Uit het kanton Herzele. Een Wonder. Een wonder. De Groote Partij. Pastoor Van Impe. Een Concert-Voordracht. Een Molensteen. Leo Walpot. Waarheid en Leugen. De Legerkwestie. Apenkinderen. Fonds Jan DE WINDT Afdeeling Aalst Zelfonderricht. echt katholieke familiën op het achterplan werden geduwd eu door de slokkers worden vertrappeld. De negentiende eeuw zal te Aalst heeten, de eeuw der kazakkeerders, misschien cok de eeuw van den bok en zijne bende. R. Dabi. Eene kluchtig avontuur heeft in de gemeen te H. het Sint-Ccciliateest der katholieke mu ziekmaatschappij beruoht gemaakt, De held is een zeer katholieke, jeugdige en brave jongeling. De 11 muziekanten, 4 leerlingen en 2 dozijn eereledeu hadden den jongman tot Voorzitter der maatschappij uitgeroepen. Fier als een pauw stapte de nieuwe presi dent met muziekanten en leden de eene her berg in en de andere uit. De rustklok van negen uren had pas hare tonen over de dorpplaats uitgegalmd en de Voorzitter vergezeld van den Oudervoorzitter en van den Bestuurder der Kerkzangers stelde voor een afscheidsglasje te ledigen in de her berg gehouden door een onzer vrienden. Dit wierd aangenomen. Men dronk en klonk met vreugde en wellust, wanneer eensklaps als een donderslag, eene stem zich verhief Waar blijft mijnen gast 't Was de papa van den jeugdigen president. Hij droeg eenen stok zoo kloek, zoo dik, zoo lang als eenen vlegel- staf. Hij sprong naar het flske en was aan het dorschen dat het stof uit do uienweVoorzitters- kazak vloog, 't manneken wilde wegvluchten, doch zijn vader zat hem kort op de hielen en sloeg met den stok waar hij zijn zoontje kon treffen op beenen, armen schouders eu ook op de plaats waar de rug van naam verandert. 't Was mij één drollig tableau. Papa ach tervolgde 't presidentje en sloeg dat het kraak te al moest hij al de microben uit diens lichaam slaan. 't Voorzitterko heeft zijn ambt van president Deergelegd. Hij is ontvanger gekozen en zal die plaats waardiglijk kunnen bekleeden. Mondus klopt er-op. Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de met kleurloos teer en tolubalsem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, zekerste en aangenaams te borstgeneesmiddelDe Siroop De Pratere verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 ir. de üesch, De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen in alle apotheken en in h«t Algemeen dépot, A. De Pratere Oosteide. De lezers van Dender galm hebben het wellicht reeds geraden, de grrrroote partij hedendaags is de socialistische partij. Wel krabt ze deerlijk achteruit in Duitschiand, wel is zij in Frankrijk in een half dozijn partijen gesplitst die elkander haat en verderf hebben ge zworen, wel schiet zij geen wortel in het nijverige Engeland maar 't is toch de grrroote partij want.... hare aanhan gers zeggen het zei ven. Waarop die grootheid steunt Ja, zie, dat is moeilijk om zeggen. De so cialisten als partij hebben geen pro gramma, dat op vaste princiepen steunt en geen hunner leerstelsels kan men aanhalen waarover de massa der partij, noch zelfs de hoofden, de wetgevers het eens zijn. De klerikale partij heeft voor prin ciep, den voorrang van de Kerk op den staat de liberale partij verdededigt de vrijheid van geweten en de onafhanke lijkheid van de burgerlijke macht, do socialistische partij heeft geen enkel princiep dat door de gaheele partij wordt aangenomen. Ligt de grootheid der roode partij misschien in de kracht der periodieke congressen, in welke zij de voorstaanders der algemeene verbroedering, elkander als wilden bejegenen, de sprekers van 't gestoelte sleuren en hun gemis aan grondbeginselen voor al wie oordeelen kan ten toon spreiden. Of ligt misschien de grootheid der socialistische partij in dat gemis aan princiepen, in die bonte mengeling van zienswijzen, welke de leiders nopens ieder hunuer leerstelsels koesteren. Welk is nu eigenlijk het credo der roode partij Het kollektivism in 't geheel niet want indien sommige pro feten het als geloosfpunt verkonden, wordt het door anderen heftig bestreden, liet kapitalism... ja, in de centeublaad- jes wordt er om de wille der werklieden fel tegen gehassebast maar in Belgie, zoowel als in Frankrijk en elders zijn de kopstukken kapitalisten. In Duitsch iand willen de socialisten geene coöpe ratieven uit haat tegen liet kapitaal, terwijl in Belgie