1 HET KLOOSTER vmm 16de Jaar. Nummer 6 Zondag 10 Februari 1901. -i Onderstandspenning. Gemeente Erembodegem. A. S. en E. V. Üomma-Slanga. Een Wonder. Een wonder. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr" voor de stad vooroo betaalbaar H J 4 fr. 50 voor den buiten V00r°P CetaalDaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Prijs der Annoncen per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 9 FEBRUARI. Omdat de rijstapap aan Adriaan goe smak- tege 0,05. En omdat hij h"t suiker van zij ne hand aflektege 0,05. Omdat Clara met haar hoedje pesies e limonadeke was 0,10. Omdat den haring twee koppen had 0,10. Omdat de juffer met lotersdag niet wel gezind was daar 214 zoolang weg bleef 0,10. Van Janneken en Mieken 0,45. Omdat de vrienden van Brussel de ongelukkigen van Aalst niet vergeten 10,00. Een lied gezou- gen door E. V. 0,60.—Omdat het zoo koud is 0,10. - Als de kat van huis is dansen de muizen 0,05. Omdat er te Nieuwerkerken echte liberalen zijn 1,00. Als de kwezelaar nog kwaad spreekt zal V. B. hem eens onder handen nemen 0,20. En hem zijne tong doen inslikken 0,20. Om Jat Trienetje zoo aardig over 't glibberbaantje liep 0,10. En nog aardiger op haren doel viel 0,10. Zondag 10 Februari 1901, ten 4 1/2 u. stipt namiddag, Luisterrijk Avondfeest, teu voordeele dor Armen der gemeente Erembodegem, door de Fanfaren St. Cecilia met de medewerking van ver scheidene liefhebbers der stad Aalst, in de ruime zaal gehouden door den heer Aldolf Breynaert, Brusselschen- Bteenweg. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehoudene plaats fr. 2-00 Eerste plaats fr. 1-00 Tweede plaats 50 centiemen. De brooddeeling aan de Armen oer gemeen te zal geschieden op Dijnsdag 12 Februari om 4 uren namiddag. Wij verdedigen het Zuiver Algemeen Stemrecht omdat we rechtvaardigheid "Willen op politiek, zoowel als op elk ander gebied. Rechtvaardigheid, ja, een staat die het grootste deel zijner bnrgers als on- waardigen of minderen brandmerkt, loopt zijn verderf te gemoet, hij zelf bekent schuldig te zijn, want ofwel de werklieden zijn minderen in de maat schappij en dan is dat minder gehalte aan den staat te wijten, of zij zijn waar dige leden der natie en dan moeten zij met al de burgers op gelijken voet wor den gesteld. De tegenstrevers van het Zuiver Al gemeen Stemrecht beweren dat het overgrootste deel der werklieden nog niet rijp zijn om dat recht gelijkmatig uit te oefenen met de meer begoeden. door P. S. Vooraleer het 2° bedrijf aan te vangen geven we hier zelf enkele beschouwingen ter voorko ming van sommige commentariën Als ik de kloosters zoo in de stad bezie, die stille, doodsche gevels zoo zonder leven, dan onwillekeurig heeft mijD geest zich altijd trachten te verbeelden dit geheimzinnige, mys- tische kloosterleven. In kranten en tijdschriften kon ik het weten schappelijk betoog hooreu van hun slechten invloed op de economische ontwikkeling on wettelijk invoeren door alle sluiksche middelen van do doode hand samentrekking van de rijkdommen in hunne handen. Die rijkdommen volgen in hun overerving geen natuurlijken weg van vader tot zoon ot bloedverwanten bloedverwantschap, maar wel blijven ze altijd aan de gemeenschap elementen die geen bloedverwantschap, hebben maar dezelfde Wij hebben reeds meermalen bewezen hoe dwaas die bewering is. Overigens hetzelfde vei wijt zou men dan kunnen toepassen op een evenredig groot getal twee- drie- en vierstemmers. Da kiezin gen onder het cijnsstelsel hebben bewe zen dat de veelstemm^rs mar.k gaan aan die kwaal in grootere mate dan de eenstemmers. Overigens de uitoefening van het stemrecht zal tot het rijpen van het oordeelsdes volks bijdragen, het zal liet beste politiek opvoedingsstelsel wezen al hamerende wordt men smid. 'Iet on derwijs en het^bezit^van het stemrecht gelijk iedereen, zal den arbeider in zijn eigen oogeu verheffen, hij zal tot het besef komen, dat hij herkend lid is van den Staat en de achting geniet welke hij deswege verdient. Niet de onrijpheid is te vreezon maar de verrotting. Die verrotting woedt erger in het gros der veelstemmers, dan onder de eenstemmers. De kwaal is echter niet te ontkenoen. Wij zouden de waarheid te kort doen moesten wij, die het tverrottingsprocessus zoo dik wijls te Aalst hebben opgemerkt en er even dikwijls hebben voor gewalgd, wij die meer dan eons gepoogd hebben die wonde te helen, ja, we zouden de waarheid te kort doen moesten we zeg gen dat alles om te best zou zijn door het Zuiver Algemeen Stemrecht alleen. De klerikalen zijn hier slechts mees ter door de exploitatie der verrotting van een gedeelte van het kiezerskorps, maar in