Onderstandspenning. Hoest niet meer. Komedianten. Hof van Beroep van Gent. Pompiersfeest. De Vrouwen. Stoomspuit. De oude Sleur. Concordia. De Kloosters. hebben zij op dat gebied gevonden ten tij.... het stemrecht der vrouw Zoo is 't. De socialistische partij ver dient zoomin den naam werklieden partij dan gelijk welke andere. Er zijn rijken en armen, renteniers en werklieden bij de liberale partij, ge lijk er kasteelheeren en arbeiders bij de klerikalen zijn, en gelijk er millioenen- bezitters en arme wroeters in 't socialis tisch kamp zich bevinden. R. Dabi. Omdat er eenen nieuweu champetter op de Kat is 0,10. Omdat de honden nu de men- schen beletten van te gaan bidden 0,10. Omdat de stad zoo spaarzaam is met haar licht in sommige nieuwe straten 0.10. Omdat Dictus niet mocht meegaan 0.10.— Omdat ■Denderbode zoo gaarne van vader overste spreekt 0.10. Om at Jan uit't hoeksken, zijnen kleiuen maandag avond bijna verdronken was 0.05.Alzoo pikken enz. 0.05. Om dat do Schatter zoo gaarne geteerden drinkt 0.05. Omdat hij zijne horlogie verloren bad 0.05 en men ze in den kelder gevonden heeft 0.05 Waar hij vergeten had dat hij in ge weest was 0.05. Omdat de Schatter zoo gaarne penskens eet 0.05. Omdat het vet gaat afslaan 0,05. Zend mij dan ne klio 0.05 Omdat hij Zander ui* schuitje eene meid beeft bezorgd 0.05. En hij daarvoor met Zander naar Burst is geweest 0,05. Omdat ze hem's avonds zoo goed kunnen doen bijten 0.05. En omdat de Schatter zegde dat Pie ken eenen ambitieuzen kerel is 0.05 Omdat onze voorouders ons hebben vrijgevochten in 'tjaar 30 0.05. Woorden van mijuheer de Schatter 0.05. Omdat de bespieder der sta tie zoo goed zijnen rol speelt 0.10. Omdat Pieken aan leeghuis ging bellen in plaats van bij Neelen 0.05 Omdat A zoo trotsch is over de toekomende dekoratie van L. 0.05. Op voorstel van een werkzamen liberaal rondge- haald op het banket van de Vottekens Club bij de W* Gesar verleden Zondag 9.00.Feest Concordia rondgehaald 8.39 Op zoek naar onze kleine 0 10. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik van Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeueesmiddel. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eisebt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en in het Algemeen depót A. Depratere, Oostende. De klerikalen bestrijden eenparig de her inrichting van ons leger. De argumenten welke zij opdienen om hun ne geveinsde meening kracht bij te zetten, zou den inderdaad doorslaande wezen, indien zij op wezenlijkheid steunden. Volgens de klerikalen mogen wij onze onzij digheid en onafhankelijkheid genoeg beschermd achten door het woord der vijf groote Mogend heden. Maar toodls we reeds zegden, dat woord is geen plat oordje waard. Wat zouu dunken van eeno schuld waar van de betaling zmi gewaarborgd zijn door vijf personen, die reeds twee en drie maal fail liet maakten, zoudt ge niet denken zulke waarborg is er geen. Welnu het woord der vijf Mogendheden je gens ons is niet meer waard dan de waarborg -van vijf bankroetiers. Geen enkele dezer Mo gendheden, (Puitschland, Frankrijk, Rusland, Engeland en Oostenrijk) of zij hebbeu reeds meermalen jegens elkander en jegens anderen hun woord verbroken en zoo zij het nog niet deden jegens ons is het alleenlijk omdat de gunstige gelegenheid zich niet aanbood. De klerikalen veinzen niet te weten, dat die waarborg schier om zeep was in 1870, en met een onze onafhankelijkheid. -De eene mogendheid zou niet duiden dat Belgie door eene andere