Een Wonder. Een wonder. Kloostergoed. Wat wij zijn. Nog in de Jonge Garde. Fanatism en Misdaad. paald en mijn recht op den helft van den schat is zoo goed op 1000 meters diepte, dan op 10 •of op 100 meters. - De kolen, wel dat zijn ook verborgen schat ten, diein algemeeneu regel do helft toebehoo- ren aan de eigenaars van den bovengrond en de helft aan den Staat. Wanneer het goevernement aan eene maat schappij eene concessie toestaat, geeft het dus Bchatten weg waarvan de helft aan anderen oehooren, het goevernement gaat diensvolgeus zijn recht te buiten. En die concessie's worden zoo gemakkelijk verkregen Hectaren grond worden onder mijnd, daarna worden de mijnen verlaten, later hebben grondinzakkingen plaats, de bovengrond verliest van zijn waarde, de hui- feDo^mrfen- beschadigd. Wie zal er nu beta- j niemand, want de maatschappij is ontbonden na de schatten van den ondergrond, schatten dis haar niet toebehoorden, peper- duurte hebben verkocht, na milhoenen gewon- burgera 611 hunner mede- En niet genoeg daarmee 1 Nu hebben zij het middel gevonden om de kolen naar willekeur te doen opslaan, 't Is op recht schandelijk. De koolmijnmannen strijken milhoenen op terwijl de andere nijverheden er door lijden en terwijl in duizende ellendige buisgezinnen kranke vrouwen eu teerdero kin deren van koude bibberen aan den uitgedoof- den haard. De plicht van het goevernement, in derge lijke omstandigheden is tusschen te komen. Het is niet alleen zijn plicht, het is zijn recht. Wiö eene concössiG toekent, kan die ook weder intrekken er zijn daartoe reden genoeg. Wat meer is bij het toestaan van dergelijke concessies, zou het goevernement maatregelen moeten nemen voor het waarborgen van de reehten der eigenaars van den bovengrond en bet middel bij de hand houden om in geval ▼an misbruiken dadelijk deze te beteugelen. Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de met kleurloos teer en tolubalsem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het is het snelste, zekerste en aangenaams te borstgeneesmiddel. De Siroop De Pratere verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 Ir. de flesch. De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen in alle apotheken en in het Algemeen dépot, A. De Pratere Oostende, De klerikale gazetten van ons land Bpuwen vlam en vuur, gelijk de draken van den ouden tijd, tegen het Fransch ministerie Waldeck-Rousseau, dat door gepaste wetten de misbruiken van de uitbreiding der doode hand wil beteuge len. Het is een eindeloos, onmetelijk dom- persgebalk van Aarlen tot Oostende van Maaseik tot Haarlebeke. Waldeck-Rous seau is een godsdienstvervolger, een kerkaf breker, een Turk, eenenfin Waldeck-Rousseau is de Antichrist, die de voorlooper is van het einde der we reld. Is het zoo erg Och, neen maar ziet ge, priesters, paters en nonnen zijn in Frankrijk zoo wel als in Belgie en an dere landen, niet gewoon zich te gedra gen naar de wetten van het land. Ze achten zich buiten het bereik dier wet ten, weten er desnoods aan te ontsnap pen, verstaan de kunst or voorzichtig rond te draaien. Welnu in Fankrijk hebben ze 't in den laatsten tijd zoo bont gemaakt dat het goevernement, ondersteund door de overgroote meerderheid, besloten heeft, paal en perk te stellen aan de onzalige werking van die lieden. Volgens art. 11 der nieuwe wet zullen de vereenigingen herkend als zijnde van openbaar nut het recht te hebben alle akten te plegen van het burgerlijk le ven, welke niet door hunne statuten verboden zijn. Ze sullen geene andere onroerende goederen mogen bezitten of verkrijgendan degene welke noodig zijn voor hun doel. Arme paterkens, arme nonnekeng 't Is afgrijselijk O, die bietebauw die satansknecht Maar alia zij hebben toch belofte gedaan van vrijwillige ar moede. Waarom al dat gejank Is uwe belofte van vrijwillige armoede misschien maar eene zwans, en was het daarom dat de klerikale staatsman en minister, Victor Jacobs aan de Kerk vroeg de belofte van armoede in de prondelmande te smijten, bij de versle ten geloofspunten, gebroken doodzon den en afgestelde heiligdagen. Victor Jacobs schreef 