de schandalen van uitkooperij, van slemperij, van bedrog, vau 't ver- sjachelen van stemmen en van verval- sching van kiezerslijsten, zijn niet en kel eenstemmers, maar ook veelstem mers betrokken, de politieke hokken- rijdersbendo van Aalst met Bethuue aan 't hoofd weet er van te spreken. Ja, er zijn kiezers, schoeffelaars en krotteniers die hunne stem ten beste geven aan de meestbiedenden, die ze zelfs aan twee en drie partijen zouden verkoopen, indien er buiten de dom- perskliek een partij was om er geld of saucissen voor te bieden en het ras der schoeffelaars en trassers zal door het Zuiver Algemeen Stemrecht niet wor den uitgeroeid. Vele katholieken walgen gelijk ieder een voor het afzichtelijk tooneel der uitkoopers propaganda, voor de schan dalen der kiesbraspartijen, ze walgen voor die soort van kerels die met hunne denkbeelden, hetzelfde godsdienstig doel heb ben. Daar nu, toch vroeger in ieder geval, de liberalen handel, als een 1° faktor in de econo mische ontwikkeling beschouwden, zoo zeiden zij konsekwent, de kloosters trekken rijkdom men uit den handel werken dus belemmerend op den handel dus op de econom'sche ontwik keling door hun onnatuurlijke overerving Zij wijzen ze ook aan als broeiplaatsen van bijgeloof. Katholieken beschouwen nu nogal over 't algemeen als het hoogste godsdienstige leven, het ideaal ervan, zooals een priester me zeizoodus een instelling van openbaar nut. En zij wijzen op hunne gekende liefdadig heid (Nu zou ik toch graag eens hooren hoe men er van een socialistisch standpunt over denkt ik heb er toch nog niets over gehoord het zou me dunkt merkwaardig zijn). Nu in de verschillende tafereelen van Het Klooster heb ik getracht tracht ik niets, het zij en blijve een exposé, geschikt ter muzikale toonzetting maar het is heel moeilijk een on zijdig terrein te bewaren en toch heb ik het zooveel mogelijk bewaard, anders zou heel het esthetische (als er wel van esthetische ontwik- stemmen te koop loopen en beden hier morgen daar met hun burgerrecht trachten munt te slaan en die over het lot der kiezingen beslissen. Die eerlijke katholieken weuschen ook dat aan dien schandelijken toestand verholpen worde. Verleden week nog zagen wij een dier parasieten gebannen uit den Libe ralen Werkmanskring, een poos voor- looper der socialisten, achter den rug aanhanger van de Daensisten, den Bees tenhof binnentrekken waar hij als een kerstekind nu wordt getroeteld want hij is kiezer, en daarmee kan hij daar naar goeddunken afpersen, van de par tij, die haren triomf in Aalst aan zulke krawatten moet betalen. Het Zuiver Algemeen Stemreht zal wel is waar de Bethunerijen onmogelijk maken, doch wij herhalen Liet, die her vorming alleen zal liet ras der afper sers niet doen verdwijnen daartoe is er maar een middel, namelijk de E. V. De Evenredige Vertegenwoordiging is eerst en vooral rechtvaardig en zij zal een einde stellen aan de tooneelen van volksvcrheesting en aan de heer schappij der te koop gestelde stemmen, omdat die gekochte stemmen de inte grale macht der oppcrsitie niet genoeg zaam zullen verminderen om ze nog door de klerikalen koopenswaard te doen schatten. Ekits. De Demosthenes van Denderhoutem, de Eik zij n-spel-vert genwoordiger, de man der elf en dertig stielen voert nu in Klokke Boeland, de geborsten Klokke, het foorbednjf uit vau Homma-SLnga ofte man zonder beenderen. Of dit stieltje hem langer zal bevallen dan de voorgaauda, weten we niet, maar hij geeft blijken van veel goeden wi! en wringt en draait zich als een echt foorwonder. Het bouiment, dat hij daarbij aflapt staat ook niet boven het peil der foorreklameu, hem ontbreekt nog slechts deu spreekhoorn om geheel in de rol te zijn. Hoor hem Ik beloofde het contingent niet te stemmen, ik heb het toch uestemd, ik beloofde de dotatie te verwerpen, ik heb mij onthouden want minister Cousebant heeft beloofd dat de legerkwestie spoedig zou opgelost zijn, wij zijn koningsgezind, de Belgen zijn koningsge zind, de liberalen stemden voor de dotatie enz. Ja, zegt de fooreman het is onwaardig 200,000 franken te schenken aan een per- soon dia in vergelding niet den minsten dienst kan bewijzen Eu bovendien dat het onwaardig is van wege den begiftigde van de 200,000 fr. te willen en te durven aanvaardeu. keling in dit proffstukje mag gesproken wor den) wegvallen gedenk dat de kunst door Schopenhauer en Wagner bepaald wordt het opheffen van het tvillekeurige beschouwend doordringen en dat ik daarmee ten volle in stem. Ik tracht dus esthetisch te zijn eerst en voor al Dit aan de katholiek, die het me niet kwalijk mag nemen, dat iic juist het klooster leven koos voor