De Herbergen te Aalst. Priester Renard. Een Wonder. Een wonder. Vlaamsche Iloogeschool. Zondagrust. m Eindolijk op bet oogeablik dat Jat) De Windt toestemde aan de wetenschappelijke zending deel te nemen, kwam hij in samenwerking met professor Berweth van het Weener Mu seum, een verslag af te leveren over de be- zinkols der diepe zee, opgehaald door de Po- la gedurende de wetenschappelijke zending in de Middellandsche zee, van 1890 tot ls97. Had ik gelijk de aandacht te roepen op het wetenschappelijk actief van J. De Windt Heb ik gelijk te zeggen dat zijn land hem niet vergeten mag Heb ik gelijk gehad laatstmaal optredend in het stadhuis van Aalst aan de Aalste- naars te zeggen hoe De Windt zijuo bakermat beminde Zoo ja, dat Aalst geboorteplaats eens wijzen martelaars, wete hoe men eenen man vereeu wigt dien men eert. Wat ons aangaat, vast besloten slechts vóór ons te zien, naar dat verwijderde punt dat wij bereiken moeten, wij hernemen ons werk. De visschers zijn teruggekeerd naar de plaats des ongeluksom opzoekingen te doen. Een koerier, voorzien van een in cijfers op gesteld snelschrift, vertrekt naar het Engelsch grondgebied, en ik schrijf het droevige verslag aan'tStaatsbestuur, het bewijs van afsterven en den inventaris der stukken die de duikers opeeovoJgens bovenbrengen. In tusBchentijd wordt Dardenne naar de gra ven gezonden byenen zijn des nachts geko men, die tot op halve diepte de graven der zwarten opengewroeteld hebben die der blan ken werden geëerbiedigd. Dardenne doet er zware steenblokken op plaatsen welke men met eene omheining van bamboes voorziet dan neemt bij eene watorvorfschilderij welke gevoegd wordt bij het officieel verslag om aan de familie gegeven te worden. F. D. B. Het nieuw wetsontwerp. Het wetsontwerp De Smedt-De Naeyer moet volgens dien minister die beide verkeerdheden te recht brengen, namelijk de ongewettigde voorrechten afschaffen en het misbruik v.m den alcool bsstrijden. Bij het schtndelij lt onderscheid, dat men maakt tusschon de herbergiers, verkoopers van sterke dranken, van welke sommigen moe ten betalen en antiereu niet willen we niet langer stil blijven. Voorrecht voor de eenen is altijd onrecht voor de anderen, en zulks kan niet gauw genoeg verdwijnen. Het misbruik van sterke dranken is on loochenbaar zoomin in Aalst als in het ove rige van Bolgie. Te Aalst wordt alle jaren omtrent een half miljoen verteerd aan sterke dranken terwijl eraan het onderwijs van al de kinderen geen 100 duizend franken wordt be steed. Ziebier nu de hoofdinhoud vau bet wetsont werp De Smedt-De Naeyea. 1. De herbergier die te Aalst sterke dranken wil verkoopeu zal jaarlijks 150 f. vergunnings recht betalen. 2. Zij die nu herberg houden zullen de twee eerste jaren 75 fr. en daarna ook 150 fr. beta len. 3. Om na 17 juli van dit jaar in eene nieu we herberg, sterke dranken te verkoopen, zal de tigenaar een begiutaks van 3 maal het ka dastraal inkomen moeten betalen, en die be giutaks zal niet min inojien zijn dan 5 maal het vergunningsrecht of in Aalst 750 franken. 4. De herbergiers welke geen vergunnings recht betalen willen, zulleu zich schriftelijk moeten verbinden goeue sterke dranken te verkoopen of te qeven en zullen zellsgeeue sterne dranken mogen in huis hebben voor hun eigen gebruik. 