MEN VRAAGT 16de Jaar. Nummer 25 Zondag 23 Juni 1901. UITSTAP NAAR NAMEN Hij heeft foepet. Eindelijk WAAROM Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad t a K* a v. voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST r. j Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen per drukregel» Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 22 JUNI. Liberale Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. op Maandag 1 Juli 1901. De Leden welke de reis medemaken kunnen hunne reiskaarten enz. bekomen in de op hun reisplan aangeduide herbergen, den ZONDAG 30 JUNI van 9 tot 10 uren 's morgens. Maandag 1 Juli. Vergadering voor al de leden ten 5 1/4 ure 's morgens op de Groote Markt. Ten 5 3/4 ure, vertrek in stoet naar de statie met muziek aan 't hoold. Ten 6,15 ure vertrek uit Aalst, aankomst te NameD ten 8,20 ure. Ten 7,35 ure 's avonds vertrek uit Namen, aankomst te Aalst ten 9,45 ure. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. Volgens Menheer Hector Arys, klerikaal ge meenteraadslid, aanstaande jubilaiis der brandweer, voorzitter der heilige famillie, viscbhaudelaar zondei kontrool of bewakiug, wonende voor alle slag van correspondencien in de Leopoldstraat n° 12 te Aalst heeft Den dergalm hem, Hector Arys klerikaal gemeen teraadslid boosaardig gelasterd. Menheer de vischhandelaar zonder kontrool enz. bedriegt zich (hetgeen hem meer dan eens gebeurd is) hij herleze ons artikel van 26 mei waarin wij zonder hem gelijk hoe aan te dui den, den persooD die door de openbare opinie beschuldigd werd achterhoudingen te hebben gepleegd, verzochten in 't balang zijner eer en 't geluk van zijn gezin de geruchten te logen straffen en zijne onschuld te doen bewijzen. We verklaarden ons bereid elke terochtaanwij zing gretig op te nemen. We voegden erbij Menheer de vischhande laar zonder kontrool of bewaking, dat we niet vroeger o^er 't geval willen spreken omdat we het te erg vonden voor eene zaak van 5 fran ken de eer van een medeburger, al was het een politieke vijand, en de rust van zijn gezin te vernietigen wij betreurden het, vischhande laar, dat gij voor het vrij waren dier eer nog niet opgetreden waart en drongen er op aan dat gij het zoudt doen. En Hector Arys gewezen lid-uitdeeler der maatschappij de Redders van Belgie zegt in zijne daging dat wij gelasterd hebben. Hector Arys, vischhandelaar zonder kon trool of bewaking enz heeft gelogen. Gelogen tegen M. Karei Schuermans, gelogen tegen M. Gustaal Leveau bij wien hij knievallen heeft gedaan om uit den doolhof van zaakjes die hem op den nek vielen, gered te worden, gelogen tegen M. De Clippele... en hij is het die ons voor 't gerecht daagt voor laster. De vischhandelaar zonder kontrool enz. meent misschien dat we toch in eene geheele verkeerde wereld leven, en dat wij het zijn die hem 100 duizend franken zullen betalen en veroordeeld zullen worden, voor laster jegens den.... leugenaar Waarom komt de vischhandelaar zonder kontrool euz. indien hij waarlijk onschuldig is aan al de feiten van achterhoudingen die overal publiek verteld worden, zoo laat met zijne vraag tot eerherstelling Welke reden heeft hij daartoe gehad Hector Arys, voorzitter der heilige famillie eischt in zijne daging dat we juiste feiten bij 'tgerecht zoudeu aanklagen, de gewezen uit- deeler der Belgische Redders, moet weten dat onze aanklacht overbodig is, M. de substituut Soudan, dienstdoende Procureur des Ko- iiings bij de Rechtbank van eersten aanleg te Dendermoude, beeft de zaak in handen en het onderzoek is geopend. We kunnen bepaalde feiten aanhalen, doch