HET KLOOSTER 15de Jaar. Nummer 50 Zondag 16 December 1900. Ouderdomspensioenen. Onderstandspennin^ Onderstandspenning. BERICHT. Een paar minuten. Op haar uiterste» LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs ^buiten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen(per drukregel. Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank M«n abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 15 DECEMBER. Om zand in deoogen te werpen der eenvou dige kiezers deed het klerikaal goevernement vóór de kiezing het belachelijk pensioen stem men van 9 centen daags. Hoe weinig het ook zij toch moeten de werk lieden niet verwaarloozen die eenige centen binnen te rijven. Wie het kleine niet begeert is het groot niet weerd, zegt het spreekwoord. Dus vrienden, die ouders of bloedverwanten hebt welke zekeren ouderdom hebben en het pensioen wellicht kunnen genieten zendt ten spoedigste alle inlichtingen aan M. P. Anne, secretaris van den Liberalen Werkmanskring, die zich gelasten zal de stukken in orde te brengen en de vraag op bekwamen tijd zal doen aan wienhet behoort. Verwittigt uwe kameraden, spoort hen aan te onderzoeken, wie er in hunne familie oud genoeg is om gepensionueerd te worden en zegt hen dat ze zich wenden tot M. P. Anne. Geen tijd verloren 1 Het bestuur van Jen Liberalen Werk manskring verzoekt ons in Dendergalm een onderetandspenning te openen, waarvan de opbrengst dienen zal om de noodlijdenden ter hulp te komen. We doen dit gaarne, en noodigen alle liberale vrienden uit de armen indachtig te wezen er is weinig werk, 't is win ter en moest het aan 't vriezen gaan er zou bittere armoede heerschen in menig werkershuisgeiin. Op het Weldadigheidsbureel moeten de ongelukkigen onzer stad weinig re kenen, het beste gedeelte dor onder standen wordt verleend aan lieden die het niet noodig hebben, de anderen krijgen te weinig, als 'i brood niet rot is; eu zij die met de dompers niet mee huilen krijgen niets. Liberale vrienden, bij feest of arbeid, bij vreugde of rouw, bij zang of spel, denkt aan hen die lijden en maakt van elke gelegenheid gebruik om iets of wat voor de ongelukkigen bijeen te brengen. DE REDACTIE. door P. 8. Johan Nog ruischen ze voort, alles ontkleu rende, alles bezielende, alles leven inademend ais meevoerend naar Hooger, Hooger, Hooger. O God 1 ik heb mijn God 1 Ik hoop, ik rust. 9 °oj2Vvachtelt mij Hij strooit zijn gaven op mij. Hij maakt mij nedrig en gedienstig. Hij alleen is schoon, is goed, is heilig. O 1 God dat ik eeuwig in u rust. Help mij, O 1 God I Liat mij niet. Vlucht niet. Angstig, 'k word zoo ang3tig... Nog ruischen ze voort, eeuwige harmonie wekkend. En toch, angstig-angstig. Help mij, help mij O God I vlied niet Arme men&cb, hoe kau ik hem houden hem, vaat- li ouden. Nog ruischen ze... Go 1 Angstig 'k ben zoo angstig. Daar is 't. Nog ruischen ze. Nissen worden uit steen. Stoelen zijn van boat. Ik ben rleesch en been, stof ben ik en, al les romdom mij fa, stof, stof te vergelhken en te ontl^dep. Het hoofdbestuur van den Liberalen Werk manskring 10 fr. Van eea Naamlooze 100 fr. Omdat Monsken zoowel kost zingen 0,25 fr. Mieken, Mieken, Mieken heuren rok viel af 1 0,30 Omdat ik liberaal ben 0,10 fr. Omdat ik met Nieuwjaar geene kaartles zend 1,00 fr. De inschrijvingen met het bedrag in geld of postzegels mogen behandigd of gezonden wor den aan den Voorzitter Gustaaf Leveau, aan de leden van het Hoofdbestuur, of aan Den dergalm Vrijheidstraat, 58. Allo inschrijvingen welke van aard zouden zijn iemaud te kwetsen, of eenigen twijfel zou den doen ontstaan nopens hunne bedoeling zullen niet opgenomen worden indien de inzen ders niet teekenea of niet gekend zijn, aange zien de redactie daaromtrent geene verant woordelijkheid op zich neemt. Verder zullen alle giften hoe gering ook, t zij iü geld of voedsel of kleederen of brand stof of bons met dank aanvaard worden en van alles zal melding gemaakt worden in Dendergalm. Namens het Hoofdbestuur Güstaav LEVEAU. Lezers van Dendergalmweest zoo goed een paar miuutjes dit artikeltje te overwegen met kalm gemoed. Onze taak als opstellers van ons week blad is zwaar