MEN VRAAGT EEN HEER Leeuwkens. Medalie 's. Kermis Eene nieuwe Strategist. Gendarms, gevangenissen en pasfoorsscholen Onderslandspenning. GROOT KRIJGSFEEST CONCERTS Kermis Aalst. Zondagrust. Sieur Arys heeft ons en andere bladen zegel papier gezonden, omdat we zonder iemand te noemen, over de meer dan zonderlinge geruch ten spraken, welke in Aalst eu omliggende loo- pen, over zekeren kerel dieeene der wraakroe*- pende zonden achterhouding van de hulp van ongelukkige werklieden zou bedreven hebben. Dat ben ik I riep Sieur Arys De vent wist van wanten en we kregen papieren met leeuwkens. Maar de leden van hot middenkomiteit der Belgische Redders op wier bevel het eerste on derzoek hier werd genomen en de eerste fei ten werden vastgesteld, laat Sieur Arys met vrede die krijgen geene papieren met leeuw kens. Maar aan M. Gustaaf Leveau die den gewe zen uitdccler welke noch onder kontrool noch bewaking stond met naam en toenaam noem de en uit zelfverdediging in tegenwoordigheid van700 getuigen tweemaal uitlegde wat hij van die geruchtmakende zaak wist... neen aan M, Leveau zend Arys geene papieren met Leeuw kens Arys weet van wanten. Maar aan de talrijke personen die Sieur Arys "op ongewone uren heeft bezocht en die bun geval vertellen aan al wie het hooren wil., neen, aan dezen zendt hij geene papieren met leeuwkens, Arys weet van wanten. Hij heeft ons uitgedaagd, we nemen de uit daging aan. Eenderbode de toevlucht der zondaars en van Arys, kan zijn beschermeling een grooteu dienst bewijzen, 'hij wil Aiys wreken, welnu dan moet hij alles betrachten wat hem daar voor de middelen aan de hand kan doen. De verdediger van Arys findien bet Arys zel ve niet is) mag zich (indien het en treffelijk man is) bij M. Gustaaf Leveau aanbieden en inlichtingen vragen, hij zal er vernemen wat hij niet schijnt te weten, namelijk al wat M. Leveau over de zaak heeft verteld voor 700 personen aanwezig in Concordia, M. Leveau zal het hem zeggen *an aanschijn tot aanschijn -en hij zal het hooren gelijk wij het hebben gohoord. En dan zal hij b grijpen waarom sieur Arys gemedailleerde pompier van donderdavond als een kruiperige bedelaar bij M. Gustaaf Le veau kwam, zijne goedertierenheid afsmee- kende. Mijnheer Gustaaf Leveau is een man van eer zijne eerlijkheid staat hooger dan die van wel ken klerikaal der ook stad Aalst. Hij zegt de waarheid. Sieur Arys, integendeel is een leugenaar, een onbeschaamde leugenaar en... wat hij verder nog is zal 't gerechterlijk onderzoek wel klaar «pinnen, daarvan zijn de bewijzen voorhan den. Ja, de kerel beeft veel toepet, maar dat is de geringste gaaf van heel de kliek, gansch dat fcooltje is vlot eenen pot II Als men iemand die voor uitnemende diens ten eene eerebewijziug verdient, hulde wil breugen, neemt met de grootste plechtigheid e.i den grootsten toeloop van volk te baat om zulks te doen. Znlks was de plicht der stad jegens de pom piers welke sinds vijf eu twintig jaren in de bres staan om bij elke ramp ter hulp te snellen en het vernielende element te bestrijden ca te beteugelen. Men moest het groote Brandweerfeest te nutte hebben gemaakt om in het bijzijn van duizende vreemdelingen en staagenooten de herinneringsmedalie te hechteu op de borst der braven die zich zoolang vele moeite, arbeid en zorg hebben getroost tot hulp hunner mede- menschoa. Maar neen... ter oorzake der feestelijkheden kon dit zondag niet zijn het zou te lang heb ben geduurd!'! Daarom werden donderdag avond de pompiers naar het landhuis geroe- >en en daar werd hen de medalie overhandigd, luiten de pompiers wist niemand daar iets van. Zo zijn daar gekomen, als schamele brand weermannen, alsof die plechtigheid het dag licht moest schuwen, de burgermeester heeft een diskoers afgelapt zonder kop of steert, 't muziek heeft een paar brabangonnes afgelapt met slechten kop en steert, de berinnerings- penuingen zijn uitgedeeld, men heeft eens in de handen geklapt als Hector Arys zijn meda lie kreeg rI?) en daarmee uit. Geheel de plechtigheid heeft een half uur geduurd, en het is daarom dat ze geeDe plaats kon hebben zondag 