LIVINA 16de Jaar, Nummer 21 Zondag 26 Mei 1901, Abonnementsprijs4 fr SQ Toor aen bu.ten j voorop betaalbaar Prijs der Annoncen per drukregeL Liberale Werkmanskring. Zondagrust. Eerlijkheid. IIATATOE. SCHANDALEN. MEETING LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden, Nee spe nee metu. AALST 25 MEI. ZONDAG 26 MEI 1901, (le Siuxeadag), ten 3 uren namiddag, in Concordia, Algemeene Vergadering. Orde van den dag 1) Mededeelingeu en balloteericg van nieu we leden. 2) De politieke toestand. 3) Maatregelen te nemen voor do aanstaan de reis. Al de leden worden dringend verzocht de vf rgadering bij te wonen, dit zal de taak van den Voorzitter en van het Pestuur zeer verge makkelijken en veraangenamen. De Voorzitter, Gustaaf LEVE AU. De men8ch heeft rust uoodig. Daaro ver ziju alle verstandige lieden het eens. Na verscheidene dagen arbeid, dikwijls zwaren arbeid, ziju de krach ten uitgeput eu die moeten hersteld worden door eene heilzame voldoende rust. Niemand zal betwisten, ten zij men met opgezetten w.l de waarheid wil bestrij len, dat 24 uren rust om de zeven dagen niet te veel zijn voor eiken werk man. Plotselings zijn de klerikalen aanha- geis geworden van de verplichte rust, doch alleen van de verplichte zondag- rust. De drijfveer huaner schielijke gene genheid voor de verplichte zondagrust, is uiet hunne liefde voor den werkman, want dan zouden zij om dezelfde reden voorstanders zijn van het verplicht ouderwijs neen ze willen door de in voering der verplichte zondagrust langzamerhand de inmenging der gods dienstkwestie in de arbeidskwestie be- werkeu en daarin een wapen te meer zoeken voor hunne politiek. De verplichte zondagrust bestaat nu niet, maar de vrijwillige zondagrust is thans omtrent algemeen. Op honderd bazen, die hunne arbeiders 's zondags doen werken zijn er negen-en-negentig, die het doen omdat ze uit hoofde vau den aard hunner nijverheid niet anders kunnen, tot dezen behoort b. v. de staat, die zijne werklieden verplicht 's zondag te arbeiden, al ziju de minis ters zeer klerikaal. De verplichte zondagrust zal dus voor zulke bazen uitzondering moeten ma ken. Een volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. Ikke zek, wat ik zek, zei Labarre woe- deud, er is nog eeue macht om de heiligschen ners ie straffen, pas op, ge zoudthet tegen uwe goesting wel kunnen gevoelen ea hij wierp dreigende blikken in het rond, zag naar Livi- na, er bijvoegende De landvoogd duldt gee- ne taveernen waar zedelooze en goddelooze liederen worden gezongen. Het rechterschap van den heer graaf van Ghistel strekt zich ook uit over Moere, Eerueghem en Zevecote. Er is sprak Baas Haegens snel geen spraak van zedelooze of goddelooze liederen, maar van eeue onschuldige scherts welke niets heiligschendend» bevat. Wij zijn geene kwezelaars, voegde Wil- Waren de klerikalen rechtzinnig ze zouden vragi-n, hetgene w j eischen voor al de arbeiders, namelijk om de zeven dagen eeu vollen rustdag, of die rustdag een zondag weze of niet. De staat zoowel als de andere bazen zou zijn personeel zoodanig moeten in richten met elkander aflossende ploe gen, dat alle arbeiders en bedienden alle weken een dag rust genieten, zelfs in die nijverheden welke 's zondags uiet stil leggen kunnen. Eu dat is het niet wat de klerikalen beoogen. In welke nijverheden willen de poli tieke lichten van Aalst de zondagrust verplichtend makeu en iu welke niet Waarom antwoorden ze niet op die een eenvoudige vraag Het is volgens de dompers eeu onomstoo- telijke waarheid, dat de godsdienst de grond slag is der zedeleer, dat er zonder godsdienst geen zedeleer mogelijk is. Vermits ze zulks aannemen komt mee tot onmiddelijke gevolgtrekking, dat de dompers alleen in staat zijn deftig en eerlijk te wezen, en alle andere stervelingen zedelooze kerels, dieven en schurken ziju en nog al meer. Als basi3 eener goede zedeleer, moet de godsdienst goed zijn, valsche godsdienst, vai- sche slechte zedeleer dat is klaar. Er is maar een goede, ware godsdienst name lijk de Christens, de christenen alleen bezitten dus de goede zedeleer. Doch onder de christenen zijn er vele sek ten Grioken, Russen, Engelschen, Luthera nen, Calvinisten, Evangelisten enz. onder al die stcten is er maar een goede, te weteu do katholieke, de katholieken alleen hebben dus het moiiopol van de goede zedeleer. Maar ouder de katholieken zelfs zijn er schakeeriugen, waarvau het verschil