S«ïDdM kll6kjo meo te huilen> Vaderlijk Des!uur. Ontvolking. De Weezen. ZAGEN. Hoest niet meer. WERK EN Liberale Werkmanskring. Hof van Beroep le Gent Nenina Vooral*, het krotverslag der jaren 1897- 1898 en dat van 1899 verder te bespreken wil ik üogm ials de aandacht roepen op de schrecu- restuurPartljdiSheiJ VaU 0I1S va(ier,Ük stads- Do uitgaven gedurende die jaren door de stad gedaan beliepen gemiddeld 700 duizend Iranken. Van waar komt al dat geld Natuurlijk zoowel uit de kas der liberalen als uit die der dompers. Welnu zoek esns in de lijst der uitgaven waar die 700 duizend franken naartoe zijn gegaan. J Ten eerste vele duizenden franken worden opgestreken door burgemeester, schepenen en nee den tralala als loo voor de merkwaardige v; derlijke wijze waarop zij de stad besturen. len tweede duizenden franken worden ten ■beste gegeven aan klerikale maatschappijen icrmissen etcetera voor het weinig nut en vooideel dat zij de stad aanbrengen. Ten derde de overige duizenden worden verkistkast aan leveringen en werken van allen aard, waarvan geen centiem ten goede komt aan een liberaal. De duizenden door onze stadsbestuurders opgesireken aanzien wij als verloren geld, we nebben geene waar voor onze centen, want er zijnin Belgie weinig of geene zoo onbekwame bestuurders als die onzer stad. ^6,i duizenc'en aan klerikale sociëteiten en instellingen toegeworpen is verspild geld, tocb grootendeels, want ze doen niets voor de op beuring der stad, die meer en meer aan een groot begijnhof gelijkt. Wat de duizenden betreft besteed aan leve ringen en werken iedereen weet dat oen libe raal daar geen centje van op te pieteren heeft en gelooit me, de geleverde waren zijn er niet beter cm en de uitgevoerde werken ook niet. Maarom, waar geene aanbesteding wordt gedaan, elke neringdoener niet aan de beurt gelaten voor het leveren van benoodigdheden ol het uitvoeren van werk, waarom de aanbe steding niet als algemeene regel aangnomen, 10 besparingen doen, want het is onbetwistbaar dat vele werken nu te duur wor den betaald maar ge verstaat wei, met de vriendjes mag men zoo nauw niet zien. aöA,''f,gaa^ naar den zak (ïer dompers. Zelfs de katholieke neringdoeners, die niet bevi» genoeg zijn en geen lust voelen met bet over" misdeeld, alles is voor de kazakkeorders en de lanatieke voorvechters. Is dat eerlijk Geen slag werk, geen centiem profijt, geen cent voor de liberalen, weini<* 0f niets voor de gematigde katholieken maar alles, alles voor de kliek 1 't Zal tijd gaan worden dat aan dat vaderlijk bestuur een einde worde gesteld. 1 Weg met de dompers 111 i,.ï?£ien «*«tö*>ogen aan de voeten ÏS dnea lljden'gebruikt de Balsem van D Noel welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. De vermeerdering der bevolking gaat in Frankrijk, veel, veel langzamer dan bij ons. Bene dompersgazet schrijft zulks toe aan de ongodsdienstigheid der Fransche bevolking en aan bet verval der zeden dat daaruit volgt Dat is toepet hebben De mensch, man en vrouw, zijn geschapen om kinderen te verwek ken en een huisgezin te vormen. In Frankriik zijn er 150 duizend priesters, paters en non- heid d,edeu VaD eeuwige zuiver heid die familie, vaderschap en moeder schap verloochenden en aldus het slechte voorbeeld geven. Zij houden aan hun gemak. De Franschen bemerken, hoe al die familie- en kinderloozo lieden rijkdommen op rijk dommen vergaren, en ze trachten ook niet te veel medeknabbelaars te hebben, want vele kioders brengen over 't algemeen geen weelde