MEN VRAAGT Zondagrust. 't Gevaar. Het Stemrecht der Vrouwen. Liberale Werkmanskring. Niet gezien. Logiek. groot succes is alleen te wijten aan bet onpartijdig karakter van bet feest. De inrichters balen eer van hun werk. Slechts een enkele was er nipt op zij ne plaats, een enkele paste niet bij dat feest, namelijk Hector Arys. *t Is een zonderling schouwspel en wel geschikt om de wereld te verbazen, indien er hedendaags nog iets ware dat verbazing wekken kan. Meester Woeste en meester Van de Velde, de leiders van het zwart en rood beloversleger, de stichters van het rijstpapland er toe komst op aarde en hiernamaals de kampioenen die elkander als water en vuur bevochten zijn plotseling in elkan ders armen gevallen, en geven elkander den vredekus op de kwestie der zon dagrust. Woeste en Van de Velde zijn plotse lings twee handekens geworden op ee- nen buik, en het dompersvoik van allen geur en kleur kijkt gelukzalig op naar het tweemanschap, dat daar bo ven troont in eene wolk, hoog, hoog boven de wroeters, die den zondag zul len doorbrengen in 't aanschouwen en bewonderen dier heilige mannen. Volkomene zondagrust is onmogelijk, totaal onmogelijk, in Belgie de zondag rust invoeren gelijk die bestaat in En geland, zou rechtstreeks inwerken zijn tegen ons nationnaal karakter, tegen onze gebruiken, tegen onze zeden. Wie eenmaal een zondag in Engeland heeft doorgebracht, zal u weten te zeggen hoe drukkend, hoe ontzenuwend, hoe akelig, die zoogezegde rust is en hoe weinig ze bijdragen kan tot de zedelijke opbeuring van het arbeidende volk. We zijn het volkomen eens, met alle menschen begaafd met gezond oordeel de arbeider moet wekelijks een rustdag hebben, we wenschen zelfs dat die rust dag zooveel mogelijk den zondag zou wezen, maar men moet rekening houden van de toestanden, van den aard der nijverheden, van de behoeften der be volking. We zouden bevoorbeeld willen weten wat de zondagrust, de verplichte zondag - rusty bij de boeren zou uitwerken. Is die verplichting niet overbodig bij de landbouwers Wel zeker, want we zijn met de gebruiken der buitenlieden ietwat bekend en kunnen verzekeren, dat de boeren, niet alleen 52 zondagen p6r jaar rusten, maar daarenboven nog eene reeks heiligdagen en feestdagen vieren, zoodat wij hunne jaarlijksche rustdagen zonder overdrijving op 120 mogen schatten. De 4 hoogdagen, de afgestelde hei ligdagen, driekoningen, lichtmis, twee de paaschdag, de kermis, de vormings dag enz. enz. al die dagen wordt er op den buiten weinig of niet gewerkt. Maar als het zomer is en de oogst rijp dan werkt de boer ook 's zondags, om dat hij moet. De oogst staat in gerven op het veld, een onweer dreigtspoedig wordt al het beschikbare volk opgeroe pen en er wordt gezwoegd en gezweet meer dan anders op 4 dagen. Met de verplichte zondagrust, zou het den boer onmogelijk zijn den oogst binnen te halen zonder zich aan straffen bloot te stellen. Hetzelfde geldt ook voor de steenbakkerij en menige ande re nijverheid... zoodat de werkgevers die noodzakelijk aan de wetsbepalingen zonden ontsnappen zeer talrijk zijn. Doch in vele Bteden ook, zal de ver plichte zondagrust een lolleken schij nen b. v. te Aalst. Is het inderdaad niet bespottelijk door eene wet de zondag- rUBt verplichtend te maken voor arbei ders, die twee, drie dagen ter week geen werk hebben, veel armoede moeten verkroppen, en nergens op krediet iets verkrijgen, omdat hunne schulden be trekkelijk zeer groot zijn. Zulke werk lieden zouden bij een plotseling herne men van het werk, niet boter vragen dan ook 's zondags te mogen werken om in hunne ellende door eene bijlage van loon eenigzinB te verhelpen. We nemen aan, dat het wenschelijk is in sommige nijverheden, b. v. in kool- en metaalnijverheid eene weke- lijksche rustdag verplichtend te maken maar we, beweren, dat de klerikalen met hunne verplichtende zondagrust niet de inspraak volgen hunner gene genheid voor het werkvolk, maar van hun fanatism. Het schijnt dat in de omstreken van Roose- laere, van Yperen, van de Panne, fransche ge meenschappen gronden hebben aangekocht en eerlang kloosters, kostscholen, gestichten van allen aard zullen oprichten. 