Oude Garde. Antichrist. CARNAVAL. Niet kwaad. Een Wonder. Een wonder. Waarom niet De Waagspelen. Zei ze hijeen. Gemeente Erembodegem. BURGERLIJKE STAND. nacht aau de landingplaats van Moliro door gebracht des morgens heeft hij de mannen van de prauw der blanken zien aankomen, naakt, bevende van koude, en die verklaarden dat zij schipbreuk geleden hadden, niet ver van daar, te midden der klippen. In de duis ternis hebben zij kunnen aanlanden, maar de blanken zijn verdronken. Niets méér, is er te vernemen, noch vau den loods, noch van de andere overlevenden niets dan dat er zes pagaaiers ontbreken, die waar schijnlijk het lot onzer vrienden gedeeld heb ben. Wij begeven ons naar de plaats des onhoils, die slechts op eenigen afsiand van de post ver wijderd is. Op honderd meters van den oever, komt boven het water de punt uit der prauw die onze ongelukkige gezellen gedragen had. Op den oever, te midden der ingestorte rotsen, hunne lijken, gerold en verminkt, met die van drie verdwenen zwarten. De Windt is gansch gekleed, het gezicht weinig veranderd eene kleine bloedstraal vloeit uit eene woude aan den bals de neus is gekwetst en bloedend bij heeft niets bij zich dan een sleutelboszijn uurwerk is van het koordje afgerukt. Caisley is vreeselijk verminkt hij moet ge durende langen tijd over de rotsen heon zijn geworpen, zoo is zijn hoofd gekneusd en bloe dend hij heift nog zijne schoenen, zijn hemd en zijne vest aan, geene broek zijn uurwerk wijst 20 minuten van middernacht. Het ongeluk is gebeurd bij de zuiderpunt van Ké-liba, die de baai van de,'.en naam scheidt van de baai van M diro de prauw is gezonken op honderd meters der klippen op de welke de nog woedende golven zich braken do lijken der blanken en der zwarten zijn op den oever gerold met allerlei soort van voor werpen, maudsn, pagaaien enz. De arme De Windt had eenen hond bij zich, die daar is, goed en wel gezond, zonder eeuo enkele schram. De lijken worden in omslagen gewikkeld, naar den post gebracht en daar gelegd in de bedden, welke gereed gemaakt waren in het vooruitzicht hunner gelukkige aankomst. Maf- feï houdt zich godvruchtig met bet laatste toilet der dooden bezig een schildwacht be waakt ze. Er is ui ;ts om doodkisten te maken Geen kerkhof te Moliro wij kiezen op 150 meters van den post, de plaats uit, waarde graven zullen gedolven worden. Het is onder eenen grooten boom, eenen reusachtigen mi mosa, wiens takken don grond raken Wij moeten eenen tunnel boren, om tot de voet des booms te komen. Ik ondervraag nogmaals den loods, zonder iets meer te vernemen. De derde prauw is nog niet aangekomen, het zij dat zij vergaan is, het zij dat zij geheel en al is achter gebleven. De tweede prauw is vergaan, tegen de klip pen geworpen door een hevigen rukwind. Ik heb M. Heiaars verzocht de visschers te doen duiken op de plaats des ongeluks. Om 15 uur is de derde prauw aangekomen gelukkig voor zicb, had de bemanning aan het beveljOm des nachts te varen, niet gehoorzaamd Om 16juur, de treurige begraving de soldaten van den post, in grooten «tenue» dragen de twee lijken, op twee veldbedden, in draagba ren veranderd de blauwe vlag bedekt onze twee vrienden, de eeuige, eer die wij den armen kunnen betuigen Vervolgens komen de vijf Europeanen, en dan da zwarten. Onder do brandende zon komt de stoet langzaam aan den boom de takken die ons omringen, brengen ons in de grootste duisternis, en in dit graf van groeu loof, zingen de vogelen op lastige wijze, terwijl wij snik kend in de geopende kuilon staren... Geduren de een uur is het ons onmogelijk, ons van deze plaats te verwijderen Het schijnt ons toe dat alles slechts een bangon droom is, die spoedig eindigen zal. Helaas Afrika vergde reeds twee der on zen. E i nevens ben, drie graven van ^zwarten En drie andere zwarten die nog niet terug gevonden zijn 1 Ik gevoel me onwel. Voor mijne oogen zweeft het droivig beeld der ouders,die slechts bij eene maand, door een kort snelschrift, bet treurig nieuws zullen vernemen, dat hen voor altijd zal ter neer s.aau 1 Langzaam herstellen wij ons om 18 uur wordt de koffer van De Windt teruggevonden gebarsten, gevuld met slijk en water, en klee- dingstukken bevattende, alsook een reiszakje dat De Windt altijd bij zich had, en dat voor zien was met zilveren couvert, een metalen papiersnijder, een