Als al de Fraeschen zoo godsdienstig en ze delijk zullen geworden zijn als de paters en do nonnen, zal bet Fransche ras, weldra van s werelds tooneel verdwenen zijn. Het laatste nummer van het Weezen- blad behelst belangrijke artikels over de opvoeding en opleiding der weezen. Moeten de weezen worden uitbesteed of moeten zij in weezenhuizen gezamenlijk worden opgevoed Beide stelsels hebben hunne verdedi gers en hunne bekampers. Wij meenen echter dat de uitslagen niet afhangen van het stelsel zelve, maar veel meer van de toepassing. Wij zien weezenhuizen waar de uit slagen merkwaardig zijn, bijv. te Gent, te Antwerpen en andere plaatsen, waar aan het hoofd der gestichten bekwame mannen worden gesteld, die weten wat opvoeding is en als de vaders zijn van een talrijk huisgezin, bezorgd met de toekomst der ouderlooze kinderen. Het hangt van de bestuurders af of een stelsel, ja dan neen, goede vruch ten zal afwerpen, daarom moeten zij op de hoogte hunner taak zijn, daar ligt heel het geheim. Het uitbestedingsstelsel te Brussel in voege, levert naar bet schijnt geene bevredigende uitslagen op. Wegelooven het gaarne. Ik heb vroeger de gelegen heid gehad te ondervinden, dat alles niet naar behooren gaat en er vele mis bruiken kunnen bestaan indien de be voegde voogden der weezen geene voor zorgen nemen. Men onderzoeke b. v. of een persoon die eene wees begeert op te brengen ge dreven wordt door liefde voor de klei nen of door winstbejag. Of die persoon, onaangemerkt zijne gezindheid of belij denis van onbesproken gedrag is, of hij kinderen beeft enz. Bij hem die een weesje tot zich neemt uit medelijden, of ten gevolge van het verlangen, toch een kind te hebben dat hem in zijn huwelijk niet geschonken is zal het weesje over 't algemeen een gezellig en zorgvol te huis vinden, het zal er een vader en moeder treffen, die het zoo mogelijk het gemis zijner af gestorven ouders zullen vergoeden, het zal er liefde, verzorging, goede oplei ding en verzekering voor de toekomst bekomen. Het woord is nu aan M. Karei Bogaerd, die nu eene puike voordracht houdt over: Een verdienstelijk man uit het land van Aalst namelijk Victorien Van de Wegbe, de officier- demokraat en volksdichter, die ons door de dood werd ontrukt. In eene gloedvolle improvisatie schetst de heer Bogaerd, het leven en streven van den verdienstelijkenal te nederigen volksvriend, die bezield met breede gedachten voor de geringen in t krijt sprong en niets dan voor- Uitgang b «oogde. Onophoudelijk werden sprekers woorden met daverende toejuichingen begroet en diep was de indruk welke het verhaal der laatste levensuren van zijn vriend Van de Weghe op de aanwezigen maakt. Ten slotte droeg M. Karei Bogaerd het ge dicht voor dat we in dit nummer af kondigen. De Voorzitter stuurde eene hartelijke dankbe- tuiging tot den volksredenaar, die zoo geheel de sympathie van het publiek had gewonnen. Volgens de dompers zijn zij alleen het die de volkswetten bespreken en pogingen aanwenden om op praktische wijze het lot der werklieden te verbeteren. Al wat JJendergalm schrijft, is zagerij over den Bijbel. Men neme dekollektie van het Aalstersch bokkenorgaan en raadplege de uummers der 12 laatste maanden, men treft er dozijnen en dozijnen kolommen tekst in aan over hel en vagevuur, mirakel en tooverij, bijbel en tradi tie, heele nummers vol vastenbnllen, vasten- voorscliriften en ander gezeever te lang om te melden en zoo langdradig als een zomerschen biddag. 