lil 11 HET KLOOSTER 1 i^f! tl 16 ie Jaar. Nummer 9 Zondag 5 Maart 1901. Onderstandspenning. Krotalmanakken. Burger vermaak. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j I°or de ®tadvoorop betaalbaar p j 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukregel. Prijs der Annoncen R,eklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 2 MAART. "Wij "bevelen de drukkerij van ons blad aan, bij de vrienden die Eerste Kommuniebeeldekens te drukken hebben nergens treft men er een keus aan gelijk bij René Van Branteghem, in de Vrijheidstraat, 58. Omdat hij een appelflauwte" kreeg als hij Trienetje met M. zag danseu 0,60. Ouidat de photoman zich kwaad maakte 0,10. Om dat hij zoo weinig kan verdragen 0,10. Om dat hij zich zou beteren 0,10. Er kwam een paterken aan den wal 0,05. Zijn buik was dik zijn roksken smal 0,05. En 't scheurde open in zijn val 0,05. Ter herin nering aan mijn overleden kindje 5.00. Van mijn spaargeld voor de armen 1,00. Omdat zijn hoeiken zoo zwaar woog 0,30. Omdat de zatte mamezel een verdiende oorveeg kreeg 0,25. Omdat drie kameraden zich op het bal der Oude Garde zeer wel vermaakten 0.75. Omdat Wanjes er hem uitgeloterd had 0,20 De waarde der vriendschap in de Jonge Garde 0,01. Omdat het J fr. zou zijn 0,99. Omdat Itikus nen 18en getoond heeft iu het Schippershuis 0,25. Omdat zekere korte dikke dame haar gewoonlijk bezoek deed in de P....straat 0,25. Omdat zo samen zoo geerne eeneu pakken 0,25. Omdat ze weer naar boerinnenmode aan de pomp zat te... 0,25. Omdat ze nen emmer water over haar lijf kreeg 0,25. Omdat het meisj 3 meende dat het nen hond was en zei toe vuile beest maak u weg I 0,25. Omdat ze er zooveel niet meer zou pakken 0,25. Omdat de presi dent zoo goed oppaste voor de begrafenis die tea 3 ure nami ulag plaats bad 0,20. Omdat hij daarvoor reeds ten 7 1/2 's morgeDS in den Turk was 0,20. Omdat de drukker beter zou oppassen, 0.20. Omdat hij hoopt dat er alzoo nog geweest zijn 0,20. Omdat Walpot nu de dompers heeft leeren kennen 0,10. Om dat het Vuil8temmeken Walpot weggestoeft heeft 0,10. Een muziekant van d'Harmonie betreurende de val van Walpot, verklaart, van heden af valscne noten te zullen spelen 0,20. Een muziekant die bij d'harmonie is tegen zijn goesting, ea zijn ontslag niet mag geven uit vrees van broodroof 0,10. Ik had met ongeduld de verschijning te ge- moet gezien van de stadsverslagen, die gelijk de karabiniers van Offenbach, hier altijd te laat verschijnen. Mijn ongeduld is dubbel, ja driedubbel bevredigd geweestkeer op keer ontving ik den dubbelen krotalmanak voor 1897 en 1898 en den enkelen almanak van kuoeianen voor het jaar 1899 en we zijn nog maar in 1901. 't Is kolossaal. Mijn ongeduld ver wondert u, lieve, lezers, wel, wat zal ik u zeggen, ik ben liefhebber van zwanzen en grappen en al de almanakken van Snoeck en van Milaneu samen hebben zooveel poetsen niet verspreid, dan er voor komen in eenen eenen enkelen krotalmanak der stad Aalst, uitgegeven ouder den titel Verslag over het .Bestuur en den toestand der Stadszaken. Gij hebt ongelijk, die almanakken direkt naar uwe kleinste achterplaats te dragen om ze tot een intiem gebruik te laten dienen, ik verzeker u dat het de moeite waard is za te doorbladeren, 't zijn meesterstukken van de koddige cijfer- en bestuurkunde onzer schepe nen financiers etcetera en er staan pereltjes ia waarbij het liedeken van de wreede moord van Maxmzele of de klucht van Mijn zeveu kinders alle vijfmaar koperdraad is. 'k Heb u reeds doen opmerken dat die kluc iligaards de Daden van moed en zelfop offering rangschikken onder de misdaden eu wanbedrijven, alsmede de zinneloosheid, de toevallige dooden en de brandrampen. Daarin alleen zit stof genoeg voor een dozijn klucht liedereu. (Zie 1897-1898 bladz. 85 en 86 en 1899 bladz. 65). Maar het is niet noodig zooverre in de hoek jes te zoeken om met de knoeierij der grap penmakers kennis te maken en over de cijfer- kunde der dompers verbaasd te staan. Eersten vooral moet ik uwe aandacht roepen op een regeltje 1897-1898 bladz. 8 eu 1899 ook bladz. 8. Registers der bevolking. De registers der bevolking worden zeer matig gehouden. Vergeet het niet, beste lezers, en beziet nu eens uwe almanakken waar ik het u aanwijzen zal. Almanak van 1897-1898 bladz. 3. EERSTE HOOFDSTUK. 