Oude Garde» Onderstandspenning, En waar zijn Kameraad De Jonge Garde, Ziegezaag. De Nieuwe Apostel. Demagogie. Dood van baron Bethune. De Liberalen hebben niets gedaan. Fonds Jam DE WSNDT Zondag 13 Januari, ten uren a a- yonds, Concert door de Oude Garde, en den Sympboniekring, met de mede werking van verschillende vreemde artist en, Ten negen uren 's avonds Luisterrijk Dansfeest. Vergeet het Algemeen Stemrecht r,iet met de E. V. 0,20. Van de Zonnestraat naar 't kinderkerkhof 0,50 Een liedeken van den ponten Ós 1,06. Jan, hebt ge zondag geen kou gehad 0,30 Omdat Kaken zoo vriende lijk was 0,05. Ne witte:, hoed, een zwart ge zicht, Leander stond in 't volle licht 0,75. In het socialistisch blad Le People nummer Van 28 November 1900, staat een hoofdartikel waarin wij het volgende vinden Als wij onze moderne schrijvers lezen, zouden wij geneigd zijn te gelooven, dat onzo maatschappij uitsluitelijk samenge- steld is uit lichtekooien, schuimloopers en m bedriegers (de prostituees, de gommeux k at de rastaquouères.) Die citoyen slaat den nagel op den kop, maar hij voegt er niet bij dal het bijna uit sluitelijk de roode schrijvers ziju die dat doen. Men neme R is gelijk welk socialistisch blad en van voor tot achter staat het vol verwijtin gen, en vervloekingen tegen da samenleving. Als men die kribbelaars gelooft, zijn al de bezitters, al de nij veraars en al de handelaars nietdoeners, luierikken, vadsigaards, uitbui ters, bedriegers en dieven, het is door die taal dat zij het volk misleiden, ontmoedigen, ver bitteren en opruien. Doch, luistert naar mijne woorden, maar ziet niet naar mijne werken, is toepasselijk op de socio's zoowel als op de klerikalen. Indien al de bezitters dieven en uitbuiters zijn dan zijn er vele dieven bij de socialisten en uitbui ters ook, .en dat is niet vleiend voor de bezit ters cn fabriekanten die hier te Aalst aan het hoofd staan van't roode boeltje. Of doen ze misschien gelijk do rakker, die wegloopend schreeuwde dief diefom to doen gelooven dat hij het niet was, Dat de werklieden, hier te Aalst eens zien wie er leeft gelijk een rat in een kaas? Bij do gocialistm geldt het woord van de kerkuilen die den outer dient leeft er van en wordt ex- vet op niet-waar Andreas en kompanie Daar ligt de knoop. Terwijl de werksters van Vooruit te Gent in werkstaking gingen, omdat ze meer loon eischten en niet als slavinnen wilden be handeld worden sloegen de charlatans op den trommel en riepen tot het volk, komt bij ons want bij ons is er welstand en vrijheid Te oordeelen naar hetgeen te Gent gebeurde en nog gebeprt zal de socialistische samenle ving eene maatschappij zijn van uitbuiting en De Jonge Garde woonde ook de begrafenis bij van M. Bethune. Maar, hemeltje hef, wat maakte zij een armzalig figuur in den stoet. De zeven vreemde solisten waren niet gekomen en in den beginne was het kliekmuziek niet in staat een doodmarsch te spelen. En hoe waren die fijfelaars toegetakkeld, drommels toch, wat spektakel, de eene met zijn tenue van Jonge Garde, de andere in een garde-civiekplunje, een derde in burgerklee- dij. Eindelijk kwamen er twee vreemde muzie kanten de koninklijke harmonie ter hulp, en ze kon het deuntje van Chopin atlap- pen. Maar welk miserabel muziek Het scheelde weinig of op zeker oogenblik lagen die blazers tegen hun goesting geheel sloot. Zeg, dompers, van 't kruiperskliekje, 't wa3 zeker nu ook dank aan den verbazenden voor uitgang door uw muziek gedaan sedert het ontslag van M. Van den Bogaerde, dat er zou afgrijselijk slecht gespeeld werd. M. Waelpot, moest van den eenen tot den anderen loopen, en vele pogingen doen om den totalen fiasco te vermijden. De Jonge Garde, zou beter doen aan begrafenissen geen deel te nemen, als hare zeven vreemde solis ten niet kunnen komen haar nogersmuziek is geeue opluistering, maar eene ontheiliging van die droeve plechtigheden. Neen, de Jonge Garde, verdient de 2500 franken en de rest niet welke zij jaarlijks uit de stadskas grabbelt. De groote godgeleerde van Denderbode zit met zijn zaag niet meer op een weer, hij zit op een nagel. De godgeleerdheid heeft zijne zinnen verheisterd, hetgeen men nog al dik wijls ziet bij kwezelaars wier brein niet al te gezond was In vele