Bericht. T© huren. Luisterrijke Stoet, 6000 Hopstaken HUIZEN, Te huren, Bouwmaterialen Brasseries et Malteries Alostoises. Aan de Wielrijders. St. Lievens-IIautem. Immer Voorwaarts. Geerstbergen. Vlaamschgezindheid. Priester Renard. Cercle Littéraire d'AIost Fonds Jan DE WINDT MARKTPRIJZEN. Profésseur ou Employé. IJzerenweg te kennen. De kloosterlingen miskennen hun ne bestemming, niets is onnatuurlijker dan hunne verloochening hunnpr menschelijkheid, dan hunne verachting voor familie en vader- of moederschap. In Portugaal is bovendien de geestelijkheid zeer opgewonden tegen de kloosters en maken gemeene zaak met het volk tegen instellingen welke een gevaar zijn geworden voor den Staat. Zulks heeft men ook meermaals gezien in ons landen om niet verder te zoeken, ten tijde toen Willem Caudron de schrijver was der Rederijkkamer, De Catharinisten, werd er in de groote Kerk hevig gepreekt tegen de jesui- ten die echtheid betwisten der relikwien van de H. Catharina, zoogezegd gevonden op den berg Sinaï. Zulke twisten laten ons echter koel. Wat van grooter belang is voor het volk is de maatschap pelijke werking der kloosters. We wezen er reeds op, hoe op den buiten die alles inpalmen de paters en nonnen de boeren beLadeelen, door het aankoopen der beste en vruchtbaarste landbouweu welke in hun bereik liggen. Niet min schadelijk is hunne werking ten nadeele der werklieden. Door hun samenwo nen, door hun gemis aan elkeD familielast, door de uitbuiting der jeugd, welken in zooge naamde werksciiolen vau allen aard voor niet werken ten voordeele der kloosters, ja soms nog geld toegeven, onder voorwendsel de les sen te betalen maken zij de mededinging schier onmogelijk en verlagen het loon op schande lijke wijze. De stad Brussel stemde eens 100 duizend frank om een doek ten geschenke te geven aan eene prinses. Een huis van Brussel onder nam het werk voor 80 duizend franken en ver trouwde het toe aan het klooster van Kercxkea voor de somma van 25000 franken. Da fijne omslagdoek werd vervaardigd door de kant werksters, die voor hunnen arbeid allen te sa men maar ongeveer 5000 franken ontvingen. Van de 100 duizend franken door Brusse bitaald ontvingen de arme werkmeisjes slecbts een belachelijk deel, elk eeuige centen daags voor 14 en 15 uran werk. Dat men inlichtin gen neme te Kerkcxken, De andere kantwerkondernemers kunnen geen veel hooger tarief betalen dan de kloos ters, immers ze zoudeude mededinging niet volhouden en hun werk verliezen. Wat gebeurt met het kantwerk, gebeurt ook met het maken der handschoenen, de kloos ters, onder andere dat van Maria-Oudenhove, hebben door hnnnen invloed de loonen der handschoenmaaksters tot een verachtelijk pei. doen dalen. Weet gij wat een meisje, dat goed heuren stiel kent doorgaans wint met het handschoen- m-iken Voor het maken van een dozijn paar geglaceerde handschoenen betaalt men 1,60 centiemen tot 1,75 tr. Slechts meer voor bui tengewone kostelijke. Daarom moeten de handschoenen goed afgewerkt zijn, de knoop jes en haakjes aangezet en de koperen knoopjes met zijpapier overwonden. De handschoenen waar een vuiltje op te zien is of waaraan het minste ontbreekt moet do arbeidster voor hare rekening houden. De prijs ervan wordt van beur loon afgetrokken. Rekent nu eeDS uit hoeveel die slavinnen, in eene week kunnen verdienen en roept dan allen gelijk De kloosters zijn een zegen voor het land en voor het volk 11! Zoudag 14 April groote en luisterrij ke stoet ingericht door den Werkers- bond «Te Ware Vrienden ter eere Tan den Baljuw der Maatschappij Pros- per Haegeman. Er zal geen volk ontbreken. Het orde van den dag, door de Al- gemeene Vergadering van den Lib. Weikmanskring van Aalst met eenpa righeid gestemd, ten voordeele eener krachtdadige werking ter verovering