werd aangehecht. Maar er kunnen omstandigheden komen waar- Jn dat niet dulden van geen tel meer zou we zen. De aanhechting van Belgie door de Fran- sohe Republiek is daar om te bewijzen, dat de waarborg van al de Mogendheden beneden het vriespunt kan dalen. Van de eerlijkheid der goevernementen hoe ven wij niet te spreken. Diplomaten en Staats besturen hebben een geweten dat rekt als oen «lobkous, en voor eene karrevracht leugens niet terug deinst, 't Is genoeg te zien aan de gebeurtenissen in China. Dat dompersargument om do herinrichting van het leger te bekampen is dus van geener waarde, de feiten van eiken dag slaan het ge noegzaam in duigen, om er niet lauger bij stil te blijven. Als tweede argument doen de klerikalen gel den dat we niet opgewassen zijn tegen onze maohtige naburen. Neen, Belgie is niet zoo machtig, maar ons grondgebied is in evenredigheid veel kleiner en onze provinciën zijn zoo dicht bevolkt, dat Belgie weldra maar eene enkele groote stad zal gelijken, welke het niet al te gemakkelijk zal »ja te overrompelen. Onze strijdmachten zouden over geene groo te oppervlakte hoeven verdeeld te worden en dat is immers een voordeel waarmede de over weldiger zou af te rekenen hebben. De klerikalen reven de gansche legarmaeht op vau Frankrijk b. v. en vragen dan wat zouden wij daartegen doen Alsof Frankrijk geheel dia legermacht tegen ons zou kunnen opzenden. Doch in zaken van strategie e.i taktiek ver klaren ook wij gaarne onze onbovoegdhoid, maar we vragen aan de dompers Houdt gij aau uwe nationaliteit Eu indien gij er aan houdt, kunt of moogt ge dan met de armen gevouwen staan toekijken hoe die na tionaliteit en onafhankelijkheid worden ver nietigd Omdat ge zwak zijt moet ge u daarom zonder tegenweer als een lafaard laten mishan delen en berooven Maar de dompers huichelen 1 Inderdaad, indien ze waarlijk overtuigd wa ren van de rechtzinnigheid der groote Mogend heden en van de vastheid der zoogenoemde waarborg indien ze waarlijk meenden, dat als die waarborg ontbrak en er een ïnpal- mingsoorlog ontstond, wij geheel onmachtig zonden zijn tegen onze vijanden, wat zouden ze dan om logisch te zijn moeten doen De afschaffing vragen van het leger. Doen ze dat Verre van daar, ze 3teilen eenvoudig weg een vrijwilligersleger voor, iets dat veel slech ter zou wezen dan het huidige stelsel, eu veel duurder zou kostea. Als het leger onnoodig of nutteloos is moet het afgeschaft worden indien het wel noodig is moet het goed ingericht wezen en dat kan het alleen door eene volledige herinrichting. Er is geen middelweg. Z. Aitgewejdb. Zaak William BORREMAN. De heeren deskundigen welke door het Hof werden aangeduid om William Borreman op nieuw te onderzoenen hebben verleden Donder dag 28 Maart deu eed voor het Hof afgelegd. Het zijn de heeran Gevaert, Broeckaert en Eeman allen geneesheeren te Gent. Het onderzoek is vastgesteld op Maandag 1 April ten huize van dokter Gevaer tten 5 1»2 ure 's avonds waar men zal vaststellen of de toestand van Borreman sedert het laatste on derzoek verergerd is. De zaak zal voortgezet worden den 2 Mei aanstaande en dan zullen er misschien nieuwe getuigen gehoord worden. Verleden week werden de plakbrie ven uitgedeeld betreffende 't pompiers- feest te Aalst, met kermis eerstkomen de, op zondag 30 juni te houden. De plakbrieven, we zeggen het recht uit zijn schoon, het is buiten den gewo nen trant der Aalstersche kermia-affi- chen-beddelakeus. Het maakt den bes ten indruk er zit meer in dan