half-cbronometer, een gou den uurwerk, een kleinen kijker, een podome- ter, eene anoroï Ie en twee kompassen. Deze werktuigen zijn onbruikbaar gewor den en zullen naar de ouders teruggezanden worden. Eene bus, bet noodigo bevattende voor het toilet is aan land gespoeld, alsook eeLe kleiae valies, kaaisen en zeep inhoudende. De nacht is gekomen, klaar, helder, kalm. Wij hebben allen do koorts, die wij trachten te verdrijven door krachtige dosissen quinine het is ons eeuig avondmaal. Onder de verandah uitgestrekt laten wij in de grootste sti te, dia slechts nu en dan ge stoord wordt door bet gehuil der hyena's die aan het opzoeken der lijken zijn, de eerste uren van den nacht voorbijtrekken dan zoe ken wij onze legersteden op, na elkander, op somberen toon goeden avond gewenscbt te Iiebben. j(Slot volgt) F. D. B. Zondag, 24 februari ten 9 ure 's avonds groot gemaskerd on verkleed BAL, in Concordia, voor de Loden en hunne Damon. Personen vreemd aan de stad, door een lid opgeleid zullen op het feest toegelaten worden. Ge weet misschien niet, beste lezers dat dit jaar Antichrist sterven moet. 't Is nochtans zoo. In een werkje uitgegeven bij Goemaere De Toe komst, openbaringen over de Kerk en de Revolutie, leest men op bladz. 99 Voorspelling van den eerwaarden Bar- thé'émi Ilolzhauser, uitlegging van den Apocalypse. Te midden het jaar 1845 zal Antichrist geboren worden en hij vijf en vijftig jaren en half leven. Vaar zou die kerel wel zitten Hij mort dit jaar sterven en men heeft van hem nog niet hooreu spreken In 't zalfde gewijd boekje staaf er op bladz 122 te lezen van eene profecie volgens welke Antichrist geboren is in 1856, maar die profeet heeft niet ver teld hoelang Antichrist zou leven. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt dia u?eel doen lijden,gebruikt de Balsem van DrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. De carnaval is schier zoo oud als de we reld. De h.ddensche volkeren hadden hunne dagen van vermomming, welke tevens dagen waren van uitspattingen liederlijkheid. Het christendom was niet bij machte die ge- bruikeu uit te roeien, daarom werden vele pogingen aangewend, om aau het vieren van den carnaval bet lieidensch karakter te ontne men en er eene godsdienstige richting aau te geven. Het is met dat doel, dat de geestelijkheid in vele steden processien inrichtte en tooneelver- tooningen gekend onder den naam van passie spelen. Doch de onwetendheid der priesters vau dien tijd (er waren er welke met moeite konden lezen) en de ongebondenheid der kloosterlingen was volgens de kronijken zoo groot, dat weldra weer de carnaval ontaardde en de carnavalprocessie en de passiespelen al len schijn van deftigheid verloreD. In verscheidene steden werd in die processie een ezel rondgeleid waarop een maagd zat ge heel naakt, in andere steden droeg die ezel een bisschopshoed op den kop, al de deelne mers aan den stoet waren vermomd, zoowel de geestelijken als de burgers, zoowel de vrouwen als de manuen de stoet kwam iu de kerk en daar werd door gemaskerde personen, met toe stemming der priesters de mis nagebootst, terwijl de ezel op de plaats stond welke de bisschop gewoonlijk bekleedde, op 't kerkmu ziek werden dan door al de aanwezigen straat- liedekens gezongen hoe zeer gepeperd, hoe liever en het feest eiudigde met eene gewel dige slemppartij. Het vieren van den vastenavond heeft alle gebeurtenisseu en alle omwentelingen getrot seerd. Dikwijls moest door de overheid aan do vermommineswoede paal eq perk worden ge steld, om lat het over zijn hout ging, in Vlaan deren waren er steden waar de maskarade weken lang duurde, b. v. te Gent. Verscheide ne 8tedeu zijn beroemd geworden door hunne carnavalfeestan onder andere Binche eu Nicea. Wij hebben tegen bet vieren van den vas tenavond volstrekt geen bezwaar. Zeker geven die dagen aanleiding tot tooneelen vau uitspat ting en losbandigheid, doch dit is ook wel bet geval met andere feesten. De overheid moet maatregelen nemen om de misbruiken te keer te gaan, en zoo or iels anders aan te verhelpen valt, is 't maar goed effenaf, die dagen af te te schaffen welke aanleiding geven tot teugel- looze buitensporigheden. Te Gent beeft men om die reden den slonsendag afgeschaft en men heeft wel gedaan. In onze stad gaat de karnaval over 't alge meen kalm voorbij, en er hebban