LIVINA Zondag 12 Mei 1901. Onderstandspenning. Pompiersfeest. Wikings en Noren. 't Gaat goed. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs '£n bulten voorop be,aalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Priis der Annoncen GewMle' 15 c6ntiemen per drukregel. rriJS oer Annoncen jjekiamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 11 MEI. Omdat de Liberale Werkmanskring nog eens naar Oostende zou gaau 0,25. Voor de genezing van mijn zusterken 1,00 Omdat de pompiers hunne stoomspuit zou leu krijgen voor kermis 0,10. Omdat de meimaand zoo wel begonnen is 0,10. Zeg, Pierkon, hoe is 't met den boog 0,10. Schiet ge nog goed en hoog 10. Hangt ge nog zooveel aan den toog 0,10. Omdat ze te Doekes zooveel lawijd maakten na den souper 0,18. Ter nagedachtenis mijner moeder 2,50. Mil le ken Meert is reeds zes maanden dood, 't is of H maar van gisteren was 0,50. Voor 't wei- gelukken van het feest der pompiers 0,20. Omdat het kuischen van een goot zoo verdom- melijk veel kost 0,05 Omdat de garde civiak nooit naar den oorlog zou moeten gaan 0,15 Omdat bet met de kermis goed weer zou ziju 0,25. Oscar, Oscar, ik zeg het u, die met bet zweerd slaat, zal door het zweerd vergaan 0,10 Te Aalst liever Turksch dan paapsch 0,10. Hij meende dat hij 't polleken vast had van L... en 't was de hand van de baas 0,25. Weg, Weg, Weg. Waarom omdat FLrensken den depêchendrager komt 0,10. Waarom wordt er zoo weinig rucht baarheid gegeven aan het pompiersfeest der aanstaande kermis Waarom wor den over dat feest geene bezonderheden medegedeeld aan al de nieuwsbladen van de stad Waarom is 't alsof ineens al den ijver en al den goeden wil voor het welgelukken van dat feest verzwonden ware Worden er stokken in de wielen ge stoken Toch door onB niet. Wij heb ben ons best gedaan om er alle moge lijke openbaarhei 1 aan te geven. Wij hebbeD onze bijtreding toegezegd en woord gehouden. Wij hebben getracht om voor de kermis iets puiks te beko men. Wij hebben ons tot nu toe er niet over beklaagd geene de minste officieele mededeeling te hebben bekomen. De katholieke gazetten van de stad reppen er om zoo te zeggen geen woorde ken van, zij die nochtans in't geheim zijn der goden, en Dendergalm die van den beginne af over het ontworpen feest Bchreef, de inrichters aanmoedigde, zij ne medewerking verleende ontvangt niet de minste inlichting. Wat wil dat zeggen Zal het pom piersfeest een klerikaal feest zijn of een volksfeest Gaat men weer gelijk vroe ger geene rekening houden van de li beralen Het ware dwaas boven mate. Het is zeker dat tusscbeu de deelnemende brandweermannen zoovele (en misschien meer) liberalen zullen ziju als klerika- len het is zeker dat die deelaemers naar Aalst komen zonderde minste po litieke achterdocht en alleen om het feest mede te vieren van vakgenooten, die hunne lichaamskracht en behendig heid ten dienste stellen van al wie in nood verkeert. Onrechtstreeks dus vernemen wij dat reeds een dertigtal korpsen Lunne deel neming hebben gemeld, waaronder een tiental korpsen met muziek dat daa renboven nog Verscheidene andere maat schappijen afvaardigingen zullen zen den en men zich bijgevolg aan iets puiks mag verwachten. Jammer is 't, (indien het waar is, ver mits men hedendaags niets meer mag gelooven) dat de feesten zich bepalen zullen bij een luisterrijken optocht en er geene oefeningen plaats hebben, welke nochtans ieder maal en overal zooveel bijval genieten. Dat ware waar lijk te betreuren. Dit zal toch niet be letten dat het feest belangwekkend en prachtig kan zijn, het zal eene gelukki ge afwisseling zijn in al hetgene wij hier in Aalst te zien krijgen. De inrichters willen, meenen wij, dat het pompiersfeest een feest zij buiten alle politiek, maar dan moeten zij ook in dien zin handelen, al de bladen op de hoogte houden van de genomen beslis singen, alle wijzigingen aan 't program ma of het orde der feesten aan allen mededeelen. Hetgeen reeds moest ge daan zijn. Indien echter de partijgeest zoozeer bij de Aalstersche katholieken is inge worteld, dat ze zelfs op dergelijk feest zich daarvan niet kunnen ontmaken, is het de plicht der liberalen hunne voor zorgen te nemen opdat het feest der brandweer waarlijk onpartijdig weze. Dat het feest in alle opzichten wel gelukke, we vragen niet beter Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt dia uveel doen lijden, gebruikt de Balsem van