vulgaire klenrenmorserij. De plakbrieven werden onpartijdig besteld in liberale en klerikale herber gen en dat weer is iets buitengewoons te Aalst. Waarom ook die onpartijdigheid niet in acht genomen bij de aanwerving van het pompierskorps, waarom van dat korps een klerikaal politiek boeltje ge maakt We wenschen rechtzinnig, dat het feest moge gelukken en zullen ons best daartoe doen indien men, de nering van alle Aalstenaars zonder onderscheid van partij in het oog houdt, in plaats gelijk voor vroegere feesten en festivals, de vreemde maatschappijen door alle mid delen uit de liberalen herbergen te ver wijderen, In geene enkele stad van Belgie is de Brandweer eene Partij weer gelijk te Aalst toch hopen wij, dat de uitnoodi- ging onzer Pompiers goed zal beant woord worden, en wij eer» puik feest zullen hebben. Motsten wij echter ondervinden, dat men van het jubelfeest een klerikaal feest wil maken,moesten wij vernemen, dat de gewone uitsluiting van liberale neeringdoeners weer op groote schaal zou bewerkstelligd worden, dan doen we niet meer mee. Op onze ondersteuning mogen de Pompiers anders stellig rekenen, doch wanneer ze van den ingeslagen weg afwijken en vergeten zouden dat de liberalen ook Aalstenaars zijn, dan zul len we zien wat ons te doen staat en ons woordje meepraten. In de afwachting van het vervolg der historie, zeggen we nogmaals we wen schen dat het feest der Brandweer in alle opzichten gelukke, we wenschen dat uit alle steden van het land pom- piorskorpsen hunne toetreding zonden zenden en deel zouden nemen aan het onpart^dig ieeet. Plotseling op een ordewoord, gegeven door dooreen hunner hoofdmannen, die tot dan toe maar weinig aandacht scheen verleend te heb ben, aan den toestand der vrouwen inde sa menlevingen de politiek, springen de socialis ten in de bres voor het stemrecht der vrouw. Metgruoten tralala van overbekende bewijs voeringen, betoogen zij dat de vrouw noch minder karakter, noch min beleid en geest be zit dan denman. We zouden onheusch eu on waar zijn indien wij het tegendeel beweerden. De vrouw heeft open oog en hart voor het schoone eu rechtvaardige en zeer dikwijls meer gevoeligheid en menschenkenuis, dan de man. Zij 8laau dea bal mis die de vrouw als een minder wezen willen voorstellen, en wij zullen het niet zijn die een concilie van bis schoppen zullen bijeenroepen om te beslissen of de vrouw ja, dan neen, eene ziel heeft. Maar is het wel goed van het eene uiterste in het andere te vallen Is het wel goed bij 't bespreken der rol van de vrouw in de maat schappij, hare vrouwelijheid te vergeten, om haar in alles op gelijke lijn te stellen met den man De vrouw, (ik bedoel hier natuurlijk niet de vrouwen met den baard, welke op alle fooren zijn te zien, noch de vrouwen die hun huis en hun kroost verlaten om politieke bouzen t« volgen) de vrouw, zeg ik jis vatbaarder voor alle indrukken, Dat zich eer medoselpen dan de man, dit is het gevolg harer psychologi sche gesteltenis. Uit den aard der natuur zel ve zijn man en vrouw zeer verschillend, even zoo verschillend is de rol welke zij in de sa menleving te verhullen hebben eu die rol start in nauw verband met het politiek leven van het volk. De vrouw is niet miuder verstandig, niet minder werkzaam, niet minder menschlieveud dan de man, maar of ze daarom er bij winnen zal mee te hotsen iu deu politieken strijd is eene andere kwestie. Strookt het met de roeping der vrouw, zich te mengen in de politieke worstelingen Moe der zijn, goede moeder