Groote Betooging te Aalst voor Zuiver Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging ZONDAG ff NOVEMBER f900 Met toelating der stedelijke overheid. Alice Bron en de Boeren. 15de Jaar. Nummer 45 Zondag 28 October 1900. Herziening der Kiezerslijsten. Liberale Werkmanskring. Zuiver Algemeen Stemrecht en Evenr.Vertegenwoordiging. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN voorop betaaibaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukrege!. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Prijs der Annoncen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 27 OCTOBER. De Kiezerslijsten voor het jaar 1901- 1902 liggen ter inzage van het publiek in Je Graaf van Egmont Groote Markt alle werkdagen van 9 tot 1 uren en van 8 tot 9 uren 's avonds, den Zon dag morgend van 9 tot 10 1/2 uren. Voor 31 October aanstaande moeten al de kiesreklamon ingediend zijn. Daar er weer een groot getal onzer vrienden op de kiezerslijsten niet zijn ingeschre ven of hun het getal stemmen niet is toegekend waarop ze recht hebben, ver zoeken wij hen zoo spoedig mogelijk de kiezerslijsten te gaan raadplegen om hun recht te doen gelden. De liberale vrienden welke op boven gemelde kiezerslijsten niet zijn inge schreven en er recht toe hebben kunnen zich wenden tot het Bureel der Liberale Associatie waar men het noodige zal doen om hunne inschrijving te bekomen. Ook zijn de vrienden welke van wege het Schepencollege bericht hebben ont vangen dat zij van de lijsten geschrabt, of hun getal stemmen verminderd is, verzocht het origineel hunner aanzeg ging aan den bediende te overhandigen welke er hun do noodige inlichtingen zal over verschaffen. Hebben recht om als kiezer ingeschre ven te worden Al de personen welke voor 1 Mei 1876 geboren zijn en voor 1 Juli 1900 ten minste een jaar te Aalst verbleven en de noodige voorwaarden van kiesrecht vereenigen. UitGermania overgedrukt. 6. De zelfde Amerikaansche berichtgever van daar straks prijst der Boeren vurige vaderlands liefde en verklaart dat hij niet eeD zweem van die huichelarij heeft gevonden bun door de Engelscbe fabelen aangewreven. Zij wijten al hun overwinningen aan de Goddelijke tusschen- komst, van daar hun zedigheid. Ik heb nooit, zegt hij, een Boer hooren op de Trausvaalscue zegepralen roemen. Daartegen is de mensche- lijkheid dezer dapperen, roerend. Zij beklagen den Eugelschen soldaat. Zij verheugen zich niet dat ze hem moeten dooiden, Ik heb Boe- ren zieu tranen storten bij 't begraven van gevallen Engelschen. (Zie hier voren *t verslag van den R. Katb. priester). Dit iu spijt van al 't kwaad huu sedert honderd jaar door de 'Eagelschen aangedaan. Hij heeft een Boer ge zien te paard met zijn negenjarig zoontje achter zich, ook reeds flink schutter, dat hem moest vervangen zoo, hij zelf kwam te vallen een tachtigjarige opkomen in de plaats van zijn zoo» voor Ladysmitb gesneuveld, Door 't aan- Zondag 28 October 1900, ten 6 uren 's avonds in Concordia, luisterrijk feest, voor de leden van den kring met eene dame van hun huisgezin. Programma Mijnheer en Mevrouw Mariën ia hun Fransch en Ylaamsch repertorium. De man met het stalen vel. Muziek door den Symphoniekring Door Eendracht Groot. Aroorbehoudene plaatsen te bekomen in 't lokaal den dag der vertooning, van 10 uren voormiddag tot 's noens, mits 25 centiemen ten voordeele van den Liberalen Onderstandspenning. Den 11 November zal te Aalst eene betooging plaats hebben ten voordeele van Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging. Aan die betooging zullen al de Aals- tenaars deel nemen, die de noodzake lijkheid inzien dezer twee hervormingen. Hier in het hartje van Vlaanderen, in de stad waar Z. A. S. en E.V. hunne hard nekkigste en onbezonnenste tegenstre