I's Aan sieur Hector Arys. Nummeï 26 Zondag 30 Juni 1901. UITSTAP NAAR NAMEN Feest der Brandweer l Waarom Eene Rechtbank te Aalst. Het liberaal Verbond IVog een drietal vragen. 16de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 1 f T~°r de *fadvoorop betaalbaar r 4 fr. 50 voor den buiten H PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncenper drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Vw»jL-~Handschriften worden niet terug gezoüdeu. Nee spe nee metu. AALST 29 JUNI. Liberale Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. op Maandag 1 Juli 1901. De Leden welke de reis medemaken kunnen hu me reiskaarten enz. bekomen iu de op hun reisplan aang' dui !e herbergen, den ZONDAG 30 JUNI van 9 tot 10 uren 's morgens. Maandag 1 Juli. Vergadering voor al de leden ten 5 1/4 ure 's morgens op de Groote Markt. Ten 5 3/4 ure, vertrek in stoet naar de statie met muziek aan 't hoofd. Teu 6,15 ure vertrek uit Aalst, aankomst te Namen ten 8,20 ure. Ten 7,35 ure 's avonds vertrek uit Namen, aankomst te Aalst ten 9,45 ure. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. Heden zaterdagavond ten 8 1/2uren zitting voor het Hoofdbestuur, on voor de uitdeelers dei reiskaarten in het lo kaal Concordia Zondag 30 Juni teD 11 uren vergadering in den Graaf van Eg- mont, Groote Markt. Voor de loden der Oude Garde, uit- deeling der reiskaarten voor den uitstap naar Namen zaterdag avond van 9 uren 's avonds bij M*WaRajon, groote Markt. Maandag morgen om 5 uren en een kwaart vergadering der muziekanten bijE dmond De Lattre aan de Oude kerk ten 5 1/2 uren stipt optocht naar de sta tie. Morgen zondag, eerste dag der Ker mis viert het vrijwillig brandweerkorps o ïzer stad de 25e verjariug zijner stich ting. Tevens heeft te Aalst de jaarlijk- Bche Vergadering plaats van het Ko ninklijk verbond der Belgische brand weerkorpsen. Ruim 70 brandweerkorpsen, afdee- lingen of afvaardigingen waaronder ver scheidene met muziek, zullen deel nemeu aan de feestelijkheden ter dier gelegenheid ingericht. Die korpsen en afdeelingen komen uit de voornaamste Belgische Bteden alsook uit Frankrijk, Holland, Luxemburg en Duitschland, zij vertegenwoordigen 4000 manschappen. Een jonge beeldhouwer van Brussel heeft ter herinnering aan het feest eene symbolische groep vervaardigd wAar- van men met veel lof spreekt en welke de stad Aalst zal aangeboden worden. We noodigen alle vrienden uit het hunne bij te dragen om het feest op te luisteren, hunne huizen te bevlaggen, de vreemde brandweermannen welkom te heeten en bun het verblijf in onze stad zoo aangenaam mogelijk te maken. Het feest der brandweer van morgen mag geen politiek feest zijn, het moet eene algemeene, onvoorwaardelijke hulde zijn aan den moed en de opoffe ring der helden, die immer lijf en leven te pande stellen tot redding hunner medemeDSchen. Feest moet het zijn overal, dat de algemeene vroolijkheid, de algemeene verstandhouding beersche, dat er vrede en vreugde weze geheel den dag en dat overal de vlag wappere ter eere van de Belgische en vreemde Brandweerman nen, die de hulde verdienen van alle Aalstenaars- Openhartig en zonder voorbehou ding hadden wij onze medewerking aangezegd om zooveel het in onze macht was het feest der brandweer te doen lukken. Ten gevolge van omstandigheden welke wij het in 't belang der feeste lijkheden zelve, niet willen aanhalen, nemen de liberalen van Aalst geen offi cieel deel aan het feest hoewel niemand zal ten achter blijven om tot de opluis tering ervan persoonlijk bij te dragen. We vernemen dat over die officieele, gewettigde onthouding valsche geruch ten zouden loopen. Indien zulks waar wordt bevonden door ons, zullen we morgen onder al de deelnemende Maat schappijen een vlugschrift lateu uitdee- len, waarin de liberalen de verschillende reden hunner officieele onthouding zul len uiteenzetten. Intusschen sporen we nogmaals al de liberalen aan, de vreemdelingen goed te onthalen, en het feest te helpen op luisteren. Voor de tweede maal. De papieren met leeuwkens ons door Hector Arys gezonden, bewijzen dat de man het goed inzicht heeft zich voor het aanschijn van eenieder wit te was- schen. Het is om hem die taak te vergemak kelijken, dat wij het exploit vertaald afkondigen opdat iedereen er kennis zoude kunnen van nemen. Kan men be ter handelen. Het is om hen die taak nog meer te vergemakkelijken, dat wij hier eenige vragen stellen waarover hij ons het genoegen mag doen onze lezers in te lichten. 