De zeven Wonderen der Wereld Nummer 47 Zondag 25 November 1900. Hlii Ouderdomspensioenen. Baziel de Zager. Socialistisch Congres. Hoest niet meer. fes Jtfs Bil LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j *r' T°°r de ®tad voorop betaalbaar r 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS TEIl NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore tan het blad, 32, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen j-nkrwioi Prijs der Annonces J Eeklamen 75 centlemen per d™11"*"1*- Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wo-rdfc Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 24 NOVEMBER. Om zand in de oogen te werpen der eenvou dige kiezers deed het klerikaal goevernement töór de kiezing het belachelijk pensioen stem men van 9 centen daags. Hoe weinig het ook zij toch moeten de werk lieden niet verwaarloozen die eenige centen binnen te rijven. Wie het kleine niet begeert is hetgroote niet weerd, zegt het spreekwoord. Dus vrienden, die ouders of bloedverwanten hebt welke zekeren ouderdom hebben en bet pensioen wellicht kunnen genieten zendt ten spoedigste alle inlichtingen aan M. P. Anne, secretaris van den Liberalen Werkmanskriug, die zich gelasten zal de stukkeu in orde te brengen en de vraag op bekwamen tijd zal doen aan wie het behoort. Verwittigt uwe kameraden, spoort hen aan te onderzoeken, wie er in hunne familie oud genoeg is om gepensionneerd te worden en zegt hen dat ze zich wenden tot M. P. Anne. Geen tijd verloren I Baziel de Zager, de groote filozoof van Ven- derbode, zit op een weer, en vruchteloos knarst zijn beroeste zaag daarop de vrijheid is hem te hard, hij geraakt er niet door. 't Is om met deu stakaer kompassie te hebben 1 Uit zijn nijdig tandengeknars Spreekt de jezuieteuziel Van Baziel We zegden dat Pius IX de moderne vrijhe den heeft afgekeurd, en ze verderfelijk heeft verklaard in den Syllabus, dat hij de Belgi sche grondwet heelt afgekeurd, die deze mo derne vrijheden uitroept en waarborgt. Wat autwoorpt Basiel daarop? De Bel- gische Grondwet is nooit in een pauselijk dokumeut genoemd Dus is door den Paus onze grondwet niet rechtstreeks ver- oordeeld. Baziel gaat voort Is zij onrechtstreeks getroffen door den Syllabus ?Laat zien. Onze grondwet roept de vrijheid van denken uit. Om zijne gedachten mag dus niemand verontrust worden. Als princiep n beschouwd wil dit zeggen dat de waarheid zoowel als de leugen recht heeft, gelijk recht van bestaan. Is dit als leerstelsel aan te nemen In geeuen deele. Als princiep beschouwd heeft du meusch het recht niet de lengen aan te kleven Dus in princiep keurt Baziel de vrijheid van denken af, hij is dus in princiep tegen ten minste eene onzer grondwettelijke vrijheden. De mensch heeft het recht niet de leugen aan te kleven. Vraagt aan Baziel wat waarheid is en leu gen, hij zal u antwoorden Al wat Rome u als waarheid voorhoudt is waarheid, al de rest is leugen. De protestanten kleven de leugen aan. De Joden kleven de leugen aan. Die niet aan too- verij gelooft kleeft de leugen aan. Wie niet vasten wil kleeft de leugen aan, De metisch heeft het recht niet de leugen aan te kleven en moest Baziel de Zager meester zijn en er de macht toe hebben het zou rap met onze grondwettelijke vrijheden gedaan zijn. Hij zou a! die aauklevers der leugen een dans leeren Baziel zaagt voort Welnu Rome heeft gezegd Om in vrede te leven zal ieder wat toegeven de eene heeft de vrijheid der leugen, de andere die der waarheid. Nooit heeft Rome zoo gesproken. Rome keurt de moderne vrijheden af gelijk het die altijd heeft afgekeurd, met walg en tegenzin ondergaat