Nummer 17 Zondag 28 April llTdi. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR R O R I Q U E De Wipplank, Nog Twee. Weidt mijne Schapen. 16de Jaar. Abonnementsprijs iHotr den buiten vooröp betaa!baar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58AALS1. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukregel. Prijs der Annoncen jj,eklamen 75 centiemen Vonnissen op do derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 27 APRIL. Yao de voordracht van Eugeen De Grave, hebben verscheidene deeleu ons bezonder getroffen. De handelwijze der fransche officieren als rechters optredende toont aan hoe in sommige kringen beschaving en hu maniteit van geener beteekeuis zij» hoe het fauatism en in de eerste plaats het militair fauatism alle menschelijk- heid uit de harten rukt en de menschen tot monsters herscuept die alles opoffe ren aan den Moloch, aan de tucht en de prestige van het leger. Is hij nog mensch, hij, die tot een be schuldigde zegt arme jongen, ik geloof dat Gij onschuldig zijt, maar wat is er aau te doen we moeten u veroordeelen. We gelooven niet dat het zedelijk verval onder de Belgische officieren, dat peil heeft bereikt, Eugeen De Grave, zegde het ook geen Belg zou iu staat zijn op zulke dierlijke wijze afstand te dóen van zijne zelfstandigheid en uit slaafsche onderwerping een man tot de dood en de eeuwige schande te ver- oordeeleu, welken hij onschuldig ge looft. de Veroordeelden er als echte verdoem den hebben te doorstaan. Dc fransche uitgave van het werk kost 3,50 fr. de Vlaamsche 2,50 fr. Te bevragen bij de bestuurleden en boden van den Cercle Littéraire en van den Liberalen Werkmanskling. Toen de gebroeders De Grave ter dood waren veroordeeld, werden on- middelijk voetstappen aangewend om zoo niet hunne volledige vrijstelling, dan toch, de verandering der doodstraf in eeue andere straf te bekomen. Ook bij den kouiug der Belgen werd er aan- gedrongen, opdat hij zijn invloed ge bruiken zou om de strafveraudering te verkrijgen. Die hooge tusschenkomst werd niet verleend ona de kroon niet bloot te stellen aan eeue weigering. Hetgeen de koning der Belgen niet wilde doen voor twee Belgen, werd voor hen gedaan door een vreemden vorst, door den koning van Zweden, die van den Voorzitter der Fransche republiek de wijziging bekwam der doodstraf in levenslangen dwangarbeid op de galei. Katholieke bladen, zoo besluit De Grave zijne voordracht, hebben uit de lezing van mijn boek opgemaakt, dat mijn broeder Leonce als een geloovige Christen is gestorven. Ik geloof dat ze zich bedriegen Op de galei, in die fransche hel van levenden, gelooft nie mand, niemand aau een God, noch de schuldigen die te diep zijn gevallen om nog eenig Ideaal te hebben, noch de galeiwachters die lager en ellendiger en vooral beestiger zijn dan de grootste schuldige ouder de galeiboeven, noch de onschuldig veroordeelden, die in dat oord van zedeloosheid en vermaledij- ding hun eigen geest en gemoed voelen teleur gaan en niet kunnen gelooven dat er een Opperwezen zou bestaan, dat zulke gruwelen zou willen gedoogen, een Vader die zijne onschuldige kinde ren aldus naar ziel en lichaam gevoel loos zou laten verdelgen. We denken niet, dat er ooit een boek werd geschreven, waarvan de inhoud het verhaal der folteringen van twee onschuldigen een krachtiger pleidoo is tegen de barbaarsche instellingen welke nog in sommige landen bestaan. Men moet het boek lezen om eenigzins te beseffen, wat al schrikkelijke gebeur tenissen de wereld der galeien ziet ont- jollen, en welke ondenkbare smarten 't Is lang, heel lang geleden. In de Wetgevende Kamers zaten mannen als Fière-Orban, Bara, Goblet d'Alviella, Rolin-Jacquemyn8, Ferón, Hardy-le Beaüliou, llouzeau de le Haie, De Keickhove, Vauder Kiudere, Robert en eene heele schaar nog» liberalen \an het echte bloed, mannen die de banken niet omsmeten, met geen papierballen gooiden, met de vuisten niet op de lessenaars trommelden mannen die niet scholden als visebwijven, do vuisten niet balden als bezete nen en niet vochten als straatkapoenen, maar die kalm en hardnekkig bet hoofd bodou aan bet klerikalism en paal en p"tk wisten te stel len aan bet al-bedervend fanatism. 