't Zou beter 8 zijn dat de Iverk aan de kloosterlin- 8 gen bevool, door hun eigen te bezit- 8 ten, ten titel van ernstige, persoon- 8 lijke eigenaars, kunnende vrij be- 8 schikkea over hun goed. Ea hij voegde erbij 8 De onpartij- 8 digiieid gebiedt ons 't einde te vra- 8 gen vau een voorrecht dat zekere 8 geestelijke gemeenten genieten. Ware ik in de plaats der dompers ik zou dien vermaledijden katholiek Vic tor Jacobs in beeltenis excommuniceren en daarna verbranden. Victor Jacobs was een zeer hevig katholiek, een der gezagvoerendste klerikale rechtskundi gen en hij verlangde jegens de kloosters hetgeen het fransch goevernement wil en zal verwezenlijken. De belofte van armoede is inderdaad eene kolossale zwans. Beziet de kloos ters, 't zijn paleizen, de paterkens en nonuekens zijn rond en vet, want in hunne keuken riekt het lekkerder en ligt er meer in den pot, dan bij de mees te menscheu, dia vrouw eu kiuderen hebben. Indien gij eksteroogen aan de roeten hebt die uveel doen lijden, gebruikt de Balsem ran DrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Y olgeus Denderbode is Dendergalm het blad der armen, daarom noemt hij ons: de armtierige. Volgens het sociaal voddeken Recht en Vrij heid is Dendergalm de verdediger der burge rij. Volgens Klokke Roeland is Dendergalm het orgaan der fabriekanten, Helaas wij hebben driemaal de dood ver diend, want we zijn driemaal schuldig schul dig voor de dompers omdat wij de armen ver dedigen, schuldig voor de socios omdat wij de burgers verdedigen, schuldig voor de klokgie ters omdat wij de fabriekanten verdedigen. We moeten dood Maar sapristi we voelen vo'strekt geeu lust om naar 't piereland te verhuizen. Al zitten wo niet tot over de ellebo gen in de stadskas gelijk ldenderbodc's mees ter, we zijn gezond en frisch en de dokters vao Moeder Jnsticia behoeven ons geene re cepten voor te schrijven, welke maar alleen passen voor veretterde en verkankerde wezens, die volgens voornoemde dokters afschuw ver wekken. We verdedigen de armen, omdat er geene stad is waar ze zoo honüacbtig behandeld wor den als te Aalst, omdat we deernis hebben met het lot der noodlijdenden, die nergens zoo tal rijk zijn als hier, omdat we verontwaardigd zijn telkens ongelukkige vaders of moeders, ouderlingen of weezen als beesten worden be jegend. Wij verdedigen de burgers, zoo zeer door de Aalstersche boetieksocialisten misprezen we verdedigen de burgers, de bandelaars, winke liers en ambachtslieden, welke bet in Aalst zoo kwaad hebben, gobukt gaan onder paten ten, lasten, opcentiemen en nog opcentiemen, die toch ondanks dei slechten tijd eren goedhartig blijveu en zonder omzien de lij dende werklieden ter hulp komen, in zoo verre, dat de boetieksocialisten, die de burgers zoo zeer verachten, dan bij beu komen aanklop pen (en niet te vergeefs) om voor de behoefti- onderstand te vragen. We verdedigen de fabriekanton we zwee- pen bet stadsbestuur af, dat bun bestaan hier moeielijk maakt door bet invoereu van zotte taksen, die bet hun lastig maakt door tergen de maatregelen en tot nu toe bijna niets deed om nieuwe nijverheden in de stad te brengen, waardoor de thans werkelooze arbeiders ba zigheid zouden vinden, en waardoor de loonen zouden vermeerderen. Maar wij bestrijden tevens ook de misbruiken, er zijn armen die van de bedelarij een stiel maken, dezulken verdienen geen medelijden, zij hebben bet overigens ook niet noodig. We zeggen tot de burgers en werklieden, tracht meer kundigheden, meer vakkenis te verkrijgen, tracht op de hoogte te blijven van den vooruitgang, om üe concurrentie tegen de vreemdelingen vol te houden. Werpt een be stuur omverre dat voor u niets over heeft en van Aalsteen uitgestrekt begijnhof maakt. We zeggen tot de fabriekanten betaalt uwe werklieden goed bet is eene schande ontoe reikende dagloonen te betalen, als bet van de winsten almag, zij die zulks vergeten zijn aansprakelijk voor de onheilen, welke uit zulke ergerlijke verkeerdheid kunnen voort spruiten. We verdedigen de rechten van iedereen, van de armen, van de werklieden, van de bur gers en van de fabriekanten maar, wij