LIVINA Aan sieur Hector Arys. 16de Jaar. Zondag 7 Juli 1901. KERMIS AALST. Waarom Nationnaal Verbond van Liberale Propaganda. Het Feest der Drandweer. aBaBMBBBassi LIBERAAL WEEKBLAD VOOR AbonnementsprijsJ J voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, Vrijheidstraat, 58 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen ^e71°330' if centiemen drukregel. Reklamen 76 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijde1 frank Mon maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschiiften worden niet terug gezonden. AALST 6 JULI. Maandag 8 Juli, ten 6 uren stipt na middag in Concordia Veldfeest. Wafelslag. r Concert door Les Amis Constants. Turnfeest door Help U Zelve. Bal ten 9 uren 's avonds. Tot deze feestelijkheden zullen enkel toegaDg hebben de leden der Fanfaren- maatschappij Les Amis Constants n, van den Symphoniekring Door Een dracht Groot en van den Tnrnclub Help U Zelve en hunne damen. De personen vreemd aan de stad door een lid aangeboden mogen insgelijks de feesten bijwonen. De papieren met leeuwkens ons door Hector Arys gezonden, bewijzen dat de man bet goed inzicht heeft zich voor het aanschijn van eenieder wit te was- schen. Het is om hem die taak te vergemak kelijken, dat wij het exploit vertaald afkondigden opdat iedereen er kennis zoude kunnen van nemen. Kon men be ter handelen. Het is om hem die taak nog meer te vergemakkelijken, dat wij hier eenige vragen stellen waarover hij ons het genoegen mag doen onze lezers in te lichten. 1. Hector Arijs vertel ons uwe bezoe ken bij de liberale heeren Karei Schuer- mans en Gustaaf Leveau 2. Hector Arys vertel ons uwe bezoe ken op bet middenbureel der Belgische Redders te Brussel 3. Waart gij uitdeeler van de Belgi sche Redders, zonder kontrool of bewa king 4. Waarom vervult ge thans dat ambt niet meer Waarom zijt ge zelfs geen lid meer van die maatschappij 5. Waarom koopman zonder kontrool Eeu volksverhaal uit de XVII eeuw door VAN DAELE. Na Albert en Isabella ziju de meeste rede rijkkamers verdwenen. Die maatschappijen werden met wantrouwen door de fanatieke vorsten bejegend, ze werden aanzien als de broeinesten dor nieuwere denkbeelden, welke de on wenteling der XV6 eeuw hadden verwekt. Bet toezicht over de rederijkers werd dan ook zoo streng en vernederend, zoo knellend en kwellend, dat de meeste verdwenen en met heu de boekerijen, de tooneelkunde, alle letterkun dige bedrijvigheid. De liedjeszanger was de eenige, die den uit stervenden vrijheidszin nog poogde op te beu ren, die nog de snaren wist ter oeren van het kwijnen besef van volks-en meuschenwaorde, die in de verre dorpen nog de zangen van Vlaanderens roem en grootheid deed weer klinken.- Bet was noodig den lezer met die rol van den zanger bekend te maken, opdat hij Ba /o niet kleineeren zou, door eene vergelijking met de liedjeszangers van heden, wier onhebbelijke voortbrengselen, den vreemdeling een bitter klein denkbeeld moeten geven van den geest van ons volk als het waar is dat die liedjes- euz., is de griffier M. Scheerlinck in uwe plaats secretaris benoemd en M. Gustaaf Leveau hoofduitdeeler 6. Zoudt g;j aan M. De Ciippele, va der, een getuigschrift willen vragen van onberispelijke ambtsvervulling? 7. Heeft M. De Ciippele, zoon aan den heer Gheeraerdts eene brief geschreven waarin hij rlezeu verwittigt, dat hij M. De Ciippele niet meer in den ge meenteraad zal verschijnen, zoolang gij Hector Arys er lid van zijt Ge wordt verdedigd door Denderbode maar het kan voor niemand eene eer zijn verdedigd te worden door het or gaan van den knoei winkel, door het ge recht bestempeld met den naam oneer der hedendaagsche drukpers. Daarom hopen wij, dat gij zelf, uwe onschuld zult doen blijken het moet u niet moeilijk vallen te bewijzen, dat de onderstanden welke de Maatschappij verleende, door uw toedoen op den vereischten tijd en volledig aan de slacht offers werden uitgedeeld. Indien gij onplichtig zijt, hetgeen wij met genoegen zullen verkondigen kunt en moet gij in uw eigeu belang die be wijzen onmiddelijk leveren, immers in dat geval moeten die bewijzen bestaan. Wij laten sieur Arys