is hare natuurlijke plichtde zorgen der moeder kan het kroost geen oogeublik ontberen, dat men de vrorw meer gezag geve in het huisgezin,dat men hare rechten als moeder uitbreide, dat men haar de middelen in de hand geve om vrijer over haar goed en dat harer kinderen te beschikken enz. De vrouw slepen op politiek terrein is haar doen afdwalen vaa den natuurlijken weg. Hoe zou zij optreden Als tegenstrever van den man Als nieuwe partij Als eenvoudige ver dubbeling van bat aantal stemmen Als ver tegenwoordigster etner nieuwe richting I Ws bekennen dat in werk- en Dij verheidsra den, in armbureelen, weldadigheidsbesiuren enz de vrouwen heel nuttig zouden zijn, waar 't vrouwenarbeid, vrouwenkrankheid en vrou- wenbelangen geldt, maar politieke rechten, ei- schen politieke plichten, als de vrouw op po litiek gebied de evenknie wil zijn van den man. zal zij evenens geroepen worden om als hij dezelfde plichten te vervullen. We vragen het nog zal de maatschappelijke toestand beter zijn, als meD in plaats van huishoudsters vrouwen-kiezers, vrouwen- goe- verneurs, vrouweu-ministers, vrouwen-politie agenten, vrouwen-soldaten, vrouwen-gen- darms enz. enz. zal hebben. Want het is onbe- twisbaar dat het politiek stemrecht ook na zich sleept het recht van kiesbaarbeid het recht op ambten en allo bestuurlijke bedieningen, dat het ook na zich sleept het vervullen vau plichten enz. enz. We keuren degenen af die de vrouw als oen minder wezen, geheel en gansch de onderge schikte willen doen zijn van den man, de voor uitgang en beschaving druischen daar tegen in, maar we kunnen niet medegaan met degonen die (bezonderlijk omdat ze beheette gevoeleu aan iets nieuws) in de tegenovergestelde over drijving vallen en zonder rekenieg te houden vau het echt vrouwelijk streven en karakter haar dwingen willen man te zijn. Eene vrouw die de pijp rookt of die de mee tingen naloopt, of zelve meetingen houdt, ma- nilestatie 's inricht, in p ilitieke vergaderingen peroreert, meehuilt in de po itieke twisten, kan in menig opzicht verdienstelijk of uitzonderlijk zijn, gelijk de vrouw met den baard, doch ik wensch niemand zulke levensgezellin toe, ik wensch aan de samenleving dergelijke vrou wen niet. Laten wij ons beste doen de vrouwen te ont voogden, maar laten wij haar in hare maat schappelijke rol. De plaats der vrouw is niet in de fabrieken, niet in de mijnen, hebbeu we reeds gezegd, maar zij is ook niet in de poli tiek. Maandag voormiddag ten tien uren wordt aan het fabriek Jelie aau de vaart de Stoombrandspnit beproefd, weike de stad eindelijk voor de brandweer heeft aangekocht. De stoombrandspuit zal dus de eerste maal werken, op de plaats waar ze een zestal jaren geleden zulke goede dien sten had kunnen bewijzen, tijdens den grooten brand in de magazijnen der fa briek, waarvoor men verplicht was de pompiers van Dendermonde met hunne stoomspuit ter hulp te roepon. Die proefneming, zal degene vooraf gaan welke plaats zal hebben op de Es planade, gedurende de pompiersfeesten van de eerstkomende kermis. Vele Aal stenaars zullen de eerste toepassing wil len bijwonen. Weeral is gebleken hoe moeilijk het is sommige gebruiken, al zijn ze nog zoo slecht uit te roeien. Het is van ouds de gewoonte in ons land de kinderen hunne eerste commu nie te laten doen veertien dagen voor Paschen en volgens dat oud gobruik hebbeu de jonge Aalsteuaarkens van 11 jaar zondag en dinsdag laatst dat kar* weitje verricht. We zijn, nu we dit schrijven den 29 Maart, de sneeuw