30 Juni. Men houdt de pompiers voor den aap 1! W aarom hebben de heeren Polle en Leon De Paepe geene decoratie ontvangen. Donderdag avond na die verstopte plechtig heid vertelde men, dat er een telegram was gekomen van Brussel, namens het Middenko miteit der Belgische redders, luidende als volgt Hulde aan onzen gewezen uitdeeler. Dat moet de bekroning zijn van die ver doken avondplechtigheid. waarom men de pillen Depratere liever gebruikt dan alle andere purgeer mid dels De reden is eenvoudig. De Pillen Depra tere werken rap, zeker en zonder pijn Daar bij overtreffen zij alle remediën om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten hardlij vigheid, keeren der jaren, speen, enz. te gene zen. Zij geven een schoon en zuiver vel en doen allen uitslag verdwijnen. Prijs 1,50 fr. de doos. Te bekomen te Aalst apotheek Callebaut. ti We zijn eens de pleinen rondgewan deld van Aalst om te zien wat er zoo al merkwaardigs zal te zien zijn op de ker- misfoor. Och wat miserie J wat mise rie Behalve hot feest der Brandweer heeft het kermisprogramma ook weinig om 't lijf. 't Is oprecht een armoedje. De pompiers zijn juist te pas gekomen om geheel het spel te redden, redden is hun doel. Op de Groote Markt is het bezonder poverkens, een baraksken, een moleken en 't is al, op de Graanmarkt en de Vee markt ziet het er niet veel beter uit., kort 't is armzalig. Het heeft zoo meer en meer het aan zien alsof langzamerhand de kermis in den zomer verdwijnen zal om vervan gen te wordendoor de vastenavonuker- mis. Dan komen er barakken genoeg, immers in den winter weten ze niet 't Was revue van de garde-civiek, revue van voor den generaal. De oudgedienden, de veterans van 't schoon- weer-leger boden een treffend schouwspel aan van afwisseling in voorkomen en kleedij gladgeschoren tronies, volle manen, snorre- baarden, stoppelgezichten van achter 't geld hof of den puitenputbroeken en vesten met alle schakeeringen van zwart, blauw ros en khaki, handschoeneu met al de tinten van wit, paars en grauw en kepi's 11 Kepi's 11! eene collectie kepi's om er u kreupel om te lachen van alle tranten en vormen: mosselmaten nagelbakken, harmo- nika'8, schoteltjes, kiuderkappeu, opgezette, neergedrukte, afgelegde, vooruitwijzende, achterhangende en de alles overtreffende kepi van sergeant Leo Geeroms.Die kepi is een raadsel,'tis een heel poëem 1! De meeste veterans beweren, dat het voor den kepi is, dat hij gedekoreerd werd. In dezen tijd is alles mogelijk. De veterans waren de eersten aan de beurt. Ze bielden hun blaaspijpen vast, gelijk een kwaad wijf beur besem vast houdt als ze heu- reu vent met een stuk iu deu kraag verwacht. Schoudert 't geweer Zet af't geweer I Voor waarts marsch Presenteert 't geweer I 't Is gedaan. Wel gewerkt. De veterans drogen hun zweet af. lis out bien mérité de la patrie 11 Nu de beurt van de andere zon dagsoldaten. Op gezwinden pas trekken ze vooruit. Heel de Graanmarkt is van 't wapengeklett ?r en d9 bevelen van kapitein Van Causbroeck kaatsen weer op den gevel van het Hoeiken en op de poort der pupillenschool ziet die mannen ouder zijn kommacdo eens zwenken en draaien Voorwaart I Rechtsomkeert, marsch zonder te verdubbelen voorwaarts I Links uit de flank, ziet ze draven, stappen, loopen I geef acht let op de boomen Erdabi 11 vlak op de vete rans Halt 111 Kapitein Van Causbroek, heeft de veterans voor Enge'schmans aanzien, zijne wachten voor Boeren en onversaagd trok hij er op I03; al dat maneuvreeren was maar de toepassing der strategie, die hij als doorslapen krijgs man aanwendde om den vijand te verschalken en hem plotseling deu kop te doen inloopen. De veterans waren wel eeu beetje kwaad zoo onverwacht uit hunne beschouwingen op geschrikt te worden en 't publiek lachte luid met het buitengewoon spiegelgevecht maar daaraau laten wij ons niet gelegen. Kapitein Van Ciusbroek heeft zich geopen baard als een krijgskundige de primo cartello die op 't oorlogsveld met eenen oogslag zien Redevoering1 van M. Verheyen. van Antwerpen, in do wet gevende Kamer uitgesproken. Mijn inzicht is niet de algemeene