de {Kerk die vrijheden die ze slechts duldt uit noodzakelijkheid zooals Ba ziel de Zager hetzelve uitdrukt in de volgende regelen Als thesis, als leerstelsel, als filosofi- scho denkwijze is het valsch dat de mensch vrij is, volkomen vrij in zijn denken. Hij moet, 't is zijne plicht de waarheid lief- hebben (dat wil zeggen al wat Rome voor was, rheid houdt maar om een grooter ongeluk te vermijden, kunnen de K moderne vrijheden als eene daadzaak, als eene oogenblikkelljke noodzakelijkheid uit droevige omstandigheden vooruitsprui- tende aangenomen worden. 't Is hetgeen we gezegd hebben. Do katho lieken verdedigen de grondwet niet, zij onder daan ze. Indien wede moderne vrijheden ge nieten is het de schuift niet van Baziel noch van de dompers, zij aanzien die vrijheden als voortspruitende uit droevige omstandigheden, en indien de moderne vrijheden nog niet uit onze constitutie zijn gescbrabt is het ook hunne schuld niet want ze doen hun best om de blijde omstandigheden te doen ontstaan die een einde zullen stellen aan de oogenblik- kelijke noodzakelijkheid eener grondwet die de vrijheid vau deuken, de vrijheid van druk pers enz. waarborgt. De katholieken, zegt de filosoof, beminnen hunne grondwet. Knoopt dat aaneen. Ze be minnen de grondwet en verwerpen den grond slag ervan 1! Wij zullen eens de geschied mis doorloo- 11 loopou, zoo eindigt Baziel., en bewijzen n dat de paus de mo lerue vrijheden als hypothesis, als eene noodlottige daadzaak r heeft a ingenomen. Pius IX heeft ze zelfs gedeeltelijk, toen hij nog Koning was, in zijne Staten ingevoerd, v Onnoodig zulks te bewijzen, Baziel, dat is door VERUS. Er bastaat geene uitdrukking, die meer ge bruikt wordt om een artistiek werk, een kolos saal gebouw, in een woord, om iets wat het gewone overtreft aan te duiden, dan eene ver gelijking met de zeven wonderen der wereld. Meer dan eens, hoort men sommige voorwer pen met den naam van 8" wonder bestempelen nochtans, indien men aan vele lieden, die er volgaarne van spreken, moest vragen wat zij door die zeven wonderen beduiden en waar die gelegen zijn, ze zouden er misschien slechts onvoldoende uitleggingen kunnen over geven. Het zal dus niet alleen nuttig en leerrijk, maar ook belangwekkend zijn en nopens deze ver maarde wonderen in te lichten In der waarheid bestaan zij allen niet meer De onverbiddelijke tijd heeft ze weggemaaid, en er ons alleen het aandenken van overgela ten, met de bijzonderheden die wij in sommi ge oude schrijvers aantreffen. Eerste Wonder de piramieden van Egypte zijn heden nog zoo sterk als voor 2000 jaren ïnen zou zeggen dat ze de verdelgende plemen- overbekend. Gij ondergaat de moderne vrij heden tegen wil en dank, gij aanziet liunne invoering als eene noodlottige daadzaak en geen kathoden zou aarzelen de moderne vrij heden den nek om te wringen, verre vau ze te verdedigen. lladde Rome de macht we zouden de tijden herbeleven der inkwisitie toen al degenen die de leugens (dat wil zegged al wat Rome voor leugenachtig houdt) aankleefden in den ker ker werden geworpen, gefolterd op duizend"r- lei wijzen, en afschuwelijk werden om hals gebracht. Hadde Rome de macht... maar gelukkiglijk voor ons heeft Rome de macht niet meer, ile moderne vrijheden begroeten wij als eene gelukkige daadzaak en wij hebben onze grond wet lief, omdat, we vrijuit zoggen mogen, dat we niet gelooven aan tooverij, zonder de gloeiende tangen te moeten vreezen der in- kwisiteurs, die Baziel zeker betreurt. Verleden zondag had te Brussel het socialistisch congres plaats, waarin over de hou ling der rooden tegenover de Evenredige Vertegenwoordiging