van strek king dadelijk iu het oog valt, de Amerikanen die vrijzinnig zijn, de christeue demokrateu, (Jie tegen de ou bewaarders sakkeren, het spreekt van zelfs, dat Amerikanen, demokra teu en dies meer veroordeeld wordeu, door de andere, de ware dompers, die dus heel alleen op de wereld de ware godsdienst en de goede zedeleer in pacht hebben. In Aalst zetten zij die zedeleer sedert lang in praktijk, voor dun godsdienst (hunne gods dienst) worden alle wetten der rechtschapen heid eu eerlijkheid vertreden. Op politiek gebied hebüen de dompers schel merij op schelmerij bedreven bedrogen, ver- valscht, uitgekocht, verbeest, vervolgd, moordaauslagen gepleegd zonder ophouden zij gelogen, gelasterd, de bedriegerij eu de verdrukking, broodroof en vervalsching wer den als deugden beoefend in overeenstemming met de mooie zedeleer vau den schoouen gods dienst. Het kon niet anders of dat algemeen beoef - nen van bedrog eu valscbheid moet invloed hebben op de openbare zedelijkheid en bezon- K- lenj er sarrend bij Ik zek, wat ik zek, besloot Labarre en daarop verliet hij den Bouten Os. Laat den vunsigaard maar afdruipen, zeide Willem, moesten zulke liedeu in mijne herberg komen, ze kregen geen drank, hebt ge die valscue blikkeu bemerkt, brrr.. die La barre is voor geen plakket te betrouwen... Ja, maar 't is toch onvoorzichtig hem te tergen... 'k Loop niet hoog met hem op, weder voer Willem, hij moge mij aanklageu als 't hem lust, maar tiij zal me uiet hebben. We keuneu den weg door de bosschen en ik wil vrij ziju lezingen wat met lust. Straks in't naar huis keereu zal den Boschkaut weergal- meu van mijn gezang en zal het over heg en steg weerklinken. Leve de geus 1 Is nu de leus 1 Als 't mij te benauwd wordt, ben ik over morgen in Hulland, Jaar is de vrijheid, daar is werk, daar is weistand. Zoo velen zijn er derlijk op beu die er zich plichtig aau maken. Wij hebben het nog gezegd met moet eerlijk zijn in politiek zoowel als in andere zaken de dompers zeggen op politiek gebied zijn alle middelen goed om het doel te bereiken, die zulke leuze tot de zijne maakt loopt glad ver loren en komt van lieverlede op een slechten weg. De dompers beweren, dat hun godsdienst huu een pantser is tegen de zonde. Dau moe ten we zeggen dat hun godsdienst weinig waard is en hunne zedeleer evenmin, wat wij van die dompers te Aalst zien is er het klaars te vau. Wij hopen dat weldra iu den gemeenteraad zelf de kwestie der zedeleer en eerliikheid zal te berde komen, het vraagstuk is belangrijk genoeg om breedvoerig besproken te wordeu door een dor leden, die duarmn goed op de hoogte is. Dien avond zal er veel volk naar de zitting komen. De dompers zijn antimilitaristen, goed be grepen niet-waar an-ti-mi-li-ta-risteu, maar 't ziju verduiveld rare tisteu. Te Antwerpen zijn de dompers voor het nie mand-gedwongen-soldaat, iu Limburg ziju ze vuur de totale afschaffiug van 't leger, te Brussel zijn ze voor het mengelmoes van vrij willigers en lotelingen, te Aalst weten ze niet waarvoor zo ziju. Lacht niet menschen, de dompers van Aalst razen over ons leger als een kalle over groen- selsoep. Don eeneu zondag is het leger mach teloos, volkomen machteloos eu dus nutteloos, acht dageu later is het leger er noodig om ols te verdedigen tegen uit-en inwendige vijanden. Peist ge niet, dat de meeuiug van de Aals- terschd kaloteu verandert volgens de heiligen die op hunnen kalender of plakalmauak ügu- reeren. Op den dag van Sint Victorien zijn ze voor 't behoud vau het leger, op den feestdag van Sint Pacificus zijn ze er met voor, maar de heilige Frederik is huu voornaamste pa troon, eu het is onder zijne bescherming, dat de groote krijgskundigen van Aalst voort- zwauzeu over legerhervorming. Op hunne ba- uier staat geschreven. Zoo fopt men Frederik en de snullen Maar over eeu punt zijn bijna al de dom pers het eens ze ziju voor de zielhonderij Indien ieder persoonlijk dienst moet nemen bij het leger, die daartoe geroepen wordt dan kuuneu de rijken zich niet meer vrij koopen, dan zullen paters en broederkeus ook gedwou- gen ziju hun vaderlaudscheu piicht te vervul len, dan zullen die allen nevens de zoon van den werkman de blaaspijp hauteeren, den ran sel dragen en ratatoe te verorberen hebben. Vau ratatoe hebben die heeren eeu onover- winnelijkeu afkeer. Nooit heeft de geestelijk heid van Belgie opgehouden te protesteereu, tegen alle wetten, voorstellen