van het Z- A. S. en de E. V. werd door bijna alle liberale bladeAopgenomen en goedgekeurd. Stilaan maar zeker gaan wij tot de gewenschte oplossing. Immer voor waarts de betrachte hervormingen zul len er weldra komen. Al de reactionnaire vereenigde krach ten kunnen den vcoruitgang van een rechtvaardig denkbeeld niet intoomen, het maakt zijn weg en de meerderheid zelve die eene hervorming uit partijbe lang tot het uitex-ste heeft bestreden, beroemt er zich op die te hebben ver wezenlijkt, al was het ook tegen hare goesting. Op dit oogenblik, dat zoovele lieden aan gedaan zijn vau verkoudheden, bronchieten. bangheid en keelpijn is het goed de lezers te herinneren, dat de pastil van dr Walthery een aangenaam en uitmuntend geneesmiddel is te-? gen al deze kwalen. Te bekomen bij de Apothekers Gallebaut, De Valkeneer, De Waele, Uhysselinckx en preral, Eene gedeeltelijke gemeentekiezing zal in Mei te Geeraardsbergen plaats hebben voor een gemeenteraadslid. De antiklerikalen stellen als kandi daat den beer Notaris Rens, gewezen Burgemeestervan Geeraardsbergeneen volksman van den echten stempel. Ze konden voorwaar geen beter keus doen, Deze kiezing is van het grootste belang voor Geeraardsbergen, want van den uitslag baDgt de meerderheid afin den gemeenteraad, die nude helft uit dom pers en de andere helft uit antikle rikalen is samengesteld. Moedig vooruit, vrienden schupt den fameuzen Fladrianus den berg af de dompers hebben reeds kwaad ge, noeg berokkend aan uwe stad die zij tot begijnhof zouden herschapen. We lezen in 't Volksbelang onderden titel Gedicht van Omer Watter, deze vlijmende strophen opgedragen aan vele Vlamingen. Gij spreekt van eerbied voor uw taal en zeden, Gij wilt uw volk herstellen in zijn recht. Gij monstert dikwijls met uw grootsch verleden Gelooft ge toch wel iets van wat ge zegt Gij roemt uw taal dat hebt gij luid gekreten Toch heult ge mee met hem, die haar verstiet. Gij prijst soms wel uw schrijvers, uw poëten Gij kent hun namen, maar hun werken niet. Gij toont een leeuw op schilden en banieren, En zeiven laat ge u leiden als een lam. Gerust laat gij uw vijand zegevieren, Gij vleit hem nog, die alles u ontnam. Als burger ben ik fi er een Belg te heet en, Zoo men daarom, als velen die ik ken, Zijn taal. zijn stamzijn oorsprong moet ver- [geten Ban roep ik luid, dat ik een Vlaming ben Rheumatiek- en jichtlijders, waarom lijden, wauneer gij u spoedig kunt genezen door het gebruik, van het auti-rheuinatiek- en anti-jicht-elixir Viucent van Brussel. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker, te Aalst. Prijs 3 fr. de flesch. Priester Renard, de befaamde aard kundige leeraar aan de Hoogeschool van Gent, professor en vriend van onzen betreurden stadgenoot Jan De Windt heeft de aartbisschop van Mecheleu ge schreven dat hij ophoudt deel uit te ma ken van de Roomsche Kerk en is te Londen in echt getreden met eene juf vrouw van Brussel. Prioster Renard, schrijft, dat hij niet langer geloof kan slaan aan de dogmas en leeringen der kerk, welke regelrecht Btrijden met de wetenschap. Hij kan niet gelooven aan den Bijbelsche fa bel der schepping, nog aan de talrijke andere dwaasheden welke men de een- voudigen opsolfert. Wetenschap en geloof zijn niet meer overeen te brengen. Professor Renard wil niet huichelen, hij legt het pries terkleed af, na lange overweging, na rijpelijk onzerzoek; hij volgt de in spraak van zijn geweten, hij handelt uit overtuiging.., hij is een eerlijk man? De klerikale schrijvelaars van al de fanatieke gazetten schelden hem uit op alle wijzen, zij die meerendeels partij- verloochenaars, overloopers renegaten zijn geworden uit eigenbaat. Hunne aanvallen zullen den beroemden leeraar die we meermaals te Aalst ontmoetten niet deren. Hij weze gelukkig. LocalComte