't Is lang, heel lang geleden. Ons Parlement gelijkt thans aan een oord- jesscbooi vol kwajongens waarvan er velen, als ze geen haagskeu kappoo, slechts ter zit ting komen om fratsen te vertoouen ol om gratis hunne briefwisseling te houden. Wie nog geene zitting van ons parlement beeft bijge woond, moet eens de reis wagen bij de be spreking van een punt van eenig belang er wordt geroepen getierd, gevloekt, getempeest, de deksels der lessenaars worden kletterend neergeslagen, opgeheven en weer open I rukt. Wie 't nog niet gezien heeft zal verbaasd opkijken en zich gewis afvragen of het zoo i8 dat wijze mannen voor het volk de wetten ia- brikeeren, of die uiaunen de natie voor den aap houden en geheel en al vergeten voor wie en door wie ze daar gekomen zijn. Vroeger werden er redevoeringen uitgespro ken die gretig gelezen werden in het land en in den vreemde, redevoeriugen welke met aandacht werden aanhoord zelfs door tegen voor het volk van geener beteekenis of waarde j kon zijn. Alzoo zijn we eevalDn onder het klerikale juk Het volksonderwijs is verwoest, het fana tism en de schijnheiligheid zijn overal ingeslo pen, de belastinnen zijn vermeerderd, de open bare diensten zijn ontredderd, het leger 18 ontzenuwd, de kieswet der vier eerloosheden is door de klerikalen ingevoerd, kazakkeerderij troont in allé besturen, de partijdigheid wordt beloond, de inkwisitie woedt erger dan ooit. En wat de vastberaden, kalme liberalen ze ker zouden verhinderd hebben ia gebeurd, schier 20jaren zijnde dompers aan 't roer en al hunne euveldaden hebben ze straüeloos be dreven. Langzamerhand is het Belgische volk onver schillig geworden aan de ontzenuwende king van het klerikalism, wat geett het dat de scholen worden gesloten, dat het ouderwijs te niet gaat, dat de onverdraagzaamheid al er ger en erger wordt, wat geeft het dat de staat in zijn eigene scholen, de verachting voor onze grondwettelijke vrijheden laat aaupredisen Wat geelt het in een woord dat het Belgische volk zedelijk en verstandelijk vervalt Vroeger hadde de politiek der wipplank, de klerikalen reeds lang van het roer doen tuime len... maar dat is lang, oh zoo lang geleden. Het klerikalisme is geen maatschappelijk vraagstuk. Terwijl in Europa de volksgeest ontwaakt, terwijl overal elders het volk bewust wordt, dat juist het klerikalism het eerste maatschappelijk vraagstuk is onzer dagen, ter wijl de auli-klerikalen 111 Spanje, Portuaaal, Oostenrijk, ja, overal den vijand aauvallen, ziuüen wij immer dieper iu den poel. En de nieuwe mannen, de volksverlossers van 't socialisme vinden het goed, 't is hun ge noeg het collectivism kunnen verkondigen, ontleend aan het klerikalism, dat voor hen maar bijzaak meer is. De wipplank, de openbare opinie, was vroe ger voldoende om een klerikaal goevernemant iu 't zand. te doen bijten. Maar dat is lang zeer lang geleden, de groote schreeuwers hebbeu dat verauderd. strevers, en die indruk maakten op eene par tij, wier werkingen immer het licht hebben geschuwd. Maar 't is lang, zeer lang geledou. 't Was iu den tijd toen het klerikalism werd gekortwiekt telkens het te hoogmoedig werd en de macht van den domper over het vrije Belgie wou drukken, 't was in den tijd toen er nog paal en perk werd gesteld aau de karak- terdoodeude invloed der dwetperij en doin- porij Maar ziet ge, dat voldeed sommige manuen niet meer, de strijd tegen het klerikalism, was maar bijzaak, hij heeit lang genoeg ge i duurd, het moest nu eens en voorgoed gedaan zijn met de politiek der wipplanken leve de politiek van den buik. Lang genoeg had de af wisseling van liberale eu klerikale politiek geduurd, daar moest een einde aau komen. De nieuwe mannen, de socialisten waren het beu, wat gaf, oi wat geelt huu het klerikalism Liberalen en klerikalen was dat niet hetze.tde, en zouden de nieuwe mannen, in vele gevallen zelfs niet liever voor de klerikalen stemmen dan voor de liberalen. Weg dus met do wip plank. Zij is weg de wipplank. De nieuwe politiek heeft de klerikale partij versterkt eu sedert de socialisten met al huu geschreeuw en getier iets zijn gewordsn io cIöq lumltj) is dö klörikalö partij gausch alleen meester. Wat geeft hot de socialisten. Schier twintig jaren lang bezitten de kleri kalen de oppermacht en aanschouwt huu werk 1? De volkswetten door de liberalen gestemd de hervormingen door hen ingevoerd werden niet geacht. De afschaffing der octrooirechten, de inrichting der spaarkas, de verbetering van het onderwijs, de inrichting der lijfrent- kas, de afschaffing der verplichte werkboekjes, van het art. der wet waarbij de baas altijd geloofd werd, de uitbreiding van het stem recht, al die demokratische maatregelen wer den voor niets geteld. De strijd tegen het klerikalism werd als on nuttig beschouwd eu de socialisten fiepefl op alle tonen, dat die strijd voör üdt ldud fldöü De liberale volksvertegenwoordigers van Gent MM. Braun en De Vigne ver klaren, dat zij met twee handen gelijk ue afschaffing van het meervoudig stem recht, van de wet der vier eerloosheden zullen stemmen. Ze voegen erbij dat tUBschen het schandalig meervoudig stemrecht en het