ligt nog een voet dik eu het vriest dat het kraakt, zeker het was zondag en dinsdag niet zoo slecht maar veel beter was bet toch niet, de koude was vinnig en dinsdag viel de sneeuw in dichte vlokken neer. De arme kleiuen, zij vooral wier ouders, niet in staat zijn een rijtuig te betalen bibber den in hunne lichte kleedjes en meer dan een werd gelijk bijna alle jaren inde kerk onpasselijk ten gevolge van den gro oten koü. Waarom behoudt de Kerk hier deze plechtigheid op dien dag Op tien negen maal is het weer erbarmelijk slecht. Waarom Wel omdat de Kerk aaa hare oude gebruiken en vermolmde instellingen houdt als de duivel aan zijn vel. Omdat elke vooruitgang, elke ver betering, elke demokratische herror- miug heur moet outrukt worden als zoo vele stukjes harer ziel. Men moet voor eiken stap de Kerk dwingen of.be talen De kinderen der rijke lieden, die de middelen hebben om hunne kleinen warm te kleeden en per rijtuig te laten voeren, de leerlingen van het collegie, de jufferkens van les Dames de Marie doeu hunne eerste communie in den zomer. Waarom zou de Kerk, den eersten commuuiedag veranderen voor de kin- derbn der kleine burgers en werklieden 7 Zijn ze 't de moeite waard. Wat geeft het den bisschop en zijne pastoors dat de kinderen koude hebbeu en plagen opdoen Het is het oud gebruik eu 't is- voor 't gemak Yan de zeer ee rwierde hee ren (uederige dienaars) en daarmee punc tum. Laat ze maar wat sakkeren en murmureeren daar bekreunen de gezalf den des Heeren zich niet om. Zij hebben geene kinderen en begrijpen dus niet wat al de prietpraat der arme ouders betee- kent. Verzoeken, vertoogschriften niets heeft gebaat. Dat gaat bij den bisschop in de scheurmand. De zomer is voor de rijkemanskinderen, de winter is voor de kiuderen des volks al wel genoeg E Indien gij eksteroogen aan rle voeten hebt dia uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen «al doen verdwijnen 1 fr. de doos. Het tooneelfeest, Zondag laatst de le den van den Lib. Werkmanskring aan geboden in Concordia was iets puiks De tooneelafdeeling van den Kring heeft merkelijken vooruitgang gemaakt en telt goede acteurs, die ons een aarge- namen avond verschaft. Dank aan den yver van den tooneelbestuurder en van de leden is de vertolking van het Volks drama De Jenever en van het blijspel Spoken of Dieven allerbest geweest. De tooneelafdeeling en de Symphcraie halen eer van hun werk «n verdienen de lof van al de leden. In Spanje leefden de kloosterlingen van alle kleur en geur in een echt luilekkerland. Ook groeide hunne mscht eu hun getal op verba zende wijze aan en meer en meer onderjuktea zij de burgelijke macht, schondon openlijk 'a lands wetten, betaalden geen centiem lasten, en lichten de personen op wier fortuin M wenschten in te palmen. Maar de reactie is gekomen, strenge maatre gelen worden genomen, om al die geestelijke orden, die den staat ondermijnden, tot den eer bied te roepen voor de wet en hen to onderwer pen aan de burgerlijke macht. Portugaal volgt hot voorbeeld van Spanje en de koning Dom Carlos, heeft onmiddalijk maat regelen genomen om de orden, welke bestaan niettegenstaande de wet, onmiddelijk te ont binden. De kloosterlingen kunnen bravo menschen zijn, maar de kloosters zijn anomalien in deze moderne tijden, de instelling druischt ia te gen de beschaving en de vooruitgang en vruch teloos traenten de klerikale <J weeppapierea aan die instelling een Goddelijk karakter te*

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2