en ontwerpen, die de vrijstelling der seminaristen bedreigden. Arme jongens ook, ze zouden iu 't leger de werkmanszoneu kunnen opwekken tot het goede, hen onderrichten eu stichten door huu voorbeeld misschien, maar, neen, de meesters keuneu hunne leerlingen tegoed en vreezen, destijds uit Vlaanderen en Brabant heeu ge trokken. Thans stapte een nieuwe klant binnen. Eeu rijzige jongeling, met zwier gekleed, op het hoofd een hoed dragende met vederbos groette Baas Haegemans, de bazin eu Livina groette al de klanten en Willem op de schou- üers kloppend sprak hij Willem gij zijt een man. Bavo de zanger, riepen allen Ja, vrienden, Bavo de zanger. Reeds de zen morgen ben ik aangekomen en heb mijn hot hier iu den Bonten Os neergezet. Ik had eonige zaakjes al te handelen in de streek, ik hoop hier voor den nacht een veilig onderko men te vinden. Zeker, beaamde baas Haegemans, ge weet Bavo iu den Bonten Os, is er voor u al tijd eeue kamer beschikbaar. 'k Zou mo ook wel met een plaatsken in deseüuur vergenoegen, lachte Bavo, wij rei zende zangers moeten ons al te dikwijls met weinig tevreden stellen. dat al die toekomstige eerwaarde hoeren, bij den troep verloren zouden loopeu en bedorven zouden geraken. De menoh is zoo krank. D e kazerne en de ïatatoe, ziedaar de schrik der klerikalen. Niets is slechter inde wereld, dan de kazerne, beweren zij, daar wordt de jeugd, zedelous, ongodsdienstig en nog meer andere gruwelen. Wij denken, dat daar veel overdrijving ia van wege de klerikalen, hoewel wij het stelsel niet goedkeuren, doch als de kazerne goed ge* uoeg is voor de volksjongens moet ze ook goed genoeg zijn voor de rijken, goed geuoeg voof seminaristen, goed genoeg vooralle Belgen. 't Beste waar nog het kazerneleven den sol daten zoo aangenaam mogelijk te maken, het zoo kort mogelijk te trekaeu, eu verkieslijker nog het stelsel in te voeren dat in Zwitserland bestaat en dat is niet onmogelijk. Wij zeggen met Uenderbode wat in anderé laniieu gedaan wordt is bij ons ook mogelijk. We zullen iu een volgeud nummer de inrich ting van het Zwiisersch leger bondig uit eeu doen. Te Geut wordt veel, zeer veel gespro- keu over eeue zaak betreffende het vleesch, het bloed en het vet van slacht- dieien bestemd voor den troep. Te Aalst wordt nog meer gesproken van eene zaak betreffende het bloed van arme, ongelukkige werklieden. Wa zullen zien wat er van komen zal. voor de Nederlandsche Hoogesohöol. Zondag 12 Mei II. alhier ten Stadhuize, on der het voorzitterschap van hoogleeraar Obrie een openbare en onpartijdige Meeting inge richt voor de vervlaamsching der Gentsche Universiteit. Het deed ons leed te bestatigen dat, in eeu doorvlaamsche stad als Aalst, het publiek zoo weinig talrijk was. Zulks was waarschijnlijk te wijten aan de gebrekkige inrichting geene of weinige ruchtbaarheid was er gemaakt geweest alleen enkele strooibriefjes welke doorgaans de aandacht niet vestigen wa ren in sommige huizen besteld geworden, maar geen enkele oproep was gedaau tot de vlaamsche maatschappijen om het hunne bij te dragen tot het goiukken van bevu3t debat. Het is hoogst betreurenswaardig eu we hopeu dat onze opmerking eeu nuttige en doelmatige wenk zijn zal voor de toekomst. Doch waren de toehoorders niet groot iü getal ze waren des te beter overtuigd van de noodzakelijk van de vervlaaoisc ïing één onzer hoogescholen en allen, zonder uitzondering, teekenden een verzoekschrift in dien zin, ge richt tot de Kamer van Volksvertegenwoordi gers. Op een talentvolle wijze hebben vier geachte en moedige strijders, MM. Van rVaesberght Lejèbvre, Van der Cruyssen en Fabry, het Welnu, vroeg een ouderling, hebt gij ons veel nieuws te vertelleu Bavo. Veel, antwoordde de zanger, heel veel -och ik beu vermoeid, vader Jaak, en zal he er morgen avond de mooie geaohiedemsseu v8rhalen. Ook Baas Haegemans, meende dat het tijd werd naar bed te gaan, de bezoekers weuschten elkander een goeden nacht en eenige minuten later, was ailusiu den B juten Os ter ruste. Plechtige stilte heerschte over het landschap de klanten van den Bonten Os spoedden zie rechts eu lioka huiswaarts, op eens weer klonk langs den boschkaut, eeu lied dat meu er weleer meer had gehoord, toen de haat te gen de Spaansche soldeniers, hot volk tot op roer had gedreven. Leve de gsus Is nu de leus Wordt voortgezet. 1 Z. Ai'TGEWEEfl, o

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1