geene erfelij ke tooneelen plaats, tenzij bij uitzondering bier of daar een kribbelaar van een dompers blad die van zijn eigen vrienden duchtig onder zijn gebenedijde flankairts krijgt, of een dron kaard die een smerig liedje Bralt, hetgeen men bier ook op andere dagen hoort, Eene maskarade is overigens in geene op zichten onzededelijk, ten hoogste kan men het houden voor een kinderachtig vermaak en is bet carnaval vieren niet verheffend, we hou den staan dat het maar verlagend is voor dege nen, die in ieder schuldeloos vermaak ee.i middel van verlaging weten te vinden. Hier weer is er onderscheid te maken tusschen 't plezier en het misbruik, het vermaak op zich zelve heeft niets afkeurend in zich het mis bruik integendeel is altijd af te keureu. Indien ons stadsbestuur de belangen der bevolking begreep, het zou door de inrichting vau feestelijkheden de maskers van de uitspat ting afkeeren en de bewoners van de omlig gende gemeenten naar Aalst lokken tot groot voordeel van al de Aalstenaars. Maar, ja, wel 1 dat het voor Woeste ware 't Geborsten KloksJcen is niet kwaad Te beter we zien liever Jan die Lacht, dan Jan dio Weent, 't Kloksken heeft modelijden mot ons en dan nog al bit ter medelijden... we zijn oud, halfblind, suffend, we zitten met de voeten in 't graf brrr... brrr... we zijn arm en krank en we willen opspringen als Klokke bonst... brrr... brrr 't Is te veel, Kloksken lief, genade, genade als 't u belieft als ge nog eens bonst zijn we... kapot. Wat akelig ein de Maar ge moet geen medelijden heb ben Klokskenzet dit in uwe schapraai, bij den balsem van voor acht dagen, gij zult dat alles op.tijd en stond wel noo- dig hebben. Uw Kloksken geeft maar eon klank, een krassenden toon en 't is altijd Krot,-krot-krot Kiot-krot-krot Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de met kleurloos teer en tolubalsem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, zekerste en aangenaams te borstgeneesmiddel. De Siroop De Pratere verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 fr. de fiesoh De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen in alle apotheken en in h«t ilgemeen dépot, A. De Pratere Oost- rda. Ons artikel over den vooruitgang der weten schap en wat bet volk ervan verwachten mag heeft m uiige bespreking uitgelokt. We blijven bij onze meening, voor de lotsverbetering van het volk verhopeu wij meer van de wetenschap als van omkeeringen. Wat ontbreekt er aan velen Onderwijs, voedsel, kleeding. Over mangel aan onderwijs klaagt bet volk weinig en nochtans heeft het bij ons daaraan we! het meeste behoefte, en moet de wetgeving naar bet verspreiden van het onderwijs het meest streven, op dat ter rein zal zij voorzeker hot nuttigste werk ver richt hebben. Het gebrek aan voedsel en kleeding, is min door de wetgeving te verhelpm, dan door de voortdurenden vooruitgang (we spreken hier natuurlijk in zeor algemeenen zin, waar het praktisch mogelijk is moet ook de wetgeving tusschenkomen) der wetenschap, door uitvin dingen en ontdekkingen. Nooit bad eene wetgeving voor de verspoe- ding van het onderwijs kunnen doen wat de uitvinding dor boekdrukkunst heeft gedaan maar nog min zou de wetgeving voor de voe ding van het volk hebben kunnen verrichten, dan de ontdekking van den aardappel heeft verricht. Do wetgeving is niet in staat de algemeens oorzaken van sehaarsebte of overvloed van le vensmiddelen te regelen, wel kan ze schikkin gen nemen om gedeeltelijk in het onderhoud van somm'ge leden der samenleving te voor zien, maar de natuurlijke oorzaken waarvan het gemis of de overvloed afhangen ontsnappen bijna geheel aan baren invloed. En de wetenschap Waarom zou eene uitvinding goene totale wijziging brengen in de volksvoeding, heeft de scheikunde niet reeds wonderen verricht is er eene rede opdat, die vooruitgang zou op houden kan hetzelfde niet plaats hebben voor kleeding en verwarming Is hst niet mo gelijk dat de nieuwe ontdekkingen, de zorg voor het voedsel, tot de minste der maatschap pelijk beslommeringen zou maken Waarom niet Als de waagspelen voor do tuischers voorgoed zullen verboden zijn, zal het schandaal nog voortduren op bevel van den Staat. Jaarlijks zal er getuischt worden, getuischt voor vrijheid en broodwin ning, voor lijf en ziel, voor geld en plicht. Al wie geroepen zal worden om mee te tuischen