vers tellen, in de stad van Woeste en Bethune zal het volk toonen, dat het wil wat r6cht is en rechtvaardig. Dat het Z. A. S. en de E.V. een groo- ten stap vooruit hebben gedaan is onloo chenbaar en tot bewijs diene het, dat de betooging vroeger verboden, nu door de stedelijke overheid wordt toegelaten. Dus 11 November iedereen op post groote meetingen en manifestatie tal zullen de Engelschen misschien do Boeren verslaan, hen overwinnen, heu onderwerpen, dat nooit. Na hen aldus van dicht te hebben gezien, roept hij ten slotte uit nooit sedert de wereld, wereld is, werd een volk zoo aan houdend en zoo stelselmatig geëerroof i. In het Lagerhuis verlangt Brya Roberts betere behandeling voor deu krijgsgevangen Boer en verklaart Dat de Boeren niet alleen hun meerder heid op het slagveld hebben bewezen, maar dat ze ook meer grootmoedigheid aa.i den dag heb ben gelegd. (P. Bleu 7 April.) Gezegde van een Engelsóh officier te Preto ria We fight the Boers and we meet gentle men n (We voeren oorlog tegen de Boeren en ontmoeten gentlemen. Brief a. d. P. Bleu, v. z. berichtgever P. BI. 14 April. ld. van Majoor Nugent aan zyn vrouw te W inborne in Dorsethire niets ter wereld kan de edelmoedigheid der Boeren overtreffen. Zij hebben voor ons gedaan al wat men doen kan. Wij spreken een wensch uit en hij is ver vuld. (ld, 13 Maart.) De stafofficier in de lmpérial Yeomanry, Lt- Kolonel Stonham schrijft in ee# hij zonderen Per Telegraaf uit verschillende Landen. Uit Transvaal. Boeren, koppige duivels, willen niet ophou den te vechten. Strijden links, rechts, noord, zuid, overal. Roberts moet versterking hebben, Roberts weet niet winneer hij weerkomen zal. Boeren, koppige duivels, laten niet los. Zoo luiden de telegrafische berichten uit Transvaal naar Engeland en in Engeland staan de Chamberlainisten op den uitkijk snakkende naar de terugkomst van Roberts en zijn leger, helaas ze zien niets komen, daD Jobstijdingen dag op dag. En weldra zal men van Roberts zingeD, gelijk weleer van een an deren Ëngelscheu oorlogsheld Marlboroegh s'en va-t-en guerre, Mirliton, mirliton, mirlotaire 1 Marlooroegh s'en va-t-en guerre, Dieu sait quand il r'viendra I De Voorzitter der Boerenrepubliek van Transvaal is op wegnaar Europa. Het schijnt dat het Belgisch klerikaal goevernement aan de gevolmatigden van Transvaal heeft doen begrijpen dat het wenscht president Krueger niet op Belgischen bodem te zien verblijven. De huidige meesters van Belgie zijn plat zakken, ellendige platzakken, dit toonen ze nu de tweede maal in zes maanden tijd Ze krop 3D voor den pinbelm van Duitschland en gaven bevel het legioen voor China te ontbin den nu kruipen ze voor de machtige goud en- landdieven van Engeland en wei .ere de gast vrijheid aan den bewonderenswairdigen grij zen Rrueger. 't Is eene eeuwige schande. Uit China. Russen, Japoneezen en Amerikanen over eenkomst gesloten. Franschen, Duitschers, En- gelschen 't akkoord. Franschen en Russen zijn het eens. Amerikanen trekken zich terug. De vredesonderhandelingen met China gaan aan vangen. De draadberichten uit China zijn zoo ver ward, en da toestand in het Hemelsche rijk zoo zwart als een brok Chineesche inkt. Van dag tot dag wordt men er minder wijs uit en als men denkt dat de laatste moei lij kneden zijn uit den weg geruimd, rijzen er andere moeilijkheden op erger dan de eerste. Het oproer is nog niet gedempt en de mo gendheden trachten elkander om hit slimst ta te badodden en te bedriegen en 't mag een won der heeten indien alles in het gele land veref fend geraakt zonder verdere stormen. Dit Zuid-Oostelijk-Europa Abdul-Hamid prachtige juweelen gekocht Oproerige werking in Turkye en Bulgarie Ga- beime komiteiten ontdekt in Macedonië. Nieu we bewegiug tegen Christenen openbaart