Groote Betooging te Aalst voor Zuiver Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging ZONDAG 11 NOVEMBER 1900 Met toelating der stedelijke overheid i Ter Nagedachtenis. Liberale Betooging. Alice Bron en de Boeren. Zondag 11 November 1900 Nummer 45 15de Jaar. De Liberale Betooging Als de Beesten spraken. Twee Jannen. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST per drukregel. Gewone, 15 centiemen PrijS der Anno neen £,eklamen 76 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 10 NOVEMBER. Maandag morgen werd het gerucht verspreid in de stad yan het overlijden van onzen vriend M. Emiel MEERT. Helaas 'twas maar al te waar,M. Meert was 's morgends overleden in het ge sticht van dokter de Bersac te Gent, ten gevolge eener operatie. Het was of niemand het gelooven kon of wou, waar twee menschen elkander ontmoetten klonk het treurig Is 't waar is Milleken Meert dood Hoe is 't mogelijk. Niemand wist dat hij ziek was enz. Het afsterven van dien brave, is een harde slag voor zijne familie een har de slag ook voor de liberale partij, want M. Emiel MEERT was een onwrikbare, een onvermoeibare strijder wiens ken spreuk luidde Nimmer rust M. Emiel Meert was een der stichters en gewezen Voorzitter van den Libera len Werkmanskring. Zoo populair was hij geworden dat iedereen, hem nog immer, ook na zijn aftreden als Voor zitter de President noemde. Wij hadden het geluk iu den laatsten ftijd M. Meert ouder onze medewerkers te tellen. In alle bewegingen voor de [rechten en de lots vei betering van het volk vervulde onze afgestorvene vriend eene aanzienlijke rol. Met hem ver dwijnt een der voornaamste figuren van Aalst. Zijne dood voor de liberale partij is een onherstelbaar verlies. Woensdag avond werd zijn stoffelijk overschot naar Aalst overgebracht. Eene j talrijke schare vrienden vergezelden het 1 Üjk van de statie naar zijne woning in Ide Kerkstraat. Vele, werklieden, welke door hunnen arbeid verhinderd aan de jegrafenis geen deel konden nemen, wilden aldus een laatste hulde brengen aan den betreurden President. Donderdag namiddag had de begrafe nis plaats onder den toeloop eener ont zaggelijke menigte volk. De lijkreden welke bij het graf van den onvargeetbaren vriend werden uit gesproken door P. Anne namens den Ouderlingen Bijstand Eerbied en Recht voor Allen en door Gustaaf Leveau na mens den Liberalen Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk zullen afzon derlijk op verscheidene honderden exemplaren gedrukt en aan al de vrieiv den en kennissen aangeboden worden. We bieden de bedroefde weduwe, de treurende kinderen en familie de uit drukking onzer innige deelneming in hunnen rouw. De Redactie. Zondag namiddag wordt door de Li beralen van Aalst eene Bctooging met Lichtstoet ingericht ten voordeele van Zuiver Algemeen Stemrecht en Evenre dige Vert -genwoordiging. Ten 3 1/2 uren heeft in het lokaal Concordia eeue groote Meeting plaats waarin de noodzakelijkheid der twee hervormingen zal aangetoond worden en de maatregelen zullen besproken worden om het spoedigst mogeiijk tot de verwezenlijking te geraken. Alle Liberalen, Burgers en Werklie den moeten aan de Meeting en aan de Betooging deel nemen. Laat de socialis ten en demokraten elders gaan maai- festeeren, wij allen willen deel nemen aan üe Liberale Betooging te Aalst, in de stad die het middenpunt is van het bedrog dat de klerikalen ple gen met de wet der drie en vier eerloos heden. Te Aalst moeten we toonen dat we de verdwijning eischen van het stelsel van bedrog en geknoei, dat we gelijkheid willen voor al de Belgen en gelijkheid voor de partijen. Wij willen deel nemen aan in Aalst zelf, omdat in Aalst de liberale partij de eenige is, welke zich waarlijk bekommert met het stemrecht voor het volk en het met daden bewijst. Schreeu wen en bluffen doen de socialisten en demokraten maar 't is ook auders nists. De liberalen houden niet van die kwakzalvers manieren, ze toonen op prakiische wijze dat ze voor iedereen recht en gelijkheid willen. De Liberalen diendon 120 kiesrekla- men iu De socialisten, drol De demokraten, drol Vrienden neemt allen deel aan de I^il>erale Hetooginjg sluit u aan bij de liberale partij, zij al leen is de partij der vrijheid, do partij der praktische hervormiugen. Volgt allen de blauwe vlag UitGermania overgedrukt. 8. Men bemerkt dan eene witte massa in be weging over den grond en mea ontdekt met ontzetting duizende witte wormen wriemelend lop die menscbelijka overblijfselen. De be- I richtgever liot zich tot staving to midden dezer jkenhopen afbeelden. Eindelijk de fijne houding der Engelscbe Officieren te Pretoria gevangen waarover de volgende mededeeling verscheen ia Scribners I Magazine van don in Engeland gunstig be- Jkenden schrijver en oorlogscorrespondent Richard Harding Davis. Onze officieren werden inde nijverheids- I school op zulke wijze gehuisvest dat ze zich in l't minste niet te beklagen badden. Hooge I luchtige, lichte kamers, met turnzaal en tenuis- plein, alles ter hunner beschikking. Zag men De Pol en Stantische filoosoof van Dender- bode vertelt eeu deuntje vau eene rat uit den i tijd dat de beesten spraken. Die rat zegt Eilaas het leven vliegt zoo snel voorbij De ratten, groot en klein