artikels stelt hij ons eene menigte vragen over geheimen, die tot nu toe noch hij, noch al de godgeleerden der wereld niet konden of kunnen ontsluieren. Wij ook niet. Hij raast van levenlooze stof, van schepping en dies meer, zelfs van apenkinderen Als Denderbode zal geantwoord hebben op onze vragen, waartoe zijn medewerker godge leerde xoch in staat moet zijn zullen wij den pennetwist hervatten, tot daar zullen wij ons wel wachten nog op zijne zagerij te antwoor den Ten slotte herhalen wij De bijbel vertelt leusensals hij bevestigt, dat den mensch 6000 jaren geleden uit een klompje slijk werd ver vaardigd, dat is door de wetenschap bewezen De kwast, die zijn gezecverin Vooruit1 niet mcei gedrukt kreeg en nu in 't nieuwbakken orgaan tie van den socialistischen winkel weke lijks aan 't vijlen is, leert ons m het nummer van zondag 11. welken geesteskost de roode apostelen aan de verdwaalde sukkelaars ten beste geven. Wij geven, zegt Van Slimbroek de werklieden altijd gelijk. Van Slimbroek zal natuurlijk ook gelijk gegeven hebben aan Waar Commer- man die destijds bakker was in de bakkerij 1 van Hand aan' Hand, en die tegen de sociahs- tiscto pl.kKgm.to. een proces m- Een man die tiert maakt meer lawijd dan tien die zwijgen schrijft een rechts geleerde in Denderbode (geef dien re- 11SCU(, r--— - dacteur een vaantje, Achille) sprekende spannen om eene v0.^9f van aen paus e„ sijne aoogeaegde Staten De paus maakt inderdaad sedert eem- j zou gew0j-cien zijn hadden de socialisten hem geD tijd veel lawijd over het koning- I naar believen mogen behandelen schat) waar hij naar hunkert, maar hij Het boetiekorgaantje zeevert verder nogwat in de Jestijn, niemand hoort hem, niemand wil hem hooren. I schijn, hij liegt, dat bii een jesuiet zon be- Wezijn demagogen volgens den rechts- I scbamèn. Doch daarom bekommeren wij ons geleerde, omdat we zegden de tijden niet, het eerste deel van Van Slimbroek s arti moeten voorbij zijn, dat men de volke ren, als dieren versjachert en verkoopt, Denderbode verklaart daarom dat de wil van het volk de maatstaf niet is van het recht. Dat kan waar zijn, maar zou volgens hem de wil van één enkelen misschien de maatstaf zijn van het recht Zijn het de vorsten, die meesters moeten zijn over het volk We gelooven niet, dat het genoeg is dat eene daad door het volk gepleegd worde om die daad te wettigen, maar wij gelooven dat de wil van een gansch volk meer waard is, dat de wil van een enkele wij gelooven, dat het slechter is een volk tegen zijn wil een regeeriugs- kel is slechts dien knip waard. Maar onze le zers moeten de laatste pereltjes bewonderen in dat zagemeel verloreu. Gaat er hier of daar een fabriekant ten onder door de concurrentie, zijne fortuin a wordt opgeslorpt door zijne konfraters, die broederlijk den buit verdeelen. Zijn er bier duizenden franken verlies, er zijn ginder soms miljoenen winsten a En hier is weeral de leering van t so- cialism om daar een einde aan te stellen, n Men neme de nijverheden aan den Staat, a alle concurrenten verdwijnen r?)geene a slachtoffers vallen er meer en de gedane a winsten komen ten goede van t algemeen. e Maar dit alles zijn droombeelden (utopi- en) niet waar, Dendergalm. 'tEn doet, 't en doet, apostel Van Slim broek,'t en doet, man. Vroeger was nat mis- z(l beSfien, erger dau de buidige samenleving. r°Pdie hei „iet j langer wensebt te behouden. Denderbode beschuldigt ods van de magogie, keurt hij de onwenteling van 1830 °af Wij keuren alle geweld af, daarom juist zouden we graag zien, dat de kwesties van nationaliteit en regee- ringsvorm aan de volksraadpleging on- ladien gij eksteroogen aan de voeten hebt die ureel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Diinsdag laatst had hier de begrafe- I derworpen zouden zijn. nisplechtigheid plaats van den heer I De pauselijke Staten werden met ge- baron Paul Bethune, eerste ondervoor- I weid aan de wettige vorsten ontrukt en Zitter van 't Senaat. aan de pauzen geschonken tegen den T-. i- i 3 o I wil der bewoners, die meermalen tegen M. Paul Bethune^.erf m den onder- wU der be ,lom van 70 jaren. Lang is met aiek Bjke stilton wer(ien weer aan geweest, ter nauweraood eenige dagen 1 1 J± ___x eene week voor zijn overlijden zagen wij hem nog over den barreel springen yan den ijzeren aan den Bmsselschen steenweg, daags daarvoren was bij nog tor jacht geweest. M. Bethune behoorde tot den adel, en hoewel van zeer verschbakken adel, koesterde hij al de vooroordeelen aan de leden van dien stand eigen, hij be hoorde tot de ultra-klerikale partij. M. Bethune was eene der aanvoer ders der klerikalen, die na hunne zege praal in de gemeentekiezingen van Aalst de liberale bedienden en werklieden der stad broodroofden en op straat wierpen, zooals onder anderen de por tier van het stadhuis, die met zijne blinde moeder meedoogenlooa werd buiten gezet.