een esthetisch onderwerp. Het wekte mijn verbeeldingskracht op en viel nu juist daardoor in mijn esthetischen smaak mis schien niet in den zijnen ik kan het niet hel pen. Het heele tooneel berust op, wat het ware betreft, nochtans op een feit mij medegedeeld door een meisje, die een kloosterschool had bezocht. Audero tooneelen berusten eveneens op feiten aan mij gegeven door zeer katholieke personen en die met het kloosterleven iDtiem kenis hebben gemaakt. Natuurlijk alles ver werkt doorwerkt door de verheelJingskracht ter esthetische aandoening. Dit tooneel in de kapel is heel en a! verdicht. De priester tracht ik een toonbeeld van een priester te teekenen, Toch heeft Horama-Slanga er niet tegen ge ste md Ziehier waarom Omdat hij geloovig is. Wel was hij dan eeu ongeloovige toen hij aan de kiezers wijsmaak te dat hij tegen de dotatie zoo gestemd heb ben. Omdat hij koningsgezind is. Was De Backer misschien republikein ioen hij van dorp tot dorp de stemmen giDg afbedelen der arme boerkens, bun verklarende dat hij tegen de 200,000 fr. zoo gestemd hebben, die zij voor waar meer noodig hebben dan de graaf vau Vlaanderen. Omdat hij christen is. Zoo De Backer is christen en bemint den godsdienst wat heeft de godsdienst met de politiek te maken, eu moet hij daarom zijne belofte niet volbrengen, of is 't voldoende, de godsdienst tot voorwend sel te nemen om van dien plicht ontslagen te zijn. Hij is reeds zoover verdomperd, dat de godsdienst ook hem tot dekmantel moet dienen zijner misslagen Indien liberalen van den buiten voor De Backer hebben gestemd, is'tomdat hij toen reeds een mom opzette, zich voorstellende als een overtuigde liberaal bij gekende liberalen, als een ware katholiek bij katholieken, er nog de beloften bijvoegende welke hij nu met de voeten treedt. Homma-Slauga doet nu den loftrompet schallen over ons vorstenhuis, dat hij liefheeft, dat hij vereert, dat hij aau 't harte drukt. Bij het aaustaande diner aan 't hof zal de fooreman heel zeker ook de voetjes onder 's konings ta fel mogen steken. De liberalen hebben platbroekerig voor de dotatio gestemd. Is dat eene reden om zijne onthouding te verrechtvaardigen De libera len die voor de dotatie stem ien hebbeu nooit aau de kiezers beloofd er tegen te stemmen, gelijk hij heeft gedaan. De platbroek zijt gij Homma-Slauga, die den moed niet had uwe belofte te vervullen, of vóór de kiezing den moed niet had uwe meening op te biechten. De Backer wou niet tegenstemmen omdat Demblon beledigingen uitbalkte tegen de kroon. De fooreman vergeet te zeggen, dat Dcmblom dat vroeger ook deed, dat hij, De Backer, zulks goed wist en hij dus de kiezers bedroog, toen bij hen beloofde tegen het con tingent en de dotatie te stemmen ondanks Dem blon en al de socialisten. Uw i-ummer is gekend, man, gij hebt in ee- neu goocheltoer geluk gehad ten koste van pas toor Daens, uwe stemmen bevestigen hetgeen we van u zegden, ge zijt in alle opzichten een foore-poiitieker een echte charlatan. R. Dabi. Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de met kleurloos teer en tolubalsem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid eu hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, zekerste en aangenaams te borstgeueesmiddel. De Siroop De Pratere verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 tr. de flesch, De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen in alle apotheken en in het Algemeen dépot, A. De Pratere Oostexda, zooals ik er geen ken, zooals ze allen als ideaal bestaan. Net hetzelfde voor Johan, in minder mate voor de andere personen. Zelf bij de meeste naturalistische schrijvers is dit ideali seer en, om zoo te zeggen onvermijdelijk. Maar zelfs in dit ingebeelde ideaal-leven heeft men een logische actie en reactie van gedachten, ge voelens en handelingen dit is de eerste eisch van het tooneelwerk Men moet afrekenen met 't ideale het estetische maar men moet een natuurlijk logische actie en reactie bewareu. A. Op het tooneel als in het leven onwik- kelen zich de dadeD, gedachten en gevoelens in hetzelfde moment bij verschillende personen als actie en reactie B en in den tijd ontwik kelen zij zicb eveneens. Aan het 1* en 2e ben ik zeer te kort gekomen dit moet ik bekennen. Zij dus esthetisch waar, zijde leus van een i tooi.eelschrij ver. En zoo komen wij logisch tot de kritiek van het door ons zelf gestelde naar Wagner en Schopenhauer De Kunst is het i doordringen van het werkelijke. De verschoo- nende, de esthetische rol van de verbeeldings kracht is daarin vergeten. Dit zullen we later eens nader toelichten. P.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1