en wil, zal worden vastge grepen en zal alles hebben verloren vrijheid, lijf en ziel. Schandalig is dio loting, schandaliger dan de tuischerij van Spa, Oostende, Namen, Dinant enz. en het wordt tijd er een einde aan te stellen. Als het vaderland te dienen een plicht is, moet die plicht door allen ver vuld worden en is 't meer dan zedeloos voor dien plicht te tuischen als de wapens te dragen geen plicht is dat men dan toen maar de loting afschaffe immers wat geen plicht is voor de eenen kan ook geen plicht zijn voor de anderen. Weg met de loting Het is het slechtste, dat de Franscbe overheer- selling ons heeft opgedrongen eene eeuw geleden en het bestaat reeds eene eeuw te lang. Weg met de loting F EN yFFR kosteloos aan, aan aiieD dj,, aauge» daan zijn ran eene huidziekte haarwormen, cezémans, puistjes, huiduitslag, chronische bronchiten, borst- en maagziekten rhuma- tism en breuken, een onfaalbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen, zoo als hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod waarvan men het menscblievend doel zal aan zien is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan M. Vincent, place Victor Hugo, te Grenoble die kosteloos en vrachtvrij per post zal ant woorden en de gevraagde inlichtingen zal zenden. 1 111 Denderbode krijgt schier een gern iktheid van kolerin omdat M. Daens nchii.ft D - paus wordt oud en suf en is omringd Tan slechte raadgevers. Schande ro-pt Denderbode hon derdmaal schande, aldus het pausdom aan te vallen. Maar dezelfde Denderbode schrijft Ricci generaal der jesuieten had gefijk niet te han deion volgens den wil van den p ms, die paus schatte het orde der jesuieten maar af om aan genaam te zijn aan zek-re vorsten van Enropa. Wie is er nu het lieftalligst voor het paus dom, de Daensisten of de jesuieten van Den derbode. Wie is er de schijnheiligste luifer Aan onze lezers Indien ge lijdt aan hoest, bevangenheid, borstkwaal of keelpijn, neemt de aangename Walthery's boistpastillen on ge zult verbaasd zijn zoo spoedig verlicht en genezen te zijn met een zoo goedkoop mid del (1 fr.) Te bekomen hij de Apothekers Callebaut, De Valckenoar, De Waele, Ghysselinckx en overal. Ter gelegenheid van Vastenavond richtto onze liberale Fanfaren-Maatschappij eenen stoet in verbeeldende de hoeren van Transvaal optrekkende naar den strijd. Die stoet is opperbest gelukt geweest. De vaandeldrager der hoeren voorgesteld door den he r F. Van Geit is door ieder bevond rd geweest op meesterlijke wijze voerde hij d n stoet aan. Verder werd ook zeor opgemerkt de boeren- soldaten op het groot Canon Longtom en den groep President Kruger verbeeldende met zij nen raad. Dan was er nog eene veldbe nhou- werij in den stoet op eenen schitterenden wagen voorgesteld door zeer behendige been houwers en nog veel andere groepen De Fanfaren St. Cecilia heeft de stoet opge luisterd en de straten doen weergalmen van vroolijke deuntjes. Hulde aan M. Leon Jansseus die dergelijke gedachten opvat om de gemeente op te beuren eu Ue neringdoende inwoners een goeden stui ver te laten verdienen. Zulke feestjes mogen nog dikwijls plaats hebben. A. B. Het keeran der jaren. De vrouwen van zekeren ouderdom moeten van tijd tot tijd purgeeren, met de Walthérypil, indien zij zich behoeden willen tegen de gevaren en ongemak ken. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. M. Jules Dane els, landbouwer, schrijft M. VINCENT, apotheker, Gren8straat, 33, Brussel. Lijdend sedert jaren aan rbumatism, niet meer kunnende werken, had ik vruchteloos alle middelen bepro fd. Als laatste hoop ging ik uw Elixir antirhumatismal et antigoutteux koopen. Na weinige dagen was ik volkomen genezen ik heb het gebruik van al mijne lid maten terug gekregen. Gij kunt mijn bewijs schrift publiek maken om nuttig te zijn aan allen, die door dit kwaad aangetast zijn- Aanvaardt, M. Vincent, mijne oprechte groeten en bedankiugen. Jules DANEELS, landbouwer, Ruysselede bij Thielt. Vau den 16 tot den 22 Feb. 1901. GEBOORTEN Mannelijk 19 „g Vrouwelijk 9 OVERLIJDENS. J. Gnllo, m. Van Kelf, hotelhouder 51 j. Sta- tiep'eia. H. Vergielen, fabriekw. 15 j., Groenstraat. A. De Smet m. Verhaegen zb. 76 jPostweg. C. Van den Bossche, w* Steleman, zb. 85 j., Molenstraat. 9 kinderen onder de 7 jaren, j

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2