- De overledene wag verder een harts tochtelijk jager. Van zijne andere talen ten valt weinig of nirfcs te zeggen. In 't privaat leven was hij minzaam en beleefd jegens iedereen. De begrafenis had veel volk naar de etad gelokt, zij werd opgeluisterd door een bataljon soldaten van het garnizoen van Gent, met vaandel en muziek, vele qfficieele personen woonden de begrafe nis bij. De lijkplechtigheden dnurden tot na X W namiddag. de pauzen ontrukt met den wil van het volk. Welnu Denderbode de pauzen waren volgens n met den tijd wettige vorsten geworden, de prinsen van Savooie 7.ullen dus ook volgens u wettige vor sten worden van Italië, meer nog ze zijn het reeds geworden gelijk de prin sen van het buis van Coburg wettige vorsten van Belgie zijn geworden, se dert Willem van Holland door 't geweld en door den wil van 't volk zijn koning schap over ons werd ontnomen Eenvoudig winternieuwske De vreugdo beevsebt in de kleine zolderkamer waar, ondanks den kouden wind, die buiten blaast, de harten zich verwarmen aan het ver- teereDde schouwspel dat zich daar ontrolt. Een huisgezin van brave werklieden de goede buis vrouw stroomt over van vreugde, den vader vlug en welvarend ziende opstaan van het bed, waarop hij drie weken met een hevig rhnma- tisme beelt- f,eneD ,10Qk der karner bedekt de kleine blonde Jeanne zich het gelaat met eenen sjal. Hct eerste gedacht van den vader is voor haar. Gansch gelukkig door zijne onverwachte genezing, loopt hij naar de schouw waar de spaarpot van het bind staat. O, geluk Het is weldra St-Nicolaas en bij gaat, meter wat bij te voegen.. Maar bet dooske ia ledig En de moeder snelde met hare Jeannne toe om hem uitleg te geven. Weet ge, vader, de goe de fl 8ch Elixir Vincent, die u genezen beeft ik gebaald... daaxj nu 1 Geene'miserie meer, geene ellende, geen ver schil meer tusschen de menschen, men late Van Slimbroek vijf minuten meester en alles is ver anderd. Ik weet niet wie 't meest te beklagen is, Van Slimbroek die een hersenpan-oi>eratie brood- noodie; heeft of de snullen die zulke kasseien slikken. Leeraars als Van Slimbroek moeten het volk gelukkig maken En zie laat ons redeneeren over de werklie den gelijk de roode apostel over de nijveraars Vallen er hier of daar eeüige werklieden zonder werk, de voortbrengselen moeten er toch zijn, en het werk wordt elders door hunne confraters verricht, die daar hun voordeel mee doen. Ziin er bier door werkeloosheid duizenden franken verlies, elders worden die door andere weiklie len dubbel gewonnen.» Is dat e roetig u Als men al de nijverheden aan den Staat neemt verdwijnen 'de konkurrentcn. Is het verstand van Van Slimbroek zoo ver hakkeld, dat bij zulks wezenlijk gelooft, ol is dat de nieu ve leering van 't socialism Dus als de Belgische staat alle nijverheden zou overnemen zouden de concurrenten ver dwijnen. De Engelschen zouden niet meer twijnen, de Duitschers zouden hunne gieterij en sluiten of zou dan misschien de uitverhan- del ook verdwijnen. Waarlijk, Van Slimbroek, indien kerels van uwen kaliber aan 't hoofd moeten komen van de toekomende socialistische samenleving, zijn we goed geieverd, Koop u een spek, jongsken, en amuseer u daar wat mee. 1)ABÏ- Aalst, 11 Januari 1901. Mijnheer Dendergalm, 'k Heb maandag een blad gekregen, waarin een werkmansvriend zegt dat al de Nijverhe den door den Staat moeten overgenomen wor den, eD ai het ander maar lapmiddelen zijn. Wilt ge de goedheid hebben eens aan dien jraven socialist te vragon, waarom de socio's die in de Kamers zetelen lot nu toe nog niet anders voorgesteld hebben dan lapmiddelen f En wilt gij de goedheid hebben hem eens te vragen wanneer de socialisten in de Kamers zullen voor de pinne komen met een wets ontwerp van overname door den Staat van al de nijverheden Om ons allemaal gelukkig te maken. 