken doch, die, eenmaal aangesteld, zich zonder deschheid de bezorgers maken van jesuiten- paters- en nonnengestichten. Er zou van du af dienen eene zedelijke straf te bestaan voor al die daden van politieke trouweloosheid. Op Zondag 28 october 1900 ten 6 uren 'b avonds, Eerste Winterfeest te geven door d'heer en Mevrouw Marien van MecheleD met de medewerking van den Symphoniekring door Een dracht groot van Aalst. Ik heb mijn arm bleek kind gesproken, bij maanlicht in 't sterfgeflouker, en al was het dan ook nog donker haar oogenglans zag ik Gesproken. en van mijn liefde en van mijn leed, en van mijn pijnen en miju droomeu en rondom luisterden de boomen en wisten, wisten hoe 't hier streed. Zij zagen tranen in mijn oogen zij hoorden 't treuren in mijn stem zij konden uit tonen en uit klem wel voelen wat ik voelde, eu betogen al wat ik leed. En zij als altijd, ongeroerd, geloofde mij niet, zij gelooft mij niet, En wat zij geeft en wat zij biedt 't is aalmoes eu geeu miune, die haar voert. O God 1 Ik heb haar weer, haar weer, gezien, een schaduw slechts van haar een ïoodbruin kleedje en kinder-teer gezichtje en 't klopte nu ook waar miju hart dat klopte of 't breken zou. Eu of ik ook al spreken wou Op mijne drooggeworden lippen 't stokte, ik stamerde zoo bang Zij wrokte. En of ik mijn hartgehijg bezwoer 'k was als stom genageld aan den vloer eu zag haar in den avond weer verdwijnen. Eu droom nu voort en treur nu voort van uw vroeger kind, mijn jongen en waar ge wandelt, in welk oord, verlaten is 't en sh cht bezongen door uw geklaag en smart en kwijnen. P. Al de geaeesheeren-Oogmeesters schrijven het gebruik voor der glazen, de eenige die het gezicht verzachten Neusnijpers en Brillen van af 1,50 fr. Neusnijpers nooit van den neus vallende met Cristal-Diamant glazen 4.00 fr. Eenig depotHuis van deD Cristal-Diamant Noordlaan 72, BRUSSEL Vraagt de kostelooze geïllustreerde kateloog. MERKWAARDIGE VERKOOPING van te Vlierzele-Strijmeersch. 200 koopen Kanada en Eiken Boomen. 22 koopen Kanadaboomen. Bij uitscheiding van bedrijf. OPENBARE VERKOOPING van Landbouwersalam ingeschuurde Vruchten en BEESTIALEN binnen Letierhautem, wijk Groenestraat. Bij uitscheiding van bedrijf. Venditie van VoiturenKarren Wagen, CamionHarnassuren, en meer andere Voorwerpen, te Aalst, Moorselschen steenweg, De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal, openbaarlijk verkoopen 1° Eenen Eigendom dienstig vooi Buiten goed te Lede, aan het groot Kasteel, nabij de Statie, van den ijzeren weg, groot 40 aren 76 centiaren. Bewoond en gebruikt door M. Verschelden- Cassgas. Verdeeld in 2 deelen. 2° Eu eenen Tuin beplant met Fruitboo- men te Lede, Dreefstraat, groot 24 aaen 90 centiaren, verdeeld in 6 deelen. Instel, 30 October 1Qnrt Verblijf, 13 November Telkens om 3 uren namiddag, ter herberg De Halve Maan, n bij de kinderen Saey, te Lede, Dorp. TE AALST, Geeraardsbergschestraat te* herberg DcGroen Poort bij M. Jan Wel- lekens, Maandag 5 November 1900, door den Notaris BRECKPOT, te Aalst. Bij Licitatie. OPENBARE VERKOOPING van te Erembodegem. EENIGEN ZITDAG: Zatordag 3 November 1900. Om uit de onverdeeldheid te scheiden. OPENBARE VERKOOPING van en JBosschen, te Welle, Denderleeuw en Erembodegem. Gemeente Welle. Ingesteld 60, Hj De Notaris DE WINDT, te Aalst, zal op MAAN DAG 22 OKTOBER 1900, te beginnen om 8 uren 's morgens, binnen Vlierzele-Strijmeersch openbaar- lijk verkoopen A. Op en rond den eigendom Tan het Hof te Strij- meersch B. En in eenen meersoh daarneven tocbehoorenda aan de W° Lievens, te Vlierzele-StrijmeerBob Velen dier Boomen meten van 1 m. 50 tot 2 m. dikte er zi]n er bij tot 2 m. 50. Allen zijn van zuiveren opwas en zijn goed geschikt voor Bouw-en Kloppersmakersgerief. Heel gemakkelijk vervoer. De venditie gebeurt onder de gewone voorwaarden met tijd van betaling mits borg te stellen door ieder een zonder onderscheid. De Notaris A. L. VERBRDGGHEN te Sint-Lievens Ilautem zal op MAANDAG 29° OCTOBER 1900, te beginnen om 9 ure 's morgens, ten verzoeke, ten huize en hove van Rkmi VERSPEETEN, landbou wer te Letterhautem, wijk Groenestraat, openbaarlijk verkoopen Al de Mobelaire voorwerpen zooals koper-ijzer en aardewerk, tafels, stoelen, stoof met toebehoorten, hangende horlogie, vleeschkuip, schoone karn en kuip, zaantobbens, waschkuipeu