d'Egmont. Le comité du Cercle a l'honneur d'informer Messieurs les Membros que M. Eugène De Graeve dit Rorique donnera Mardi pro- chain a 8 1/2 h. du soir, une causerie sur sa vie au bagne de Cayenne. Le comité se permet de recommander aux membres l'ouvrage de M. De Graeve Le Bagne qu'ou pourra se procurer au local du Cercle Mardi 2 Avrifau prix de fr. 3,50 pour l'éditiou frangaise, fr. 2,50 pour la traduction flamande. Afdeeling Aalst Zelfonderricht. Zitting van Zaterdag 30 Maart, om 8 1/2 u. stipt, tenlckale Concordia. Orde van den dag 1. Gebruik van Gallicismen, Voordracht door M. A, B, 2. Bespreking ïau een feestzitting in April, De Schrijver, DE BRUYN. Société Anonyme a Alost. MM. les Actionnaires sont invités a assister a l'nssemblée générale ordinaire qui aura lieu, le Mardi 9 Avril 1901, A3 heures de rele- vée, au Siège Social, rue Thierry Martens. Ordre du jour 1°) Rapport du Cousetl d'Administration. 2°) Rapport des Commissaires. 3° Approbation du bilan et du compte des profits et pertes. 4°) Election d'un Administrateur et d'un Commissaire. AALST 3 Maart. Per 1 heet. 23 lit 50 cent. Tarwefr. 16-00 00-00 Masteluin14-75 00-00 Rogge13-00 00-00 Spelt00-00 00-00 Geerst0-00 00-00 Haver. per 100 kil. 17-00 18-00 Aardap. (roode de 100 kil. 7-50 8-00 Anrdap (geele) nieuwe. O-UO 0-00 Boter de 3 kilogram. 8-00 8-81 E;jersde25 2-00 0-00 Vlas per 3 kilos 0-00 0-00 Viggenen per stuk. 1" soort 27-50 32-52 Donderdag en Vrijdag groote uitstalling in de Vleescliouwerij W' Kelders en zoon. Kampstrijd voor 1901. 1* Prijs Ossen met 2 tanden. 2* Prijs Vaarzen zonder tanden. Eene groote, schoono en welgelegen Herberg aan de Houtmarkt, laatst bewoond door M. Backaert. Zich te bevragen bij M. Van der Schueren, brouwer te Aalst. Te bekomen bij E. Gowie, Molen» straat, de beste Velo's aan de voordeeligste prijzen. Men kan daar ook verkrijgen afzon derlijke stukken, Buitenbanden, Luchtban den, Luchtpompen enz. Men gelast zich met hst herstellen en regelen der Velo's, in de beste voorwaarden. Een schoon en groot WINKELHUIS dienstig voor alle bedrijven, gestaan en- gelegen te Aelst, in de Molenstraat, zijude thans den Specerij winkel vau den heer Ducaju-Rumbaut. Zich te bevragen bij den heer Van den Broeck-De Meersman, ondernemer, Brussel- schestraat 77, te Aalst. Verandering van woonst. in dezelfde straat Brabantstraat 9, VAN DEN STEEN-WELLEKENS, Kuiper. Te bekomen alle soorten van Vaten, Kuipen Tonnen, houten Banden, Kuipersbiezen en Stoelbiezan, Vaten voor Brouwers, Stokers en Likoristen enz. enz. aan zeer geringe prijzen. Hij koopt alle soorten van oude Vaten. Tp Mlirpn sc'100n 0a gerieflijk HUIS IC MUI Gil met schoono Bovenkeuken. Zich te bevragen Tbiery Martenstraat, 20. Gemeente Sint-Lievens-Hautem. Onpartijdige Werkmansbond «De Ware "Vrienden. ingericht ter eere van den baljuw der Maatschappij Peospeb HAEGEMAN, op Zondag 14- April 1901, (Beloken Paaschen). Désirant trouver Chambre garaie, et Déjeuner dans maison tranquille. S'adresser rue de la Liberte N° 23, Alost. OPENBARE VERKOJPING van oude TE AALST, Leopoldstraat. Met gereed geld. 10 p "ja voor de kosten. Studie vau den Notaris BRECKPOT, te Aalst. Venditie van TE AALST, Vaartkaai. Op Maandag 1 April 1901, om 2 uren namiddag. OPENBARE VERKOOPING van met Boomgaard en Tuin, TE AALST, Geeraerdsbergschestraat. Eerste koop. Tweede koop EENIGEN ZITDAG Woerit-itLiy 3 April 1901. Orde en samenstelling vau den Stoei Eerste deel Tweede deel V. Haegeman. K. De Winter. L. Rottiers. E. Beurms. Aug. Haegeman. F. Braeckman Verkrijgbaar bij M. RRAET-DE WITTE, Horiogiemaker, Aam?». Deurwaarder W. VAN MUYLEM, te Aalst, zal overgaan op MAANDAG 1 APRIL 1901, ten 8 ure voormiddag, töt de openbare verkooping van hetgene volgt, ten verzoeke van den heer Éd. De