5. Het toezicht zal zeer streng zijn, de staffan zeer grootaanslagen van het h erberg- gerief, boet, gevang, verbod nog herberg te houden. Indien gij ekiteroogen aan de voeten hebt die aveel doen lijden,gebruikt de Balsem ven D' Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Herhaling. Vooraleer te spreken over het wetsontwerp De Smedt-De Nayer, zullen we den inhoud van ons vorig artikel nogmaals samenvatten Herbergiers die vergunningsrecht betalen, ongeveer 50 Herbergiers die geen vergunningsrecht moeten betalen 300 Herbergiers die geene sterke dranken mo gen verkoopen 550 Totaal herbergen 900 Negenhonderd herbergen voor 30 duizend inwoners, 1 herberg voor elke 33 personen, vrouwen, kinderen, zieken en herbergiers in begrepen, of 1 herberg voor elke 4 personen, die uitgaan. Op de 9Ö0 herbergen zijn er geen 100 die geene sterke dranken verkoopen, hoewel er 550 zijn die daartoe het recht niet hebben, om dat ze voor de vergunning niet betalén en van die betaling niet ontslagen zijn. *t Is dus niet te verwonderen, dat de herber gen klagen over den slechten verkoop, als men daarbij nog in aanmerking neemt, dat er werk ontbreekt bijna voor iadereen. Verbruik van bier en alkool. Wij hebben ons onderzoek en onze bereke ningen nog verder doorgezet en willen den uit slag daarvan aan de lezers van Dendergalm mededeelen In 1900 werden m Aalst nagenoeg 40 dui zend tonnen biergeleverd door de brouwers der stad, doch gezien de goede faam van het AalsterBch bier, wordt daarvan een groot deel geleverd buiten Aalst, men mag zonder over- overdrijving zeggen, dat 10000 tonnen worden nitgevoerd, terwijl integendeel slechts 3000 tonnen ten hoogste worden ingevoeld, zoodat de 900 herbergen van Aalst zoo wat 39000 ton bier verkoopeu per jaar of omtrent 30 ton per herberg, immers eene zekere hoeveelheid wordt ook rechtstreeks geleverd aan bijzonde ren voor hun verbruik iu het huishouden. Maar op die 900 herbergen zijn er een zeker getal die meer dan 100 en een nog aanzien lijker getal, welke meer dan 50 ton bier per jaar verkoopen, terwijl het grootste getal min dan 30 ton, ja, min dan 20 ton verkoopen en in sommige berbergen veertien dagen en 3 we ken aan eene halte ton wordt getapt. Het is onmogelijk aldns het getal liters ster ke dranken vast te stellen, welke in de 900 herbergen van Aalst worden verkocht. Men kan noch de tabrikatie noch de uit- en invoer •is benaderende baBis nemen, maar we mogen veronderstellen, dat het verbruik van alkool te Aalst niet veel beneden het middencijfer is van het verbruik in Belgie. Vermits in ons land jaarlijks verre over de 100 miljoen franken wordt verteerd aan sterke dranken mag men gerust aannemen, dat in Aalst 20 liters per inwoner worden ver bruikt of nagenoeg 600 duizend liters of 6000 hectoliters. Dat het grootste deel daarvan niet verkocht wordt in de herbergen die vergun ningsrecht betalen weet iedereen, integendeel, in do herbergen waar geene sterke dranken mogen verkocht worden, sohenkt men 't meest, Het spreekwoord zegtdie vergunningsrecht betaalt doet zijn jenever in met de flesch en dis geen betaalt legt hem in met het vat. De Gevolgen. Oppervlakkig zou't schijnen, dat zulke wet een schandalig voorrecht zal doen verdwijnen ver mits alle verkoopers van sterke drauken gelijk zullen gesteld worden. Doch, ik zeg, dat zulks maar schijnbaar is. Veronderstellen wij dat van de 900 herbergen te Aalst er 200 het ver gunningsrecht zouden betalen, dan zouden er 700 zijn waar geen jenever mag geschonken worden. Welnu hoe streng het toezicht ook zij, nooit zal men de misbruiken gebeel afschaffen van de 700 niet betalers zullen er 500 ten minste toch jenever