de socialisten hunne macht steunen op het kapitaal der coö peratieven. De bijbelschrijvers van 't socialism, Fourrier, Saint Simon, Owen worden over boord gesmeten en do nieuwe pro feten werpen met steenen naar de oude en verklaren hunne leeringen dwaas eu belachelijk. Marx zelf, die tot nu toe als de wetgever werd geacht, wordt nu afgebroken door den socialist Bernstein die Marx'wetten als hersenschimmen uitkrijt. Er ligt misschien grootheid in de eenheid waarmee gestreefd wordt naar het verwezenlij kea van praktische her vormingen Nog min dan over de prin ciepen. Ziet slechts in Belgie, vele so cialisten zeggen, dat de plaats van een echte socialist niet in de wetgevende Kamers is, terwijl de meeste socialisten die er zetelen socialist geworden zijn om erin te geraken. Sommige socialis ten zijn voor de E.V. andere verwerpen ze, eeuigen zijn voor 't stemrecht der vrouwen anderen zijn er tegen. In een woord er is geen punt noch van grondbeginsel noch van toepassing of wat de eene opbouwt wordt door een andere afgebroken en de afgunst woedt erger dan waar ook in de partij der ver broedering, Ziet goed toe, oordeelt over hetgene gij ziet, en zegt me dan waarin de grootheid der socialistische partij be staat. Geene partij integendeel is zoo klein, zoo nietig. Hare macht ligt hier in, dat zij de toevlucht geworden is van eene menigte rijke heerschzuchtigen, die zich geen baantje zagen te maken in andere partijen en de lichtgeloovig- heid der werklieden uitbuiten om hun eigen persoontjes te verheffen. Woensdag laatst werd pastoor Van Impe van Gyzegem door de rechtbank van Dendermonde veroordeeld voorwaardelijk tot 6 maanden gevang en tot 5 jaar berooving zijner burger lijke rechten. Van dien sater, dien fameuzen opvoeder der jonge Congolanderkens, die er een bijzonder systeem op nahield zoodat al de zwartjes ge- geheel beschaafd, geschaald en berschaafd naar hun land werden teruggezonden reppen de dompersbladen geen woord. Toen priester D&ens waagde op politiek ge bied anders te deuken dan de klerikaleu werd zijne afstraffing op alle predikstoelen afgekon digd, van den properen Van Impe zal er geen woordje worden gerept, hij staat als priester nog altijd hooger dan Daens. De dompers, ziet ge, hebben over zedelijk heid geheel andere begrippen dan wij, daarom zijn wij geuzen en daarom worden in de non- uekesscbolen gebeden opgezegd voor den on- schuldigen priester Van Impe. Mr Schellekens verdediger van Van Impe, drukte er zijne verwondering over uit dat van de talrijke beschuldigingen er maar een werd behouden en wel een van de minste. We deeleu de verwondering van Mr Schellekens en zou den wel willen weten welke de grovere feiten waren, dan die waarvoor Van Impa zes maan den vacancie kreeg. Pastoor Van Impe gaat in beroep tegen het vonnis der rechtbank ran Dendermonde. Nu zal er in ai de klerikale scholen gebeden worden opdat de rechters vau Gent zoo nauw niet zouden zien als die van Dendermonde. We raden pastoor Van Impe aan naar Con go te vertrekken, daar zal hij ver zijn van zij ne vervolgers en weer in 't midden der zwarte leerlingen welke hij op zoo'n geheel bezonde- re manier kon onderwijzen. Maandag werd door de Aalstersche Afdee- ling van het Rood Kruis van Congo een concert-voordracht ingericht in de feestzaal van het Landhuis. Het muziek der grenadiers verleende zijne medewerking. Over het muziekaal gedeelte kunnen wo geen verslag geveu, onze gewone muziekreoencent was niet te Aalst kunnen blijven. Toch nebben wij van bevoegde personen vernomen, dat het een grootsch kunstfeest was en al de medewer kers en bezonderlijk het muziekkorps der greuadiers buitengemeenen bijval verwierven. De voordracht van M. Lemaire, bevelheb ber der expeditie naar Afrika waarvan onzen betreurden sta Igenoot Jan De Windt als twee de bevelhebber deel uitmaakte, werd opgeluis terd door lichtbeelden, gezichten voorstellende uit bet afrikaausche land. M. Lemaire spreekt zeer vloeiend en gemak kelijk, twee uren lang houdt bij de aandacht van bet publiek geboeid. Als voordrachthou der is M. Lemaire onvergelijkelijk; toen hij zijue voordracüt eindigde waien schier alle aanwezigen erover verbluft, dat zij zoo lang had geduurd, de tijd had hen nog te kort ge schenen. Na het eerste deel der reis ontwikkeld te hebben, handelt M. Lemaire over het ramp zalig einde van zijn