HET KLOOSTER 16de Jaar. Nummer 15 Zondag 14 April 1901;.. St. Lievens-Hautem. Liberale Associatie De Liberale Groep. De Kloosters. Pomp-^Nieuws. ■ws» Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen PriJS Ier Annoncen Eeklamen 76 centiemen P6r Vonnissen op de derde bladzijde r l frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee rnetu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden. •WOjtdj't Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 13 APRIL. Zondag, 14 April, ten 3 uren namid dag, groote en luisterrijke stoet, inge richt door den Werkersbond De Ware Vrienden ter eere van den Baljuw der Maatschappij, Prosper Haegeman. 't-Zal feest zijn te St. Lievens-Hautem, waar de liberale Senator van ons arron dissement, M. Verbrugghen sedert zoo vele jaren burgemeester is. 't Volk zal ernaartoe stroomen. Vrijzinnige Wijkclub 't Zonneken. Op ZONDAG 14 APRIL aanstaande, ten 7 uren 's avonds, Algemeeue Verplichte Ver gadering voor al de ledeu ter herberg van J. B DE PIERRE, Geeraardsbergschesteen- weg, op boete van 10 centiemen. Orde van den dag Bespreking en vaststelling van den dag waarop men de Rouwkroon zal dragen naar het graf van onzen diepbetreurden overleden Vriend en Voorzitter den heer Frans Verbeken. De Voorzitter, C. DE STOPPELEERE. van het kanton Aalst. De leden zullen vergaderen Maandag 15 April aanstaande, ten 8 1/2 uren 's avonds, ten lokale De Graaf van Egmont. Orde van den dag 1. Mededeelingen. 2. Ontslag van den Voorzitter. 3. Vollediging van 't Bestuur. 4. Propaganda voor A. S. en E. V. De liberale Senators eD Volksverte genwoordigers hebben een groep ge sticht met het doel eene parlementaire werking aan te vangen om het Zuiver Algemeen Stemrecht en de Evenredige Vertegenwoordiging te doen zegepra len. Een vijftal van die heeren hebben de de verklaring ten voordeele dier her vormingen nog niet willen teekenen. Waarom ze niet wilden is een raadsel. Al de liberalen op weinige uitzonde ringen na zij overtuigd, dat er slechts een middel is om de nadeelige woelingen door P. S. Gabriel Ik was een geprostitueerde (Ia den begin heeft ze de hand gelegd op haar moeders arm). Ik heb op me zei ven gespuwd, op mijn eigen voorhoofd het brandmerk ingeslagen, mijn oogen doodgestaard en geproefd, gewroegd in mijn eigen en ik heb gedronken. (Zij schopt met haar voet voor zich, woest, alsof ze haar eigen lichaam wegwierp) Moeder Overste (verschrikt). Overdrijving, gespannen 1 Gabriël (beziet haar) na enkele oogenblikken Overdrijving, moeder, neen 't is zoo Maar ik heb geen liefde gekend. Ik wist niet eens wie mijn vader was, wie mijne moeder wie mfjne moeder, wie zon zij mogen geweest te vermijden welke het onafweerbaar gevolg zijn van schandalige wetten en misbruiken, het is het verfoeilijk meer voudig stemrecht af te schaffen en te vervangen door het zoo eenvoudig, de- mokratisch Z. AS. met E. V. Die achterblijvers zullen wel tot in keer komen. Ze zuilen niet vergeten dat zij de mandatarissen zijn van de liberale partij, de vertegenwoordigers van al de liberalen van het land. In deze kwestie dus moeten ze rekening houden van de meening en den wil hunner partijgenoo- ten en niet alleen van hun eigen goed vinden. Waarom raadplegen zij de liberale groepen niet In geheel Belgie zijn er geene drie liberale vereenigingen, welke niet met eenparigheid een wensch zouden stemmen ten gunste van Z. A. S. en E. V. en het vraagstuk is belangrijk genoeg om eene raadpleging van die vereenigingen te wettigen. Wanneer na die raadpleging, de ach terblijvers nog niet van zich zouden kunnen krijgen het eenvoudigste boven het eerlooiste te stellen en 't progamma hunner partij met kracht te verdedi gen, zouden ze daarom niet onwaardig zijn, alie meeningen verdienen eer bied, maar ze zouden moeten beseffen, dat ze in zake van stemrecht nog slechts zich zelf vertegenwoordigen in de wet gevende kamers en het in zulk geval maar beter ware plaats te ruimen voor anderen, welke dezelfde bezwaren niet zouden hebben en wat anders zouden vertegenwoordigen dan eigen koppig heid. Alle liberale kringen zullen weldra, overeenkomstig hun progamma, voor de verwezenlijking van het eenig en recht vaardig kiesstelsel in 't strijdperk tre den en in dien strijd degenen medesle pen die tusschen de aanvoerders dien den post te vatten in plaats van in de ambulancies, die men in een politieken veldtocht maar achterlaat. Vrank en vrij moeten onzen kamp wezen, onder de blauwe vlag. Geen twijfel Geen kbaki dat brengt slechts voordeel aan de tegenstrevers. Blauw, helderblauw en voorwaarts voor de rechtvaardigheid, voor Z. A. S. en E.Y. