spi wmi 16de Jaar. Nummer 14 Zondag 7 April 1901. Sl. Lievens-Hautem. De Wereld door. In Congoland mess j mms mit&r- LIBERAAL WEEKBLAD VOOR AbonnementsprijsJ ™do° voorip „etaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 76 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Prijs der Annoncen per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metü. AALST 0 APRIL. Zondag, 14 April, ten 3 uren namid dag, groote en luisterrijke stoet, inge richt door den Werkersbond De Ware Vrienden ter eere van den Baljuw der Maatschappij Prosper Haegeman. 't Zal feest zijn te St. Lievens-Hautem, waar de liberale Senator van ons arron dissement, M. Verbrugghen sedert zoo vele jaren burgemeester is. 't Volk zal er naartoe stroomen. Twee zwalpeieren. Dagen lang stonden de groote dagbladen opgepropt met nieuws over twee mannen, wel ke men best de eer der gekken hadde aange daan De royalist Buffet en de nationalist Deroulède. Die twee zullen zich zeiven als voorname personen beschouwen, heeft men ze niet gevolgd in hunne belachelijke reis om een tweegevecht aan te gaan, beeft men niet de kleinste bezond- rbeden 'aangehaald over de oorzaak vau dit tweegevecht, heeft meu hunne domste en platste briefwisseling niet opgeuo- men, heeft men ni6t verkondigd hoe ze gekleed waren, wat ze dronken, hoe dikwijls ze aten, wanneer ze den neus snoten, hoe ze sliepen, om welk uur ze geeuwden... en vechten deden ze toch niet het was wellicht hun doel niet, ze zouden anders aan 't groote klokzeel niet hebben gehangen wat er gebeuren ging. Zij hebben gehandeld gelijk Spinol die luid keels schreeuwde 'k ga me verdrinken, naar de vaart liep on immer schreeuwende in 't water sprong juist waar veel volk was en er dus groote kans bestond niet te verzuipen. Hij werd onmiddelijk opgevischt. Buffet en Derou lède hebben van zich doen spreken en de we reld der journalisten voor den aap gehouden. Mundus vult decipi, de wereld wil bedrogen zijn. In China. 't Ziet er in China nog altijd zeer donker uit. De Russen willen en zullen Mandchourye hebben, ondanks al tegenstribbelen van Enge land en Duitschland, die met leede oogeu de uitbreiding van den kolossus van 't Noorden aanzien. De legers der Mogendheden maken nog geen komaf om China te verlaten, ze benijden en beloeren elkander, ze bestudeereu elkan der 't scheelde geen stroo of Russen en En- gelschen vlogen tegen elkander op en moest zulks gebeuren 't zou het sein wezen tot een algemeene oorlog schrikkelijker misschien dan er tot nu toe een is geweest. De Mogendheden dansen daar op een vuur berg, welke iederen dag losbersten kan. De oorzaken tot konflikten bestaan voortdurend en wie weet wordt de toestand, het statu quo niet vrijwillig door de eeneof andere mogend heid behouden om wanneer het gepast oogen- blik zal gekomen zijn eene reden tot het ver breken van den vreden een casus belli te vin den, 't gene in China niet moeilijk is. In Rusland. De kolu8Sus van het Noorden, schijnt overi- Sem maar een reus met leemen voeten te zijn lusland is geen grondwettelijk laud, er be staat geene vrijheid van drukpers, geene vrij heid van godsdienst, de Joden worden vervolgd de volklievende schrijvers gebannen. Het volk wil hervormingen en eene woeling is ontstaan in geheel het riik, de geesten zijn opgehitst tegen het oud regeeringsstelsel, men ontdekt geheime drukkerijen, de studenten richten manifestation in en worden toegejuicht door de menigte, dreigbrieven worden gevonden tot in de zalen van het koninklijk paleis. iMen zegt, keizer Nikolaas bezield met breede gedachten, maar zijne omgeving is samenge steld uit slechte raadgevers, vasthoudisten, die den geest der nieuwere tijden willen afwe ren en onder de taak zullen bezwijken. Het is op hunnen raad, dat de keizer aan Finland zijn zelf-bestuur heeft ontnomen en zich van dien kant