tochtgenoot Jan De Windt, zijne stem trilt van aandoening terwijl hij hulde brengt aan den verheven geest van onzen te vroeg gestorven geleerde en in zijn oog perelt een traan als hij de schetsen toont van het Tanganikameer waar de arme Jan De Windt verdronk en van de plaats waar hij onder eenen prachtigen boom roor eeuwig ter ruste ligt. M. Lemaire zegtHulde aan de nage- dachtenis van dien martelaar der weten- schap Misschien heeft men te Aalst zijn naam gegeven aan eene straat of eene openbare plaats, maar dit is niet voldoen- de, meer moet ge doen voor hem dat zal uw geweten u zeggen De spreker werd uitbundig toegejuicht. Kort het feest was in alle opzichten wel gelukt en de inrichters halen eer van hun werk. Hun doel is edel en menschlievend. Toen M. Lemaire van Jan De Windt spre kende zei Zijn naam geven aan eene straat, of eene openbare plaats is niet ge- noeg, ge moet meer doen, en wat ge doen moet zal uw geweten u zeggen toen meen de ik dat de Blaaskaak daar zou geweest zijn om te roepen Geef hem een vaantje Maar neen, nu riep hij niet. Die hulde van Lemaire aan Jan De Windt, moet als een molensteen op de pijpekoppen gevallen zijn der stadhuisbazen op het feest aanwezig en die eeumaal onzen geleerden stad genoot zoo diep hoonden. Jan De Windt had zich in den prijskamp der hoogescholen onderscheiden zooals nog niet een vóór hem had gedaan. De gansche be volking van Aalst bereidde zich hem triomfan telijk te ontvangen. In den gemeenteraad werd voorgesteld den jongen geleerde officieel te ontvangen en hem een geschenk aau te bie den. Geeft hem een vaantje Riep daarop een onbeschofte lummel, lid van den gemeenteraad, die sedert dien niet anders meer wordt genoemd dan de Vaantjesman en die Achille Eeman heet. Het was toen dat dokter Bauwens zegde sprekende van bovengemelden lummel het vat geeft uit wat het in heeft. Toch verwierp de gemeenteraad het voorstel, immers Jan De Windt behoorde tot de liberale partij en be halve een drietal sloten al de dompers van den gemeenteraad zich dus aau bij de woorden van den Blaaskaak. Niet-waar dat de woorden van Lemaire nu als molensteenen op hunne pijpekoppen zullen gevallen zijn. Ziedaar Jan De Windt gewro ken over den hoon hem in zijne geboortestad uit partijhaat aangedaan. De vaantjesman heeft nooit meer dan eene redevoering uitgesproken geef hem een vaan tje is het eenig diskoers dat hij van zijn leven heeft gedaan, hoewel hij wel eens als kapitein der bokkenrijdersbende iets hoeft afgemoord dat iemand voor hem geschreven had het vat kan niet meer uitgeven wat het inhoudt gelijk dokter Bauwens zei. En zeggen dat zulke ezels nog in den ge meenteraad zitten. Wat er van zij, wanneer eenmaal aan Jan De Windt een standbeeld zal worden opgericht, gelijk die martelaar der Wetenschap verdient, zal op de voetzuil, zeer laag in den linker hoek van de achterzijde, de naam moeten gekapt worden van Achille Ee man, met de eenige redevoering, welke hij in zijn leven heeft uitgesproken geeft hem een vaantje, opdat de geschiedenis niet zou verlo ren gaan en het nageslacht zou kunnen zien hoe edel de wetenschap is en hoe verre dom heid en lanatism daarentegen iemand brengen kunnen. 't Zou schijnen dat ons artikel van laatsle- den zondag aanzien wordt als een blaam voor M. Leo Walpot. Dat is geheel verkeerd want wij achten dien toondichter te rechtschapen en te Viaamsca van karakter om voor iet tus- schen te zijn in de stelselmatige uitduwing van M. Van den Bogaerde. Zij die zich aan het vergrijp tegen dezen achtbaren kuustenaar hebben schuldig ge maakt zullen op de borst slaan, indieu ze nog vatbaar zijn voor wroeging, waaraan wij ech ter twijfelen. Reeds lang was M. V. d. Bogaerde in bet klerikale kamp het voorwerp van eene laffe onderduimsche werking. Verleden jaar haal den wij een venijnig artikeltjen aan uit Den- derbode waarin de schuld eener mislukte uit voering geworpen werd op den kapelmeester V. d. Bogaerde, wanneer iedereeu had besta- tigd dat het de schuld was van muziekanten die wetens eu willens slecht speelden uit haat tegen den muziekmeester. Ditmaal was het de beurt van 't Vuilhemde- ken om den buitengeduwdeu chef ouder 't ijs te helpen. De uitvoering der stukken in de Ceciliamis was maar een voorwendsel om on der vorm van ophemeling van Leo Walpot dezes voorganger den genadeslag te geven. Elke muziekant