D'Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. We schreven een artikel over 't verval van 't parlementarism. We toonden aan dat er meer gedaan werd voor den werkman in een jaar, toen nog de liberale hoofdmannen met goed gevolg bun talent ten dienste stelden van ae volkszaak, zonder tegengewerkt te worden dooi schreeuwers en bluffers zonder princie pen, dan er nu gedaan werd sedert al die poli tieke moejiks iu de kamer toonen. De geborsten Klokke-van Elk-zijn-spel kon digt in haar nummer van zondag laatst eepe navolging af van ons artikel eD geeft daarin de volle maat van dat bluffers talent ten beste, Door de liberalen of onder liuunen invloed werden er teu nutte vin het volk hervormingen en wetten ingevoerd van het hoogste belang de afscbaliing dar oktrooirechteu, de afschaf fing der verplichte werkboekjes, de uitbreiding van het onderwijs, de trapsgewijze uitbreiding van het stemrecht, de inrichting der spaar-eu lijfreutkas, de vermindering van de brieveD- taks enz. enz. Sedert de schreeuwers in de Kamer zijn ge komen is het gedaan met het ernstig werk. De Klokke (geborsten de arme sloor) schreef het nog onlangs er werd veel voorgesteld weinig doorgedreven. Ja welhet pensioen van 9 cen ten, de loi-wet, het meervoudig stemrecht, en eene reeks andere wetten die bestaan op pa pier, als ze niet tegen het volk zijn. Sedert de schreeuwers iu de Kamers zitten worden er meer onuitvoerbare wetten gemaakt in een jaar dan vroeger in vijftig jaar Luistert eens naar de geborsten Klokke as 't u blieft Aan het hoofd van het land regeerden statige, kalme tieeren, die op plncbtigeu toon de belangen des volks besproken. Dat wil zeggen dat er nu aan het hoofd van het land wilde, botte heereu regeeren, die op spottende wijze de belangen des volks bespre ken, gelijk Elk-zijn-spel die in de Kamer het tegenovergestelde zegt en stemt van hetgeen hij aan de kiezers wijsmaakte. Toen moesten de armen wroeten van 's morgeus tot 's avonds voor hongerloonen u en maakten de armen zich rijker en barsten van overdaad. Dat wil zeggen, dat sedert de groote schreeuwer eu beloftenbreker De Backer iu de Kamers zetelt, met een troep audere lawijd- maaers, de armen ri.kelijk oetaald worden voor weinig werk en allemaal fortuin m tken gelijk de wevers van Deuderhautem en Kerckx- ken, terwijl de rijken van gebrek en armoe de barsten. De tijd der mooie redevoeringen is uit. Daar zegt de geborsten Klokke eene groote waarheid. Sedert De Backer en tutti quanti op de wetgeverszetel zitten worden er veel beestigheden verteld, de tijd der mooie rede- voeriugen die indruk maken en aanhoord wor den is uit. De Barbaren zijn evenals de Wikings en do Noren in Belgie gevallen. De demokraten dor geborsten Klokke dra- geD er dus roem op de Wikings en Noren to zijn van den modernen tijd. We geven ben daarvan akte. Toen de barbaren in Belgie vielen was er de beschaving op goeden weg. De nieuwe uitvin dingen, de ontwikkeling der volkstaal, de eer ste stappen der letterkunde, het ontstaan der steden, het verdwijnen der slavernij, alles liet den aanvang van een nieuw tijdperk voorzien.. Dan komen de barbaren, de Noordmannea verwoesten alles en wierpen West-Europa meor dau vier eeuweu terug op de baan der bescha ving. Dezelfde taak hebben de groote schreeuwers thans op zich genomen geene kalmte meer, geene deftigheid, geeDe mooie redevoeringen, geene praktische wetten meer... zij zijn da Wikkiugs en de Noren die alles het onderste boven keeren, de geleidelijke verwezenlijking aller hervormingen door hun geweld zullen verhinderen. Bluffers. Mannen die hun eigen zaakjes niet kunnen beredderen zullen nog min die van een geheel volk vooruit helpen Spoed u langzaam, zegt de wijze. Overhaasting is nooit goed. Maar standvastigheid, onvërmoeibaren ijver en vertrouwen in de toekomst kunnea veel bewerken. Welnu onze liberale vrienden van Tongeren bezitten die drie goede gaven in booge mate en ze zullen slagen in hun ontwerp, dat wordt van week tot week klaarder. Immers geene week gaat voorbij of dozijnen liberale kringen en Maat schappijen melden hunne aansluiting bij het nationaal verbond der Liberale kringen. Weldra zal er geene enkele li berale vereeniging meer zijn iu het land die niet zal bijgetreden zijn, dat is het eerst te bereiken doel. De liberalen van Tongeren hebben in een korten omzendbrief de princiepen aangeduid van het liberalism en de hoofdpunten opgegeven van het libe raal programma. De aansluiting van al de liberale kringen vau Belgie bewijst dat al de liberalen het over die grond beginselen en over dat minimum pro gramma eens zijn. Eene verklaring van grondbeginse len moet klaar zijn, kort en bondig een programma zoo algemeen mogelijk; m Een volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. 