LIVINA 16de Jaar. Nummer 24 Zondag 16 Juni 1961. Abonnementsprijs voorop betaalbaar Prijs der Annoncen Vooruitgang door 't Werk. Beschaving. Bethune vraagt gendarmen. B R AV 0 Stap voor Stap* LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukregel» Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. nI Nee spe neö taetit. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 15 JUNI. Liberale Werkmanskring De eerstkomende Verplichte Algemeene Vergadering zal plaats hebben in het lokaal Concordia, Schoolstraat, ZONDAG 16 JUNI, ten 2 1/2 uren namiddag stipt. Op die vergadering zullen de laatste schik kingen worden genomen voor den uitstap naar NAMEN op Maandag 1 Juli. Er zullen ook schikkingen worden genomen voor de ontworpen Betooging en Meeting ten voordeele der verwezenlijking van het liberaal programma, Betooging eu Meeting welke on getwijfeld zullen plaats hebben in de Oogst maand. Onze vriend Frans Van Schoor secretaris vau den Liberalen Volksbond van Dendormon- de zal het woord voeren over Z. A. S. en E.V. en andere punten van het programma der Liberale Partij. De komedie der kolonisatie ten behoeve der beschaving duurt maar altijd voort. Hoe is 't mogelijk aldus op schijnheilige wijze daden van al of niet gewettigde inbezit- nemiu gof inpalming te verbloemen en de open bare opinie over de inzichten der inbezitne- mers te bedriegen. Er is tot heden toe nog nooit een voorbeeld geweest van kolonisatie, waarbij de inboorlin gen iets zouden gewonnen hebben, integendeel al de overweldigers hebben de oorspronkelijke bewoners zoo zeer beschaafd en üerschaafd, dat zij of wel totaal uitgeroeid, ofwel aan 'taf- nemen zijn eu den onvermijdelijken ondergang snel te gemoet gaan. Voor God en geloof, voor onderhoud en be schaving, veroverden de Spanjaards het be trekkelijk beschaafde Mexico, het land der In- cas, wier maatschappelijke inrichting in vele opzichten de onze overtrof. De Mexicanen zijn tot den laatsten toe uitgeroeid, de laatste spo ren hunner beschaving zijn verdwenen, hunne monumenten, tempels en woningen vernield, niets is er van hunnen stam overgebleven, de Mexicanen zijn dood, ze zijn beschaafd. lu Noord-Amcrika heeft de beschaving on geveer op dezelfde wijze gewoed. De roodhui den ziju uit hun vaderland verdwenen, na mens de beschaving worden de eenige duizen den, welke er overblijven als wilde dieren be waakt en bestookt, de roodhuiden verminderen snel in getal, nog eenige jareu en hun ras zal geheel uitgestorven zijn, de roodhuiden wor den beschaafd. De zwarten zullen hetzelfde lot ondergaan. Wat baat het hun ras, dat paters en zendelin gen van alle slag, hen gaan leeren zich te on derwerpen aan Gods wil, het kwaad met goed te loonen, wat baat het dat een gering getal het zoover brengen eenig begrip te heb ben van eeu eeredienst op mysteriën gevestigd, dat enkelen zelfs een hoogeren graad van be schaving bereiken, gelijk eenige afzonderlijke Een volksverbaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. 's Anderendaags 's morgends was Ivo vroeg te been. Hij hield zich op zijn kamertje onledig met het nazien van den inhoud zijner hot, het raugschikken zijner liederen en boeken. Wat hij eerst op de tafel schikte waren ge bedenboeken, levens van heiligen, het Duif ken in de steenrots, het H. hof van keizer Theodo- sius, benevens een reeks liedereu met kerke lijke en prinselijke goedkeuring eu privilegie. Maar daaraan was het niet dat Ivo zijne bezonderste zorg en aandacht wijdde, zijne hot had een dubbelen bodem, voorzientig nam hij dien eruit eu legde voorzichtig de boeken eu liederen, welke daaronder verborgen waren op de tafel het waren volksliederen, pamflet