heke len de misbruiken waar we die aantreffen. Dendergalm is verder op politiek gebied het orgaan van al de liberalen van Aalst zonder onderscheid. We zijn arm zegt ge Denderbodedat is waar, doch bet zou anders zijn, indien we zoo gemakkelijk geld wonnen als gij, met het drukken van fameuze kiezerslijsten en krotver slagen, waar we niet baar bunkeren gelijk gij. We zijn een burgersblad, hé, winkelsocia listen troost u kameraden, de socialistische pariij wordt stilaan eene burgerspartij, dat moet gij in uwen winkel wel zién. We zijn 't orgaan der fabriekanten, niet waar klokkegieters Van welke van de fabriekanten van Denderboutem, of die van Kerkxken, ofkomtaan, jongens, ge doolt krijgt ge misschien de beete koorts of de koude... zeer koude Dendergalm, behoort aan den Uitgever de opstellers, hebben met hem alleen af to reke nen. Zij hangen van niemand af, en maken geen politiek om er geld mee te winnen gelijk gij en de anderen, ze zijn dan ook minder slaaf, de vrijheid is bun doel en bun leven. DE REDACTIE. Van.M. Gardien, leeraar te Rijssl. Ik leed sedert twee maanden aan een hoest die mij noch dag oi nacht ruste liet. Dank zij de borstpillen van dr Waltbery, ben ik in twee dagen genezen geweest. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valckeneer, De Waele, Gbysselinckx eu overal. Et' wordt in de stad wat gerammeld over die fijue, kostelijke Jonge Garde Het muziek verzacht de zeden, zegt een spreekwoord in de Jonge Garde geeft het muziek mot de ceoten der stad een schoon kostuum, maar schoone zeden neen die geeft het muziek daar niet. Dat er gekibbeld wordt als op een eiermarkt is waar, dat de blazers er bijeenzitten als een troep honden en katten is nog waar, en dat er velen maar zitten omdat ze moeten en de ba rak als een galei vervvenschen is nog waar. Doch hetgeen men verder vertelt kan niet waar fcijn. Hoe groot het talent ook weze van een artist, hoe aanzienlijk de verdiensten welke hij kan doen gelden, we kunnen niet gelooven, dat M. Wal pot aan 't behouden of intrekken van zijn ontslag voorwaarden zou gesteld hebben als die welke men hem toe schrijft en waarvan eene bezonderlijk hatelijk is. Overal in de stad vertelt men, dat M. Walpot behalve eene verklaring be treffende de rekening van het concert op 't landhuis, waarvoor de stad 250 fr. beschikbaar had gesteld, nog zou ge zegd hebben slechts te willen blijven op voorwaarde dat M, Van den Bogaer- de, uit zijnen post aan de muziekschool zou ontzet worden. Dat kan niet waar zijn 1 Dit gerucht wordt wellicht verspreid door vijanden van M. Walpot, die er genoegen in scheppen den nieuwen muziekmeester der Gidsen eene gemeene daad aan te wrijven, die hem do achting van alle deftige lieden zou doen verliezen. M. Walpot is immers vrij heen te gaan als hij het verkiest. Een echte kunste naar is een man van oer en verlaagt zich nooit tot het plegen eener schan delijke daad tegen een kunstgenoot, al ware die kunstgenoot ook zijn vriend niet. M. Van den Bogaerde, doet eer aan onze stad, manuon van zijne waarde loopen er niet bij dozijnen en hoewel hij door kuiperij en kwelling uit de har monie werd geduwd, gelooven we niet, dat men hem in de muziekschool als een schoft zou durven behandelen of wegstooten. M. Walpot, is als militair een recht zinnig man en zal als kunstenaar en als mensch het talent van M. Van den Bo gaerde wel waardeeren daarom wij herhalen het, kan hij aan het intrek ken van zijn ontslag de voorwaarde niet hebben gesteld welke de mare hem ten laste legt. Daar de klerikale papiertjes geen woord reppen over den warboel in de Jonge Garde, stippen wij de onhebbe lijke geruchten aan om aan M. Walpot de gelegenheid te geven, de dingen in hun nen haak te brengen, en degenen te beschamen, die hem woorden aanwrij ven, welke alleen passen zouden in den mond van een nijdigen, hoovaardigen intrigant. Wij hebben hem van den beginne af gezegd, hoede zaken hier stonden, en wat hij in de Harmonie verwachten mocht. Het zal een felle klepper zijn, die de plaats van M. Walpot zal inne men en het zoolang uithouden zal als hij. YVe kenn9n dat volkje Bovenstaande