't Was in het jaar 1649. Langsheen de baan, welke van Brugge over Eerneghpm en Moere naar Vcurne leidt, stond toen halfwege Eerceghem en Moere de alou de herberg en afspanning Den Bonten Os. Het was de voornaamste herberg der omstreken ook werd ze 's zondags drnk bezocht door de jongelingen van 't omliggende. Den Bonten Os, had eene groote zindelijke gelagkamer, ruime stallingen en wagenhuizen en een ruim voorplein met links een kegelspel en rechts eene vrijplaats met prachtige linden beplant die des zomers frisch lommer ver schaften aan hen die er na de reis of de wan deling rusten wilden, of er bij kermis en hoog tij lustig dansten. De baas Haegens en zijne vrouw waren ove rigens voorkomenden vriendelijk met hunne talrijke klanten, die zij schier allen bij name kenden, zij hadden eene beminnelijke dochter welke minzaam was met iedereen maar hoe- te twintig jaren ond was en velen naar haar hartje dongen aan geen e.ikele der gewo ne bezoekers hare liefde had gescbonkeD. Livina was een perel van een meisje, eene krachtige Vlaamsche boerin, blozend als eene roos, lachend als een lentezonne eenvou dig en lief gelijk de natuur die haar omringde. Nu was het zondag. Een prachtige herfstna- middag. Er was veel volk in den Bonten Os, drukte in de gelagkamer, drukte op het kegel spel, drukte onder de linden. Livina had de handen vol om de kannen schuimende bier te bestellen en ze bloosde nog meer dau gewoonlijk, snelde van bet kegel spel naar de vrijplaats, van de vrijplaats naar de gelagkamer en wist soms niet wie eerst te bedienen. Maar ook het bier was lekker. De klanten van Den Bonten Os waren wel wat ruw, 't ware nazaten van de ontembare Keerlen en het bloed dier helden bruischte soms nog iu hen op. Ze droegen alleen kleede ren van ruwe wollen stofeene wijde broek aan de knieen sluitend, zwarte kousen, ruwe schoenen, een nauwsluitende vest met groote knoopen en een hoed welke sedert eeuwen de volksdracht was langs de zeekust gelijk het liedeken zegt van den Keerle Sin hooft met een boetkin gecapt,] tamelijk hoog, met smallen rand, De zon is langzaam nedergedaald aohter het Groenboseh, dat zich aobte? de afspanning uitstrekt, het licht in de gelagkamer wordt ontstoken, met forsige hand sluit Livina de veusterbliudeu diebt en weldra is bet voorplein ledig. Nu is het gejoel in de gelagkamer bui tengewoon. Allo gesprekken loopen over de laatste ge beurtenissen, over den vrede van Munster, de herkenning der Nederlanden als onafhankelij ke staat, de ongelukkige aanslag der Frau- scben op Oostende, de oorlog tusscben Spanje en Frankrijk, de inneming van Duinkerke, de talrijke veldslagen welke in het zuiden van Vlaanderen hebben plaats gehad enz. enz. In een hoek der gelagzaal waar een achttal van de jonasten bijeenzitten ontstaat opeens een schaterend gejoel Er wordt gezongen schreeuwt men, er wordt gezougou 1 wat kun nen de plakkaten ons schelen, we willen, we mogen zoo vrij zijn als in Holland. Zingt Wil lem, zingt maar Willem wordt zonder plichtplegingen op gepakt, door een drietal gezellen en op een atoel geplaatst. Het geroep en getier heeft al de redekave lingen overstemd, al de drinkers keeren zich naar den kant waar Willem, half onwillig op den stoel wordt gehouden en nu roept men van alle zijden ja, ja, zingt maar Willem Nu wordt al'esstilWUlemlaat een krach tig hm I hm bopren, spuwt eens op den gvond en ziugt dan. Jan Broeder. I Jan Broeder vrijt een meisje zoet, Een meisje boven maten En als haar vader niet 't huis en is Hij gaat er al wat bij praten. Hopsasa, ribedoeheda. Hii gaat er al wat bij praten Fa, la, la, 2 Het werd nu twalef van deu nacht, De klokken laidegeu alle Dat me'sje tegen Jan Broeds r sprak Ga en lees nu uw getijen Hopsasa, ribedoebeda Ga en lees nu uw getijen, Fa, la, la. 3 Mijn getijen en lees ik niet, D« tijd is al lang vergane 'k Ben liever al Dij mijn zoete lief Dan bij die broederkens alle, Hopsas 11 ribedoebeda Dan bij die broederkeus alle, fa, la, la. (Wo^dt voortgezet),

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1