HET KLOOSTER wïï m Nummer 11 Zondag 17 Maart 1901. n M Onderstandspenning. Peter Benoit. Charlatan De Backer. 16 Je Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j f*' cle S^'m.f voorop betaalbaar r 1 4 fr. 60 voor den buiten ■PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Pr:is der Annoncen Gewone' 15 centiemen per drukregel rr.jS eer Annoncen. Reklamen 75 centiemen K Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden.. AALST 16 MAART. Wij bevelen de drukkerij van ons blad nan, bij de vrienden die Eerste Kommuniebeeldekens te drukken hebben nergens treft men er een keus aan gelijk bij René Van Branteghem, in de Vrijheidstraat, 58. Omdat Adam 930 jaren oud geworden is 0,10. Omdat er in dien tijd nog geen ilok- toors en waren 0,10. Of geen pillendraaiers 0,10 Of geen pastoors 0,10. Hoe groo- ter het getal charlatans werd, hoe meer het leven der menschen verkortte 0,10. Omdat Hector getrouwd is 0,50. Omdat Rikus 4 heeren en 4 vrouwen had 0,30. Omdat B- nooi zijn verhuizing deed in zijn neusdoek 0,20. Omdat de deken eerevoorzitter was van al de brassecties 1,00. Omdat de vlag gen der geschandvlekte politieke secties achter zijn lijk werden gedragen 0,50. Omdat er een nieuwen professor in de Stadsschool is 0,10 Is 't waar is het eenen professor van Gym- nas 0,10. Omdat ze in de Zoutstraat zulke zedige liedjes zoDgen 0,10- En omdat Den- derbode er van zwijgt in zijn blad 0,10. Omdat zij van de begraving van den deken eenen politieken stoet hebben willen maken 0,60. Vlaanderen's groots toondichter, Pe ter Bonoit is niet meer. Niet alleen het Vlaamsche land, maar geheel de Bel gische kunstwereld is in rouw over het onherstelbaar verlies. Het ligt niet in ons bestek eene le vensschets van Peter Benoit af te kon digen, al de dagbladen hebben over het leven en de werken van den beroem den man breedvoerige artikels geschre ven en voorzeker hebben al onze vrien den daarover vele bezonderheden gele zen. Peter Benoit heeft eene gansche reeks muziekale meesterstukken voortge bracht, heeft merkwaardige schriften over toonkunde uitgegeven, Peter Be noit is de ontwerper en stichter van het Vlaamsch Conservatorium van Antwer pen en eene gansche schaar leerlingen heeft hij gevormd, die de voetstappen van den meester volgen en Ylaandren's kunstroem meer en meer doen schitte ren. Niet alleen in Belgie, ook in den vreemde worden de gewrochten van Peter Benoit op hoogen prijs gesteld, in Frankrijk, in Duitschland, ja, de we reld door worden zijne werken toege juicht en geprezen. Met Peter Benoit is de Vlaamsche j school op kunstgebied herboren. De geest en het karakter van 't Vlaamsche volk spreekt uit zijne krachtige zangen, uit zijne diep aangrijpende melodien. Dat een enkel Belgisch blad de nage dachtenis dier edele figuur tracht te bezwadderen, moet ons Vlamingen, on verschillig laten die eene uitzondering geeft meer relief aar. de eenparigheid van den lof den afgestorven meester toegezwaaid. Maandag laatst werd Peter Benoit be graven, de lijkplechtigheid was den grooten kunstenaar waardig. Al wat Belgie aan kunstminnaars en denkers bezit woonde de teraardebestelling bij, en bracht eene laatste hulde aan den gemalen man, den schepper van zoovele heerlijke gewrochten. In die gewrochten zal Teter Benoit voortleven, zijne werken zijn onvergan kelijk. De kwakzalver, die hedendaags het derde deel der Houtemsche Leebeken in de Kamers vertegenwoordigt heeft aan Klokke Boeland een baksel geleverd zon der gist of zuurdeesem, 't is onhebbe- ijkekosl, men ziet het eraan, dat het jrood geen aftrok meerheeft. De stommiteiten in dat artikel opeen gestapeld zouden een domper bescha men. M. De Backer spreekt over libe ralen en liberalism en wat bij daarover vertelt is zoo dom, dat er te betwijfelen valt of het mensch zijne vijf nog te huis heeft. Op de zeven