ook vele vijanden heeft gemaakt. Al de jonge Russen, tot groote familien behoorende, die na voltrokken studiën in den vreemde (Belgie, Frankrijk ena.) in Rusland terUg keeren jaarlijks zijn er zoo duizenden zijn doordrongen van de moderue denk beelden en scharen zich aan de zijde van het volk in zij no verzuchting naar meer vrijheid. Ja, Rusland is de kolossus met leemen voe ten, maar neerstortend zou hij nog veel ver brijzelen. In Duitschland. Koning Ottho van Beiereu, die sedert 1873 zinneloos is, zal volgens de laatste berichten het niet lang meer trekken. Hij werd koning uitgeroepen den 13 juni 1886, nadat zijn broe der koning Lodewijk II zich in een aanval van zinneloosheid om het leven had gebracht. In Beieren heeft men dus twee zotte koningeu gehad, wat zulks tot de welvaart van het land heeft bijgebracht zou 'k eens willen vernemen. Comedie 1! De bewering van Lombroso schijnt overigens niet zoo dwaas te zijn De uitoefening eener overdreven oppermacht sleept stoornis der verstandvermogeus me le. Wat ons door de dagbladen wordt verteld en bevestigd ozer de laatste redevoeringen van keizer Willem van Duitschland strekt eer om de theorie van Lom broso te bevestigen. Wat Willem in twee rede- devoeringen heeft gebrabbeld getuigt genoeg dat het in zijn bovenkamer uiet meer pluis is, en de man aangedaan is door vervolgings koorts, omdat hetDuitsche volk niet voor hem knielt als voor een hooger wezen, hem niet aanbidt als een afgod gelijk vroeger de Romei nen voor Cesar deden. Als hij nog zoo een paar redevoeringen uit- spreext zal het gedaan zijn met de populariteit welke hij verworven had door den aanslag tegen hem geploegd door een zinnelooze. Anderen beweren, dat juist dio aanslag zijn denken heeft verbijsterd en hem in al zijne onderdanen vijanden doet zien. In Tran8Yaal. De zon der twintigste eeuw is opgegaan over eeu bloedbad en nog immer duurt de slach terij voort. Menscben vermoorden elkander er ger dan de wilde beesten dieskchts elkander aanvallen wanneer ze door den honger rade loos zijn geworden. Maar de Boeren houden stand en al wie in de heele wereld nog eenig begrip beeft, van rechtschapenheid, wenscht, dat de oorlog ver wekt door de Engelsche goud- en landdieven voortgezet door de verachtelijke Chamberlains eindigen zou met de verplettering en vernede ring van het vervallen Engeland. De oorlog kost dagelijks miljoenen aan En geland en 't Engelsche volk wordt door de fa milie Chamberlain en andere schuimers, uitge perst als eeue spous. Maar het Engelsche volk wil het, daarom zeggen we 't is wel besteed. Nog een zinnelooze. Bij zijne troonsbeklimming zwoer Wardus VII koning van Engeland baat en verderf aan de Roomsch-katholieken. Dat is zoo de tradi tie, schijnt het, maar 'tis er niet te min schandalig om. Een groot deel van zijne onder danen behooren tot den katholieken godsdienst en de koning, die de lieveling moet zijn van al zijne onderdanen, zweert haat aan een deel der natie. Men ziet er zijn dompers in alle sec ten en zotten in alle standen. Nu zou diezelfde vent, de bescherming op zich willen nemen van de katholieke kloosterlingen in Portugaal verblijvend en behoorende tot congregatie die onwettig waren ingericht en door de overheid worden ontbonden. De wereld der koningen wordt een echte gekkenwereld. Moesten al de hedendaagsche vorsten te Gheel vergaderen, men zou de kost gangers dier Kempische parochie naar huis mogen zenden, om de gekroonde hoofden eens te laten doen. In Frankrijk. De wet op de congregatiën is gestemd, on danks de hevige tegenkanting van alles wat het fanatism had kunnen bijeenscharen. De wet waarbij de kloosterorden tot den eer bied worden gedwongen van 's lands wetten en beroofd van de niet te verdedigen voorrechten welke zij tot nu toe genoteu, zal door het Se naat worden gestemd, gelijk ze