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt dia uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. zijn, die het hart had mij te verlaten, was dat een moeder, kende die wel de liefde, de moe derliefde (dit meer in zich zeiven gezegd) De Moeder-Overste bedekt haar gelaat met haar handen. Gabriël (meer tot d« Moeder-Overste). Men heeft me gezegd, moeder, dat een vrouw me op den drempel vau hen, die mijne pleeg ouders werden heeft neergelegd ar is een vloek op mij geweest van als ik ter wereld kwam De Moeder-Overste schreit zacht. Gabriël. Zie heel dat leven, moeder, heel dat leven, zonder liefde, klein zijnde zonder vader of moeder, zonder huis. Wie deed mij naar bed Wat gaf mij het maal Wat wekte mij On- verscüilligheid, iets vreemds, iets dat me eenig maakte, meer dan wees, verlaten en hard, hard, hard met mijn hartstochtelijke natuur, van liefde droomeud en geen liefde kennend. Ik was gevloekt van in den beginne. Moeder-Overste. Mijn kind 1 Wee den eenzame zegt de profeet, maar toen bestouden er nog geene kloosters, want hij zou er voorwaar nog hebben bijgevoegd Wee hem die zijne bestemming vergeet. De man is geschapen om man te zijn en va der te worden, de vrouw om moeder te we zen. Die zulks loochent, loochent de natuur. Alles wat bestaat heeft zijn doel en bestem ming en de geioovigeu zouden de eersten moe ten zijn om degenen af te keuren, die hunne bestemming verloochenen en aldus de wet der natuur, de wet van God met voeten treden. Van dat standpunt beschouwd zijn de kloosters onverdedigbaar en de kloosterbelof ten onzedelijk. Maar op maatschappelijk gebied zijn de kloosters ook niet meer te verdedigen, want behalve zij het slechte voorbeeld geven van gemakszucüt, verbreking vau familiebanden, verwerping van het huisgezin, worden zij eene plaag op stoffelijk gebied voor boeren, nering doeners en werklieden. Allerlei oedrijven worden door de paters uit geoefend in voorwaarden waartegen niemand kan concureeren ze bedelen, preeken, stoken- brouwen, boteren, bakken, wijden water, ver jagen den duivel, onttooveren de kinaeren, spelen waarzegger, oefenen de kwakzalverij uit, timmeren, smeden en palmen, palmen al les binnen waar ze aan of bij komen. De nonnen doen voor hunne broeders in Christi niet onder ze wasschen, plasscuen, strijken, naaien, verkoopen zijde, linnen en garen, maken kant, keurslijven en handschoe nen, buiten de kinderen uit, bederven de loo- nen, spelen aebterwaarster en koopen, koopen dat het eind er aan verloren is, Uitgestrekt zijn hunne rijkdommm in gron den eu gebouwen, maar nog grooter zijn hun ne schatten in roerende goederen. Vijfjaren geleden ten gevolge van den brand in het klooster der cellebroers te Leuven vond men in hun coffre-fort 4 miljoen franken. Op verbazende wijze groeien de schatten der kloosters aan. Hoe kan 't anders Alles komt er in, niets gaat er uit en op alle wijzen wordt er geld gesmeed, tea nadeele van neringdoe ners en werklieden of werksters. Wilt ge oen voorbeeld nog We spraken in een vorig nummer van het handschoenmaken. Een groote handelaar in handschoenen heeft eenige duizenden pareu handschoenen te ma ken, hij wendt zich tot een handschoenmaker van de omstreken van Niuove, die een huisge zin heeft en een behoorlijk loon aan de werk sters wil betalen, hij moet natuurlijk ziju prijs stelleu in evenredigheid. In 't klooster krijgt de handelaar dat werk aan veel minderen prijs gedaan en de hand schoenmaker moet insgelijks zijne prijzen en de loonen verminderen wil hij bestellingen be komen. Bezie eens goed eene fijne lederen hand schoen, waarde lezer, wolnu