bespreking te heropening, noch beknibbelingen te doen ten opzichte der begrooting der gendarmerie. Ik wil enkel de moraal trekken op de bespre king die er heeft plaats gehad en zekere feiten bestatigen. Sedert eenige jaren zien wij de begrooting der gendarmerie gedurig verhoogeti. Degene voor 1901 beloopt 2,100,000 fr meer dan dege ne van 1890 en 136,000 frs meer dan die van het vorige jaar. Dit schijnt nog niet voldoende vermits M. Woeste en andere leden nog eene verhooging vragen van 200,000 frs. Welnu M. wat mij betreft, ik zou zeer gaarne die ver- hoogingen stemmen, indien ik verzekerd was dat dit geld eigenlijk zal gebruikt worden om den toestand van onze gendarmen te verbete ren maar neen zooals ik het kom ts zeggen, hebben die verhoogingen voor doel het getal gendarmen te vermeerderennieuwe brigaden te stichten en ook nieuwe kazeruon vau gen darmerie te bouwen. De bespreking die er heeft plaats gehad be wijst ook dat de misdaden in ons land sedert 15 jareu of nog vroeger, fel vermeerderd ziju en dit alleenlijk uit oorzaak van uwen scbooloorlog. Het is de klerikale die den scbooloorlog aangevangen heeft, door goede de gelijke officieele scholen in massa af te schaf fen en deftige onderwijzers zonder reden weg te zenden. Ook zijt gij nu verplicht het getal gevangenissen te vermeerderen terwijl het ge tal gendarmen met een derde verhoogd is. want over vijftien jaren hadden wij slechts 2000 gendarmen, nu hebben wij er 3000 en nog is het niet toereikend om de misdaden te beteu gelen en dat, ik herhaal het, ten gevolge van deu scbooloorlog, en vau de vernietiging van het officieel onderwijs. Nu MM. bevindt gij u voor de gevolgen van het kwaad dat gij ge sticht hebt en om te eindigen zeg ik dat de dag welhaast zal aanbreken waarop het land zal beseffen dat de inrichting van een degelijk officieel onderwijs met bekwame en deftige on derwijzers het eenigste middel is om het getal gendarmen en gevangenhuizen te verminderen (zeer wel op eenige banken. Uit de bespreking die hoeft plaatsgehad, zegt M. Verheyen, ziju de misdaden in ons land sedert vijftien jaren fel vermeorderd en het getal gendarmen tot het verbazend cijfer vau 2000 tot 3000 geklommen. Hoe is dat mogelijk? De pastoors besturen sedert 17 jaren ons lief landeken, het getal kloosters is vertien- dubbeld, de meeste officieëele scholen ziju ver vangen door broerkes- en nonnenscholen en de misdaden vermeerderen van jaar tot jaar op verschrikkelijke wijze De scholen met God brengen nogtbans de lieve kinderjeugd op iu de vreose des Heeren, iu haat der zonden en beoefenen de goddelijke deugden. Zij worden het gestatig ingepompt dat God alles weet, alles kent, alles ziet dat hi] in de harten der meuschen leest. Hoe komt het toch, dat die kindertjes, opgebracht in de schaduw vau dor» tempel later het hunne bij - dragen om het aantal misdaden to vermeerde reu Een solo op d'hoogzaal der niouwe kerk 1,00 De waarde van een walvisch zonderstaart 0,10 Om 4 ure 's morgen3 Hari ope toen I seire II boat af toen 0,10. Omdat den En- gelschman zijn eigen zelve dekoreerd 0,10. Omdat hij zoo gaarne zijn blikwerk vertoont 0,10.— Geeft Boeboe walvisch een vaantje! 0,50. Versailles staal van gezondheidsbroek vertrok naar Parijs en kwam met den trein iu Sifflez aan 0.10. Omdat hij zijn zondagen met kaarten in Saint Cloud doorbraekt 0.10 Pardon Mossieu des cochons Wel marueufken 010. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van D'Noël welke zé in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. STAD AEI.ST Vrijwillig gewapend Pompiersfeeat op Zondag 30 Juni. Hetcomiteit neemt de vrijdheid de inwoners der Stad Aelst beleefd te verzoeken, Zondag aanstaande de Nationale Vlag aan hunne hui zen te laten wapperen. A 11 1/2 heures du matin, sur le kiosquo de Ja Grand' Place. Concert donné par l'Harmonie du Corps de Sapeurs-Pompiers Volontaires d'Ypras (65 éx.) sous la direction de Monsieur J. Wittebroodt. A 5 heure9 du soir, sur la kiosque de la Grand' Place. Concert donné par l'Harmonie du Corps de Sapeurs-Pompiers Volontaires de Halluin, (France) (70 exécutants), sous la direction de Monsieur Eédélé. A 7 heures du soir Grande Fête Champêtra au local de l'Harmonie Royale Concert donné par les Fanfares du .Corps {de Sapeurs-Pompiers Volontaires de Schaarbeek- lez-Bruxalles. Trains Spécittux. 