1 Hij zal mij groot plezier doen met dat eens in zijn Reeht en Vrijheid uit te leggen, als hij bet niet doet zal ik denken dat hij on van de uilen is, die in 't jaar een moeten pri êken Uw toegenegen, FLIP. De liberalen hebben niets gedaan voor den werkman, ziedaar den tekst van al de sermoe nen der socio's en andere dompers. Ze weten dat ze liegen, ze weten dat al de volks wetten, welke tot heden werden in voege gebracht bet werk zijn der liberale partij De afschaffing der werkboekjes, de uitbreiding van het stemrecht de inrichting der spaarkas, de inrichting der lijfrentkas, de afschaffing der wet volgens welke in geval van betwisting de patroon altijd gelijk bad tegen den werkman, de verbetering van het onderwijs enz. enz. Ja, ja, zeggen de socio's maar zij hebben toch alles niet gedaan, bet lot dor arbeiders is door die wetten verbeterd, maar al de werk lieden hebben toch nog niet wat ze moeten hebben. Dat is waar, doch alles ban niet in eens worden gedaaD. De liberale partij treedt im mer voort op den weg van vooruitgang en wat zij aan 't bewind heeft gedaan strekt haar ze ker tot eer. De ontdekkers der petroüe bewe zen aan de Maatschappij een grooten dienst, want door zijne invoering werd de verlichting veel verbeterd. Moeten wij de uitvinders van vóór honderd jaar minacbt°n omdat zij ineens de verlichting door elictriceteit niet hebben gegeven in vervanging der smoutlichtjes en der waskaarsen De vooruitgang doet ge^ne onnatuurlijke sprongen zoomin op maatschappelijk als op wetenschappelijk gebied. Eene verbetering geeft aanleiding tot verdere verbetering, elke uitvinding is bot uitgangspunt van andere. Trapsgewijze moet alles geleidelijk tot verdere volmaking komen. De wetenschap bewijst b. v. dat het in the orie mogelijk is het lichaam juist het voedsel te geven dat voor zijn onderhoud noodig is in zulken vorm dat het rechtstreeks door de bloedadertjG8 opneembaar is en er das geene noodelooze bestanddeelen in de maag worden gebracht. Maar in praktijk is zulks onmogelijk toe te passen, ons lichaam is zoo gesteld, dat aan de overgang van bet regiem tot het andere niet bestand is, en het ten onder zon gaan. Zoo is het ook met do geheele samenleving gesteld, in theorie moeten al de menschen maatschappelijk gelijk zijn, en de socialisten willen (7.e zeggen het minste) geheel de huidi ge Maatschappij omkeeren en op nieuwe grondvesten inrichten. Maar het mensebdom is zoo gesteld dat het niet weerstaan zou aan die ommekeering en het geheel ten onder zou gaan in den chaos, welke uit den overgang tot het hersenschimmig stelsel ontstaan zou. Gelijk onzen persoo.i naar liohaam en geest kan volmaakter worden, is ook de samenle ving voor volmaking vatbaar en daar moeten wij allen naar streven, niet doxr eene omkee- ring waarop de dood zou volgen, maar door onophou lelijken vooruitgang, door onophou delijke verbetering der toestanden, door goede wetten, goede maatregelen, goede voorzorgen ziedaar de rol der liberale partij. S. D» AAN ONZE LEZERS Indien ge lijdt aan hoest, bevangenheid, borstkwaal of keelpijn, neemt da aangename "Walthery's borstpastille en ge zult verbaasd zijn zoo spoedig verlicht en genezen te zijn met een zoo goedkoop mid del (1 fr.) Te bekomen bij de Apothekers Callcbaut Do Valckeneer, De Waele, Gbysselinckx en, oieral. Afdeel'iny Aalst Zelfonderricht. Zitting van 12 Januari 1901, om 8 1/2 urea Orde van den dag 1) Voordracht Sociale krachten 2) Lezing. Redevoering uitgesproken door Hendrik Conscience op een letterkundig feest te Antwerpen in 1851doorR.D. W. 3) Bespreking aangaande het aanstaande feest. De Schrijver, H. DE BRUYN. WONDERBAAR Ik was ziek, ik kon niets meer verteren, ik leeit aan hoofdpijn, aan maagpijn en bozonderlijk aan verstopping. Niets verzachte mijn lijden 5 maar dank aan de zuiverende Waltbery pil, is dat alles in ee nige dageD genezen geweest. Te bekomen bij do Apothekers Callebaut, De Valkencer, De Wae)«, GWysselmck* ex* ever al. rassa VVMV (J X

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2