verkoopeu, en wordt er al eens een geknipt de politieke invloed zal juist als nu de gesnapte wel weten te beschermen Hoe zal men den toeziebtdienst over de 900 herbergen inrichten Er zou een batailjon ac cijnsbedienden toe noodig zijn en in de kaber- doeskens waar men geen recht betaalt zal meer jenever, op ded zolder of in den kelder, of on der den trap, of zoo noodig in 't gemakhuisje woraen verkocht, dan in de 200 herbergen die tezamen 30 duizend franken zouden betalen. De wet is onuitvoerbaar, 't Zou een tweede loi-wet zijn, waarmee de meesten den spot zou den drijven. Wie bekommert zich om de loi- wet Twee dagen geleden zag ik eenen kerel zoo zat als uen patat door de straten wagge lend, tot ergernis van vele deftige lieden, men had hem de loi-wet aan de slippen zijner jas gehangen. Ja, de wet is onuitvoerbaar I De accijnsbe dienden hebben nu reeds de handen ol werk, hoe zouden ze nog dat karweitje verrichten Op burgemeesters en champetters op den bui ten moet men niet veel tellen er zijn er die liefst hunnen druppel pakken, waar de baas geen vergunningsrecht betaalt, omdat de jene ver daar min gedoopt is Min jenever. Het is opmerkelijk dat de minister, die de ontwikkeling en uitbreiding der landbouwsto- kerijen heeft bevorderd, die dus het voortbren gen van jenever heeft aangemoedigd, de her bergiers wil beletten den jenever te verkoopen. 't Is waar, in Belgie wordt te veel jenever gedronken, misbruik leidt tot moordde drie vierden der boosdoeners, krankzinnigen enz, zijn de slachtoffers van den alkool. We gelooven zelfs dat de minister er eentje te veel had gepakt, toen hij tot de boeren zeg de stookt ma <r jenever daarin ligt uwe red ding, terwijl hij tot de herbergiers sprak ver koopt minder jenever want daarin ligt het ver derf van het Belgische volk. Zoolang er jeuever gestookt wordt zal er je never gedronken worden in de herbergen die rechten betalen en in die welke geene rechten betalen en ook daarbuiten. Op deze kwestie komen wy in ons volgend nummer terug. De uitzinnige aanvallen der klerikale bladen tegen den geoloog M. Renard gaan alle palen te buiten. M. Renard, gewezen priester, omdat hij na door jarenlange studie, ervaring en weten schappelijke opsporingen tot de over tuiging is gekomen dat in de dogma's der fanatieke Kerk de waarheid niet ligt, wordt ineens als de laagste der monscben uitgescholden door al de kle rikale zee verlappen en niet het minst door het blad van den Eerlijken handel w» Oomplt onzer stad Voor de wroeters die firma was M. Renard een huichelaar, en dat bij zijne moeder zoozeer beminde hare laatste jaren niet te vergallen door het open baren eener raeening, welke de een voudige vrouw zou bedroeven., noemen zij flauwe kul. hoe deftig. Men ziet wel dat de mannen die de verloochening van ouders en bloedver wanten, de verloochening van het va derschap en de verloochening van de natuurlijke roeping van den mensch als de opperste volmaaktheid beschouwen niet het minste begrip bobben van wat kinderliefde vermag. Huichelaar Oh er moeten er velen zijn in ons land, die het priesterkleed dragen en toch niet gelooven aan vele dwaasheden, die zij de eenvoudige men- schen wijsmaken, velen die huune eigene meening verbergen niet uit liefde tot eene moeder maar uit eigenbelang. Wie is do eenigzins ontwikkelde monsch, bij weze priester, die geloof hecht aan do vertelsels der schepping van Adam en Eva, van 't serpent en dies moer welks tua r good zijn om kindo ren in slaap