gestemd werd door de Kamer der afgevaardigden. Aan de wet moet zich iedereen onderwerpen. Ia Amerika. De beste en bekwaamste aanvoerder der Fi lippijnen, de reeds beroemde Aguinaldo is door verraad in handen gevallen der Amerikanen. Men moest die verrader voor het overige zijns levens in een gevang opsluiten. Toch zijn de Amerikanen nog niet meester van de Filip- pijnsche eilanden, zeker is het voor de patriot ten een zwaar verlies, maar dat ze daarom al- leudadelijk de wapons zullen afleggen is te betwijfelen. De president der Amerikaansche Republiek schat het getal soldaten uoodig om den oproer in don Archipel te dempen op 60 duizend. In Amerika is het vermannen der vrouw reeds ver gevorderd er zijn vrouwen- bur gemeesters, vrouwen-pompiers enz. Nu heeft er een wijf een nieuw oorlogstuig uitgevonden, waarvan door deskuudigeu met veel lof wordt gesproken. De socialisten van Belgie moesten eens, dat specimen van 't vrouwelijk geslacht naar Bel gie roepen, om er met jufvrouw deGatti con- fereucien te houden, ten vooriieele van de po litieke rechten der vrouw. De Paus. De paus heeft aan den bisschop van Quim- per verklaard, dat hij toch zoo arm is. De man begint te missen, dat is klaar. Hij bewoont het schoonste paleis der wereld, bezit de kostelijkste ju veelen der wereld, zijn park is grooter dan geheel het grondgebied vau Aalst, bij heeft dienaars, lakeien, hovelingen eene gewapende macht. Het Italiaansch goe- vernement houdt jaarlijks 3 a 4 miljoen te zijner beschikking, de geloovige snullen van de gausche wereld storteu alle jaren miljoenen in St Pieterspenning, geen vorst, koning of kei zer, heeft zoovele schatten aan kunstwerken iu goud, ivoor, edelgesteenten enz. als de paus die... helaas, arme man maar eenige uiil- liardenrijk is, en daarbij... gierig. Hij zal 't misschien meedragen. In Turkije. De Bloedhond van Turkije, de groote Moor denaar gelijk Gladstone hem noemde, is nog zotter dan al zijne kozijns. Overal meent hij moordenaars te ontdekken en zijne aanvallen van woede tegen zijne bedienden en ministers zijn soms vervaarlijk, dan stampt hij ben als honden, en wanneer hij bedaard is zend bij be taalde mannen uit om degenen vau kant te hel pen, die hij vreest of wier fortuin hij wil roo- ven. De groote Moordenaar Abdul-Hamid ziet er uitgemergeld uit, zijne oogen staan wild in zijn hoofd en immer loert hij rond, als vreesde hij ieder oogenblik door een dolk getroffen to worden. Abdul-Hamid heeft schijnt het precies geen ongelijk wantrouwig t9 ziju, de bemiude on derdanen hebben hem lief als de pest. Vandoben. De wetenschappelijke zending van Ka-Tanga. (Slot). In een voorgaande nummer deelden wij mede wat kapitein Lemaire over den dood van J. De Windt schreef. Zijn verslag eindigt a's volgt Donderdag 11 Oogst 1898. Voor eenieder is de nacht slecht geweest. Twintig maal ban ik uit mijn bed gesprongen, aandachtig luisterend naar bet brieschen van den wind, die rond mid dernacht opstak. Mijne gezellen hebben niet geslapen. 'tls dat de dood van Dr. Jan De Windt een onschatbaar verlies is, niet alleen voor zijne diepbeproefde famiilie, maar voor de weten schap die nij zoo beminde en voor den Cougo- staat dien hij zoo gaarne diende. Op 1 Oogst, tien dagen voor zijnen dood schreef ik in mijn notaboek het volgende De Windt met de volkcmenste toegene genheid (die mij uiterst aangenaam is, daar ik bewerk dat zijne opleiding als tweede ge daan is, en dat ik mij op hem mag betrouwen). De Windt houdt zien onledig met de toege zonden ladingen te onderzoekan. Dus was mijn oordeel over J. DeWindt wei nigen tijd voor zijnen dood geveld. Waaromniettegenstaande zijnen vurigen wenschden landweg te nemen, ten einde eene leemte aan te vullen in de geologische studie die hij ten Noorden van Ny.uiza begonnen had, waarom heeft hij eensklaps bet voornemen