Lattbe, te zijner woning Aalst, Leopoldstraat, te weten Een schoone Vitrien spiegelglas met toebehoorteD, eenen Trap, Sparren, Ribben, Brandhout, eiken Ralken, oude Planken, ouden Zink, Ramen, een Glazendeur, andere Deuren, Kribben, eenige Fruit- boomen en andere Voorwerpen. De Notaris BRECKPOT, te Aalst, zal ten verzoeke van wien het behoort, openbaarlijk verkoopen De naakten of blooten Eigendom van twee aan- eeuhangende Huizen, bet eene wezende eene herberg a In den Crimóe, met hunne Erve, Boomgaard en Tuin, gestaan en gelegen te Aalst, aan de G'eeraerds- begschestraat, groot volgens meting 30 aren 23 centi aren, gekend bij kadaster sectie B, nummers 345f, 346a en 347c, te zamen met eene grootte van 29 aren 30 ceDtiaren, palende oost gemelde straat, zuid M. Benoit Merteus, west de Diepestraat en noord M. Leon Boterbi rgh, Bewoond en gebruikt door de echtgenoten Verbee- ren-Hofman, Enden blooten of naakten Eigendom twee aarieen- baugeude Huizen met hunne Erve, gestaan en gele gen te Aalst, aan de Geeraerdsbergschestraat, liet eene wezende eene herberg genaamd - Den Vaarwel gekend bij kadaster sectie B, nummers 396f en 396o, te zamen met eene grootte van 3 aren, palende oost de weduwe Joseph Strickx, zuid d'heer Petrus Daeus- Mayart, west gemelde straat en noord met deu los de verkoopers. Bewoond door Philip Hofman en Benoit Eylen- boscb, Om 3 uren namiddag, ter te verkoopen herberg In den Crimes bij de echtgenoten HOFMAN- VERBLEKEN, te Aalst, GeeraerdsbergecheusUen- I weg, 1. Vélorijders. 2. Paarden. 3. Rijtuigen. 4. De Tapperij Diepestraat met kaarters, roo* kers, drinkebroers en de bazen Laurenzo en Cyrillo. 5. De vermaarde wafelbakkerij Fritz op de Gent* Bche foore onder de directie van den boulanger Fran cesco. 6. Eene Noordweegsche houtzagerij van Pitsoh» pina, in volle werkzaamheid onder bestuur van Gust van Groeningen. 7. Boerenhelden uit den Transvaal en Oranje, als Krueger, Botha, De Wet, Stein, Viljoeu, Erasmus, strijdliederen zingende. 8. Rubens en de vlaamsohe schilderschool der XVII* eeuw Van Dyok, Jordaens, Teuiers, Craayer, De B rauwer, Van Ofstade, uitgevoerd door den eohil- dersbaas Victorio en zijne werklieden. 9. Trommelaars en Hoornblazers. 10. De wintersenten van Lacken met den vermaar den bloemkweoker Augusto Hovenier. 11. Vlaamsohe spekslagerij met den Saucissemaker Emilio. 12. De vermaarde barbier Célestino, Scherende zon der zeep op de Anspaohlaan te Brussel. 13. Brussel-Zeehaven of de reuzenwerken van Lae- ken met deu ondernemer Fossello. 14. Muziek maat6obappij. 15. De Baljuw en zijne Schepenenbank gezeten ia Galarijtuig. 16. Eerewaeht te paard. SCHIKKINGEN 1. De Stoet zal gevormd worden wijk Diepestraat bij Cyriel Braeckman, om 3 uren stipt namiddag. 2. De Baljuw zal om 3 1/4 uren afgehaald worden in de Afspauning Het Keizerhof. 4. Aan de herberg van Laurent Rottiers zal dei» eerewijn en de sleutels der kas van den Bond aan den Baljuw aangeboden worden. 5. Aan de woning van den held van het feest, zal een zegebogen geplaatst worden en zal hij vereerd worden met eene zangsérénade. 6. De feesten zullen door 't gebulder des kanons aangekondigd worden. 7. De inwoners worden verzocht hunne buizen t« bevlaggen en des avonds te verlichten. Gedaan en vastgesteld in zitting des Bouds dea 3 Maart 1901. De SekretariB, De Voorzitter, De Ontvanger, De Commissaris, De Feestbestuurder, De Controleur Sedert men erkend heeft dat het Uurwerk INTERNATIONALE het beste is, beeft dat Uurwerk vele namaaksels gevonden. De fabriek van het Uurwerk. ohemiude fer international in Zwitserland gevestigd, ver zoekt bet pu bliek teeibO.ien ,at het gede poneerd wel op bet Uur werk staat. Het fabriek verzet kerd het uur werk ODder alle opzichten.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 3