willen het niet doen. M. Soudan weet tot wie zich te wenden en we willen den gang der Jus- tieie niet belemmeren. Dat Hector Arys, ons, Dendergalm voor het gerecht duift dagen is wel het toppunt der on beschaamdheid. Uit eerbied voor het privaat leven, uit ontzag voor zijn huisgezin, dat het niet verhelpen kan, waren we lankmoedig en het zou ons niet gespeten hebben, verre van daar, hadde hij zich voor het publiek verecht- vaardigd. Maar vermits hij ons en de openbare opinie uitdaagt, ons onbeschoft voor lasteraars uit scheldt, welnu, de vischhandelaar zonder kontrool of bewaking moge het weten we ra pen den handschoen en we zullen zien wie er blozen zal wij of bij. M. De Vos, deurwaarder, heeft ons namens M. Hector Arys, klerikaal gemeenteraadslid, jubilaris voor bet pompiersfeest van 30juni eerstkomende, gewezen lid- uitdeeler der Maatschappij van de Belgische Redders, voorzitter van de Heilige familie, patroon van den vischwinkel die onder geen kontrool of bewaking staat eene daging gebracht die wij tot stichting onzer lezers en van het Aalsterscu publiek in haar geheel mededeelen (Vertaling). Het jaar duizend negen honderd een, den vijltienden juni. Op aanzoek van Mijnheer Hector Arys, visch handelaar, gemeenteraadslid, wonende te Aalst, voor wien aangesteld en gemachtigd is, meester Tibbaut doktor in de rechten, zaak voerder bij de Rechtbank van eersten aan leg te Gent, wonende te Gent, Recollettenkaai n® 5 Aangezien het dagblad de Etoile Beige uitgegeven te Brussel door M. Em. Jadin den 24 Mei eeno briefwisseling heeft afgekondigd onder de hooldiug L'affaire des détournements gedagteekend uit Aalst 22 Mei, in welke de aanzoeker klaarlijk is aangeduid, namentlijk beschuldigd werd van achterhouding van hulp gelden door zijne tusschenkomst toegekend door eene menscblievende maatschappij aan noodlijdenden, en waarin te verstaan werd gegeven dat dank aan welwillende tusschen- komst er geene rechterlijke vervolgingen plaats hadden. Dat 31 Mei in bet blad De Werkman uitge geven te Aalst door M. P. Daens een loos ar tikel verscheen onder de boofding De hulp kas uit Brussel eene reeks zinspelingen bevat tende betreffende de feiten door VEtoile den aanzoeker aangetijgd en eindigende met de meening dat zoo er geen onderzoek betreffende deze feiten plaats bad, het de moeite niet meer waard was een Gerecht te behouden, eeD Gerecht dat zooveel geld kost. Dat de J 219 en 26 Mei en den 2 en 9 Juni het blad Het Land van Aelstvan denzelfden P. Daens eene reeks artikelen en artikeltjes getiteld «Wie broodrooft zal gebroodroofd worden Walvisch alles hoorende en ziende enz. Aelst, Fabus Festres La8ternieuws a Internieuw met den wal visch a Den aap a in welke duidelijk en boos aardig gezinspeeld wordt op de feiten aange haald door VEtoile. Dat dezelfde boosaardige zinspelingen ge daan zijn door bet blad De Dendergalm uitgegeven door Mijnheer R. Van Branteghem, Vrijheidstraat n* 58 te Aalst, namelijk in zijn nummers van 26 Mei eu 2 Juui en bezonderlijk iu de artikels Eerlijkheid Schandalen o Weldoen Het Schandaal Licht dat hetzelfde blad in zijn nummer van 9 Juni bet artikel overdrukt O tempora, o Mores vau M. H. Plancquaert waarvan er hierna spraak zal zij n Dat den 2 Juni het blad De Tolkseeuw uitgegeven te Brussel door M. priester Daens de briefwisseling van VEtoile bespreekt, licht eischende over de feiten ten laste gelegd van de persoon door l'Etoile genoegzaam aangeduid, voorgevende dat de Justicie haren plicht niet doet, een ondervraging in de Kamers aankon digende, de zinspeling herhalende op de ach terhoudingen