duizend die in de laatste kiezing nog werktuiglijk voor de libe ralen dopten is er niet één, dieu zeg gen kan wat een liberaal is, zegt M. De Backer, ik persoonlijk heb het meer maals beproefd en nog nooit is er mij eene oplossing gegeven. Heb ik u niet gezegd, dat die De Backer een charlatan is. Hij heett de zeven duizend liberalen die voor de heeren Galleen Van Impe stemden on dervraagd en is onder die taak niet bezweken. Hij kent dus persoonlijk die 7000 kiezers Hem daarop te antwoorden is noch' tans niet moeilijk, men heeft hem een voudig toe te voegen Een liberaal, M. De Backer, is een man die zijn pro gramma niet verloochent en zijne belof ten niet breekt gelijk gij hebt gedaan. Hoe, die kwakzalver durft beweren, dat er op den buiten geene liberalen door P. S. Zuster Brod. (zacht). Gij zijt er de eeuwigheid en duur waarin het leven golft en deint en brandt de liefde 't hoogste vuur. dat 't leven zelf verlicht, beschijnt. (de laatste regel onbewust wat hooger, dat het klinkt tot iu de kapel zoodat de nonnen met schrik en verbazing omkeeren, de Moeder, met een pijnlijke gelaatsverwringing. Doordrin gender klinkt het van hunnen 't wege (plotse- ling). Wee 6 Wee De Moeder-Overste komt, gevolgd door de nonnen naar zuster Brod toe. Moeder-Overste. Wie heeft u de toelating gegeven uw cel te meer zijn. Vergeet hij dan hoe hij in den laatsten kiesstrijd, angstig, gejaagd en schier dood, (want hij speelde zijn laatsten troef), van pai-ochie tot paro chie liep en van huis tot huis de stem men afbedelde, hoe hij beweerde meer liberaal te zijn dan de liberalen, daar waar zulks noodig was en aldus een aantal stemmen bekwam van niet-de- mokraten, van vrijzinnige buitenlieden. De liberalen weten niet wat een libe- beraal is, zegt charlatan De Backer. Gelukkiglijk is hij daar om het ons te leeren. Ge moet niet vragen, zegt hij, aan de liberalen wat zij willen of wat nut zij beoogen of welk hun program is, neen vraag hen doodeenvoudig wat is een liberaal. Is dat nu ernstig Ge moogt dus aan M. De Backer niet meer vragen wat hij wil of wat nut hij beoogt of welk zijn program is (hij heeft het vergeten zooals zijne stemmingen het hebben be wezen) vraag hem doodeenvoudig wat is een demokraat en daarop kan hij en geheel zijne kliek antwoorden en zulks is voldoende voor 't bestaan zij ner partij. Wacht man, alles komt op zijn tijd, bij de aanstaande kiezing, zult ge met uwe kwakzalvers politiek van eene kale reis te huis komen, de houding uwer vroegere aanhangers te Denderhoutem, moet u reeds een voorsmaakje daarvan geven. Doch komaan we zijn niet vies van een beetje leute en willen dus wel weten wat een liberaal is volgens M. De Bac ker. Luistert De liberaal wil 't verplicht onderwijs in strijd met het echte liberalism, eens de verplichting aangenomen houdt hij op liberaal te zijn. De kwakzalver kon even goed zeggen De liberaal wil de verplichte voeding van het kind in strijd met het echte li beralism enz. De liberaal wil de verplichte belas ting in strijd met... Volgens De Backer is het liberalism dus de verwerping van elke verplich ting, welke die ook weze Volgens M. De Backer moet een echte liberaal franscli spreken Volgens M. Da Backer is het leen roerig stelsel de voorzaat van het lib© ralism. De rest schelden wij u kwijt, het gaat de palen van het vroolijke te buiten, 't iscrétinism. De kandidaten der laatste kiezing zei ven konden dit vraagstuk niet overko men, beweert M. De Backer verder.. Een woordje daarover om een kluchtig; incident van den laatsten kiesstrijd te) herinneren. De liberalen halden op ze keren avond meetingen belegd te Moor se], te Aalst en verschillende andere) plaatsen; de aankondigingsbriefjes voor die meetingen waren reeds een drietal! dagen uitgedeeld. Den avond te voren,, werd eene meeting aangekondigd vani De Backer, in de zaal