om er zoo een do zijn paar te maken ontvangt de werkster 1,75 f. dat is 7 eeutie nen om eene handschoen netjes te maken, zonder kreuk of vlek, zonder de minste feil. Beeld u in wat zoo een slavin, dan op een Gabriël. (Na enkele momenten, wat kalmer weer en dringend). Laat haar gaan, moeder, laat zuster Brod gaan. Die beelden van uw godsdienst, uw Je sus, uw heiligen, die ge vereert, zij kunnen een heel hart niet vulleD, 't is koud, onver schillig, de liefde van een warm eD kloppend hart. Kent gij dat gevoel niet, moeder. De Moeder-Overste. Mijn kind 1 (snikt), Gabriël. Ik heb er altijd vaD gedroomd, nooit gekend. Dooreen wellusteling verleid, ben ik gezonken dieper en lager tot een veil aas,.... wie kan me redden.... Uw Godsdienst voldoet me niet, levende, behoeften, zooals Johan, doorkruisen mijn ziel, liefde, liefde, dorst naar liefdeIk ben gevloekt, gevloekt van in den beginne. De Moeder-Overste. Mijn kind mijn arme Carolien, vergeef mij. Gabriël (schrikt, een stap achteruit). Die trekken, Moeder dag aan zulk werk verdienen kan. En, da$ heeft ze weer te danken aan de kloosters, Eq die doodende concurentie wordt gevoerd; op elk gebied der vrouwelijke werkzaamheden,.. Het moet ons dus niet verwonderen, dat in, schier alle landen al de niet wettig verklaarde, kloosterorden worden ontbonden, en de her- keude verplicht worden, zich naar de wet te, voegen. In Frankrijk, in Spanje in Portugaal overal behalve in Belgie, wordt er p,aal en p,erl^ gesteld aan de ongehoorde voorrechten welke, de congregatiën genieten. In Portugaal zijn de parochie-priesters da hevigste vijanden van paters en nonnen en het katholiek blad «Le Patriote verklaart zopder. omwegen, dat ze zich te ver hebben gewaagd en ze ook in B.elgie wel zouden doeq wat yoor- zichtiger te zijn. We zullen niet naslaan in dit artikel ten ge volge van welke omstandigheden broeders en, zusters achter die dikke muren in dat sombere, gebouw te recht kwamen, waar het er soms, zeer leutig gaat, volgens beruchte processen, ons hebben geleerd, we hadden enkel den stof; felijken kant in 't oog en meenen genoeg be wezen te hebben dat de kloosters in dat opriohf. eene ware plaag zijn in de samenleving. 't Is dan toch waar, het pompiers-, korps van Aalst heeft eindelijk de te, lang; verwachte stoompomp, \yqa,rYOO,r. 6500 franken geschreven staa,n in hefj, krotverslag van 1899 Proficiat. Maar nu rijst eene andere vraag op. Is onze waterinrichting wel zöö, dat da, stoompomp geheel de stad door, rae^ goeden uitslag benuttigd zal kunqeq worden Die vraag moet ontkennend wordoq beantwoord. De brandputten zijn niet, talrijk genoeg en de bestaande zijn tq klein en zijn daarenboven niet voorzieq van genoegzaam water. Ü9 aankoop der stoompomp is dusf niet voldoende, eene reeks werkeq moeten uitgevoerd en daarenboven eeq bestendige dienst ingericht worden orq eene leemte te voorzien, zooniet za| men in vele gevallen van brand weinq*. of niets met de stoompomp kunnen doen. Zal men de noodzakelijkheid daarvqq inzien? Zal men begrijpen, dat de uit; gave van 6500 fr. voor de stoompomp er andere vergt voor werken tot verbe tering van de brandputten, of tot het daarstellen eener waterleiding. Welnq indien men het niet begrijpt, zal mep weldra de gegrondheid dier opmerking gen moeten erkennen. Wel wordt er over het leggen eeqep waterleiding gesproken in de stad gq De Moeder-Overste (opent haar armen). Gabriël (nog een stap achteruit) (woest). Ik ben geen moeder Ik heb geeu moeder j 'k ben gevloekt van in den beginne De Moeder-Overste (valt dof neer op den grond), Gabriël (terwijl zij heengaat). Ik heb geen moeder. (Nonnen komen op den val, rerschrikt aaq heur celdeur zien, verschrikt). Een Non. 't Is Moeder-Overste (klagend scharen zji zich om de Moeder-Overste, nemen haar op eq dragen haar in haar cel. 't Gordijn yalt. Het Werkvrouwtjo' (heeft heel het fooneel bijgewoond, ongezjeq met schrik, angst, verbazing, soms eens onder; lijnd door een gesmoorde uitroeping yaq schrik Was dat'tgeen ik mij voorgesteld hqd. O God 1 Josef enz).

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1