636 voor het Bevolking. Meer geboren dan gestorven En dat cijfer wordt genomen vaststellen der bevolking op 31 december 1897 Ik sla bet blad om en lees op de volgende bladz. Meer geboren dan gestorven 647 Pin dat is bet juiste cijfer immers er waren in 1897 1125 geboorten en 478 sterfgeval len dus 647 geboorten meer. Er zijn dus 11 kinderen iu 1897 niet bij de bevolkiog gerekend. Waren dat misschien 11 kinderen zonder kop Of moeten ze eenmaal op de kiezerslijsteu worden gebracht zonder aanduiding van geboortedag 't Is niet al Bladz. 3 1898 meer geboren dan gestorveD 587 Bladz. 4 1898 meer geboren dan gestorven 597 Maar't schoonste komt achteraan 1899 bladz. 3 Meer geboren dan gestorven 534 1899 blad. 4 Meer geboren dan gestorven 525 1899 bladz.4 Totaal geboorten 1162 1899 bladz, 4 Totaal overlijden 677 Meer geboren dan overleden 585 Is dat niet meer dan kluchtig, is het niet om u nen bult to lachen als ge dan op bladz. 8 leest de registers der bevolking worden zeer regelma tig gehouden. Op bladz, 3 zijn er 534 meer geboreu, en bladz. 4 zijn er maar 525 meer geboren en volgens de cijfers van geboorten en overlijden ziju er 585 meer geboren 11 Is dat waarlijk niet kluchtiger dan de Al leenspraak van Mijn vijf kinders alle tien Wat zou 't dan zijn indien de registers der bevolking niet regelmatig gehouden werden Is dat misschien ile knoeiregelmatigheid welke in acht wordt genomen bij het opstellen der kiezerslijsten Heeft men ooit slordiger werk gezien Zog eens, Menheer de schepen De Gh -e3t, valt die knoeierij in uwe bevoegdheid Zijt gij bet, die het toezicht hebt over de registers van den burgelijken stand en de bevolking 'x Zou beschaamd zijn zulke dingen te laten verscnij- nen. Heet gij dat regelmatigheid Ofwel gij hebt niet nagezien en dan hebt ge ongelijk gehad, ofwel gij hebt wel nagezien en dan valt het belachelijke dier zwanscijfering op u, tenzij Van de Putte het werk weer ver knoeid heeft, door het laten insluipen van on gelooflijke drukfouten waardoor het werk dat hem zoo rijkelijk betaald wordt voor een jaar verdorven is, tot dat we in den errata van den volgenden almanak zullen vernemen wat er eigenlijk van is. Kan men slordiger eu met meer wanorde te werk gaan ?Waartoe dient 't uitdeden van een stadsverslag als de opgegeve cijfers reeds van de eerste bladz. onjuist zijn, als men de daden vau moed bij de wanbedrijven rekent Is het geld voor zulke verslagen uitgegeven geen nutteloos verprost geld Waaruit spruit dat geknoei voort? Zijn de bedienden niet bekwaam genoeg Zijn de Bur- gemeester en Schepeuen te onachtzaam Is de drukker te onoplettend Misschien 't een eD 't ander. Een ding is zeker, die krotverslagen zijn een echt voddenwerk, zonder eenige waarde, al wat men eraan besteedt is to veel, het wordt geklopt uit de zakken der lasteubetalers en 't is voor al zulke geldverprossenj, dat de op centiemen verdubbeld werdeu. Kluchtig is 't, oprecht kluchtig, als almanak, maar treurig is't zulke kluchten zoo duur te moeten betalen dus De registers der bevolking worden zeer regelmatig gehouden. Snttffelmans. Wie hedendaags het proza der sociale papieren kan verduwen zonder buik pijn te krijgen moet verduiveld eene harde maag hebben. We spraken reeds over de wet op de tuischspelen. Welnu ziehier, hoe de socialistische bladen daarover redenee ren Het kaartspel is een burgermaak, de tuischerij is eon burgervermaak en de wet op de k ansspelen welke nu in de Kamers gestem d wordt is een bewijs van het diep verval der burgerij, die verplicht is wetten te stemmen tot het beteugelen barer eigene ondeugden. We zeggen eenvoudig er wordt ten minste zooveel getuischt door de werk lieden als door de burgers en meestal stichten de werklieden-tuischerB meer ellende dan de anderen. Maar veron derstellen we, dat de burgers alleen tuischen eu ze stemmen eene wet out die kwaal te keer te gaan, is dat een bewijs van verval Men zou integen deel moeten zeggen vermits de bur gers zich beijveren om hun eigen kwaad uit te roeien geven ze blijk ran krachtdadigheid en niet van verval. Moest een blad zeggen het drank misbruik is eene wersliedenplaag en de wetten die de socialisteu daartegen zou den willen, evenals het niet verkoopen van alkool in hunne hoofdlokalen zijn een bewijs van de diepe verkankering der werkende klasse, we zouden zeggen dat is mis, al wie zijn b9st doet om een misbruik te doen verdwijnen is prijs- oaar. Het vieren van karnaval is volgens