't Is overigens heel drollig een kwezelaars gazet den bijbel als een onderwerp tot zagerij te zien bestempelen. Wonderbaar. Ik was ziek, ik kon niets meer verteren, ik leed aan hoofdpijn, aan maagpijn en bezonderlijk aan verstopping. Niets verzachte mijn lijden maar dank aan de zuiverende Walthery-pil, is dat alles in eenige dagen vergeten geweest. René Trillet, koopman te Roubaix. Te bekomen bij de Apothekers Caliebaut, De Valkeneer, De VVaeJe, Ghysselinckx en overal. De verdachten verzetten zich tegen deze vraag en besluiten dat het hun zoude toegela ten zijn de wezenlijken staat van Borreman welke volgens hen merkelijk verbeterd is zelfs door getuigen te mogen bewijzen (Nota van de Iiedaktie). Alzoo zouden zij de gelegenheid hebben de besluitsolen der twee wetsdok- tors te wederleggen door allerlei achterklap en kommeerderij II! Daarop werd de zitting ten 11 1/2 ure gehe ven om aan het Hof toe te laten de be&luitse- len der beide partijen te onderzoeken er er morgen uitspraak over te doen. Zitting van Zaterdag 16 Maart. De zitting werd geopend ten 10 ure voormid dag. De Voorzitter geeft lezing van het arrest uitgebracht op de besluitseien der beide par tijen gisteren neergelegd en op .leze van het openbaar ministerie dat besluit dat William Borreman uen nieuw generskumlig onderzoek zal ondergaan om te zien of zij non to stand sedert het laalste verslag op 5 April 1900 neergelegd is verergerd. Voor dit onderzoek wor.len aangeduid de heeren geuetsheerea Gevaert, Broeckaert en Eeman hoogleeraar aan de Hoogeschool van Gent. Op 28 Maart zal de zaak voortgezet «ordeü en de heeren verslag geven over hunne zen ding en zal men de datums der volgends zittin gen vaststellen. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsteu hoest door het gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Toinbaisem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste BorstgeneesmiddelHet is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel achri vraagt en eischt- altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flescL. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en in het Algemeen depót A. Depratere, Oostende. Een stuk roggen brood. Drie wandelaars ontmoeten lair.sheen de vaart een ketser, die een koppel scheepspaar- den voortdrijft. Een van de paarden is zeer mismaakt. Dat paard is alzoo geboren, zegt de een, het heeft eerie geraaktheid gehaa beweert dè 'Tschuitje V00reen ründo b'J Zander uit Men wendt zich tot den ketser. Vriend gij hebt daar een aardig paard. Ja, Menheer. Wat heeft uw paard gehad, vriend Dezen morgend een stuk roggen brood Menheer, antwoordt de ketser. De drie wandelaars lachen nog. Het zal er overigens door zijn dage- lijkschen omgang met andere menschen door het genot van meer vrijheid, de levenservaring opdoen, welke de wees moeilijk verkrijgt in weezengestichten, bezonderlijk als die weezengestichten, de kinderen beletten ze zelfs als zekeren ouderdom hebben, buiten het gesticht des daags een stiel of beroep aan te leeren naar hunnen keuze bij bezondere personen. Maar al te dikwijls vallen de arme kinderen in de handen van uitbuiters, die hun bestedeling naar den stal, of het veld zenden met de koeien, die hem tot zondenbok en martelaar laten dienen van hunne eigene kinderen, ja soms het ongelukkig schepseltje meer slagen ge ven dan voedsel. Dan bekomt het kind geen onderwijs, het wordt miskweekt, het wordt misdadig het is voor de maatschappij verloren. Wij herhalen het nogmaals ieder der twee stelsels