sterven alle. Zij sterven geheel en gansch en hunne levenswijsheid meet zijn van een zoo kort leven te genieten en de vreugde ta zceken. Wie bet niet doet is eene groote dwaas Die rat was natuurlijk eene waterrat vaa deo modderkaut der Molenstraat-poort enfin «ena van dia ratten die de kies worstelingen de» laatste jaren heeft meegeleefd en zich d?k en vet heeft gezopen en geëten in da klerifcau secties. Beesten, die spreken ontmoet ateni met by de liberalen, men treft ze aan in den Bybel en j bij de dompers van Aalst Het kan niet anders of die sprekende water- ratten moeten in groote gunst staan bij de po- litieke beunbazen van 't blad der procédés De Aalstersohe spekschieters van het Gentsch orgaan der socios, vertellen ernstig dat er in den boetiek der Saskaai eene algemeene ver gadering werd gehouden, om te spreken over de Betooging van 11 November aanstaande. Het Hoofdbestuur van den Liberalen Werk manskring va,n Aalst besliste te Aalst eene Betooging in te richten voor Z. A. S. en h. V. eer de socios er aan gedacht hadden te Ninove te manifesteeren. Nu zijn die roode dompers kwaad omdat wij met ben niet mee willen naar Ninove, omdat wij onze liberale Betooging niet afzeggen om aan hunne manifestatie deel ie nemen. De socialisten van Aalst, de demokraten van Aalst (die van Ninove doen niét mee, ziet huu antwoord aau de socios in Klokke Koe- land) do liberalen van Geertsbergen manifes teeren te Ninove, zij hebben gelijk, dat is ook hun recht. Waarom zouden de liberalen van Aalst te Aalst niet mauifesteereu Zouden de socialis ten niet te vredeu moeten zijn Zouden ze de Aalstersche liberalen niet moeten prijzen om dat zij strijden voor Z. A. S. en E. V. Wij liberalen manisfesteeren te Aalst, en we zijn overtuigd dat alle liberale Burgers en Werklieden aan de Betooging zullen deel ne men tot spijt van wie het benijdt. Welnu omdat we de stoutheid hebben te manifesteeren voor Z. A. S. en E. V. zijn er twee roode Jannen Jan Marcel en Jan ban ders, twee vrienden van 't werkvolk, die officieren op de breede verandahs zitten rooken, lezen, kouten, zoo zou mou zich voor een engelscbe Club hebbeu gewaand, vooral dat er ook een piano, muziek en schrijfgerief voorbanden was. Ze maakten het echter zoo grof, dat ze moesten naar bet uiteinde der stad worden weggebracht. Zij gedroegen zich op verachtelijke, gekke en bepaald onwaardige wijze, die volstrekt niet gentlemanlike was. Zij teekenden beleedigende karikaturen op de muren van 't schoolgebouw, scheurden schrijf- en schoolboeken der kinderen. De ergste onbe tamelijkheid dezer helden bestond hierin, dat zij voorbijkomende vrouwen en meisjes gemee ns opmerkingen en kwinkslagen achterna rie pen, zoodat die weg weldra moest vermeden wordendoor al wie zich eerbiedigde. Een aantal andere vrouwen, Boerinnen zoowel als Engel scha, hebben me persoonlijk verteld, dat 't be paald onmogolijk was daar nog voorhij te gaan daar de officieren al te gemeen waren iu hun uitdrukkingen. Het schandaal nam eindelijk zulke afmetingen dat hun aanwezigheid in het hart der stad een openbare plaag was gewor den, dat een groot aantal vrouwen een smeek schrift stuurden aan de regeering tengevolge waarvan de dappere heeren werden in het veldlager overgebracht. Ik bezocht ze daar per soonlijk, en in mijn bijzijn waagden zij het, den mij begeleidenden Boeronbeamta te hoonen en hem en zijn landgenooten op onpassende wijze te bespotten. Ik dacht steeds, dat een Engelscbe officier in alle omstandigheden een gentleman bleet, maar ik heb me zeer vergist. En wat dan denken van de hoogfijne ladies uit bet hoogverfijade, besebaafde Albion, wier gedrag zooeven naast dat van de Engelscca officieren wordt aan de kaak gesteld en wel door Miss Mary Corelli, een der meest gelezen schrijvers van Brittanje iu haar jongst ver schenen A Social note on War»: Onze vrouwen uit de hooge wereld, schrijft zij, zijn wanhopig gemeen, onkuisch (unchas te) en hebben in zulke maat elk gevoel van welvoeglijkheid afgelegd, dat zij iu het ver schrikkelijk wee van dezen oorlog niets dan een uitvlucht hebben gezocht, om zich aan haar wufte en tnchtelooze ingevingen over te leveren Ze steunt verder op de verklaringen van een Kaapsch blad dat deze schaamtelooze uitspat- S tingen brandmerkt. Lediggaaude vrouwen uit de Society hebben zich in de voornaamste kuststeden neergelaten en hebben een soort touristentoebt ingericht, storm loopend tegen de guustigt be kende officieren, die ze dan eindetijk meester geworden zijn De bekende vrouw vau een bekend pair werd heel onlangs uitgedreven, naar Londen terug gezonden omdat haar gedrag al te erguiswek- kood was zelfs voor deze officieren met leege hersenen die den veldtocht beschouwden ais een ontzaglijk picniq. Deze lady verwisselde bet kleed der pleeg zuster, waarmede zij zich gemaskerd had, te- de uniform van dienstwaardige bewonderaar ster. Op bet einde zond Kitchener, die zulk scbandig optreden morde werd, ze naar huis terug. De Boeren maken natuurlijk bittere op merkingen geen wonder dat sir Alf. Miluer verontwaardigd is 1 Dan tot slot schrijft nog de Soir die het ge heel bericht brengt (Nr van ld Oogst.) Slot volgt. ff 1

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1