ten, werken van Marnix van Sint Aldegonde en anderen, waariu de wreedheden der Span jaards en de buitensporigheden der inkwisitie werden bezongen en geschandvlekt. individuen in Amerika, voor hunne beschaving in het algemeen is dat van geene beteekenis, het zwarte ras is tot ondergang gedoemd door t beschavingswerk der blanken. We behoeven zoover niet te gaan om de wel daden der iüpalmingsbeschaving te waardee- ren. Het is om beterswil en uit liefde voor de beschaving, dat het protestantsche Engeland, het katholieke Ierland heeft ingepalmd en de gronden aan Eugelsche lords heeft verdeeld. De Ieren kuuueu geeneu smaak vinden in de beschaving der inpalmersen de bevolking vau dat vruchtbare land vermindert snel. In alle beschaafde landen is de bevolking in de 60 laatste jaren vermeerderd, in Ierland is ze on geveer 1 miljoen eu half verminderd van 1841 tot 1901. De Ieren wordeu door de Engelschen b fcschaafd. Waarom langer het volk bedriegen over het doel der Congo onderneming Beschaving is het masker, wistbejag hetgeen er achter ver scholen is. Dat men toch het masker afwerpe, en rechtzinnig vooruitkome met het eenige, echte groote doel de winst. Waarom langer scheinheilig zijn en het volk voor de onderneming van Congo trachten te winnen, door het welgeordend voorspiegelen idillischo tooueelen, paterkens en nonnekeus, die de zwarten beschaven en er de huisgezinnen inrichten naar aartsvaderlijke wijze terwijl de tooneelen van verwoesting, de tooueelen van kastijding door chicotte enz. zorgvuldig ter zij de wordeu gelaten. Eenige welgelukte fotografien vat mooie met inzicat geschikte t ifereelen kuauen de suulleu bevredigen, liet beschavingswerk kan iemand die iets of wat opmerkt niet in ernst nemen, we willen dan nog toegeven, dat het ginder niet zoo krachtdadig wordt doorgedreven als in het Congo-instituut van pastoor Van Impe, te Ghijsegem, waaruit de Congolaudertjes zoo plotseling en onverwacht verdwenen. Beschaving der zwarten is valschheid, leu gen eu bedrog. Dat men spreke van kolonisatie ontginning, landverhuizing, handel en nijver heid, dan zal men zien of er in stoffeliju op zicht iets mode te maken is. Als beschavingswerk voor de zwarten is de Congoonderneming geen duit waard, het is de onderjukkiug en uitroeiug vau hun ras. Vandohen. Platbroek Bethune heelt weer ne keer een redevoeringsken afgelapt, 'k wil zeggen gelezen, in de Kamers. De 23 mei 1901 is 't gebeurd Oh 't was zoo schoon, zoo klankvol, zoo aangrijpend zoo prachtig ware Josuë daar geweest hij had voorzeker de zon nog eens doen stilstaan om langer te kunnen hooren en genieten. Ziehier eenige passagen uit die merk waardige redevoering, waarvau het na geslacht met bewondering spreken zal we citeeren Denderbode. Ivo de Zanger, moest een man zijn met meer dan gewone geleerdheid voor dieu tijd, want onder verscheidene liederen waren door hem eigenhandig geschreven, ja door hem gedicht, en tot zijn eigeu gebruik had hij iu zijn hot een paar boeken over wiskunde, franscke wer ken over wijsbegeerte enz. De liedjeszanger te dien tijde was nog niet hetgeen men thans daardoor verstaat, hij was de opvolger der minnezangers of mene- streeien der middeleeuwen, die in kasteelen en burgten immer welkom waren en er op feesten er toernooien de heldendaden bezougeu van het roemrijk voorgeslacht. De liedjeszanger der XVII* eeuw werd niet meer geduld in de zalen der edele ridders, maar zijne rol was nog zeer belangrijk bij het volk en overal was de zanger welkom. Zijne komst op de dorpen werd dikwijls met ongeduld verbeid, altijd met vreugde begroet. Hij was de geluks helaas dikwijls ook de ongeluksloode, hij bracht het nieuws aan over oorlog