die de Jonge Garde heeft hooren spelen in de kerk, heeft gezegd de vreemde solisten spelen goed, de rest is zeer gewoon als uitvoering. Wij waardeeren het talent M. Leo Walpot, men zal ons te beter gelooven daar hier vol - strekt vau partijschap geen kwestie kan zijn, doch juist om die reden kunnen wij niet lijden dat men een ander kunstenaar misachte, en een kunstenaar is M. Van dea Rogaerde zeker. Blazieub. Denderbode sohreef verleden zondag, dat Dendergalm beweert, dat er geen verschil ia tusschea waarheid en leugen. Nooit schreven we zoo iets, de armtierige godgeleerde heeft dit uit den duim gezogen, aan gewijde schrij- velaars laat God zulke dingen toe, daarom noemden de rechters Denderbode de oneer der hedendaagsche drukpers. Maar w it is de waar heid wat is leugen Voor Denderbode be staat er geene andere waarheid dan die welke de Kerk voorhoudt al het andere is leugen j ziedaar wat wij betwisten. B. v. de armtierige Denderbode moet geloo- van, dat Josua de zon deed stilstaan hoewel dit nooit gebeurd is, hij gelooft dus aan leugen. De Kerk verklaarde valsch eu kettersch de leering vaa Galilei, van Copernicus, van Kep ler over den vorm en de beweging der hemel lichamen, zij verbood dus te gelooven aan de waarheid. De catechismus leert en de Kerk houdt vóór dat God don eersten mensch gemaakt heeft van een stukje aarde 6000 jaren geleden, hoe wel het onbetwistbaar is, dat er toen reeds ontwikkelde koninkrijken hestonden. Ware de Kerk rog almachtig ze zou ons met geweld dwingen leugens te gelooven, ze ion ons verplichten de waarheid te loochenen gelijk zij het deed met Galileï, die in 'I ge vang werd geworpen omdat hij bewees dat de aarde draait. Het hoofdzeer eu de andere galachtige ongesteldheden zijn altijd volkomen genezen geweest door de anti slijmachtige Walthéry- pil, op voorwaarde dat de behandeling eenigen tijd voortgezet worde. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeueer, De Waele, Ghysselinckx en overal. De dompers zijn voor het vrijwilligersleger. (De Engel8chen hebbeD een vrijwilligerslege* van 200 duizend man in Zuid-Afrika en het is niet iü staat het kleine legertje der Boeren te overwinnen.) De dompers van Aalst zijn dus voor het vrijwilligersleger, hetgeen niet belet, dat de drie Kamerkleppers het contigent stemmen, en het oorlogsbudjet ook stemmen zullen. De klerikalen vau het arrondissement Brus sel hebben eene Algemeene Vergadering ge houden en daarin onder andere gestemd het behoud van het remplacement en het bepalen van den prijs der premies naar evenredigheid der fortuiu van degenen die een remplagant wit» Jen koopen. De klerikale associatie van Brussel schrijft dus in haar programma een punt, dat priester DaeDs aanduidde in een artikel van 't Land van Aalst, eenige weken geleden. Men zal zich nog herinneren hoe wij met het koddig voorstel zwansten, het is immers al te zot. Als elk zich mag doen remplaceerea en daarvoor veel of weinig betaalt volgens zijn fortuin, dan zal de werkman die niets bezit een remplagant koopen voor niet. Doch waar zal men de remplaganten blijven thalen Persoonlijnen dienstplicht moet er komen rijk en arm gelijk voor het lot voor den ransel, ge lijk voor de wet. Afschaffing der plaatsvervan gers en der zieikooperij. In ons vorig nummer noemden wij de god geleerden van Denderbode rara vogels, daar tegen protesteeren de scribenten en verzoeken ons hen liever apenkinderen te noemen. A1b wij u daarmee pleizier kunnen doen, zelle 1 En waarlijk als men hunnen valschen aard ziet, hunne kwade trouw, hunne logen zou men wel moeten zeggen dat z'j geenemen- schenkinderen zijn maar apenkinderen ze hoeven maar een3 in deii spiegel te kijken om er ook van overtuigd te zijn. Zaterdag 15 December om 8 1/2 uren stipt, zitting van het Zelfonderricht. Orde van den dag 1. Lezing door M. R. D. W. Over Too- neelkringen in VJaamsch-Bolgie en Realisme op hot Tooneel. 2. Lezing door Mr R. N. Bij de wieg vaa een kind des Armen. 3. Voordracht door M.J. V.O. «Over d« Pensioenen De Schrijver, H. DE BRUYN. P. S. De Leden van den tooneelkring Voor Taal en Vrijheid worden op deze zitting uit- genoodigd. Indien gij eksteroogen aan de. voeten hebt die uvcel doen lijden,gebruikt de Balsem vanD'Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 ir. de doos.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2