f| HET KLOOSTER I Nummer 1 Zondag 6 Januari 1901. NIEUWJAAR. Och, God toch. Op de Merkt. 16de Jaar. m 'i'S -• sf; W* Êf? LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs voorol) PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen (per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 5 JANUARI. Nieuwjaar Nieuwe eeuw We wenschen onze lezers en onze vrienden veel geluk, vrede en voor spoed. We wenschen heil en welstand aan al onze medemenschen, zonder onder scheid. Het jaar 1900 is heen, de negentiende is verzwonden in de eeuwigheid welke nooit begon, een poosje zullen we nog beleven van de eeuwigheid welke nooit eindigen zal. Hartelijk, in de volle overtuiging van 't gemoed wenschen wij, dat dit korte poosje, voor iedereen zegenrijk zou wezen. Ons leven, een stipje op den eindeloozen cirkel der eeuwen, voor de eenen wat duidelijker, wat langer als we 't zoo noemen willen dan voor de anderen is vol ontgoochelingen, vol rampen, vol stormen. De dagen van milden zonneschijn, ap oprecht genoegen zijn zoo zelden, dpt we niemand uit onze wenschen uit sluiten willen. Waarom zouden we dat ook doen Al wie op aarde loeft en gevoelt, is gehecht aan dierbare wezens, wier geluk hij betracht wier lijden hem foltert. Wie waarlijk mensch is, is dikwijls ongelukkiger door het wee dat an deren teistert dan door zijn eigen tegenspoed en smarten en vindt zijn grootste vreugde dharin de ellende van die anderen te lenigen en heul en troost te brengen, waar bedrukte zielen zuch ten en treuren. Ons leven is een strijd Ja, 't is waar, en die strijd voeren wij zonder wanke len, in de oprechtheid onzer overtui ging we zouden niet anders kunnen. Maar in ons hart is er geen haat of geen nijd tegen niemand, wij verdedigen onze meening met kracht en hardnekkigheid en zullen dat immer doen dit is voor ons eene behoefte. door P. S. Zuster Brod terugslaande op het denkbeeld God.) Kloosterpriester Ga been en laat vrede, waar vrede is, eens iulfen u misschien de oogen voor de waarheid geopend worden V Zuster Brod (vrees) Gabriël (wat vrees, maar getemperd door wat spot) Moeder-Overste (meer tot bandelen geneigd) Werkvrouwtje maakt een kruis en begint een Vader-Ons te bidden) Johan (eventjes wat wijkende, maar dan weer met te rugslaande kracht Als sommige denkbeelden, gedurig, te pas terugkeeren in een menschelijk brein en hun denken en handelen nekt, dan noemt men die menscben lijdend aan een idéé fixa de men schen hebben een gestoord brein, het zijn rankzinnigeu in mindere mate houdt men ze voor fanatieken de drijfjacht en overdrijving van ieder secte. Zou uw God (op dit uw God, reactie bij de aanhoorders Priester verontwaardiging Moe- èf-overate en Zuster Brod vrees (by de laats- Maar onze strijd is openhartig, en slechts in tijd van noodzakelijkheid wanneer we tot persoonlijke zelfverde diging daartoe gedwongen worden, wij kon wij tegen dank van de gewonen weg af, om valsche tegenstrevers ook per soonlijk te lijve te gaan. Nieuwjaar Nieuwe eeuw Brengt vreugde en welstand mede voor iedereen. Het afgeloopen jaar is rampzalig geweest voor de menschheid, de weggevloden eeuw is rampspoedig geweest voor de volkeren. De weten schap heeft reuzenstappen gedaan, uit vindingen van allen aard hebben het aanzien der nijverheid geheel gewijzigd, de economische toestanden veranderd, maar aan de algemeenheid der sterve lingen niet de voordeelen verschaft, welke men er van verwachten kon. De wetenschap en den vooruitgang hebben voorgoed de ketenen verbroken waaraan de geesten gekluisterd lageu en de vrijheid van deuken, gelooven en spreken tot stelregel gemaakt van al de volkeren die op ontwikkeling en vooruitgang bogen maar in der waar heid wordt die stelregel dagelijks ver kracht en door de onverdraagzaamheid te niet gedaan. Nieuwjaar Nieuwe eeuw Vrienden, Lezers, medemenschen. De twintigste eeuw is begonnen de twin tigste eeuw sedert de hemelsche zaag weerklonk Vrede aan de menschen die van goeden wil zijn, of sedert op den berg Golgatha de Heiland stervend riep Alles is volbracht Helaas, alles is niet volbracht Nog is er dwang en verdrukking, ziekte en hongersnood, armoede en ellende, haat en fanatism, tweedracht en oorlog. Vre de is er niet. Wij zullen ons beijveren om die kwalen te