en vrede, verhaalde op omstandige wijze de groote gebeurtenissen der laatste maanden, voorzag de gevolgen dier gebeurte nissen en hielp de lieden in moeilijke gevallen M. Bethune. Sinds eenige jaren is het arrondissement Aalst ten prooi aau een zeker slach van sf rooperijen, die de veiligheid onzer landgouwen zeer be dreigen, en er bestaat waarlijk hoogdrin gendheid om de politie in dezen omtrek te v-rsterken, door de inrichting vaD nieuwe gendarmerie-brigaden. Overigens heeft het goevernement de noodzakelijkheid ervan erkend met liet inrichten van verscheidene vliegende brigaden. Het is zoo namelijk dat er ons eene vliegende brigade werd toege voegd te St. Maria-Oudenhove eu te Hueltert. Ik vraag aan den achtbaren heer Mi nister opnieuw te willen onderzoeken, betrekkelijk het stichten vnn brigaden, den toestand van verscheidene gemeeu- teu van mijn arrondissement en name lijk de gemeenten OorJegem, Santber gen, Steenhuyzeu eu Denderwintleke. Enz...... Asa wat dunkt er u van. Sedert ja- en jaren zijn de klerikalen (de eenige goeden) alleen meester in ons arrondis sement het onderwijs is er allergods- dienstigst, op den buiten vooral een ontelbaar getal kloosters zijn er opge rezen, en niettegenstaande dat zijn de misdrijven er zoo talrijk geworden dat Bethune het noodig acht in eens zes nieuwe gendarmerien te stienteu in ous door en door katholiek arrondissement. Schoone gevolgen der klerikale re geering Afschaffing van scholen, stich ting van kloosters, bedelaarsgestichten gendarmerien en gevangenissen. 't Orgaan der firma Eerlijken handel en Corny1' eu vau Woeste is het eenige blad vau Belgie, dat de verdediging op zich ueemt vau deu kerel, die door de openbare opinie be schuldigd wordt achterhoudingen te hebbeu gepleegd ten nadeele van ongelukkige arbei ders en noodlijdenden. Waarom heeft het troetelkind van den voet- wisch der Korte Zoutstraat de eerste de beste gelegenheid niet te baat genomen om zijne onschuld te doen blijken, om zijnen naam en faam goed te maken voor het publiek en voor zijn eigen zelve Heeft de occasie hem ontbro ken Is hij niet meer dan eens in staat ge steld gewetst zijne goede trouw eu eerlijkheid te bewijzen als zulks hem mogelijk was, bij de heereu die hij iu ziju.... oeteligen toestand om raad enhuipgiug smeoi.en Dat Denderbode hem verdedigt zal niemand verwonderen, al wie door zulk blad wordt opgehemeld behoort tot de domperskliek eu dat is geuoeg gezeid. 't Orgaau der firma 'ii.li™"!'"—-] org—— met zijne goede raadgevingen. De zanger was dikwijls ook de middelaar in het afhandelen van kiesche zaken, hij kende de gehermen van vele familien, deed ais brief wisselaar dienst in alle dorpeu waar hij kwam. Hij stelde de weinig overblijvende rederijk kamers met elkander iu betrekking, in een woord hij was gemoeid in al wat het verstan delijk leven van het Vlaatnsche volk betrof. Sedert Albert en Isabella, een kardinaal eu eene kwezel, het bistuur der Zuidelijke Nederlanden in handen hadden genomen was het intellectueel peil iu Vlaanderen aau het dalen gegaan. De kersen en heiligdommen werden hersteld, ja de geestelijkheid her kreeg al heure macht, maar al wat eeuiger- rnate onafhankelijk was giug zich vestigen iu Noord-Nederland, waarvau den voorspoed op verbazende wijze toenam. Strenge plakkaten werden uitgevaardigd tegen ketters, en schenders van deu vasten en den zondag, rederijk kamers werden op hooger bevel afgeschaft, het werd aan de Vlaamsche rederijkers verboden deel te nemen aau de Laudjuweelen van het Noorden eu zelfs van Antwerpen. Vlaanderen werd geheel afgezon- Eerlijhen handel heeft er zooveel te verdedi gen van dien aard, Denderbode spreekt van papieren