HET KLOOSTER Zondag 10 Maart 1001., Onderstandspenning. Liberale Werkmanskring. Kunstnieuws. Half-Vaslen. BRAVO De Kool mij nen.. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs ""voor den traiten loorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen rfnilcrpflek Prijs der AnnoncenReklamen 76 06ntiemen per (,rukres Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden vrordfe Handschriften worden niet terug gezonden,. Nee spe nee metu. AALST 9 MAART. Wij bevelen de drukkerij vaD ons blad aan, bij de vrienden die Eerste Kommuniebeeldekens te drukken hebben nergens treft men er een keus aan gelijk bij René Van Branteghem, in de Vrijheidstraat, 58. Omdat de Schatter zei hij is de doeanen gepasseerd 0,50. Omdat het zoo hard re gende, toen Charelken bij L. B. moest gaan 0,10. Omdat er langs de Nieuwstraatpoort zulke schoone bijgangen liggen 0,10. Onder de brugge, zat eeu mugge met heur muil wijd open 0,10 zeven ezels, zeven kwezels zijn er ingekropen 0,10. Omdat al wie kan ook iets zou geven 0,25.Van een arme sloor, voor die nog armer zijn dan zij 0,05. Ómdat Stantje naaste maal zijn jaskeu niet meer zou vergeten 0,10.Omdat er in de Statie zulke "rechtzinnige jongens zijn 0,20.Nen dobbe len uit mijn spaarpot 2,00. Omdat Edgar zulk schoon hoedje gevonden heeft. Con- ceruaut la Jeune Garde 0,30. Wij ontvan gen 0,30 voor den onderstandspenning met een fransen bijschrift betreffende de Jonge Garde. Verleden week werden bij misgreep 5 bij schriften engeteekend ingelascht, we verwitti gen eenieder dat we geeue ondergeteekende medeaeeliugeu opnemen. Zondag, 10 Maart, ten 3 uren namid dag houdt de Liberale Werkmankring Vooruitgang door 't Werk van Aalst, zijne gewone Algemeene Vergadering in het lokaal Concordia Schoolstraat. Het orde van dag is zeer belangrijk. Wij vernemen, dat het ontwerp der Liberale Associatie van Tongeren zal besproken worden, het hoofdbestuur heeft er zich bij aangesloten en het is te hopen, dat al de leden eenparig met het hoofdbestuur zullen instemmen. De dichter Karei Bogaerd, gemeen teraadslid te Laken, de onbarmhartige afzweeper der Engelsche goud- en land- die ven, de knappe kampioen der Boe ren, zal spreken over Een verdienstelij ke zoon uit het land van Aalst. Een groot getal nieuwe leden moeten geballoteerd worden en een paar andere belangrijke punten zijn te bespreken en moeten aan de goedkeuring der leden onderworpen worden. Alle leden op post Vijftig meesterstukken van den Vlaamschen schilder An toon VAN DYCK. De tentoonstellingen der Schilderijen van Rembrandt en van Van Dyck, gehouden te Amsterdam in 1898, en Antwerpen 1899, mo gen wel onder de voornaamste uitingen van de kunst geraugschikt worden. In Noord-Nederland zijn de werken van Rembrandt bekend gemaakt bij middel van een prachtig kunstwerk. De Nederlandsche boekhandel van Antwer pen heeft het op zich genomen betzelfde te doen voor de meesterstukken van Van Dyck. Onder de bescherming van het comiteit van de tentoonstelling Van Dyck en met de mede werking van de heeren Max Rooses, bewaar der van het museum Plantiu-Moretus van Ant werpen en Georges EecKhoud, gaat men een prachtigen bundel laten verschijnen, waarin men 50 van de schoonste gewrochten van deu beroemden schilder zal weergeven, met ge schiedkundige uitleggingen toegelicht. Groot gemaskerd en ongemaskerd BAL in Concordia Puik Orkest. - Het buffet zal ruim voorzien zijn. Kaarten Heeren 1 frank, Damen 50 centiemen. De Liberale Associatie van Tongeren ïeeft aan al de liberale kringen van het and een omzendbrief gestuurd waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid der inrichting van een Bond van natio nale propaganda. Wij juichen met beide handen het ontwerp der liberalen van Tongeren oe. De liberalen van geheel het land ubelden wanneer zij vernamen dat hun ne mandatarissen van Kamer en Senaat een groep hadden gevormd en het eens waren over een programma, waarbij alle vrijzinnigen zich kunnen aanslui ten. Doch het is niet genoeg een program ma te hebben, men moet al