to wiegen. Het hooger Idee van het heelal heeft met die praatjes Diets te maken. Huichelaar M. Renard heeft zich onthouden die dwaze vertellingen als waarheid te verkouden, hij heeft zich onthouden van het bedienen der Sa lt rameuten, terwijl zoovele anderen met woede het geloof willen opdringen, dat ze zelve niet bezitten maar dat zoo'n schooue en gemakkelijke broodwinning verschaft, dezulken zijn huichelaars, echte, walgelijke huichelaars. Al wie door studie, door overweging en in gewi ten van uieening verandert is achtenswaard, zij allen ziju verachtelijk dio hunne overtuiging verlaten of ver loochenen uit belang gelijk de meeste dompers van Aalst het hebben gedaan. De weggeloopen pater wordt nu door de liberale scribenten tot in den derden geuzenhemel verheven, terwijl zij hem, voor zijne geloofs- afvalligheid, even als alle andere priesters met hoon en smaad beje- genden Zoo schrijft de moniteur der krot verslagen. Hij liegt en liegt met inzicht, voor zijne simpele lezers moet hij liegen, 't is toch geen zonde als 't voor den domper is. Wie, waar en wanneer hebben wij of eenig liberaal blad een geleerde geklei neerd omdat hij priester was. M. Renard is nu voor ons dezelfde geleerde als voorgaand, we hadden de eer hem te Aalst te ontmoeten en hoe wel priester eerden wij in hem den leeraar dien we door en bij onzen be treurden vriend Jan De Windt hadden leeron kennen. Voor de verheve schrijvers van Den- derbode iB dat anders en M. Renard heeft als geleerde veel van zijn waarde verloren omdat hij niet gelooft aan de gekke vertelsels van.... den appel het vijgenblad enz. Zou M. Renard met al zijn onbe- twistbaar verstand van mineralen kasseisteenenkeien enz. door eige- ne kracht een enkele kei kunnen doen levend worden hem volksvertegenwoordiger willen enz. enz. M. Renard zal gelijk vroeger zijne studiën en lessen voortzetten en zich weinig bekommeren om het gehassebas der dweepers die gebaren aan kleddens, weerwolven, Bpoken, lange mannen, fooveraars, heksen en andere flauwe kul te gelooven. Waarom willen hoestsn als ik openlijk waar borg dat de met kleurloos teer en tolubalsem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest. Het iB bet snelste, zekerste en aangenaams te borstgeneesmiddel. De Siroop De Pratere verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen in alle apotheken en in het Algemeen dépot, A. De Praters Oostexde. Iemand die M. Renard van zeer nabij kent, zegde ons, dat, buiten zijne onbetwistbare grondige ken- nis van mineralen, delfstoffen, kas- seien en keien het overige zijner geleerdheid maar een mager beestje is...» Dus... vermits M. Renard zich nog niet had bezig gehouden mat de studie der.... keien, toen hij de priesterlijke wijding ontving, mogen wij daaruit be sluiten dat er velen priester worden gewijd wier geleerdheid maareen mager beestje is. Van dezulken kan men licht begrij Wij lezen in het bijvoegsel van 't V«lk»belang van Zaterdag 30 Maart, het verslag van het congres gehouden te Geut door do studenten, oetrekkelijk de vervlaamschiag der Gantsch® Hoogeschool. De redevoering van M. Lefhvre haudolt over de vrees van ontvolking en luidt nagenoeg als volgt liet eenig ernstig bewijs, dat men op dit oegei.blik nog doet gelden teaen het oprichten cener Vlaamscbe Hooge.sohool is de ontvolking. Dit schijnt voor velen een toorerwoord te zijn cu nochtans is bet even onbeduidend als de andere ingebrachte grieven. Oize tegenstre vers spreken zichzelf tegen. Wilt