zich in Armenie. Het rijk van den Zieken Man,ook genoemd den Grooten Moordenaar, Abdul-Hamid, buI- tan van Turkye valt geheel in duigen, van alle zijden wordt het bouwvallig en eer wa twintig jaren verder zijn zal het geheel ver brokkeld wezen. De Rus verdrukt de Finnen, de Pruis verdrukt de Polakken terwijl de Turk wiens zelfbestaan eene anomalie is en eene vlek op Europa, getroeteld wordt als een schoot hondje in een salon. Door zijn eigen onmacht zal de Turk teniet gaan en misschien is 't nog nest zoo, indien het eind zich niet te lang wachten laat. Uit Duitschland. Graaf van Hohenlohe ontheven uit zijne be diening van Kanselier en vervangen door von Bulow. Zuo meldde de telegraaf, 't Zou me niet be- vallon in dienst te zijn van zulke heerschappen als Willem de Pruis, keizer van Duitschland door de gratie Go is, en de hardnekkige wer- •king van den ijzeren Bismarck. Willempje, do alweter, dichter, krijgsman, predikant, com ponist, zeeman, Staatsman enz. wil don po tentaat uithangen als de vorsten der middel eeuwen. Hij jaagt een oud man uit de hoogste bediening van het land, gelijk hij een hond wegschoppen zou die niet gewillig genoeg zij ne grillen in volgt om hem te vervangen door een ander die weldra hetzelfde lot zal onder gaan zoodra hij, Willem, eens scheef gemutst opstaat. Vandoben. brief Ik hecht er aan dat het Engelsch volk kennis bekomt van de behandeling die ons van Generaal Do Wet, zijn officieren en manschap pen is wedervaren. Voor zij om strategiscüe redenen Roodeval-Station verwoestten, ston den zij ons toe alles in veiligheid ta brengen en weg te nemen wat wij voor ons gebruik noodig achtten en toen dan bij vergissing ook ouze wagen vernietigd werd, kwam De Wet persoonlijk naar mij toe eu sprak zijn innige spijt daaiover uit terwijl hij mij terstond vijf tig schapen schonk door ons leger. Wij moch ten al de veroverde tenten van het Derbyregi ment voor ons gebruiken, schoon de Boeren zei ven slechts onvoldoend voorzien waren, enz... Ik kan enkel herhalen dat Gen. De Wet zoowel als zijn officieren ons steeds op ruiter lijke en vriendelijke wijze bejegenden, zoo dat wij nauwelijks onze gevangenschap gewaar werden (Rh. Westf. Zeit. 11 Oogst.) Eene juffrouw bij de Hollandsche ambulan ce in het hospitaal te Pretoria, schrijft het volgede over Boerengevoeleus tegenover hun vijanden. Ze heeft eeL praatje mot een gewon den Boer, die ze verpleegt en die haar vraagt Zijn de Eugelschen ook jou vijanden n Ja, antwoordde ik jalli vijanden zijn ook da -mijne ik gevoel geheel met de Boeren mee. Maar heb je je vijanden ook lief, juffer Ik wist niet goed wat te antwoorden. Dat moet je toch juffer ik zal eens uitleggen hoe het is. Het licüaam hateu we en mogen we ha ten, maar de ziel moeten we lief nebben en voor de zielen van de Eugelschen moete» we bidden. Zal je 't ook doen Dat alles komt. er zoo heerlijk en oprecht uit, dat het je te- paalt goed doet. Niet het goede schieten, niet de mooie ge weren doen het bidden moeten we, dat da Heer met ons is. Zoo hebben onze voorvaderen ook gedaan. Die hebben hun land vrijgevoch ten, omdat ze niet enkel op huu geweer ver trouwden, maar meest op den Heer. En zoo ging hel voort, werkelijk aandoenlijk. Zulk geloof en zoo een vertrouwen o:p. God moet. wonderen doen. Zon goed als ze bok over de vijanden praten. 1 De soldaten beschouwen ze slqeht3 als on schuldige slachtoffers en 'i doet hun banjer zeer dat er zoovelen vallen. We hadden, 't ook oven de behandeling der gevangenen, diq kon niet te goed wezen, zeide een Boer .hierna maals werd alles vergolden. De gevangenen,, die ze naar hier hadden gebraciif, hadden hen oat allen bedankt voor hunne vrieaUely.lthekL 't Vervolgt-

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1