was geschreven toen we vernamen, dat M.Walpot, de leiding der harmonie hernomen heeft, en aldus de kwakkelachtige geruchten den kop inslaat. Woensdag avond, vóór den aanvang van de repetitie heeft de Burgemeester nagenoeg het volgende gezegd Mijne Heer en, Ge weet dat M. Walpot zijn demissie had gegeven. Wij hebben hem verzocht voor ons te verschijnen de 3® maal is hij gekomen. .Wij hebben hem gevrargd waarom bij zijne demissie had gegeven en als hij ons dat bekend maakte, heeft het bestuur zich niet kunnen houden van te lachen, en hem doen zien, dat^dit geene reden waren. Daarop heeft M. Walpot weer aan vaard. Ik verzoek u dus, in naam van de katholieke partij, van alle twisten te staken en ons niet meer bespottelijk te maken voor onze tegenstrevers. Wij hebben de Harmonie noodig voor onze politieke werking, die kan meer teweeg brengen voor de politiek dan vele meetingon, ik hoop dat uit genoeg begrepen is. Aldus is het prestige van M. Walpot hersteld en de Jonge Garde voor eenige weken gelapt. Blazebus. De Geneeskundige Akademie van Parijs heelt verklaard dat het hoofdzeer ea de a»«lere kwalen veroorzaakt door de gal en de slijmen altijd zekor genezen worden door de auu-slijmachtige Waltherypil, onder voor waarde dat de behandeling eunigen tijd worde voortgezet. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. De rechterlijke statistiek van Belgie ia ver schenen. Daaruit blijkt dat de antiklerikale arrondis sementen van het Walenland een kleiner getal misdadiger tellen dan de klerikale arrondis sementen van Vlaanderen. In 1897 heeft de boetstraffelijke rechtbank van Charlerui over 1987 zaken te oordeelea gehad die van Kortrijk, in een arrondisse ment met eene bevolking van de helft minder Geeft er 2064 verhandeld De rechtbank van Luik van oen arrondisse ment dat vier maal belangrijker is dan dat van Dendermonde .heeft 3901 misdrijven ge- vonnisd, die van Dendermonde 2176. Bewijst dit niet dat de godsdienst (eu vooral niet de godsdienst der hedendaagsche dompers) geen hinderpaal is tegen de misdadigheid. Men werpe een kijkje over de gehoele wereld de katholieke, fanatieke streken zijn de ellen digste en er werden ook het grootste aantal moorden en geweldenarijen gepleegd. Gezalfden, Hebt ge in 't Land van Aalst de twee brie ven gelezen van onderpastoor Rombaut Hoe zalvend, niet waar Dadelijk bemerkt men aan den toon, aan de broederlijkheid, aan do zalvende inzichten, dat de schrijver eea priester is, een van de dienaars van den God der oneindige liefde en goedheid, welke door hunne wijding bezondere gratiën hebben be komen en op de wereld iets meer zijn dan ge wone menschen. Kiss 1 kiss 1 Rombaut 11 bemint uwen even- mensch hebt uwe vijanden lief I 't Is de raoei- to weerd, hoe gij die christelijke voorschriften in acht neemt. Toe maar 1 Bim Bom Bam Softe. Hoor no keer Trees, da bimmela- bommelen, wat zou der na gebeerd zijn Trees. Wel Sofie, den deken is dood mensch, en die in zijn leven veel gerucht ge maakt heeft, moet met veel gerucht van hier vertrekken. Sofie. En waar zijn Trees. Voor ons zul len ze zooveel beslag niet maken, mijn schaap. Tien voet hout, een afgenepen schietgebedeken een streep wijwater en daarmee, en avant l naar de Zoutstraatpoort, geluk op uw reis en de wind van achter. Trees. Ze zeggen dat de deken een braaf man was dat wil ik golooven, te braaf is overschot. We zijn wij ook braaf, he Sofie, ea wij hebben voor Gods glorie meer zor« en be kommernis dan... Sofie. Ja, maar Trees, voor ons staat de hemel altijd open, voor hem moet Sinte Pieter eerst wakker gebeld worden... A voes. Trees pak ne snuif I Overal. Overal wordt het geluk, dat de paters en tuti guanii aanbrengen naar waarde geschat. Iu Frankrijk, in Spanje, in Portugaal ver wekken hunne handelwijzen algemeene pro- testaties. De Filippijnen eischen de ontbinding der geestelijke orden, die het land hebben ten onder gebracht waar zij door hunne baldadig heden het gevaar gaven, van ongebondenheid en fanatism. Weldra komt heel dat boeltje naar Belgie en dan is ons landeken gered vft?

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2