doen verdwijnen en den vrede te doen heerschen. Wij wenschen welstand aan de wer kende klasse, heropbeuring aan de bur gerij vooruitgang en voorspoed aan ne ringdoeners handelaars en nijveraars. te ia minder mate bij bet werk vrouwtje schrik, zich teekeuend iu haar bewegingen) zou uw God met eeu idé) fixe zijn, die zich iu uw kloosterleven op eeu krankzinnige wijze open baart zou dit idéé fixe niet alle andere gedach ten, al ander gezond gevoelen vernietigen, u droomend tot een lerugacbtig leven, tot eeu onzin van het leven (dezelfde gevoelens, maar meer geaccentuëerd. Zuster Brod een heele omkeeriug iu haar zijn ziet de zaken plotse ling en kalm in als Johau, de vrees is verdwe nen priester Kloosterpriester, zwijg met uw Godslasterende taal. Joban (nu onverzettelijk en kalm) Ik ben het Diet, dit kloosterleven, zooals ik het wou kenDen, maar ondervindt U dan ook niet, dan U zelf in ander werkzaamheden, in ander deuken en handelen een ontsnappend middel moet zoeken, tegenover dit inystische beeld van God. Omdat het eene noodlottige wet is der natuur niets blijft in de natuur alles veraudert en uw denkbeeld God is aan die staat van zaken ook onderworpen (dezelfde gevoe lens, maar allen even bebeerscht door Johan, het werkvrouwtje bidt ijveriger om ijveriger) Doorloop de geschiedenis en in de geschiedenis wijzigt zich gedurig het denkbeeld en in de ge schiedenis van uw eigen leven is bet zelfde, hon derden zaken worden gedaan bniten uw God, buiten zijn maatstaf. Maar u wilt alles naar j zijn beeld, en dit is uw goede eenerzijds, nmar j uw kwade ander zijds daar U geeue vaste, zelfs valsche gegevens hebt van uw God zoo j regelt U uw leven valsch en daarop beiust uw Nogmaals wenschen dat het eerste en de volgende jaren der twintigste eeuw voorspoedig zij voor de liberale partij, vooispoedig voor onze vrienden. Nogmaals wenschen wij aan alle menschen zonder onderscheid vrede, welvaart en al het genot, dat het geluk van allen die hun dierbaar zijn bun kan doen smaken. Gelukkig jaar Gelukkige eeuw. De studieprefekt van het Atheneum van Doornik is een der zonderlingste kwasten wel ke er onder de zonne loopen, en de minis ter die hem tot dit ambt benoemde is de eenige, die bern is kwasterigheid overtreft. Dit heerschap werd aangesteld om een on derwijsgesticht te besturen. Ofwel hij is een goed bestuurder eu dau is het onderwijs, dat onderzijn toezicht wordt gegeven goed, ofwel het ouderwijs dut er gegeven wordt deugt niet en dan b3eft hij daar schuld aan. Welnu die drollige prefekt zendt zijn zoon naar de school der broeaersen kent zich zei ven aldu3 eeu brevet toe van domheid, onbe kwaamheid of slechtheid. Daartoe heeft hij volkomen bet recht hij heeft het recht aan iedereen te toouen, dat zijn onderwijs niet deugt voor ziju kind en niemand betwist hem de vrijheid overal uit te bazuinen hoe weinig bij en zijne school het vertrouwen verdienen van de ouders. Maar de minister die hem noemde tot dien post vau vertrouwen was een driedubbele kwast toen bij tot zulken gewichtigen post een man bevorderde wiens Kundigheden en bekwaamhe den door hem zalven te geriug worden geschat. Die studieprefekt moet een klepper zijn, Achille mag hem een vaantje zenden hij heeft het verdiend. De Trooz, zegde in de Kamers de plicht van het Goevernement is geheel en gansch de vrijheid van geweten van al de staatsbedien den te beschermen. De bedienden van den Staat hier te Aalst b. v. weten van die bescherming te spreken, en- kwesten hebben plaats gehad, bedreigingen werden geuit en vervolgingen gepleegd tegen de Staatsbedienden, welke 't recht meenden te hebben deel te maken van andere maatschap pijen dan klerikale. Maar als een kwast het goed vindt zich zel ve en zijn onderwijs te minachten en aldus bet klerikaal goevernement helpt de weinige kloosterleven de heele onthouding. Die ont houding en die opgang in uw God, in uw Jesus is uw kloosterleven en allebei zijn hersenschim mig. U.schopt onware behoeften, misschien met iets waarsde liefde tot God De liefde is de hoogste behoefte des menscben U zoekt ze in dien God Wij in de natuur ware gezelliu des menscben do vrouw (Zuster Brod verheft zich met vertrouwen, hij staat in vertrouwen naast haar.) De liefde is een recht, van dit rechi (een