ïiD ■- ÉÉT mm ss P ij- ral 11 if 0 HJy pil im P K in1 IS 11 iwg li JJ JU O .151 JJ jLTJL LIVIN A lil n w na mum*. ■fPW JM| jpl £§2üi BS* li nn YM Zondag 19 Mei 1901. gH Ten Bureele van het Blad. Liberale Werkmanskring. De Wereld door. De Kieshervorming. Rb, SMMM gggprafc. pli t:*"' Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den "buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaaibaar Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukrege1. Beklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Prijs der Annoncen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 18 MEI. Gelast men zich met het spoedig en verzorgd uitvoeren van allerlei Drukwerk zoo als Plakbrieven, Strooibriefjes, Annoncen, Bijeenroepingsbrieven, Trouw en Doodbrieven, Doodbeeldekens, Pro gramma's, Prijskoeranten, Facturen enz. enz. alles aan zeer gematigde prijzen. De uitgever neemt de vrijheid zich voor zijn keurig en spoedig werk bij allen aan te bevelen. R. VAN BRANTEGHEM, Vrijheidstraat, 68. ZONDAG 26 MEI 1901, (1° Sinxendag), ten 3 uren namiddag, in Concordia, Algeineene Vergadering. Orde van den dag 1) Mededeeliugeu en balloteering van nieu we leden. 2) De politieke toestand. 3) Maatregelen te nemen voor do aanstaan de reis. Al de leden worden dringend verzocht de v rgadering bij te wonen, dit zal de taak van den Voorzitter en van het Bestuur zeer verge makkelijken en veraangenamen. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. Kras. Een Ierseh blad Irish People werd op geschorst wegens een artikel tegen den En- gelscben koning Edward VII het zwansslacht offer van den verdwaalden Sipido. Ziehier eenige zinnen uit dat artikel Het is de moeite niet verdraagzaam te zijn jegens slaven, die eene eer stellen in hunne dienstbaarheid en geknield liggen voor den doortrapten, ouden, kaalhoofdigen vorst, voor den minnaar van al de ietwat scboone vrou wen, welke sedert 40 jaren in de Engelsche kringen verschijnen, die geknield liggen voor den English gentlemau meineedig gewor den tijdens een proces in echtscheiding, voor dien bezoedelden held van een der walgelijkste tooneelen van Nana den rotten roman van Zola, geknield voor een koning die bij zijne troonsbeklimming zijne katholieke onderdanen brandmerkt als onwaardigen.... Een volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. Jan Broeder over 'tkerkhof kwam, De preekheer kwam hem tegen De preekheer tegen Jan Broeder sprak Waar hebt gij van nacht gebleven Hopsasa ribedoebeda 1 "Waar hebt gij van nacht gebleven Fa, la, la. 5 "Waar ik van nacht gebleven ben Dat en zal mij nooit berouwen Ze dronken daar bier en ze tapten daar wijn, En ze spraken daar al van trouwen. Hopsasa 1 ribedoebeda En ze spraken daar al van trouwen. Fa, la, la. 6 Jan brooder in het klooster kwam, De inwoners badegen allen, De eene tegen den anderen sprak Jan Broeder zal worden gevangen. Hopsasa ribedoebeda Jan Broeder zal worden gevangen Fa, la, la. En wij hebben een prins dor Kerk op beide knieën zien liggen voor dat individu eeuer onnoembare afzichtelijkheid. Niet-waar 't is kras De oorlog. Do sultan van Turkije werd door den Engel- schen minister Gladstone genoemd de groote Moordenaar, het eugelsch gocvernement moet men thans Doemeu de groote Dief. De groote Dief gelukt er echter niet in het kleine buerenvolkje te temmen. De oorlog duurt maar altijd voort. Waarom zouden de Boereu den oorlog sta ken Zij hebben niets meer te verliezen, hunne hoeven zij verbrand, hunnen oogst is vernield, hun vee is gest den, hunne kindereu gedood, hunne vrouwen gevangen genomen of ver moord. Waarom zoudeu de Boeren den oorlog sta ken Zij zouden ellende vinden in slavernij, nu hebben zij ook ellende, ja maar ze zijn vrij I Oorlognrnmuuitie hebben ze genoeg, zij ontnemen ze aan de Engelscben, voedsel ont breekt dikwijls, en laatst was eeu commando Boeren genoodzaakt zich drie dagen lang te vergenoegen m«t gras. Ziedaar de helden, die de Engelscben te be strijden hebben. De oorlog zal niet eindigen of de Boeren zullen vrij zijn, of tot den taats ten toe