1. Hector Arijs vertel ons uwe bezoe ken bij de liberale heeren Karei Schuer- mans en Gustaaf Leveau 2. Hector Arys vertel ons uwe bezoe ken op bet middenbureel der Belgische Redders te Brussel 3. Waart gij uitdeeler van de Belgi sche Redders, zonder kontrool of bewa king 4. Waarom vervult ge thans dat ambt niet meer Waarom zijt ge zelfs geen lid meer van die maatschappij 5. Waarom koopman zonder kontrool enz., is de griffier M. Scheerliuck in uwe plaats secretaris benoemd en M. Gustaaf Leveau hoofduitdeeler 6. Zoudt gij aan M. De Glippele, va der, een getuigschrift willen vragen van onberispelijke ambtsvervulling? 7. Heeft M. De Clippele, zoon aan den heer Gheeraerdts eene brief geschreven waarin hij dezen verwittigt, dat hij M. De Clippele niet meer in den ge meenteraad zal verschijnen, zoolang gij Hector Arys or lid van zijt Ge wordt verdedigd door Denderbode maar het kan voor niemand eene eer zijn verdedigd te worden door het or gaan van den knoei winkel, door het ge recht bestempeld met den naam oneer der hedendaagsche drukpers. Daarom hopen wij, dat gij zelf, uwe onschuld zult doen blijken het moet u niet moeilijk vallen te bewijzen, dat de onderstanden welke de Maatschappij verleende, door uw toedoen op den vereischten tijd en volledig aan de slacht offers word ui uitgedeeld. Indien gij onplichtig zijt, hetgeen wij met genoegen zullen verkondigen komt en moet gij in uw eigen belang die be wijzen onmiddelijk levereD, immers in dat geval moeten die bewijzen bestaan. Wij laten sieur Arys weten dat wij onze vragen zullen herbalen, tot hij en niet het orgaan van den eerlijken handel Denderbode, op onze vragen zal geantwoord hebben. Deze week heeft in de Kamers de bespre king plaatsgehad van het bu Iget vau justicie. Wij hebben bestaligd dat de beer De Gbellinck volksvertegenwoordiger voor Oudeuaaide do benoeming heeft gevraagd van een tweeden substituut des Prokureurs des konings en van eenen tweeden onderzoeksrecht ir bij de R ebt- bank van eersten aauleg te Oudenaarde. Eens deze twee nieuwe plaatsen gesticht zal de benoeming van eenen ondervoorzitter na tuurlijk moeten volgen en daarop de stichting eener tweede kamer. Dan zal men den overlast van werk bij de rechtbank van Oudenaarde niet meer kunnen inroepen, en dit was een der argumenten welke vooruit werden gezet om eene ree Abank van eersten aanleg te bekomen te Aalst. En wat doen onze volksvertegenwoordigers daarvoor, zult gij u met reden vragen, beste lezer. Welnu noch M. Woeste, de oppermachtige man (Aalst aan Woeste!!!) noen zijn sleep drager, M. Bethune, hebben den mond geopend voor de billijke eiscben der bevolking van Aalst en van het arrondissement, di s sedert zoovele jaren de inrichting vergen eener recht bank van eersten aanleg. Wat doen ze dan? Zal Denderbode die heeren, eens hunne plechtige belofte willen herinneren Zal hij durven doen uitschijnen, dat onder een kleri kaal ministerie (waarmee ons landeken sedert 17 jaren geplaagd is) onze volksvertegenwoor digers met den invloe i welke zij op de rechterzijde bezitten zij den eiscb maar krach tig hebben uit te drukuen om te Aalst eene Rechtbank ts bekomen. Woeste zou toch iets moeten doen voor zijn leengoed, voor de sta d die aan hem is 1 (Aalst aan Woeste 111!) Het liberaal verbond is gesloten. De alge vaardigden van nfeer dan 140 liberale kringen waren talrijk opgekomen, zoo talrijk dat het lokaal, voor de vergadering gekozen, geheel onvoldoende was en velen geane plaats konden vinden. Het initiatief genomen door de liberalen van Tongeren zal voor de liberale partij de beste vruchten alwerpen. Men mag zeggen, dat de liberale p irtij een mtuw tijdperk ingaat, de geestdrift welke den 16 Juni al de aanwezigen bezielde, de beslissing onmiddelijk over te gaaD tot het nemeu van praktische maatregelen d. w. z. de daden te voegen bij de woorden la ten het beste verhopen. Op de algemeene vergadering van 16 Juni waren ook vele liberale volksvertegenwoordi gers en senatoren aanwezig de anderen had den zich laten verontschuldigen. Een voorloopig komiteit werd dadelijk aan gesteld om een ontwerp van