ten nadeele van behoeftigen. Dat 2 Juni M. Hector Planckaert, hoofdop steller van Het Recht in dit blad een artikel af kondigde onder zijne naamletters, getiteld O tempora o mores in hetwelk, den eischer klaar aanduidende, bij dezen beschuldigt van als middelaar de kas der werkongevallen en der armen die onderstand vragen aan deze kas, deze arme lieden bedrogen eu bestolen te heb ben, hem uitmakende voor schurk en voor gemeene boef zeggende dat de burgerlijke en geestelijke overheden huo best doen om den aftroggelaar en rervalschar te redden, aankon digende dat hij niet zou vervolgd worden en hein daarenboven beschuldigende de stad en de armen der stad bestolen te hebben om de kies kosten te betalen enz. Aangezien tot heden alle rechterlijk onder zoek is verhinderd geweest ondanks de voet stappen van den eischer om er een grondig te bekomen, dat zijne onschuld vaststelle, zijne lasteraars zorg hebbende geen enkel bepaald feit een strafbaar karakter kunnende hebben aan te halen. Aangezien de lasteringen in algemeene en onbepaalde termen, derwijze de eischer te be letten ze te weerleggen en de valscbheid ervan te bewijzen, hoogst nadeelig zijn, dat vooral nadeelig is bet artikel van M. Planckaert, dat inderdaad het publiek moet deukeu dat een advokaat zich geenzius veroorlooft een menscb van aftroggelarijdiefstal en vervalscbing en de overheid van gewilde werkeloosheid te be tichten zonder de gegrondheid zijner beschuldi gingen te hebben nageslageu. Aangezien het voor den eischer past her stelling te vragen der geleden schade maar aangezien het den eischer niet kan voldoen eene veroordeeling te bekomen tegen zijne lasteraars, wanneer de twijfel, over zijne on schuld zou blijven be3taau. Dat het te dien opzichte niet waar is te zeg gen, dat de gedaagde lasteraars het bewijs hunner aantijgingen niet mogen beproeven. Dat volgens artikel 447 van het strafwetboek zij eeu vonnis van veroordeeling mogen inroe pen, dat de rechtsvordering wegens laster wordt opgeschorst in geval van het bestaan ee- ner aanklacht tot het vonnis of tot de bepaalde beslissing der overheid, dat de gedaagden de aanklacht mogen doen. Dat de gedaagden die aan de overheid hare werkeloosheid verwijten het middel hebben om bet onderzoek uit te lokken en de waarheid te doen vast stellen. Zoo komt het dat ik Josef De Vos deurwaar der bij bet Tribunaal van eersten aanleg zete lende te Dendei monde, wonende te Aalst, ge patenteerd, gedaagd hebbe. 1. Mijnheer priester Adolf Daens, uitgever van het blad De tolkseeuw wonende te Aalst Molenstraat. Mijnheer Pieter Daens-Mayart drukker uitgever van de bladen De Werkman, Het land van Aalst en De Volkseeuw, wonende te Aalst Achterstraat. 3. Mijnheer Bené Van Branteghem, druk keruitgever van bet blad De Dendergalm wo nende te Aalst Vrijheidstraat n° 58 waarzijn- de in zijne woning en er sprekende tot zijn per soon van binnen de drie dagen na deze aan het Parket de aanklacht te doen der feiten waaraau hij zal beweren dat mijn eischer zich schuldig gemaakt heeft, op pene te herkennen dat de aantijgingen door hem uitgedrukt zoo als hisrvoren gezegd is, lasterlijk zijn. Waarop mij is geantwoord Door M. priester Daens zooals in 't oor spronkelijke is vermeld. Door M. Pieter Daens-Mayart, gelijk is ge zegd. Door M. René Van Branteghem de zaak weskwestie gaat de redactie aan vau De Den dergalm. Verzocht te teekenen verklaart zulks nutte loos. En voor 't geval dat de gedagvaarden de vordering niet zouden beantwoorden beb ik ze vau nu af gedaagd om voor de rechtbank van eersten aauleg zetelende te Geut te verschijnen