weten dat wij onze vragen zullen herhalen, tot hij en niet het orgaan van den eerlijken handel Denderbodeop onze vragen zal geantwoord hebben. Sedert de inrichtingsvergadering van 16 juni laatst, heeft het voorloopig Komiteit zich reeds vereenigd te Brus sel onder het voorzitterschap van M. Fernand Cocq, advokaat en schepen te Elsene dit Komiteit heeft de eerstko mende Algemeene Vergadering vastge steld op Zondag 21 Juli ten 10 uren 's morgends. Deze Algemeene Vergade ring zal plaats hebben te Brussel. Reeds zijn de aangesloten groepen behoorlijk opgeroepen. Het voorloopig komiteit heeft daar na beslist het onmiddelijk aanwerven zangers de tolken ziju vau den volksgeest. De proJukten der liedjeszangers der XVII® eeuw waren van meer waarde, dan de zoute- looze eu zinneiooze dingeu welke thans op de markten met begeleiding van accordion en af schuwelijk geverfde tafereelea ons volkwor- den voorgezongen Zij lag te zwemmen in haar bloed, Ziet wat de valsche liefde doet. Welnu op maatschappelijk gebied ook stoud de liedjeszanger der XVII* eeuw veel hooger, dau die vau heden. Bavo de Zauger was dus een man, dia door iedereen, als eeu goed burger werd geacht en door veleo als eeu vrieud en raadsman werd bemind. Hij was bekend iu al de gemeenten der zeekust vau Brugge tot Duinkerken, maar verbleef sinds eenigeu tijd in de omstreken van Eeruegem, en kwam dikwijls in den Bon ten Os, waar hem altijd een goed onthaal te beurt viel. Nadat Bavo al zijne boeken eu liederen be hoorlijk in de hot had geschikt en geborgen, knikte hij tevreden. Dan kwam hij in de ge lagkamer, doch er niemand bemerkende, stap te hij buiten eu wandelde het veld in. Het was een schooue najaars morgen, de bladeren der boomen wareu geel eu p iars ge worden een duune, zeer dunne nevel hiug als een doorschijuend waas over de natuur, hou- derdeD, duizenden fijue draadjes hingen overal en wuilden op hetfrissebe koeltje, gesponnen van afzonderlijke leden te betrachten. Te dien einde, zijn inschrijvingslijsteu gezonden aan al de Voorzitters der liberale kringen en deze zullen, zonder eenigen twijfel hun best doen, om zoo vele bijtredingen mogelijk te bekomen. Overigens, het is te hopen dat alle libe ralen zonder onderscheid het nut en de noodzakelijkheid zullen begrijpen van den Nieuwen Bond der Liberale propa ganda, en zij het zich eenparig ten plicht zuilen rekenen, den bond bij te treden en te ondersteunen. Wat de liberalen Senators en Volks vertegenwoordigers betreft, die zoo tal rijk de iuriebtingsvergadering hebben bijgewoond, hunne bescherming en hunne medewerking is den Nieuwen bond verzekerd. Ter inlichting art. 4 der statuten zegt dat den Bond samengesteld is uit 1° Liberale Associaties en Liberale Kringen, in groep aangesloten. 2° Beschermleden welke een jaarlijk- sche minima bijdrage betalen van tien franken. 3° Werkende leden welke eene mi nima bijdrage betalen van drie franken. Al de leden ontvangen kosteloos het Officieel bulletijn. H; t Voorloopig Komiteit houdt zich ook nog bezig met het inrichten vau een onderzoek over de bestaande libe rale werken, welke talrijker zijn dan men denken zou, in de verschillende steden van het land. In den loop der eerstkomende week zal het Voorloopig Komiteit wederom vergadereu te Brussel. Persoonlijke en gezamentlijke toetre dingen, gelieve men te zenden, even als alle vragen naar inlichtingen aan den secretaris van het Voorloopig Ko miteit M. Paul NEVEN, Notaris te Tongeren. Het feest der brandweer mag in alle opzichten wel gelukt worden geheeten. Geheel de stad was bevlagd, de gan- scho bevolking van Aalst had er aan ge houden, de vreemde pompiers welkom te lieeten en hulde te brengen aan hun nen moed en hunnen ijver. door geheimzinnige spinnetjes, dien aan dat werk den heelen nacht scheuen besteed te heb ben, zoo talrijk wareD ze, en over de bonte scbakeering der bladeren, eu door het nevel waas eu over bet natte grastapijt, ovor alles goot de zon haar gulden licht zoo mild eu ze genrijk dat Bavo een poos stilhield om het too- neel te aanschouwen. Plots bemerkte hij Livina nabij den elskant op het klaverveld, ze sneed