verorderingen in den kortst mogelijken tijd op te maken en te onderwerpen aan de goedaeuring eener nieuwe algemeene vergadering. De verorderingen zullen in zeer breeden zin worden opgemaakt, derwijze dat zij alle bepa lingen ter zijde lateu waarbij, liberalen van deze of geene streek uit hoofde van plaatselijke omstandigheden of toestanden zich niet zou den kunnen uitsluiten. Weldra zullen alle liberale politieke maat schappijen van het land zich bij bet verbond hebben aangesloten, weldra zal de volledige eenheid der liberale partij een voltrokken feit zijn en zullen al de liberalen zich beijveren voor de propaganda ter verspreiding van de gevoelens van vrijheiden verdraagzaamheid, voor de heerschappij der burgerlijke macht en voor de praktisohe hervormingen ten behoeve der werklieden, ze zullen zich «ereenigen in den strijd tegen de onwetendhuid, de doode band en bet fanatism. Do mau vau nummer 12, heeft onze vragen nog niet beantwoord, we zullea er nog een drietal bijvoegen, hij kan d© antwoorden dan alle in eenmaal zenden- 1°) Hoe dikwijls heeft sieur Arys al de leden van het Aalstersch komiteifc bijeengeroepen 2°) Hoevele verordeningen ontving sieur Arys van wege het middenkomi- teit der Belgische Redders om er een exemplaar van te bestellen aan de leden en hoevele exemplaren heeft hij er uit gedeeld 3°) Hoeveel bracht sieur Arys in re kening voor zijne bezoeken aan d© noodlijdenden buiten de stad Denderbode, 't orgaan der knoeilijsten en krotverslagen, de opneemvod der vennootschap eerlijken handelen kompanie, gaat voort zijo bertelap Hector Arys te verdedigen. We vin den zulss zeer natuurlijk. Denderbode, blijft in zijnen rol, hij wordt uitgegeven om den kozijDtjeswiDkel voor te staan en in dien boe tiek zijn er nog dozijnen overgoten met bet zelfde sop. Een zijner kribbelaars, waarschijnlijk een nieuweli ig in de smoutpolitiek en zuivelverde- digii.g, schrijft Denderbode heeft noch ner gens moeten blozen het moet een nieu weling zijn, anders zou hij weten dat het Bel gisch gerecht de Denderbode vereerde met den gloriotitel Oweer der hedendaagsche druk pers. Nu 't kan ook wel zijn dat de bazen der opneemvod zoo laag ziju gedaald, dat ze 't blozen totaal hebben vergeten, zelfs als er bun een brevet wordt toegekend, zooala we hierboven zeggen. De woede der knoeipolitiekers helpt tot niets. We herhalen 1«) Hector Arys heeft gelogen tegen de heeren Schuermans, Leveau eu tegen den heer De Clippele, een katholiek. 2') Hector Arys, heeft bij M. Gustaaf Leveau in tegenwoordigheid van M. SchuermaDS da tusschenkomst dier heeren afgesmeekt, hen biddeuae hem toch uit het nauw te helpen. 3') Niemand betwist aan Denderbode het recht zijnen hartelap te verdedigen., verre van daar doch geen enkel ander blad zou die taak op zich willen nemen. 4e) Om sieur Arys met kennis van zaken te verdedigen raden wij Denderbode aan inlich tingen te vragen bij den heer De Clippele,ar- rondissements commissaris, voorzitter van het Aalstersch komitiit der Belgische Redders. 5") Drie personen kuunen spreken over de bezoeken van Hector Arys bij da heeren Schuermans en Gustaaf Leveau, namelijk zij die met huu drie het of de tooneelen hebben bijgewoond. Denderbode kan alleen van Hec tor Arys weten hoe die bezoeken hebben plaats gehad en wat er werd gezegd. Welnu Arys heeft gesmeekt en gebeden bij M. Schuermans gesmeekt en gebeden bij M. G. Leveau. Den derbode mag al de Aalstenaars laten kiezen tusschen he treffelijkheid van sieur Arys en uie der twee heeren, die hij op ongewone uren ging bezoeken. 6*) De walvischverdediger, zegt nog in Den derbode tot M. G. Leveau... g' hebt gelogen, ja, gelogen. De kribbelaar is geheel buiten zich zelve van woede. Maar iedereen weet dat de uitscheidin gen welke in Denderbode verschijnen niemand treffon kunnen ze komen van zoo laag, van zoo laag. Sieur Arys beeft bij M. G. Leveau gesmeekt gebeden eti gekropen, gelijk hij gesmeekt, ge beden en gekropen heeft te Brussel. Ziedaar de waarheid 1 Tusschen het woord van onze mannen en dat van Arys zal niemand twijfelen. Denderbode is in zijn element. Hij zal eer- laug nog andere mooren wit moeten wasschen, want onder de kliek zijn er velen voor wier deu.den geen hond van de trappen zou willen vallen.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1