zou beslist worden. Nog eens is de scheuring voor eenigen tijd bezworen. Dofuisseaux was daar niet. Niettegenstaande de ronkende de- klamatie's over de eenheid en de groot heid der partij is het bestaan van twee richtingen onloochenbaar. Nu hebben de gematigden, ik zou kunnen zeggen de intellectueels socia listen Hector Denis, Van do Velde enz. nog de bovenhand, zij zijn het die de E. V. bij do socialisten hebben doen zege pralen maai de zeerloopers, de omkeer- ders zijn tamelijk talrijk en hebben duchtig op hunnen poot gespeeld. De gelukkigmakers van het mensch- dom hebben eikander gezwind bij de roode haren getrokken en uitgesteld is niet kwijtgescholden, een naaste maal zullen de geklopten hunne revanche nemen. Detuisseaux was daar niet. De afwezigheid van den aartsvijand der E. V., die hij l'Iofame Proporz noemt zal wel hare beteekeuis hebben en zou de Borains beloofden in hunne gazetten niet meer to schrijven tegen de E. V. om niet openlijk af te breken met de andere socio's, zij hebben ook verklaard in hun midden, die hervor ming onverpoosd te bekampen.. Het princiep der E. V. werd dus aan genomen, doen om de bekampers niet te veel in bet harnas te jagen, werd e^ enkel beslist de E. V'. in de wet op te nemen en hare inschrijving in de grondwet niet te eischen Door die beslissing zijn al de kringen gebondens Waarom de socialisten de E. V.. niet willen in de grondwet schijnt een raad-- sel. Zou het misschien taktiek zijn Ze stemmen een princiep. Waarom zou.dat-, princiep zoowel in de constitutie Biet geschreven worden als het Z. A. S', ?- Nemen we aan dat hetZ. A. S. in de grondwet sta en da E. V. slechts door- eene wet is toegepast. Veronderstellen, we, dat de socialisten de meerderheid ten nutte maken om de E. V. uit de wet te schrabben 't Een of 't ander. Ofwel de partij Van der Velde heeft die van Defuisseaux wiU leu pluimstrijken, ofwel zij hebben iets; achter de mouw en dat ware de eerste,' maal niet. Zondag heeft het progressistisch con*, gres plaats en daarna in december het congres der Liberale Werkliedenpartij... Wij zijn overtuigd dat alle liberalen, eensgezind zullen zijn om benevens het princiep van het Z. A. S. in de grond-. wet, ook het grondbeginsel te schrijven, der E. V. Die twee hervormingen zijn, onafscheidbaar en het zoude dwaas zijn, de E. V. niet op te nemen in de Consti tutie. Indien we in dezen zittijd geraken tot eene herziening der grondwet moet men van de gelegenheid gebruik maken, om er de gelijkheid van al de Belgen en, de gelijkheid der partijen te doen in-- schrijven doorZ. A. S. en E. V. De E. V. is er zoo noodig, ja, no.od;-- zakeiijker dan het Z. A. S. Ik waarborg da genezin? in twee dagen vaa verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolubalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeneesmiddel. Het is een wonderbaar eq onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eisebt altijd de echte Siroop De Pra-. tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken eq in ti6t Algemeen depót A. Depratere, Oosteqde. ten trotseeren. Welke is de oorsprong van deze steenen kolossen, die, zonder twijfel, de oud ste monumenten zijn welke op den aardbodem bestaan Sedert de navorschingen en do ont dekkingen der hedendaagsche geleerden, heeft dit voor ons geene donkere noeken m'er. De piramieden zijn gebouwd in de jaren 4200 en 3900 voor Chnsthus geboorte dus tellen ze nu reeds 6000 jaren zij dienden tot grafsteden der Egyptische koningen en hnnne familie. De piramieuen zijn talrijk in Egyptië eu men telt er menige afzonderlijke groepen maar er zijn er drie die door hunne verbazende grootte cle andere overtreffen zij dragen de naam der ko ningen die ze deden bouwen de eerste Chéops meet 150 meters, de 2e,Chéfren meet 133 in. en de 3" Menkaró meet 66 meters en hun res pectieve iu houd is 2.562.726 1 903. 