1° Courtrai a Alost. Maandag 1 Juli uitstap van den Libe ralen "Werkmanskring naar Namen en Dinsdag 2 Juli ten 9 uren 's avonds groot dansfeest in Concordia Puik orkest Ruim voori.ien buffet. Ingang 15 centiemen per persoon. Donderdag 4 Juli ten 4 uren stipt na middag concert in Concordia door Les Amis Constants en den Symphoniekring Door eendracht groot. Maandag 8 Juli ten 6 uren stipt in in Goncoroia. Veldfeest en Wafelslag, en Concert en Turnfeest docr de Fan faren en den Turnclub Help u Zelve. Courtrai D. 9.15 heures Audenarde D. 9.47 Sottegem D. 10.08 Burst D. 10.20 Alost A. 10.35 2° Alost a Courtrai. Alost D. 19.00 heures Sottegem D. 19.24 Eename D. 19.42 Audenarde D. 19.47 Courtrai A. 20.16 3° Alost a Lokeren. Alost D. 20.00 heures Hofstade D. 20.05 Audegem D. 20.17 Termoude D. 20.23 Grembergen D. 20.32 Zele D. 20.41 Lokereu A. 20.52 4° Blaton a Alost. Blaton D. 8.50 heures Basècles D. 8.58 Leuze D. 9.02 Ath D. 9.27 Lessinn98 D. 9.43 Grammont D. 9.55 Alost A. 10.34 5" AloBt a Blaton. Alost D. 19.35 heures Grammont D. 20,16 Lessines D. 20.20 Ath D. 20.44 Leuze 1). 21.09 Basècles D. 21.22 Blaton A. 21.30 "i biedt kosteloos aan, aan allen die aange daan zijn van eene huidziekte haarwormen, cezémans, puistjes, huiduitslag, chronische bronchiten, borst-en maagziekten rhuma- tism en breuken, een onfaalbaar middel te doeu kennen om zich spoedig te genezen, zoo als hij zelf volkomen genezen is,geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod me op fcuor.0g8vClu «v- waarvan men het menschlievend doel zal aan- waar naartoe, terwijl ze des zompre lie- I waar te loopen. Voorwaar hadden dej boe- I zien is het gevolg eener belofte. n— w het geluk deu nieuwen strategist in huu I per brief of postkaart schrijven aan 1VI. midden te hebben, Botha, De Wet en Steiu I •vincent, place Victor Hugo, te Grenoble konden naar huis gaan de koeieu melken en 1 - x 1 --1 ver elders gaan, waar de kermisfeesten meer volk, van de stad en het omlig gende uitlokken. Onfeilbaar middel om in goede ge zondheid te leven tot eenen hoogen ou derdom- Het is voldoende alle buitensporig heden te vermijden en van tijd tot tijd eenige zuiverende Waltherypillen te nemen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en «veral. naar de pataten planten, 't zou maar nrap in Zuid Afrika met de Engelscben gedaan ziju 1 Kapitein, 't is nu kermis, ik drink op uwe roemrijke toekomst vau strategist en door luchtig krijgsman, maar die me 't plezier de veterans nooit meer voor Engelschmans te nemen, ik ben er bij moet ge weten en zoo nog niet gaarne mijne facade geschonden hebben. Kapitein, gezondheid, tibi 1 Z. Aftgeweeb. die kosteloos en vrachtvrij per post zal ant woorden en de gevraagde inlichtingen zal zenden. Mevrouw We Duriau, reutenierster 195, de Mero lestraat, te Brussel, schriitt M. VINCENT, apotheker, 33, rue de la Limite, Brussel. Ik ben gelukkig deze getuigenis van dank baarheid te mogen voegen bij de talrijke ge- tuigschrifen die gij reeds bezit. Sedert 23ja- ren leed ik aan rheumathism en geen enkel ge neesmiddel had mij verzachting bezorgd. Maar sedert eenigen tijd neem ik uwen Elixir tegen jicht en rheumathism, en ik ben er ten zeerste van voldaan. Uwe dankbare, W9 Duriau. 199, de Merode Straat, Brussel. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. de flesch. Lezers Indien gij bleek zijt, zwak en arm aan bloed, versterkt u met de pil van Dr Raphael en aanstonds zult gij eene frissche kleur, kracht en sterkte terugvinden. 1 fr. 75 de doos in alle apotheken. Te bekomen De Valekeneer, overal. bij de Apothekers Callebaut, De Waele, Ghysselinckx en Van 's middags tot 's middernacht Heden Zondag 30 Juni doende apotheker Kerkstraat. M. 1901, dienst - DE WAELE, 0 0 0 -0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 n 0 n r J M

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2