het moge lijke te werk stellen om aan de massa der kiezers het doel en het streven der liberale partij te doen kennen. Het is het volstrekt noodzakelijk aan het hoofd der liberale partij een kracht dadig bestuur te stellen, zoowel om de door P. S. Dus Johan. Natuur en God Godlij ke natuur Gij zijt 't begin en 't eind Gij zijt er de eeuwigheid en duur Waarin het leven golft en deint. Bij de 2C strofe zingt zuster Brod zacht mee, Dus Johan en zuster Brod. Gij kleurt en licht en donkert Gij trilt en warmt en gloeit Gij troont en vertt en flonkert Natuur is Gód, is God geboeid. Stilte... En in de stilte De Nonnen in Koor Wee o Wee, die in de werelds wee en in des werelds woeste vaart en zonder rust en zonder vree en drijft en drijvend kolken baart. Johan. Johan buiten, weer ondersteund door zuster Brod. verspreide of ontmoedigde strijdkrach ten te hereenigen, als om eene onop houdelijke propaganda te makeu. Daarom stelt de liberale associatie van Tongeren voor een middeninrich ting tot stand te brengen, een nationale bond van al de liberale kringen, zonder ouderscheid tusschen progressisten of gematigden, tusschen liberale Burgers- kiiugen of Werksmanskringen. We treden dit voorstel bij en sporen onze vrienden aan al het mogelijke te doen om het te verwezenlijken. De vooruitgang eener partij hangt geheel af van de propaganda en deze zal des te vruchtbaarder zijn naarmate zij al- gemeeuer wordt en geleid wordt naar een op voorhand vastgesteld plan, in eene op voorhand bepaalde richting. Van de organisatie hangt meest altijd de zegepraal af, we bedoelen organisatie en eensgezindheid. Toen de Fransch- Duitsche oorlog uitbrak, bevatte het bevel tot mobililasatie door Molkte ge geven slechts een woord Mobiliseert en dat eene woord was voldoende, want het Duitsch leger was sterk ingericht en de plannen waren gereed. Ziet eens waarover onze tegenstre vers al beschikken zij hebben overal congregatiën, patronagen, mutualitei ten, boerenbonden, coopératieven, syn- dikaten enz. enz. Bij de liberalen zijn de krachten nog te veel afgezonderd. Er zijn, vele plaat selijke maatschappijen, kringen en ver- eeuigingen maar hunne afzondering maakt maar al te dikwijls hunnen strijd moeilijker en voorwaar altijd min vruchtbaar, dan met eene nationale in richting het geval zou wezen. We denken niet, dat de inrichting eener nationale federatie moeilijk is, immers de grondslag van het liberalism is een en onveranderlijk Vrijheid van geweten, vrijheid van drukpers, onaf hankelijkheid der burgerlijke macht, gelijkheid aller Belgen voor de wet, niet-herkenning van gelijk welk dogma, ziedaar de hoofdpunten van het liberaal programma, die alleen voldoende zijn om de noodzakelijkheid van het bestaan der liberale partij te wettigen. Voegt daarbij nog de herinrichting van het onderwijs, de herinrichting van het leger, de afschaffing van het meer Gij zijt ei de eeuwigheid en duur waarin het leven golft en deint en brandt de liefde 't hoogste vuur, dat 't leven zelf verlicht, beschijnt. Nonnen in Koor O Wee, Wee die in des werelds wee en in des werelds woeste vaart en zonder rust en zonder vrêe en drijft en drijvend kolken baart. De Moeder-Overste. Gebed tot bekeering der ongeloorigeB. (Door den H. Franciscus-Xaverius). Eeuwige God, schepper vau alle dingen wees gedachtig dat de zielen der ongeloovigon door U geschapeu en naar uw beeld en gelijke nis gemaakt zijn. Zie Heer, tot oneer van uwen naam wordt de hel met dezelve vervuld. Wees gedachtig, dat Jesus-Ohristus, uw zoon, voor hare zaligheid den allerwroedsten dood gestorven is. Ik bid U, o Heer 1 laat niet meer toe, dat uw zoon versmaad worde maar ver zoend door de gebeden der Heiligen en van de Kerk, de allerzuiverste bruid uws zoons, ge denk aan uwe barmhatiigheid, en hunne afgo derij en ongeloovigheid vergetende, maak dat zy ten laatste eens kennen, welken Gij gezon den hebt, Jesus-Christus, die onze zaligheid, ons leven eu veriijzenis is, door wien wij be- voudig stemrecht en het invoeren der.