heeft zijne voor- en nadee- len, alles hangt af van de toepassing on van de bekwaamheid en goeden wil der genen aan wie het lot der rampzalige kinderen is toevertrouwd. Aan onze lezers Indien ge lijdt aan hoest, bevangenheid, borstkwaal of koelpiju neemt de aangename Walthery's borstpastillen en ge zult verbaasd zijn zoo spoedig verlicht delflT)11 2ijn m0t eCn 200 gO0'lko°P W- Te bekomen bij de Apothekers Caliebaut ororal Wade' Ghys8el'ackx en' Verleden Zondag had de Algemeene Verga dering plaats van den Liberalen Werkmans kring. De leden waren talrijk opgekomen, de groote zaal van Concordia was stampvol. De Voorzit ter, M. Gustaaf Leveau, opent de zitting. Hij houdt lezing van den omzendbrief der libera len van Tongeren voor het stichten vaneen Landelijken Bond van liberale propaganda, spreekt over de rol welke de liberale partij iu ons land vervullen kan en vervullen moet en legt het vraagstuk ter stemming of de Kring zich bij den bond zal aansluiten, met eenpa rige stemmen wordt de toetreding beslist. De Voorzitter om te toonen hoe de socialis tische pers, de redevoeringen der liberale volksvertegenwoordigers verminkt en verdraait leest de redevoering door Jaak Verheyen in de Kamers uitgesproken. (Toejuichingen). Nog een lid van 't bestuur neemt het woord en spreekt over Z. A. S. en E. V. hij wordt dapper toegejuicht en met handgeklap wordt een orde van den dag gestemd, waarbij beslist wordt den strijd voor deze twee hervormingen opnieuw aan te vangen en het mogelijke" te doen om ze te doen triomfeeren. Een aantal nieuwe leden worden gebalottecrd, Zitting van 14 Maart 1901. Zaak van William BORREMAN. Samenstelling 'van het Hof. Voorzitter M. Van der Haeghen. Bijzitters M. De Cock. Bijzitter verslaggever M. Roland. Openbaar Ministerie M. Van der Straeten substituut van den Procureur gene raal. Aanwezig de 19 verdachten. De Burgerlijke partij is vertegenwoordigd door den heer Pleitbezorger M. Paul Vau lleuverszwiju. IIH. advokaten der verdachten. M. Victor Begerem voor J. De Conirick. M. Leo Bethuue voor C. De Keghel en ande ren. M. Van Cleemputte voor E. Van Brante- ghem en 2 of 3 anderen. M. Van Wambeke voor R. Van Ertvelde. M. Léger voor Renneboog, Boxtaele enP Eeman. M. Verbesdem voor Verloes. Advokaten der Burgerlijke partij. M. Albert Mechelynck. MM. Albert Gulle en Eugeen Verbrugghen. De heer Raadsheer verslaggever Roland be gint om 10 1/2 uren de lezing der stukken van het dossier. Om 1 ure wordt de zitting geheven. Vrijdag 15 Maart voortzetting van het ver slag, Requisitorium van het Openbaar Ministe rie en begin der pleitreden der advokaten der Burgerlijke partij. De zitting van vrijdag werd geopend ten 9 3/4 ure. De heer Roland bijzitter, verslaggever gaat voort met lezing te geven van zijn verslag welke eindigde ten 10 3/4 ure. Daarna geeft hij lezing van het rechterlijk verhoor der betichten alsook der getuigen ge hoord ten bunnen laste. Ook van de verslagen ingediend door de heeren deskundigen, geneesheereu Gevaert en Broeckaert welke na de uitspraak van het vonnis door de Rechtbank van Dendermonde William Borreman opnieuw op bevel der bo vengenoemde Rechtbank onderzocht en ver klaren de dosfheid verergerd en onvermijdelijk is. Na de lezing vraagt de Voorzftter of de Burgerlijke partij geene nieuwe besluitseien neer te leggen heeft en voornemens is de zaak grondig te bepleiten. De heeradvokaat Mechelynck geeft lezing van besluitseien in naam der burgerlijke par tij waarin hij beweert dat de gehoorziekte