gesneuveld. Zotte kuren. Wij hebben er reeds op gewezen hoe het ge drag der vorsten van Europa, de stelling van Lombroso bevestigen, volgens welke de uitoe fening van een onbeperkt gezag, eenen nadee- ligen invloed hebben moet op de verstandelijke vermogens der potentaten. De keizer van Düitsckland, die den auto- kraat wil uithangen, beeft in den laatsten tijd door zijne aanspraken en deden geheel den schijn alsof hij een slag, van den molen weg heeft. Nu ligt hij overhoop met zijne ministers en met de Kamers en wil zich van alles ont maken dat niet buigen wil voor zijne grillen. Te veel willen ïs op onze dagen gevaarlijk geworden voor keizers en koningen, de gevol gen van koppigheid zouden wel eens een zeer onaangenamen nasleep hebben voor de staats hoofden. De Sultan van Turkije meent aanhoudend, dat zijn paleis vol vijanden zit die hem willen vermoorden. Eenige dagen geleden schoot hij zijn revolver aiopeen bediende die hem ver zorgde, hij wilde meester zijn van de postver zendingen der vertegenwoordigers van de vreemde landen... voeg daarbij, dat hij onge veer 700 vrouwen heeft en 't zal u niet ver wonderen te vernemen dat de Groote Moorde naar zoo zot geworden is als een musch. Van Doren. Als Jan broeder dat had verstaan, Dat hij zou worden gevangen, Met eenen sprong hij de venster uit. En hij liet zijn kappe daar hangen. Hopsasa ribedoebeda Eu hij liet zijne kappe daar hangen Fa, la, la. 8 Als hy een eind wege geloopen had, Toen keek hij nog eens omme Hij riep o kap, gij duivelskap, Gij en krijgt mij nooit weeromme Hopsasa ribedoebeda Gij en krijgt mij nooit weeromme Fa, la, la. 9 Die dit liedeken heeft gedicht, En ja, ook heeft gezongen, Hij was een pater en hij heete ge Jan, Hopsasa 1 Ribedoebeba 1 En hij heeft zijn kap ontsprongen. Fa, la, la Hoewel het lied van Willem al de aanwezi gen in opgeruimde stemmiug heeft gebracht, hoewel de jonge snaken, zijne gezellen,, schalks zitten te meesmuilen en het wel uit schateren zoudeu vau plezier, omdat Willem zoo aardig ziju liedje voordraagt, toob blijft alles tot het einde der laatste stroof heel stil, Het volk is niet rijp voor algemeen stemrecht, zoo predikt men hier en ginder in de woestijn, eerst moet het onderwezen ziju, het verplichtend on derwijs moet vooral uitgeroepen wor- deD een kiezer moet ten minste lezen kunnen en schrijven. Goed gedacht, en welgezegd, maar.. Maar sedert jaren zien we de klerika- len aan het werken met eene hardknek- kigheid, eener betere zaak waardig, leggen zij er zich onophoudelijk op toe het volksonderwijs in den grond te bo ren. Zij bandelen uit eigenbelang de on wetendheid is hun machtigste hefboom. Eu zoolang zij aan het bestuur zijn zullen zij er nooit aan denken bet ver plichtend onderwijs in te voeren. Wie dus algemeen stemrecht doet af hangen van verplichtend onderwijs blijft eeuwig draaien in denzelfden kring als 'u meikever aan een draadje. 't Meervoudig stemrecht houdt de klerikalen aan het bewind en zij zullen er gebruik van weten te maken om steeds de banden dichter toe te snoeren, waarin zij ons hebben geklonken. Verplichtend onderwijs door alge meen stemrecht weze dus de leus. En spreek toch niet van de voorwaar de van 't lezen en schrijven, want die waarborg is nul. Wij kennen menigen lezer-schrijver, die door een volkomen ongeleerd meusch zou beschaamd gemaakt wor den. Lezen en schrijven is een middel ter verstandelijke ontwikkeling, maar is die ontwikkeling zelve niet. En dat middel werd nog eens door de looze klerikalen het volk uit de handen gerukt. Lezen Wie kan lezen Is het de man die wekelijks ter misse gaat daar zijnen bril opzet, zijn kerk boek opent en Da eindelooze moeite er in slaagt eenige bladzijden te spellen Weet men niet dat eene talrijke be- men wil blijkbaar geen woordje van het lui mig hekelliedekeu verliezen. Maar als het lie- jen uit is barst eene vlaag vau vroolijkbeld en luide toechuichingen uit en lustig wordt er nogmaals geklonken. Eeu nochtans zit met gemelijke tronie, het tooneel na te slaan, bet is do deurvyaarder van Ghistel, een hooghartig