't Plan is de grenzen te benuttigen tot het daarstellen van groote opvoedingsorden, waar de fransche edellieden en groote burgerij hun ne wettige en onwettige kinderen tot goede, doortrapte bekampers der Republiek souden oplei len. Men ontkomt aldus aan de waakzaamheid en het toezicht der fransche onderwijs overheid en men weet dat iu Belgie volle gerustheid be staat, daar het goevernement op de hand der geestelijkheid is. Die toenemende aangroei der geestelijke or den iu ons gezegend land is verschrikkelijk. In 1327 bad Belgie 131 geestelijke vrouwen kloosters, 96 hielden zich met onderwijs bezig, 35 waren biddende kloosters. Heden zijn er 1546 II! (708 voor onderwijs alleen, 240 voor gods huizen alleen 298 van gemengden aard.; Daarin leeft, wroet, regeert, krioelt het le ger van 25323 uonuer. In 1827 telde Belgie 33 mannenkloosters. Thans zijn er 414 Daarin leven 4785 paters Dit maakt hen een totaal (buiten ons leger van pastors eu onderpastoors), van 30,000 kloosterlingen, die ons land kaal vreten en de beste sappen van nijverheid eu handel tot zich lokken. Gedurig verrijken en vermenigvuldigen zich de kloosters. Gansche dorpen, gansche steden staan reeds onder huunen finantieelen invloed. Schatten gaan er in, slechts droge kruimels komen er uit. 't Is de üoode Hand in al hare akeligheid, in al hare ramspoedige uitbreiding. Daar binnen weelde, opeenstapeling van rijkdommen en waarden, welke men angstig verborgen houdt. Daar 1 uiten ellende in de krotten waar soms met valsche liefdadigheid, zusters of paters een roggebrood heen dragen, waar voor zij de ziel, de vrijheid, de slaafsche onderworpen heid eischen. Zij maken zich meester van 't onderwijs om bette verknoeien, om het komend geslacht te versuffen. Zij maken zich meester van de ffnantieele macht, omdat het kapitaal de wereld regeert en hunne heerschzucht onbegrensd is 1 waarom men de pillen Depratere liever gebruikt dan alle andere purgeer mid dels De reden is eenvoudig. De Pillen Depra tere werken rap, zeker en zonder pijn Daar bij overtreffen zij alle remediën om gal, zuur, slijmen, onzuiver bloed, maagziekten hardlij vigheid, keeren der jaren, speen, enz. te gene zen. Zij geven een schoon en zuiver vel en doen allen uitslag verdwijnen. Prijs 1,50 fr. de doos. Te bekomen te Aalst apotheek Callebaut. In de kwestie der zondagrust zien we 't hartroerend akkoord van klerikalen en socialisten de zondag moet de ge dwongen rustdag worden in 't belang van den dompersboel. Maar dit is de eenige reden niet van verbroedering der zwarte en roode dompers Sedert eenigen tijd is het stemrecht der vrouw aan hel orde van den dag en weer wonen wij het schouw spel bij van een fanatieke kwezelaar, Colaert, die in de Kamers als de kam pioen der vrouwen optreedt nevens M. Van de Velde, leider der socialisten, en dezen als boezemvriend aan het hart drukt. Wij hebben onze meening over dat nieuwe uitvindsel der socio 's doen ken nen Het optreden der vrouw in onze politieke strijden waren eene ramp voor het land, voor het volk. Het ware de eerste stap tot de afdwaling der vrouw van hare natuurlijke roeping. Indien de ontvoogding der vrouw de politieke gelijkheid eischt der vrouw met den naam moet ook hare burgerlij ke gelijkheid daar een gevolg van we zen. De vrouw zal kiezer zijn. De vrouw zal kiesbaar zijn. De vrouw zal volksvertegenwoordi ger zijn. De vrouw zal minister worden. De vrouw zal meeting houdeD. De vrouw zal manifeBteeren De vrouw zal zich mengen in onze twifiten. Indien de natuurgesteltenis der vrouw geen hinderpaal is