enz. Al het Landbouwersalam zooals eene nieuwe drij- wielkar, ploeg, eggen en slede,zwingen, sohoonen reep, 2 kraaiwagens, wanmolen, 2 beerkuipen, spa den, rieks en vorken, slijpsteen, 2 goede blokmakers- zagen en ander Landbouwersalam. De Beestialen bestaande in 2 schoone bekalfde Trekkoëien met hunne Harnassen, 1 jonge Stier, 3 vette Varkens, 1 jonge Geit, 1 goede Trekhond en het Pluimgedierte. Verders eene hoeveelheid Hooi, Stroo, Brandhout, Mest en Hale ten hove, circa 10000 kilogrammen Betteraven en 4000 kilogrammen Aardappelen. Immers al wat er ten huize en hove van Remi VER SPEETEN te bevinden is. De koopen tot 5 frenken gereed te betalen, voor «le overige tijd van betaling mits borgstelling, De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal, ten verzoeke van Madame Livinus Moortqat-Van Haüwermbi- ben, t'harer woon, te Aalst, Moorselschen Steenweg, op MAANDAG 29 OCTOBER 1900, om 1 ure namid dag opeDbaarlijk verkoopen Als Paard, 4 Voituren genaamd Victoria, Omnibns Tilbury en schoone Dogkar onlangs nieuw, Kamion, 2 Karren, grooten en sterken Wagen op ressort met een vracht vermogen van 5000 kilos, 2 Camiouharnas- suren, Voituurharnassuur, verder Paardegerief en 2 Kalk ziften. De verkooping zal geschieden op gewone voorwaar den en tijd van betaling, mits stellende goede en ge kende borg en betalende gereed het ongeld. De Notari» BRECKPOT, te Aalst, zal ten overslaan van den heer Vrederechter des Kantons Aalst, met do pleegvormen der wet van den 12 Juni 1816, open- baarlijk verkoopen Eerste koop. Twee aaneenhangende Huizen e» Land, gestaan en gelegen te Erembodegem, op Ronse- ▼aal aan de oude Brusselbaan, groot volgens meting 19 aren 22 centiaren, gekend bij cadaster lectie A Nummers 9a en 9o en deel van Nummer 2b palende oost de oude Brusselbaan zuid den tweeden koop west het armbureel van Erembodegem en noord de weduwa Petrus Van Geit. Bewoond en gebruikt door Abel Boel en de weda- we Casimir Schellekens. Op te leggen Land- Boom- en Haagprijs fr. S5.00 Tweede koop. Een Huis met Schuur, Hophast, verdere afhankelijkheden en land gestaan en gelegen te Erembodegem op Ronsevaal aan de oude Brussel baan, groot volgens meting 13 aren 31 centiaren, gekend bij kadaster sectie A, nummer 9d en deel vau nummer 2e palende oost de oude Brusselbaan, zuid de weduwe Jan Van Geit en Louis De Bundel, west hét Armbureel vau Erembodegem en noord den eers ten koop. Bewoond en gebruikt door de weduwe Vau den Bossche-Camu en de weduwe Schellekens. Op te leggen Land- en Haagprijs fr. 87.00. Derde koop. Eene partij Land, gelegen te Erem bodegem, op het Bundel, groot bij meting 20 aren 22 centiaren, gekend bij kadastei sectie A deel ten wes ten van de nummers 118 199a en 199b palende oost den ▼ierden koop, zuid Franciscus Liefïerinckx, west d'erven Jacob en noord d'erven Schellekens. Gebruikt door de weduwe Lambrechts en Joseph. Van der Strikt. Vierde koop Eene partij Land gelegen te Erem bodegem, op het Bundel, groot bij meting 20 arei, 22 centiaren, gekend bij cadaster sectio A deel ten oosten van de Nummers 198, 199a en 199b palen de oost Louis Jacob, zuid FranciscuB Liefferinckx, west den derden koopen noord d'erven Schellekens. Gebruikt door de weduwe Joannes Vau Holsbeeck. Vijfde en laatste koop En eene partij Land ge legen te Erembodegem, iu de Kappellenmeersoh groot bij meting 9 aren 05 centiaren gekend bij kadaster sectie A Nummer 3398a, met eene groote van 8 aren 50 centiaren, palende ooBt d'erTen De Cook, zuid Jo seph Van Geit west dezelven en noord d'erven van Assche. Gebruikt door Petrus Pauwels. Om 2 uren namiddag, ter Zittingzaal van den heere Vrederechter, te Aalst Groote Markt. Voor nadere inlichtingen en kennisneming van het kohier begeve men zich ter studiën van de Notaris» sen BRECKPOT, te Aalst, en EEMAN, te Erpe. De Notarissen BRECKPOT en DE PAUW te Aalst, zullen ten verzoeke van wie het behoort met gewin van instelprcmie openbaarlijk verkoopen Eerste koop Een perceel Bosch te Welle, op het Raapland, gecadastreerd sectie A nummer 270b mot eene grootte van 5 aren 20 centiaren, palende oost den ijzeren weg, zuid de W® Jan Vau Rampelberg en anderen, west Pieter Couck en anderen en noord Jan ABscherickx. Gebruikt door W® Petrus Van Gyseghem.-, t Boomprijs 120 fis,

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2