gij er het bewijs van hebbeu Den 5" Maart schreef de Bien Public Nous sommes p >urce mouve ment, paree que se serait la uiort saus phra- 8 8. n En rien 7" Maart sclireef diezeltde Bien Public Toute la jeuDesse des Fiandres ira a Gaud. De noodzakelijkheid van de kennis van het Vlaauisch wordt grooter en grooter en meer dan een beklaagt het zich bitter die taal, ge durende zijnen leertijd verwaarloosd te heb ben. We vinden hiervan het schoonste bewijs in den bloei der Vlaamsche Conferenties. Me nig advocaatje, dat als student een dolle Vlaamschh.iter was, voelt zich "elukkig in de Vlaamsche Conferentie opgenomen te worden. Dit alles zegt genoeg, dat velen er naar trach ten eeu grootere kennis van onze taal op te doen. Wanneer we pn de officieele cijfers nagaan van h«t verslag der Hoogeschool voor het ïaar 1899-1900, zien we dat er ten minste 90 Vla mingen ziju op 100 studenten. We geven toe dat 10 van de studenten naar elders zonden verhuizen, wanneer de Hoogeschool goheel en al zou vervlaamscüt ijn, terwijl we van eenea kant beweren, clat ten minste 6 vau het ver lies zou gedekt worden door een aanwinst ten nadeele der andere Hoogescholen. We zouden dus eene vermindering hebben van 4 Die toestand ware zeor voldoende, wanneer ws rekening uouden met den voortdurenden aan groei van het aantal studenten Het verlies zou iu werkelijkh id onbeduidend zijn, en dat zal niet kunnen opwegen tegen de onschatbare voordeelen, welke eene Vlaamsche Hooge school voor ons volk zal opleveren. Ik bisluit met hoogleeraar Hoffman, een Luxemburger S'il y a une impossibilité, elle vieut de la volonté des hommes. Mais cette imposibilitó n'est jamais absolue et insur- montable, puisqu'on peut changer la volonté en éclairant l'intelligence. C'est ce que je tons engage a faire. Rust is zoo onontbeerlijk als drank en spijs. Na een week zwoegen en Blaren is de rustdag ons dan ook allen welkom en er is geen mensch, die aan een ander een dag verpoozing na zeven dagen ar beid zou misgunnen. De klerikale penneknechten weten te vertellen, dat de geuzen de vijanden zijn van de zondagrust. We moeten aan on ze lezers niet zeggen hoezeer ze liegen, de vraag is maar te weten of de volstrek te zondagrust in Belgie kan ingevoerd worden. Men zal de genzen niet verplich ten naar de mis te gaan (dat zal misschien komen) wawelt, de scribent van Dender- bodemen zal hun zelf niet verbieden te pen dat ze gelooven aan de historie van I weiken, maar tij mogen hunne werklieden van n{et verplichten des zondags te werken. Lap dat zal de geuzen leeren dom per worden, want mogen de geuzen hunne werklieden niet verplichten dea zondags te werken de dompers mogen dat wel. Gaat Aalst rond, bezoekt dea zondags 's morgens de klerikale fabrie ken, ge zult er werklieden aan den ar beid vinden. De werklieden en bedien den van het klerikaal goevernement moeten 's zondags werken lijk in de week in den atelier, aan dea ijzeren weg enz. de werklieden vau de kwezelach-* den toren van Babel, van Samson, Josua, van Jonas in den walvisch. Zoolang M. Renard geene keien kan levend makend, zal hij voor de penne- wormen van Denderbode een.... mager beestje zijn, min behendig dan de goochelaars van Farao die hunne roeden in levende serpenten herschiepen historie waaraan M. Renard weeral geen geloof hecht. De kribbelaars van den kaudeleermo- niteur verklaren dat de geuzen M. Re nard een boek willen doen achrij ven, v

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2