voor het uit oefenen van hare politieke rechten kan zij ook geen hinderpaal wezen voor 't vervullen harer burgerlijke plichten. De vrouw zal loten, De vrouw zal naar de kazerne gaan, De vrouw zal ratatoo eten, De vrouw zal piot worden of grena dier enz. enz. De vrouw zal weldra alle ambten ver vullen, alle stielen uitoefenen en dan zal het Menschdom gered zijn, dan zal de vrouw vergeten hebben te zijn wat ge wezen moet vrouw en moeder. De uitvinder van het stemrecht der vrouwen verdient eene plaats te Gheel, de vent moet een vijs los hebben in zijn bovenkas. Doch het is geenzins van belang ont bloot do kwestie op te werpen, als men ziet dat klerikalen, die als onverzoen lijke vijanden van het Z. A. S. bekend stonden gelijk de fanatieke Colaert, bij- looper van Woeste, plotselings optreden als aanhangers van het stemrecht der vrouwen. Waaruit spruit die plotselinge zwen king voort Waarom zou 'tons niet moeten verwonderen zoo de klerikale meerderheid Colaert, Van der Velde en tutti quanti ter zijde kwamen en in geval van kieshervorming het stemrecht ook zouden toekennen aan de vrouwen Het stemrecht aan de vrouwen ware ten minste eene eeuw de overheersching der domperij verzekerenDe vrouwen zijn in 't algemeen in ons land de ge dweeë werktuigen der politieks pries ters, meer geneigd tot bijgeloof, meer bevreesd voor hunne bedreigingen, meer onderworpen aan hunne bevelen. De voor- en achterwacht van 't kwezelge- doe zou den stembrief zwaaien en wel dra zou men nevens W oeste en Colaert ook in de Kamers, de meid van den bis schop van Gent zien zetelen in de plaats van Anseele, de moeder-overste der Ur- selienen iu de plaats van Demblon, de vrouw van den koster van O. Lieve Vrouw in de plaats van Van Rijswijck. Als de laatste socialist die dan bij toeval in de Kamer» zal zetelen dan nog zal voor0e8teld hebben de stemming ten huize, en de afhalingder stembrieven door de leden der Kerkbesturen, zal de kieswetgeving volledig zijn. Maandag laatst deed de Liberale Werk manskring Vooruitgang door 't Werk zijn jaarlijksch uitstapje. De Kring bezocht Namen en omstreken. Het reisje lukte opperbest, voortreffelijk weder, niet te heet of te koud. De ontvangst in 't lokaal der Liberale Associatie, het uit stapje per stoomboot op de Maas, 't bezoek aan 't Museum, de wandeling op de Citadel enz. alles was voortreffelijk en prachtig en in ons volgend nummer zullen wij een omstandig verslag mede deelen over den uitstap. De liberale bladen van Namen VOpinion Libérale en La Lutte kondigen schoone arti kels af over onzen kring en ons bezoek aan de stad Namen. Het kind van M. Gustaaf Singelyn was on gelukkiglijk aan den grooten paardenmoleu op de Markt tusscben de loopplanken geraakt «n verkeerde in eenen hachelijke» toestand terwijl de molen in volle vlucht ronddraaide. Een ongeluk was schier onvermijdelijk, de arme kleine liep gevaar vermorzeld te wor den niets raadplegende dan hunnen moed MM. Albien Verbeiren en Corn. Vincent ge lukten erin het kind te redden. De ondercommissaris vnn politie M.Vernaeve die op eenigen afstand zich bevond en het tooneel had gezien, maakte rechtsomkeer I en verwijderde zich zonder iulichtingen te nemen, of naar de oorzaak van het ongeval te vrageu. Hij moest dan oxk geen sota houden van de namen der Moedige redders. Duizendmaal dank Dank aan de slijmverdrijvende en buikzuiverende Walthe- pil, welke gij mij aangeraden hebt, ben ik volkomen genezen van het maagzeer en de op- gestoptheid, waaraan ik leed sinds meer dan drie jaar. L. M. Francotte, gepensioneerd onderwijzer, te Lyon. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valekeneer, De Waele, Gbysselinekx en overal. Zondag 30 Juni zagen we te Aalst meer dan 90 brandweerkorpsen en af- deelingen onze stad bezoeken en door de kleppers op het landhuis ontvangen en welkom geheeten wor len. Onder die talrijke maatschappijen waren er zeer vele liberalen, republikei nen en zelfs socialisten. Dat ze op het landhuis ontvangen werden keuren we niet af integendeel, maar... Maar we kunnen niet nalaten hier de onzinnige handelwijze van ons dom- persbestuur te doen uitschijnen. Ver scheidene vreemde liberale korpsen hebben eene schoone premie gewonnen en de stad heeft voor hen vele honder den franken ten beste gegeven. Te Aalst zijn er dus premien en toe lagen te bekomen voor vr -einde liberale en republikeinse he maatschappijen en voor de liberale maatschappijen der stad zelve is er geenen tant te bekomen, om de eenvoudige reden dat ze liberaal zijn. Knoopt dan aaneen Bewijst het brandweerfeest niet dat het verdeelen van hulpgelden aan maat schappijen onpartijdig moet geschieden voor alle, bewijst het niet dat onpar tijdige kermisfeesten het voordeeligst zijn voor de stad. Och zie, het heeft ons deugd gedaan als we onze liberale vrienden, zoo door de dompers onthaald hebben gezien, zij die op andere kermis dagen hunne liberale medeburgers met stokslagen trachten dood toslaan. 't Waren nu zelfs liberalen die concert speelden in den hof der schoeffel-jonge garde. 'k Heb dompers gezien, die te Geerts- bergen den Jan wilden vertoonen er de liberalen uitdaagden en er duchtig op de broek kregen, nu den loftrompet op steken ter eere van de liberalen van Geertsbergen... Wanneer de E. V. de afgevaaidigden aller partijen op het landhuis zal ge bracht hebben, zullen de toelagen on partijdig en naar verdiensten toegekend worden aan alle Maatschappijen der stad, wel te verstaan als er nog iets in kas is en daarvoor is zeer te vreezex, 't is krot, schering en inslag. Voor de bleeke en bloedarmoedige jonge meisjes, en in 't algemeen voor alle zwakke personeD, is het voldoende 2 tot 3 doosjes pil len van Dr Raphaël te nemen, om eetlust, fris- sche kleur, kracht eu eene volmaakte gezond heid te krijgen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, ühysselinckx en overal. Verzending van colli per express. Van af 1 September wordt eene belangrijke harvor ming tot stand gebracht iu het vervoerregiem dei spoorwegen. Alle colli, tot 60 kil, por expres te verzenden kunnen door den verzender zelf gefrankeerd worden, bij middel van zegels, wier waarde door eeue eenvoudige tabel wordt vastgesteld, De colli kunnen dus 'erzonden worden per spoorweg, gelijk brieven met de post. Allo pleegvormen vau geschriften, -t geloop naar de statie euz. worden dus afgeschaft. Afgrijselijk ongeluk te Mechelen- In d'>n nacht vau zondag tot maandag hoorde vrouw V. wonende boven Pasbrug, op bet ij ze* ren veld, gerucht. Zij dacht dat er dieven wareD, stond op en ging zien in den stal en rond h-t hnis. Haar echtgenoot haar niet ziende terugko men greep zijn geweer eu ging insgelijks zien. Hij bemerkte een persoon, legde aan eu schoot Een kreet weerklonk. De ongelukkige bad zij ne vrouw iu volle borst getroffen. Zij was op den slag dood. De ongelukkige vrouw was moeder vau 5 nog jonge kinderen. Ontdekking van twee geraamten. Lo kereu.Dezer uagen werden bij het trekken vau het slijk uit eene breide gracht der meerech van den heer Boelens, een doodshoofd en andere lichaamsdeelen van een mensch ont dekt. Door de zorgen der politie werden dete menschelijke overblijfsels, nadat zij door ge- neesheeren onderzocht waren, naar het kerk- hef gebracht. Algemeen was gedacht dat het een lijk is van een man die over twee jaren in de gracht moet gesukkeld zijn, en in het slijk begraven, dóch de ontdekking der beendex-eu van een tweede lijk, doet thans met recht veronderstellen dat men zich in tegenwoordigheid bovindt der slachtoffers eener misdaad die nooit aan 't lioht gekomen is. De geneesheeren beweren dat de beenderen zeer oud zijn. Op bevel van het gereoht worden de opgra vingen voortgezet.

De Dendergalm | 1901 | | pagina 2