van Borreman nog verergerd is sedert hun laatste verslag en vraagt dat de deskundigen hem opnieuw zouden onderzoeken. Alzoo zal het Hof stof en bewijsstukken heb ben om op billijke wijze te oordeelen over de schade aan Borreman toegebracht en zelfs van nu af kunnen beslissen over de toekomende schade welke door de Rechtbank van Dender monde voorbehouden bleef, Victorien Van de Weghe. Dit gedicht is een der laatste werken van den betreurden Victorieu Van de Weghe en werd cp de Algemeene Vergadering van den Liberalen Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk s voorgedragen door den heer Karei Bogaerd. 't Fanatiek Volkslemmeken acht het niet der moeite waard, een verslag mede te deelen over de begrafenis van deken Riemdonck, hoewel er een lang artikel in voorkomt over de begra fenis vau Peter Benoit. Nemna I Men fluistert, dat het zoeppapierken verbolgen is, omdat het gerekend had op eene ruime bestelling doodbrieven en beeldekenq en er niet een heeft gekregen. O heilige, gebenedijde liefde O neen, o God, dat hebt gij niet gezeid, Dat om eens Adams zond' hier uit te boeten, Het mensehenkind door eigen wil geleid, In 't zweet zijns aauschijus de aard zal ouimevrooten, Door n vervloekt in hare onmeetlijkheid. O, neen die vloek viel niet uit uwen mond, Dat ge als een straf het werk hebt aangewezen Aan hem, geboren om op 't wereldrond 't Geheim der schepping en het doel te lezen Van al wat leeft, wat is en wat bestond. O neen, gij gaaft hem 't arbeidsveld, 't gebied Waarop zijn geest in vleugelklap zal zweven, Vau waar hij zon en maan en star bespiedt, En ganscb een wereld, worstlen, lijden, streven, Niet in een dwang, maar iu de vrijheid ziet. Gij gaaft hem 't arbeidsveld de korst der aard, Waarin hij 't vruchtbaar zaad zal ommestrooien, Waarin de kiem tot rijkdom voorbewaard, Ontwikklen zal en 't prachttaafreel zal tooien, Waarop de zaaier in verruking staart. Geen vloek, o neen, want om zijn voorhoofd speelt Het licht der kunst, een adel van gedachten En 't helder brein schept het bezielde beeld Vol heerlijkheid, dat bij de nageslaohten Onsterfelijk wordt en immer voortgeteeld. O neen, het werken is den mensch geen straf, Maar wel een voorrecht, dat bij 's werelds rampon Een wapen is, dat als een tooverstaf Hij zwaaien zal, iu 't rustelooze kampen Des lots van bij de wieg tot aan het graf Maar wel een zegen, die zijn hoofd omstraalt In 't zelfbesef van kracht en eigenwaarde, Die hem het raadsel der bestemming maait Voor 't oog zijns geest'.s dat hij over de aarda In 't kleed der weelde oi der ellende dwaalt. O heilige arbeid, 't zij van geest of hand, Gij zijt de vorst der landen, die de grenzen Vernietigen wil en ineen zieleband De wereld snoert, en de besobavingswensohen Verwezenlijkt tot broerlijk liefdepand. Gij, arbeid, zijt alleen de reuzen nacht Die de eigenschappen der natuur kunt dwingen, Die 't licht zult brengen in den duistren nacht Van 't wordingsraadsel der stofwisselingen In 't onbegonnen en in 't nooit volbracht, Zoudt gij, o werk niet de belofte zijn Dat door uw toedoen eens de wereldvredo Op aard' zal heersehen en gij druk en pijn Beteuglen zult door de gezonde rede Die ploegt en zwoegt in heldren zonneschijn. Gij arbeid, houdt voor ons het open boek Met 't woord "Vooruitgang uit droom een geboren, Een droom van drang naar vinding steeds op zoek Naar alles wat tot heden bleef verloren..... O neen, O God het werken is geen vloek

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2