275 197. 182 kubiekmeters. Volgens het schrijven van Herodotus, zou den eerst 100.000 man, alle maanden her nieuwd, gedurende tien jaren, gewerkt hebben om eene laan te maken van omtrent een ki lometer lengte, in gepolijste steen, langs waar men al de materialen moest bijhalen, en ver volgens de noodige arduinblokken, uit de groe ven van Avabië, langs over den Nijl, tot aan den heuvol te brengen, waarop de eerste pira- misde zich moest verheff n. 'liet bouwen der piramiede zelf duurde 20 jaren en vergde het gebruik yan 3Q0.Q00 werklieden. Binnen in die gebouwen, waar men slechts na vee! moeilijk beden kan binnen dringen, is het een ware do lbof, alleen uit opaengeslapelde arduin- blokken samengesteld men deukt dat dit ge daan is om de grafsteden onvindbaar te maken Heden nog kan men het nog niet klaar bren gen welke mekauieken de oude volkeren ge bruikt hebben om die overgroote arduinblok ken te verzamelen en zoo volmaakt bij oen te brengen. De middels ingezien over welke de bouwkundige vau dien tijd beschikten, moet men zeggm dat ze wonderen hebben verricht. Men verstaat dusdatde oude volkeren de pira- mie den op den lten rang dor zeven wereldwon deren geplaatst hebben en man verstaat ook dat, tengevolge van de bovennatuurlijke wer ken hun door hunne monarken opgelegd, de Egyptenareu iu opstand kwamen om een einde te stellen aan znlke verspillingen. Het 2de wonder heeft min ongestraft de aanvallen des tijds onderstaan, want hat is nog slechts met veel moeite mogelijk, de plaats en de grootte der hangende hoven van Babylonië aan te duiden. Wij zijn dan wel genoodzaakt j ons tot de oude historische schrijvers te wen- den, en dit wonder in onze inbeelding op te beuren, alhoewel do schriften die ons overblij- 1 ven, op sommige plaatsen, zeer fabelachtig schijnen .-Volgens hen heeft Nabuehodonosor de hangende tuinen doen bouwen Hij was met de doch te g yan oen Persischen koning getrouwd en daar hij zijne geliefde vrouw de wezenlijke beid niet kan verschaffen, dan toch wou h(j haar een nagemaakte heuvel schenken die haar de groene bergen van haar vaderland herin* nerden Deze hangende hoven hadden een vier* kantigen vorm,wier zijden eene lengte van 12Q meters, en zij verhieven zich in den vorm van een halfronde zaal, d >or eene reeks van kleine aardheuvekjes. Deze waren zelf ondersteund door kolommen, welke het gewicht der plata* gien schraagden. De muren, sterk gebouwd, hadden 22 voet dikte, en iedere uitgang lö voet breedte. De vloeren der heuvels waren sa mengesteld uit steenblokken, wier lengte li) voet bedroeg op 4 breedte. Óp deze blokken russte eerst eene laag gepekt riet, daarop eeqq dubbele rij gebakken steen met ciment vastge^ gelegd, dan een deksel uit looden platen ga-. mengesteld, bestemd om de doordruipingen te beletten, ten laatste eene laag aarde, genoeg* zaam om alle planten te voelen. Ondar de aardheuvels, bevonden zich de koninklijke za* len, in groot getal, en verschillend versierd-. Waterwerktuigen brachten het water van deq Euphratesstroom in de aarde der tuinen eq verspreidden overal eene aangename frisoh-- heid. Men zegt dat voor zijnen dood, Alexaq* der de Groote zich in de zalen der heuveleq deed dragen, om er verkwikking te vindeq tegen de koorts die hem ondermijnde en herq (engrave moesf, di'agen, YenQlgU S8skfiS9®r assasEor VIHülll

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1