en moeilijk en dat om velerlei reden, waarvan wij even de be- zonderste willen aanstippen. Wij zijn geene dagbladschrijvers van beroep door onzen dagelijkschen ar beid moeten wij in ons onderhoud en dat van ons gezin voorzien en 't is na volbrachten arbeid, dat wij onze ledige uren opofferen om te strijden voor waar- beid, vrijheid en rechtvaardigheid Meer en meer worden de dagbladen gelezen en daarin verheugen wij ons, maar tevens ontneemt ons dit een deel der middelen, welke een weekblad aantrekkelijk maken, zooals het afkon digen van rampen en ongelukken wel ke reeds vijf, zes en meer dagen gebeurd zijn en door al onze lezers reeds gekend zijn door de dagbladen. Een weekblad moet dus noodzakelijk een strijdblad en een propagandablad O God stof en strijd en krachten. Strijd tusschen mensch en mensch, dier en mensoh, plant en dier en mensch. Waar har monie 6 God I Waar vrêe, waar rust I Ik beu iets 1 Werp die kracht in dat midden en ga ten ouder, als ge geen kracht meer zijt. Nog ruischeo... en toch harmonie en toch samenklank, opstijgeud uit dit strijdgewoel zelf, bloemen fleuren naast elkaar eu bloeien en de zon beschijnt ze allen. Eu de memcheu reiken malkaar de haud in den uood En de drenkeling vindt een hond... Nog ruischen ze... Er is iets goeds 1 er is een God Er is iets schoons 1 er is een God Er is iets schoons er is een God Er is hoop er is betrouwen, er is liefde. Nog zwoegt en hijgt het orgel. Nog stijgt en daalt en weent de sopraan... O God geef mij haar liefde en ait die lief de zult gij blijvend geboren worden, want Gij zijt maar liefde, harmonie, de velden kleurend en den hemel, langs zee en baan murmelend en liefde wekkend. Zuster Brot. (komt langs een zijdeur op en knielend voor bet autaar). Johan Zij (in verrukking haar aanschouwend) Zuster Brot. Bruid, 'n bruid des Heeren. Daai uit 't Al lerheiligste schiet een mysterieuse straal, een mysterieuss glans, Bmd des, heeren om zijn, en zoo is 't dat wij het ook meeuen. Voor onze artikelen ueuien wij tot on derwerp de groote politieke gebeurte nissen van algemeen of lokaal belang en laten nooit na in onze polemiek, alle die gebeurtenissen vrij en onafhanke lijk te bespreken. Wij handelen enkelijk naar de inspraak van ons geweten en laten ons door niets misleiden nee spe, nee metu, zooals de kenspreuk onzer stad zegt noch door hoop, noch door vrees. Ook geringe voorvalletjes zien we niet over 't hoofd als die in aanmerking kunnen komen om het fanatism, de kwade trouw en de schelmerijen onzer tegenstrevers aan den schandpaal te spijkeren. De Dendergalm is liberaal. Hij is het orgaan van al de Aalstersche liberalen zonder onderscheid. Zoo min hier als in de andere kleinere provinciesteden ken nen wij doctrinairen, progressisten, ra- dikalen, benamingen welke in de groo te steden zooveel kwaad hebben gedaan aan den vooruitgang van het liberalism, we kennen slechts liberalen strijdende voor de zelfde zaak, onder de blauwe vlag. Met al de liberalen zal Dendergalm de volkszaak blijven verdedigen om wel vaart en recht ie bekomen voor al de Belgen, we zullen allo hervormingen verdedigen, welke op rechtvaardigheid gesteund zijn en een vooruitgang daar- stellen. Ja, zeker de dagbladen zijn onont beerlijk, in aanzien der groote rol wel ke ze te vervullen hebben, maar ook de lokale bladen hebben hun nut. Wat al schandelijke misbruiken heeft Dender galm niet aan 't licht gebracht, mis bruiken waaraan de domp9rs zich schul dig maakten en nog maken en welke men niet genoeg bij het volk kau be kend maken. We zullen aan onzen plicht niet te kortblijveD, de groote deugeuieten der wereldpolitiek, zoowel als die van ons dompei'8tooneel, Chamberlain's, volken- moorders, bokkenrijders, schurken en schelmen van alle slag zullen we af- zweepen en prijs geven aan de verach ting van het volk. golft me en licht nu o Mysterie. Ben ik zijn maagd O Jesus goede Jesus 1 Vergeef mij dat er snaren zijn, trillingen, die niet tot U ko men, niet tot U gaan. Vergeef mij, goede Jesus mijn bruidegom, dat er bekoringen zijn zoo aanlokkend, die mij gedurig van uw baan af werpen,'t is vleesch/t is aardsche lust.'t is