op de knieen zit tend met de sikkel een voorraad klavers. Nog een paar minuten arbeidde ze voort eu richtte zich toen op, zorgvuldig streek ze eeu onwillig haar klisje dat heur over de waug hing onder het witte kapje weg en liet dan ook heur blik ken dwalen over het weelderige landschap. Het was aoo frisch iu de morgeukoelte ge- tempe rd door de eerste zouuestralau, ze voelde zich zoo innig tevreden, zoo innig opgebeurd Al wat ademde, al wie voelde, dacht zij, mo est zoo gelukkig zijn als ik thans ben. Och, ja, het leven is scüoon.... Toen nam ze de afgesueden klavers op, een geheele armvol en stapte het wegeltje langs dat naar de hoeve liep en dat Bavo insgelijks had gevolgd, Livina had hem echter nog niet opgemerkt, ze zag hem eerst toen ze aan den omdraai kwam vlax achter den boomgaard, sneller klopte nu heur hart en hooger was de blos heurer frisscne wangen. Wat is ze schoon, de zoete Livina, dacht Bavo en waohtte heur op, do roode kollebloe- Reeds 's voormiddags waren vele vreemdelingen naar Aalst gekomen en heel den dag heerschte er overal onge wone beweging en drukte maar bezon- derlijk op de Groote Markt en rond do statie. De stoet was zeer schilderachtig, al die verschillende kostumen, die bonte mengeling van krijgstenues en werk- kostumen, blinkende helmen, wuivende vederbossen, prachtige kleedsels, een voudige kielen, wapens, hamers en bij len, het materieel van ons brandweer korps, dat alles vormde een geheel dat inderdaad de moeite waard was om zien. Verscheidene korpsen waren verge zeld door hunne muziekafdeeling en overal weergalmden de vroolijke mar- schen, ieder opwekkend tot vreugd en vroolijkheid. Waarom is ons brandweerkorps niet ingericht gelijk den stoet, buiten alle politiek, waarom wordt te Aalst het pompierskorps uitsluitelijk eene partij zaak een klerikale boel, enkel ingericht ten voordeele van den domperswinkel. Getuigt het feest van zondag laatst niet dat de onpartijdigheid bij zulke in stellingen de wet zou moeten zijn? Waarom worden uit ons brandweerkorps al degenen gebannen, die verdacht wor den niet aan de slippen te hangen van zekere heerschappen, die in 't klerikale kamp den hoogen toon voeren en beter zouden doen zoovele noten niet op hun nen zang te hebben. Sommige brandweerkorpsen werden bezouder opgemerkt de groepen van Halewyn eu Denain (Frankrijk) de korpsen van Mee helen, Geertsbergen, Zottegem enz. enz. verwierven op ge heel den doortocht van den stoet zeer veel bijval. De concerten gegeven door de mu ziekkorpsen werden overal warm toe gejuicht, het muziekkorps van Halewyn bezor.derlijk onderscheidde zich en de Marseillaise werd gebisseerd door de dichte schare volks welke zich op de Groote Markt verdrong. We zeggen het openhartig, weinige kermisdagen hebben we te Aalst beleefd zoo vroolijk en zoo vreedzaam en dat men on de witte kronen der madeliefjes, welke haar hoofdje half verbergen, hebben geen fris- scher kleuren dau heure wangen dan heur mutsje. Goeden dag, Livina, riep Bavo, haar toe eu bleef op het wegeltje staan. Even gulhartig en toch 'schuchter ant woordde zij goeden dag, Bavo en week van het pad om hem voorbij te stappen. Doch hij zeide haastig Kom, Livina leg een poos die zware vraebt neder, het is zoo aangenaam bierbuiten en het doet me zoo een groet genoegen u te zien u te hooreu te midden der natuurpracht wsllce ons omringt. Hoe het kwam wist ze zelve niet, maar reeds lag de armvol klavers bezijden het pad, de stem van Bavo klonk heur als hemelsche mu ziek in de ooren eu trouwhartig blikte zij hem iu tie oogen. Bavo, zeide zij. hebt ge gisteren niet bemerkt hoe Labarre grarastoriis heengegaan na het lied van Willem. Ik beu baag voordien man, ik vrees voor Willem. ik, antwoordde, Bavo verfoei dien vreem den schijnheiligaard, reeds lang vraag ik mij afwaar ik zijne fletse tronie nog mag gezien hebben. Wat Willem betreft, vreest niet voor hem hij zal niet in de handeu vallen der dwin gelanden, zij die blijven moeten-zijn meer te beklagen dan Willem Maar Livina laat ons over dien verwensebteu Labarre niet meer spreken. (Wordt voortgezet).

De Dendergalm | 1901 | | pagina 1