met leeuwkeus, zulks gebeurt hem nogal dikwijls, we twijfelen er echter aau, of de bedoelde domper het voorzichtig zal oordeelen de bla den, die de tolken ziju geweest der openbare opinie voor 't gerecht te dagen. Overigens een onderzoek is geopend en zoo zal hij van zelfs in de gelegenheid werden gesteld zich te ver rechtvaardigen. Schurkerij, zegt de vod, die eenmaal van dé Belgische Justicie den eeretititel kreeg van i oneer der hedendaagsche drukpers, we laten het wuord vo r rekening van Denderbodej de rest zal het uitwijzou. Wat zei do pastoor in zijn eerste sermoen i Omne animal diligit sibisimili, al de beesten beminnen huns gelijken. Neen 't verwondert niemand, dat Denderbode als verdediger optre de. Soort zoekt soort zei den duivel eu hij kuste den schouwvager. De middeusectie der Kamer vau volksverte genwoordigers, samengesteld uit MM. Schol- laert, Verhangen, Versteylen, De Lautsheere, Allard en Van de Walle heeft met 5 stemmeu tegen 1 de toepassing der Evenredige Verte genwoordiging gestemd op de proviuciale-en gemeentekiezingen Het stelsel van toepassing van M. M. Du- rnont en Van de Walle werd verworpen rech terzijde tegen linkerzijde. Het grondbeginsel van het Zuiver Algetneeh Stemrecht wordt door de klerikale leden ver worpen. Het stemrecht der vrouwen bekomt 1 stem. Stilaan maken de praktische hervotmingers door de liberalen voorgestaan en verdedigd hunnen weg. Een der twee bezonderste dier' hervormingen namelijk de E. V. ia weer eeu stapje vooruitgeholpen door de stemming der middeusectie ia meerderheid vooigesteld- uit klerikalen. Die hervormingen komen op hunuen tijd eu ondanks alle tegenkantingen zullen ze tocti verwezenlijkt wordeu eerst eeu lid en dan eeu vinger en weldra geheel de hand, zoo zul len Z. A. S. en E. V. langzamerhand meef aanhangers winnen en hunne verwezenlijking zal zich eindelijk opdringen, We verheugen ons iu elk verschijnsel dat onzö meening bevestigt, zoo de stemming der mid deusectie. De kleiikalen verwerpen nog het Z, A. S. maar pas een jaar geleden verwierpen zij ook de E. V. en eerlang zullen zij het zijn, die zich bij het volk beroemen zullen het Z. A. S, te hebben ingevoerd, gelijk ze er zich nu op beroemen de ouderdomspensioenen te hebben gestemd, waarmee ze voor eenige maandeü nog den spot dreven. Alles komt opzijn tijd. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveal doen lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze iu twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. zonderd, het protestantism met woede bestre den en uitgeroeid en het volk beroofd van al zijne verdedigers, die uit liefde voor do vrij heid het laud verlieten, ondergiug zijn lot. Het fiere Vlaamsche volk werd gedwee als eeu kudde, werd fanatiek als Albert eu Isabella. Slechts hier en daar in een afgezonderden uit hoek, verscholen in de bosschen hielden da protestanten zich nog recht, hadden er hunne scholeu en leefden geheel onafhankelijk. Eeno dier gemeenten heeft zich tot op onze dagea staande gehouden te Mana-Hoorebeek, waar eene protestantsche gemeente bestaat dio hare school eu hare kerk heeft. Albert eu Isabella wier regenting in de nffi. cieele geschiedenisboeken wordt opgehemeld hebben onnoemlijk kwaad esticht, een kwaad dat nu nog niet is hersteld. Zij hebben het intellectueel leven iu Vlaanderen uitgedoofd. Voor hen had schier elke gemeente hare rede rijk kamer, waar (hoe het dan ook zij) de letter kunde en tooneelkunda werd beoefend, waar m n eene boekerij aantrof, soms zeer aanzien lijk, en die onder het volk den lus t naar we tenschap en kuust gaande hield. Wordt voortgoxtt.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1