langen diepen blik iu malkanders oog) makeo wij (eventjes ophoudend en weer eventjes vragend tot Zuster Bro i) gebruik, (in nog meer uitgedrukt ver trouwen naast elkaar) Gabriël (ontroerd en instemming) Kloosterpriester (Verbazing) Moeder-overste Maar... maar... (ook verbazing) Werkvrouwtje (schrik) Juist op dit moment Iaat bet orgel eenige tonen hooren eon schema van een juiebphra- se 't is de organist, die onbewust zijn orgel beproeft, daar de avooddienst beuint een zuster gaat ook ongezien aan 't klokkeluiden, ten oproep van de geloovigen. Zusters komen in de kapel stilzwijgend naar hun banken, maar verwonderen zich toch over het tooneel. Kloosterpriester (met toornige, maar toch zich beheersohende stem). Zust'ren ia den Heere 1 (op zuster Brod wij officieele scholen, welke nog bestaan te bevech ten, dan is de minister daar met zijne bescher ming des gewetenvrijheid, dan heeft bij en al de dompers de gewetensvrijheid en de grond wet lief. Toen de onderwijzer Van Compernolle ia een vertrouwelijk gesprek zijnen twijfel had uitgedrukt over het dogma der onbevlekte ont vangenis van Maria, werd bij kort en goed af gesteld du vrijheid van geweten van dien staatsbediende was geen bescherming waard. Wat zou men zeggen van den bakkersknecht die het brood voor zijn eigen gebruik bij een concurrent van zijn patroon zou halen ieder een zou zeggen die bakkersknecht mag doen wat bij wil vermits zijn patroon hem vrij moet laten maar die patroon moet zeer slecht brood hebben, die bakkeragast moet eeu slechte werkman zijn, daar bij het brood niet lust door beai zelf gebakken. Hij Zbl ons in ziju buis niet meer zien. Ziedaar hoe de studieprefekt van Doornik handelt, bij toont aan 't publiek dat bij vaa onderwijs niets kent en zijne school geen ver trouwen verdient. Het klerikaal goevernement dat niet betracht dan de ontvolking" der offi cieele scholen beeft hem misschien benoepid. om de rol te vervullen welke hij thans speelt- Hi.l zat ras bevorderd worden. Te Aalst hadden we ook zoo een arend, toe- zichter van het officieel onderwijs, die zijne dochterkens bij de zusters ter school zond, op dat iedereen weten mocht, dat bet officieel on derwijs niet deugt. Wij hebben hem nooit dat recht betwist, maar zonderling mhg zulke doenwijze toch heeten, nietwaar dompees De krotbestuurders onzer stad had den dan toch aan het eeuwfeest gedacht en de begrafenisplechtigheid vastgesteld der negentiende eeuw Wat armoedje. Aan dat feestvieren had men volstrekt geene openbaarheid gegeven, niemand' in Aalst wist er van in den namiddag werd hier en daar iets verteld van eeu concert, dat plaats zou hebben. Ieder een daeht aan eene zwans. Toch was er eenig volk, misschien 200 personen, op de groote markt toeq de beiaard aan 't spelen ging en de kla roenen aan 't blazen. Och, zoo valsch blazen is niet gepermitteerd 't was misschien ter herrinnering aan al de valschheid welke de dompers tijdens zende) zie een afvallige (schrik en een hal» gesmoorde klacht 0 Wee (meer nu een klacht). Wee Wee over haar (als een naklank). Wee over haar die Godsdienst voor de ijdel- heden der wereld verlaat. Wee over haar, die zich aan de hoo«9te roeping onttrekt, om in het genot en 't vermaak, een onzoker levens lot te gaan vinden. Wee over haar, die in den hartstocht haar heil zoekt en de kalmte en dë vreê des harten te midden van haar zust'ren verzaakt. VVee 1 want onbeproefd zal haar hart nu proeven en ongewapend tegen 't ge vaar, wie zal haar beschermen, tot wien zal zij zich richten, wee 1 wie zal baar hoop en troost zijn. Haar plicht heeft ze met voeten getreden. God heeft ze veriaten. Wee 1 O arm, ellendig meisje 1 Zuster Wee 6 Wee 1 arm, ellendig meisje 1 Organist (weer verheft zich eeu schema van een juich- pbrase). Zuster Brod en JohaD (in vertrouwen en ongeroerd staan zij nog bij elkander) Werkvrouwtje Wee I een duivelin (slaat een kruis). Kloosterpriester. Arme, ongelukkige zuster. Bidden wij over haar, bidden voor haar door bedriegelijken schijn door valsche drogredenen, door san tan's gevoel laat ze zich van haar baan brengen en wordt der verleiding ten prooi. Johan. Verleiding, heer Priester P. BB» ■:ir' iv' jVfe- T.u? vV?:. e Vis- 4. u 4

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1