- Evenr. Vertegenwoordiging, de strijdt tegen de doode hand, de maatregelent ten voordeele der werklieden enz. en. men zal zien, dat de organisatie der- partij niet alleen wenschelijk, maafc- mogelijk en noodzakelijk is. Alle liberale kringen moeten dus; voor den 15 Maart aanstaande hunne, toetreding sturen aan M. Paul NEVEN,, notaris, secretaris der Liberale A.sso-- ciatie te Tongeren. Blauw aert>. De duurte der kolen dezen winter iseena, plaag geweest voor werklieden en burgers,, voor kleine-tnijveraars en groote fabriekanten.. Was de opslag der kolen en de voortdurendp. hooge prijs te verrechtvaardigen Neen, volstrekt door niets. De koolmijnenmaatschappijen van Belgie. hebben in mindere mate gedaan, hetgeen de, millioenenkeerders in Amerika zoo dikwijls^ doen. Zij hebben een soort van verbond ge-, sloten, om de prijzen der kolen te doen stijgen, en wij hebben maar al te wel ondervonden, hoe goed zij daarin hebben geslaagd. De dagloonen der mijnwerkers zijn niet ver meerderd, de machianen der koolputten kos ten niet duurder, de paarden, het hout alleu was ongeveer aan dezelfde prijzen gebleven, maar toch werden de kolen schromelijk dupe- en zijn het nog. Het slot daarvan De koolmijnenmaatschap pijen hebben eenige millioenen meer gewonnen, dan vroeger, ten koste van de groote olloude. der arme huisgezinnen, die het voedsal moes-, ten sparen om niet van koude te vergaan. Was daar niets aan te doen? Ja, wel 1 De maatschappijen bekomen eene coacessja, van het goevernement om eene kopfinijn ontginnen. Reeds dikwijls heb ik mij afgevraagd, als ifc. een stukje grond koop, hoe diep behoort die, grond mij toe Is 't eeu meter twee meters ?-> Is het ter diepte welke de wortels der planten, bereiken Mag een buurman op tien meters, diepte een kelder maken, onder mijn eigendom, of op twintig meters. Heeft iemand het recht door een zijdelingfeche afleiding op honderd, meters diepte, het water ouder mijn grond, weg te kapen en mij aldus in de onmogelijk heid stellen indien het later noodig zou zijnf) een artesische put te boren Indien ik op mijn grond een verborgen, scbat vind, behoort volgens de wet de helft van dien schat aan mijde eigenaar van den grond en de helft aan den staat. Hoe diep moet dia, schat liggen om mij dat recht te doen verlie zen Daar is, meen ik, geene diepte voor be houden en verlost zijn, aan wien zij glorie in alle eeuwen. Amen. (Zuster Brod gaat aan het venster weer staan). De Moeder-Overste. Psalm 112. Looft den Heer, gij, dienaars looft den naam des Heeren. De Naam des Heeren zij geprezen van nu af tot in eeuwigheid. Van den opgang der zon tot haren onder gang is de naam des Heeren lofwaardig. De Heer is verheven boven alle volkeren en boven de Hemelen is zijne eeuwigheid. Wie is er gelijk de Heer, onze God, die in het hooge woont, en op 't nederige in den He mel en op de aarde zijne oogen slaat Die .den arme uit het stof opwekt, en uit den drek de behoeftige oprecht. Om hem te plaatsan bij de vorsten bi| ae vorsten zijns volks. Die de onvruchtbare doet wonen, meteen huisgezin, en haar eeu blijde moeder van kin deren maakt. Voorzang. De Naam des Heeren zij gebene dijd tot in de eeuwigheid. Johan. (Tijden8 deze laatste psalm klinkt weer Jo han's stem door, zingend de laatste woordeij van zijn zang dus). Natuur en God 6 Godlijke Natuur l Gij zijt 't begin en 't eind Gij zijt er de eeuwigheid en duur waarin het leven golft en deint. Gij kleurt en licht en straalt en donker^ Gij trilt en warmt en gloeit Gij troont en verft en flonkert Natuur is God, is God geboeid. Gij zijt er de eeuwigheid en duur waarin het leven golft en deint en brandt de liefde 't hoogste vuur dat 't leven zelf verlicht, beschijnt. (De laatste strofe klinkt alleen na de laatst woorden van den psalm, zacht onderstelen door zuster Brod). (Weer antwoorden de nonnen in kpor erop). O Wee I Wee 1 die in des wereld wee. in 's werelds woeste, wilde vaart, en zonder rust en zonder vrêe en drijtt en drijvend kolken baart "j -c

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1