Wellekens en daar beriep hij de liberalen op tegen spraak hij wist immers, dat al hunne: sprekers elders waren reeds vaa dien tijd kwam de charlatan uit de> mouw. Maar M. De Backer vergenoegt zich niefr met zulke kwajongensstreken, hij gaat aan 't liegen De liberalen zegt hij wil len dat de pastoors in hun kerk. blij ven men ziet hoe die boterdemokraat nut trekt uit de lessen der Woestisten. De liberalen vragen voor de priesters; de vrijheid, gelijk voor de onderwijzers: en voor al de werklieden en bediendèa van den staat. Maar ze willen,dat geene ambtenaars, zoomin de priesters als de- anderen politiek zouden maken bij dö) uitoefening hunner bediening. M. De- Backer noemt dat beperking der vrij heid. Hij keurt dus goed, dat de preekstoel een politieke tribuun zij, waar pastoor- en onderpastoor, in plaats van de chris- telijke loering te preeken, alle zondageni donderen tegen liberalen,, socialisten eui demokraten. Stilaan begint M. De Backer zijne, zeilen te keeren, nog een paar jaarkens; en hij zal trachten geheel in het vaar water der dompers te geraken, en zal dan misechien vinden, dat de priesters; niet genoeg tieren tegen de liberalen.. M. De Backer spreekt van een aria- kijnsplunje die zou hem natuurlijk: zeer wel passen, het veelkleurig zotspak is niet alleen voor degenen die hij door- veel beloven in vreugd deed leven,, maar ook voor hem die de beloften uit bazuinde en ze nu in de hanebalken, zijner politieke rechtschapenheid heeft, opgehangen. M. De Backer speelt ook al den pro feet de liberale partij heeft geen doel (peis ne keer) geen droombeeld (oei, oei,, oei) ze moet kapot. M. De Backer is de politieker vat* elk-zijn-pel, (de kwakzalvers zijn het allen) hij heeft zijn doel bereikt e*\ lacht nu fijn met de boeren, die niet; slim genoeg waren ook eik-zijn-spel t» spelen en voor een boterdemokaat ko,-- zen, hetgeen ze nu te laat beklagen... verlaten, ongelukkig meisje. Keer terug in uw cel en uw boete zal u mor gen opgelegd worden. Zuster Brod. (sidderend) en brandt de liefde (barst plotseling in tranen los, terwijl ze onbewust een steunpunt zoekt). Gabriël (komt ter verrassing der nonnen van op bet voorplan te voorschijn en laat haar tegen zich uitsehreiën). Arm meisje 1 (na een pooze). Wat sart gij haar met uw berssenschimmen en schijnheiligheid Laat haar met rust 1 Als ze hem lief heëft, laat haar gaan. Wat hoeft gij haar te bepreeken en ongelukkig te maken (na een pooze). Maar dat zal een duur hebben (vol medelijden) Arm kind (leidt haar iu haar cel). Nonnen (verstomdj daarna als Gabriël en zuster Brod in de cel zijn, gefluister. Moeder-Overste (ten prooi aan de meest verscheidene gewaar wordingen. Johan (verder af.) Gij zijt er de eeuwigheid en duur waarin bet leven golft en deint en brandt de liefde 't hoogste vuur dat 't leven zelf verlicht, beschijnt. Koor van Nonnen (veel zachter). Wee Wee De Moeder-Overste (tot de nonnen). Ga ter ruste (Nonnen begeven zich in hunne cel, uitge nomen de jongste, die, terwijl de moeder zich naar het plan begeeft naar de bidplaats gaat en het gebed ter bekeering der ongeloovigen herhaalt. De Moeder-Overste gaat in haar cel. Het werkvrouwtje komt ter zijde van hefc voortooneel vreesachtig op en blijft angsfigj staan als ze de gedaante van de jonge n,on ge waar wordt, maar erkent ze weldra en roept, zacht). Werkvrouwtje. Zuster Benedicta (Zuster Benedicta keert zich verschrikt on* en erkent het Werkvrouwtje). Zuster Benedicta. Gij, Kaatje Kaatje. Wat valt er hier voor (naderbij getreden).. Zuster Benedicta. O Goddelooze dingen, goddelooze dingen^ Kaatje. Laat er ons niet ovor spreken.. Kom en bid met mij. Kaatje (zacht). Goddelooze dingenzuster Brod,. Zuster Benedicta. (hoofdschuddend), O zuster Brod 1; Kaatje 1 K?*93SSSSSES23ES°: .6i*f gfl*

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1