de socialisten ook al een burgervermaak en patati en patata, het moet afge schaft worden en dat zal komen als wij socialisten zullen meester zijn. Het kermisvieren zal dan ook al een Durger vermaak zijn, dat aanleiding ^eeft tot dwaasheden en zal afgeschaft worden als zijsocialisten zullen meester zijn. Maar dan zal dansen ook een burger vermaak worden, en liet tooneel, en het inrichten van stoeten en het herberg- zittendat allemaal zal moeten afge schaft worden als zijsocialisten zul len meester ziju. Het socialism ziet ge is de Holloway- zalf, het Olla Podrida tegen alle kwalen en plagen die het menschdom teisteren. Alle vermaak is burgervermaak en het socialism zal daar een einde aan stellenalle plagen zijn burgerplagen het socialism zal die doeu verdwijnen als sneeuw voor do zon. door P. S. Moeder, ik wensch een Christusbeeld op mijn kamer. En ik een nieuw kleed voor Maria, onze Maagd. Geef mij een beeld van het Heilig Hart. Moeder ik zou graag een nieuw rozenhoedje hebben. Ik, een nieuw kl.. (ze durft niet voleinden). (Half lachend luistert nu de moeder). De jongste non (treedt vooruit nu) ('schuchter) geef uwe gift aan den arme. De Heele Groep ontroerd evenals de Moeder (ernstig en liefdevol). Ja, kind (allen zwijgen nu wat). Daar verheft zich opeens buiten, de stem van Johau, allen luisteren met verassing). Johan. Natuur en God 1 óGodlijke natuur Gij zijt 't begin en 'teind Gij zijt er de eeuwigheid en duur Waariu het leven golft en deint. Gij kleurt en licht en straalt en donkert Gij trilt en warmt en gloeit Gij troont en verft en flonkert Natuur is God, is God geboeid. Gij zijl' er de eeuwiaheid en duur waarin het leven golft en deint Gij brandt de liefde het hoogste vuur dat 't loven zelf verlicht, beschijnt. Gij zijt er de eeuwigheid en duur waarin het leven golft en deint, en brandt de liefde 't hoogste vuur, dat 't leven zelf verlicht, beschijnt. (Bij de herhaling van het laatste vers, ver toont zich sterken vrees in de groep. Zuster Brod, die steeds met iets of wat teruggetrok kenheid aan de gezamenlijke handeling heeft deelgenomen, luistert, blijft luisteren ontroerd en droef. De Moeder-Overste, zich zelf over winnend, gebiedt haar zich naar haar cel te begeven, dus Moeder-Overete zuster Brod, ga in uw col (tot de audere nonnen). Zusters, volg mij en laat ons bidden. Allen begeven zich naar de nachtelijke bid plaats, een non ontsteekt do kaarsen enkele slechts, dus een schaarsche klaarte, terwijl de andere nonnen plaats nemen, de moeder-over ste, voorop en in hot midden De Moe Ier-Overste (leest Psalm 6 voor). Heer, straf mij niet in uwe verbolgenheid en kastijd mij niet in uwe gramsehap. Ontferm U mijner Heer 1 want ik ben krank genees mij, Heer, want mijne beenderen zijn ontsteld. En mijne ziel is zeer ontroerd maar Gij, Heer, hoe lang zult gij vertoeven mij te hel pen Keer U tot mij, Heer, en verlos mijne ziel behoud mij om uwe barmhartigheid. Want er is niemand, die in deu dood uwer gedachtig is en Wie zal U in de hel loven. Ik ben vermoeid van zuchten, ik zal alle nachten mijn bed wasschen, met mijne tranen zal ik mijne rustplaats besproeien. Mijn oog is van verbolgenheid ontsteld, ik ben verouderd onder al mijne vijanden. Gaat weg van mij, gij allen, die ongerech- heden bedrijftwant de Heer heeft de stem van mijn geween verhoord. De Heer heeft mijn smeeken verhoord da Heer heeft mijn gebed aangenomen. Dat al mijne vijanden beschaamd worden, dat zij zeer haastiglijk terugkeeren eu zich schamen. Eere zij den Vader en den Zoon en den H. Geest, gelijk bet was in het begin en nu, an altijd, en in de eeuwen der seuwen. Amen. (Johan heft int.usschentijd zijn zang aan, terwijl het bovenstaande met kracht gelezen wordter is bij de Moeder een tondenz om den toon en 't gevoel van Johan tezelvertijda te domineeren, een strijd om zoo te zeggen, zoodat haar stem zich meer verheft en haar toon passievol wordt. In de tusschenruimten klinkt de stem van Johan klaar en helder. Dit heeft een reactie bij de nonnen voor gevolg een afweren van die klanken door een uitroep geaccentueerd zoo noodi» o Wee 1 Zuster Brod staat in den wandelgang aan de opening harer deur, ontroerd, maar niet be vreesd. In deze tusschenpoos, tusschen den psalm dus en het volgende gebed heft Johan de drie laatste strofen aan. ir* <1 H' -

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1