man, die bij d'beer van Ghistel eu Zevecote hoog staat aangeschreven en ziju uiivoerder en handlanger mag geheeten worden. Hij is maar sedert een paar jaren naar Ghistel overgewaaid, men weet niet van waar en is zeer vroom. In den omtrek alleen bekend onder den naam Monsieur Labarre Monsieur Labarre spreekt gebroken Vlaamsch. Hij schijnt ongeveer dertig jaren oud beeft een baardeloos, flets gezicht, sluik- hareu en valsche oogen. Verwaandheid ont breekt hem geenszins. Waarom komt hij naar den Bonton Os, hij die zoo minachtend op de boeren neerziet 't Is dat Livina hem onweerstaanbaar aantrekt, Reeds een paar malen heeft de gluiperd haar zijn verlangen kenbaar gemaakt, ieder maal heeft Livina zijne voorstellen slechts met een schaterlach beantwoord. Doch Monsieur La barre is stijfhoudig en bij zich zelveu herft hij gezworen de schooae Livina te bezitten. Daar zit hij thans, vei re van het weifelend licht der smouilamp in den hoek aan het ven ster en lo^rt onverpoosd naar de schooue Livi na, die friseh als eene bloem aan de toonbank volkiug nog van alle lectuur verstoken b ij ft Dat de jongens de school verlaten als ze 't eerste leesboekje binnen hebben en dat ze later geene gelegenheid meer vinden zich verder te ontwikkelen Op den buiten bestaat geene enkele volksbibliotheek en zijn de scholen voor volwassenen algemeen afgeschaft. En in de stad O ja, daar zijn boekerijen; maar vraag eens aan de bibliothecarissen welke werken meest worden gehaald. De gewrochten der grootste denkers blijven onaangeroerd omdat men ze niet begrijpt. Geen gewetensvolle schrijver kan afdalen tot de stompzinnigheid zij ner lezers. En de dagbladen Onbetwistbaar vindt men goede ga zetten in alle partijen, maar laat ons deemoedig en weemoedig bekennen dat de pers niet altijd op de hoogte isharer verheven taak. Waar men eene hoffelijke verdedi ging van beginselen meende te vinden krijgt men dikwijls grove persoonlijk heden en waar men dacht eene sierlij ke taal te ontmoeten valt men op ruwe plompheid en letterkundige misgeboor ten. De pers is dus nog het onfeilbaar red middel niet. En die toestand zal duren tot dat el ke burger volledige gelijkheid voor de stembus zal hebben bekomen. Dan zal men begrijpen hoe de ver standige ontwikkeling des volks ge paard gaat met een goed bestuur, dan zal de noodzakelijkheid van 't onder wijs algemeen worden gevoeld. Een volk, dat zijne volle rechten heeft verkregen is de ergste vijand der onwetendheid. Niets werd .uitgevonden alles kwam op zijnen tijd, en 't algemeen Stemrecht draagt ook 't verplichtend onderwijB in zijnen vruchtbaren schoot. (Oostendenaar). Indien gij eksteroogen aan de voetea hebt die uveal doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. staat nevens de de bazinne en met welbehagen naar Willetns lied heeft geluisterd. De vrome Monsieur Labarre, is wrevelig ge worden, wie weet is Livina niet in staat dien boerenzanger lief te hebben, zij die den in vloedrijken Monsieur Labarre afwijst. Hij haat diea Willem als hij aan demogelijkheid daarvan denkt en bitsig zegt hij, als de luid ruchtige bui wat bedaard is. Ikke, zek, 't is skand zoo tespot met hei lige zaak, 'tis skand ea ze moet worden ge- straft, (men vergeve ons, niet laDger de brab- beltaal van Labarre terug te geven, 't zou de de helderheid van ons verhaal veeleer nadeel doen) De landvoogd heeft strenge bevelen ge geven alle heiligschending naar verdienste te beteugelen. Die plotseliuge uitval deed eensklaps voor een oogeublik alle gelach verstommen, maar scheen door de ueustoon van den spreker en den vreemden tongval zoo kluchtig, dat-allen, Baas Haegeus de bazin en Livina inbegrepen het uitproesten van lachen, Willem riep Monsieur Labarre, het liedekeu is niet op u gij zijt toch broeder Jan niet hein V Neen, vent, als gij broeder «vaart geworden zoudt ge nooit de kap over de haag hebben geworpen, uw begrip van het leven strekt zooverre niet als dat van broeder Jan, niet-waar Wordt voortgezet. VP?" S lïS i 1 J JJ JJ

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1