het geen er buiten dat 't klooster is, buiten u 't geen soms zoo naar zich toetrekt. O ik droom soms, dikwijls, veel. Ik zag hem eens... een blik... Heer God 1 't trilde van mijn hart tot mijn vin gertop... o God Wat durf ik Ik ben uw bruid, ik wil uw bruid blijven, (valt snikkend voor over) Johan 'n Bruid des Heeren. Zich outhouden en niet genieten. Daarbuiten is weelde, daar is rijkdom, pracht, een volle leven. Godaadem. Gods ziel en het oog afwenden naar dorre, dor re streek. Zuster Brot (Eerst ontroerd, dan verschrikt O Jesus, ik wil uw bruid worden. Gij alleen zijt goed en vol liefde. Men zegt, dat naweeën... Johan (eerst wat aarzelend). Naweeën, nasmart, er is een zonneschijn, koester u in zijn straal en laat het licht om u, schijnen,hoo zoo'n genot naweeën baren.. Zuster Brot (siddrend) Nawee baart het zinsgenot. Satan is de wu'psckheid, Q Jesus, ik wü uw bruid worden... Weldra zullen we weer onze fana tieke krotmoesters naar de ziel tasteu en met cijfers bewijzen, hoe zij Aalst herschapen hebben in een begijnhof, waar nonnen, paters en pastoors nog weelderig tieren, benevens de keerseu- likkers die van 'tsmeer leven en waar de burgerij kwijnt en de werklieden zoo zeer tot ellende vervallen, dat ze wel dra in massa de sta J en de streek zullen, verlateu. We rekenen erop, dat ODze liberale vrienden ons in onzen strijd zullen on dersteunen, en we voort hun vertrou wen zullen genieten. We sporen hen aan ons blad te verspreiden, nieuwe abonuenten aan te werven, het is het eenige dat wij voor onzen arbeid en voor ons pogen verlangen. De negentiende eeuw. Ja de negentiende eeuw ligt op haar uiter ste, ze geeft heure laatste snikken. In de geschiedenis zal de negentiende eeuw bestempeld worden met den naam de eeuw der uitvindingen. In Aalst zal ze geheeten worden de eeuw der kazakdraaiers Dikwijls hebt ge hooreu vertellen, hoe de re negaten, de verloochenaars hunner partij al tijd de hevigste zijn. Ze moeten hunne nieuwe partijgenooten vleien om hunne vroegere vij andschap te doen vergeten en ze haten hunne vroegere partijgenooten omdat dezen hunne kazakkeerdenj verfoeien. Ziet in Aalst rond maar al die schoone dom pers en neemt dan de stadsverslagen van vroe ger tijd, toen de liberalen nog aan 't bewind! waren, en tusschen de namen dier liberaleu zult ge vinden Gheeraerds, De Gheest, ver der vindt men nog als kopstukken der libera- Eeman, Vanderhaegeu, Van de putte enz. ooa de lijst zou te lang zijn om te melden. Voorwaar het is geen schelmstuk dat iemand van meening verandert, wannear die verande ring het g67olg is van rijpe overweging en van studie die de vroegere overtuiging heeft ge wijzigd. Maar niet zoo was 't met die kazakdraaiers Moesten we elke keerderij onderzoeken en de reden opgeven waarom ieder van die renega ten zijue partij den rug keerde, we zoudeu eea heele reeks hebbeu van geschiedenissen vaa gekrenkten dommeu hoogmoed, van hsersch- zucht, van slokzucht, van wrok eu valsch- heid. De bonzen van het domperskot zijn nu juist allemaal die felle kazakdraaiers, terwijl de Johan 'n Bruid, Reinheid en minne in Jesus. Uw baan wil zoo. In 't klooster, tusschen de wit gekalkte muren wilt ge uw leven verbloeken, wandelen en verzuchten het oog gedurig ge richt naar 't heilig Sacrament waarin Jesus., uw bruidegon huist. Uw innigst leven wilt ga verdorren de krachten van uw ziel wilt ge op. een punt richten, een dood wszen, een onver anderlijk iets het Sakrament. Dat iets moet uspreken van Zuster Brot O Heiligschennis (eene beweging makend om ijlings Ja kapel te verlaten). Johan (het opmerkend) Ik heb u lief Zuster Brot (die beweging ophoudend, plotseling) Johan Ik heb u lief 1 God ia Liefde. De Liefde m uit God Zie daar stigt het naar omhoog ea zwelt trillend eu werkend, streeleud,toove- verend. (nader treedeud) Ik heb uw lief. Zuster Brot. (geroerd.) Dit oog 1. God l Johaa Ik heb u lief I De liefde is uit God en waait de liefde huist is God. Ginds staat een huisje wit gekalkt en groen omloofd en, in dit huisje leven twee menschenkiadecan, die zoet eu leed samen dealen, 1 YecvolgX.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1