in het tijdsverloop van acht volle dagen van af negen uien 's morgends iu het paleis van Justicie, Handelplaats te Gant. Gezameulijk met 1" Mijnheer Hector Planc kaert advokaat, hoofdopsteller van Het Recht wonende te Gent. 2» Mijnheer Em. Jadin, drukker-uitgever van L'Etoile Beige wonende te BrusselZa- velstraat. Teu einde er de bovenstaande schriften las terlijk te tmoren verklaren. Zich soüdaarlijk te zien veroordeelen tot honderd duizend franken scbadeloosstelliug met rechterlijke intrest en ue kosten. De eischer, gemachtigd te zieu het vonnis tweemaal te doen afkondigen in twintig bladen van het land ten koste der gedaagden solidair- lijk ten beloopa eouer som van twintig duizend franken. Het in te brengen vonnis uitvoerbaar te ver klaren met lijfsdwang de deurwaarders van Gent, Brussel en Aalst bevoegd te zien verkla ren om de beteekeniugen en uitvoeringen te doen. En ten einde de gedaagden er niet onkun dig zouden van ziin, heb ik aan elk hunner af zonderlijk eene kopij gelaten van deze daging. Waarvan akte. Kost, zonder schrijven o£ zegels, zeven franken 36 centiemen. (geteekend) J. DE VOS. De papieren met leeuwkens ons door1 Hector Arys gezonden, bewijzen dat de man het goed inzicht heeft zich voor het aanschijn van eenieder wit te was- schen. Het is om hem die taak te vergemak kelijken, dat wij het exploit vertaald afkondigen opdat iedereen er kennis zou kunnen van nemen. Kan men beter handelen Het is om hem die taak nog meer te vergemakkelijken, dat wij hier eenige vragen stellen waarover hij ons het genoegen mag doen onze lezers in te lichten. 1. Hector Arys vertel ons uwe bezoeken bij de liberale heeren Karei Schuerman® en Gustaaf Leveau 2. Hector Arys vertel ons uwe bezoeken op hst midden bureel der Belgische Redders te Brussel 3. Waart gij uitdeeler van de Belgische Redders, zonder kontrool of bewaking 4. Waarom vervult ge thans dat ambt niet meer Waarom zijt ge zelfs geen lid meer van die maatschappij 5. Waarom, koopman zonder kontrool enz., is de griffier M. Scheerlinck in uwe plaats secretaris benoemd en M. Gustaaf Leveau hoofduitdeeler 6. Zoudt gij aan M. De Clippele, vader, een getuigschrift willen vragen van onberispelijke ambtsvervulling 7. Heeft M. De Clippele, zoon,aan den heer Gheeraerdls eene brief geschre ven, waarin hij dezen verwittigt, dat M. De Clippele niet meer in den gemeenteraad zal verschijnen, zoolang gij, Hector Arys, er lid van zijt - Ge wordt verdedigd door Denderbode maar het kan voor nierüand eene eer zijn verdedigd te worden door het orgaan van den knoeiwinkel, door het gerecht bestempeld met den uaatn oneer der hedendaagsche drukpers. Daarom hopen wij, dat gij zelf, uwe onschuld zult doen blijken het moet u niet moeilijk vallen te bewijzen, dat dé onderstanden welke de Maatschappij, verleende, door uw toedoen op de a vereischten tijd en volledig aan de slacht offers werden uitbetaald. Indien gij onplicbtig zijt, hetgeen wij met genoegen zullen verkondigen, kunt en moet gij in uw eigen belang die be wijzen onmiddelijk leveren, imtners iu dat geval moeien die bewijzen bestaan. waarom men de pillen Depratere liever gebruikt daa alle andere purgeer mid dels De reden ia eenvoudig. De Billen Depra-- tere werken rap, zeker en zonder pijn Daar bij overtreffen zij alle remediën om gal, zuurj snjmen, onzuiver bloed, maagziekten hardlij vigheid, keeren der jaren, speen, enz. te gene zer. Zij geven een schoon eu zuiver vel en doen allen uitslag verdwijnen. Prijs 1,50 fr. de doos. Te bekomaa te Aalst apotheek Cailebaut.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1