Zuiver Algemeen Stemrecht de twij fel onmogelijk is eu dit laatste zonder aarzeling moet verkozen worden boven het knoeiersstelsel der twee, drie en vier stemmen. We juichen die verklaringen toe, maar vragen ons dan weer af waarom hebben die twee liberale kamerleden zich dan niet aangesloten bij den groep der liberale linkerzijden ten voordeele van Z. A. S. en E. V. Denken zij iets beters in de plaats te stellen van het hatelijk meervoudige stelsel Dit ware zich onnoozel weg illusies maken, want de zaken zijn zoo ver gekomen, dat er geen middeuweg te kiezen valt. Als het stelsel der eer loosheden verdwijnt, kan het alleen vervangen worden door het Z. A. S. Dat is onvermijdelijk. Waarom dan niet meegekampt om het onrecht te doen verdwijnen. Her- plaasteringen van het bestaande zijn onmogelijkplaasters houden op geen verrotting, half-demokratische kieswet ten hebben geen kans het land te bevre digen het eenige rechtvaardige stelsel Z.°A. S. met E.V. kan alleen voldoening schenken aau de openbare opinie, aan de eischen van het volk. Het meervoudig stemrecht is ook Algem. Stemrecht, maar zulk A. S. is slechter dan het cijusstelsel, slechter vooral dan het bekwaamheidsstelsel, want het is valscher, bedriegelijker en schijuheiliger dan de verdwenen kies stelsels. In het land der blinden is de eenoog koning, zegt bet spreekwoord en dat mag waar zijn, maar in een land van grondwettelijke gelijkheid als Belgie, mogen geeue politieke blinden of eeu- oogen geduld worden, geene verstoote- nen nevens bevoorrechten, politieke ge lijkheid moet er zijn voor alle Belgen, elke man zijne stem, eene stem voor eiken Belg. Waarom willen de heeren, die tot nu toe voor Z. A. S. met E. V. niet hebbeu willen ijveren, zulks niet begrijpen, waarom doen ze niet mee om de hervor mingen te bekomen welke ze beter ach ten, dan de bestaande bedriegerswetten, en die er toch komen moeten, waarom strijden ze niet mee om tot de oplossing te geraken welke onvermijdelijk en waarvan de voortdurende verdaging voor 't land goeds kan te weeg brengen. Weidt mijne lammeren, weidt mijne scha pen... zoo sprak ons J^sus tot deu apostel Pe trus, hem aldus aanstellende tot het opper hoofd der geloovigea, tot herder van de kudde. Weidt mijne schapen, sprak hij ook lot der apostels opiolgelingeu, de prinsen der Kerk die thaus bezouderlijk de herders zijn der kudde, om die kudde te scheren. Monseigueur Guérin, apostolische protouo- taris, prelaat van Z. H. den paus van Rome was die woorden indachtig, eu weidde da schapen met veel zorg, hij gaf benedicties, af laten eu dies meer met heele karreviuchten, maar wist daarbij zooveel aan de kudde afhan dig te makeu dat bij leefde als een pacha, paarden, koetsen, meiden en knechten had met de vleet. Monseigneur Guérinzette allerlei onderne- miugeu optouw waarin hij inschrijvingen vroeg eu gelden ontving welke zouden terug betaald worden, maar waarvan de inschrijvers geene duit meer terug zagen. Er waren allerlei on dernemingen waarvan de ernstigste, zoo soiled was als de ontginning der botergroeven in de maan. Weidt mijne schapen Monseigneur Guérin weidde de sciiapeu en schoor ze meer nog hij rukte 't vel mee af eu dan begounen de domme schapen te blaten. Op 't gerucat kwaui moeder Justicie kijken aan deu hoek der straat wat er gaande was, zag dat Monseigneur zinnens was de schapen niet allen te scheren eu te villen, maar gelieeL op te eten ea zond pakkem ins die den prelaat van den paus te Chateauroux vastgrepen en hem als aftruggelaar in den bak duwden. Weidt mijne schapen! Men schat de som metjes door dien pauselijken prelaat verkis- kast op 4 miljoen franken. Och arme de martelaar 1 Toen we de razende artikels van Pollestant ontkleeden en aanhoudeu, dat de geloovigen van dat soort God tot gendarm verlangden schreef lJenderbode niemand kan toch be twisten, dat de schrik van gendarmen beletsel is voor vele misdrijven. Wij betwisten dat niet inderdaad, maar we zeggen, dat er voor brave lieden geene gen darmen hoeven te zijn, dat zij die het kwade slechts laten uit vrees voor de harenmutsen, of zij die het goede maar doen uit winstbejag, niet degenen zijn die het meeste achting ver- '^De'kathalieke, zoomin als't is gelijk welke godsdienst is een hinderpaal voor de schurken het geweten staat boven welke belijdenis het ook weze. Monseigneur Guérin die thans voor zijne eer lijkheid op 't droog zit bewijst ouze bewenug. Tndien eii ekstaroogen aan de voeten hebt die uveal doen lijden,gebruikt de B*'3e® van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doeü verdwijnen 1 fr. de doos. I llCT.rtMFu«*'»jgc •i

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1