opgevat in eene prauw te komen Was hij mis schien onpasselijk geworden of Caisley 't Is hetgene het meest waarschijnlijk is, maar, waarom bij nacbte willen voorttrekken, niettegenstaande den raad der zwarten. Wat er van zijn moge, wij verliezen in De Windt boven den vriend, bet voornaamste lid onzer zending, dengene van wien het goeverne- ment reden had de schitterendste uitslagen te verwachten. Echter er dient gewerkt te worden, en dat zooveel te sneller, zooveel te meer volledig, dat wij voorbereid zijn op andere ongelukken ons behoort de toekomst niet, Maar het is al zeggende Hodie tibi, eras mihi 1 i) het tegenovergestelde van wat men op de katafalken schrijft, dat men den wil her neemt, en dat men den moed voelt aanwakke ren. Want, iu het groote Afrikaansche werk, is het niet enkel de overwinning en de inpal ming die men zien moet, maar voornamelijk vooi de harten der soldaten, der zendelingen, der geleerden, het werk der verlossing, en opoffering. Het ware te eenvoudig, te onbillijk, zoo mot eens rijkdom en genietingen te gaan zoeken, op eenen grond, waar men eeuwen lang, vrees en dood gezaaid heeft. De geslachten zijn solidair Delicta ma- jorum immeritus lues? De natiën van Euro pa hebben in Afrika de misdaad hunner voor ouders, den moord van een ras uit te boeten maar de gerechtigheid die herstelt, ia demoe der des vooruitgangs die beloont. Menige der aangrijpende vraagstukken dio heden de zedelijke en sociale toestand der vol keren oplevert, zullen eene oplossing vinden, door het in waarde stellen der uitgestrekte in komsten van Atrika. De liefdadigheid tusschen volken en rassen is niet min heilig en vruchtbaar dau die tus- schen individueele menscben. Zoo drukt Banning zich uit. En de beoefenaars van deze liefdadigheid tusschen volken en rassen zijn de jeugdige manuen, vol keunis, vol zelfverloochening, als Jan De Windt; zij zijnde eerste arbeiders voor het in waarde stellen der groote inkoms ten van Afrika, de eerste en ook de noodigsto, de onmisbaarste, voor het vervullen der troost- volle voorspelling van Banning. De naam van Jan De Windt neemt plaats in de groep dergenen die hun leven aan de Con- goleesche zaak gegeven hebben, om haar groot te maken, uit liefde voor haai, zonder op ande re beloouing te rekenen, dan die der eer voor zwakkeren gearbeid te hebben, want het is grootsch de kleineren te dienen, zoowel als het klein is, grooten te dienen. De Windt is gestorven aan twintigjarigen ouderdom, te vroeg voor zijn land. En ziehier zijn wetenschappelijk actief Or 1 Januari 1894 werd hij hulp-preparator benoemd aan het miueralogisch en geologisch laboratorium dor Gentsche Hoogeschool. Iu Juli 1896, dokter in natuurlijke weten schappen, groep C der geologische weten schappen. Laureaat iu den universieteitwedstrijd voor minerale wetenschappen, periode 1894-96. Be komt 19 punten op 20 de jury steltvoor het bekroonde werk op Staatskosten te doen druk ken. Laureaat in den universiteitwedstrijd voor de reiksbeurzen, periode 1896-98. (Verblijf te Weenen bij Peuck te Berlijn bij Van Richtho ven) Ziehier nu de wetenschappelijke werken van den jongen man. I. Opzoekingen over de samentellipg der ei landen. Proef tot het in klassen verdeelep der eilanden op genetisch gebied. (Bulletin der Koninklijke aardrijkskundige maatschappij te Brussel 1897). II. Lithologische betrekkingen tusschen de rotsen, beschouwd als oambriennen der massieven van Rocroi, Brabant en Stavelot. (Bekroonde werken uitgegeven door ae Ko ninklijke Academie van wetenschappen; boek deel L V I, 1896, III Morpkométrie van Té- nériffe (Bulletijn van de koninklijke Academie. Januari 1898, mei 3 platen en 1 kaart), IV. De ooeanische isocboren (Bekroonde werken uitgegeven door de Belgische Acadé mie, met 3 platen), i

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1